Sari la conținut

Accident stupid (Bucuresti-Vitan)


->Bullet<-
 Share

Postări Recomandate

Concluzia pe care o trag eu din tot ce citesc pe aici este ca atunci cind esti pe moto trebuie sa te feresti tu, ca altii nici macar prin gind nu le trece sa te fereasca. Ei nici macar nu te vad... Nici macar cind stai pe loc. Nu mai vorbesc de cazul cind esti in mers...

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollar esti... simplu.

 

Am patit un accident similar anul trecut pe vremea asta cand m-am trezit intins pe jos pe contrasens la Dristor. N-ai ce face daca ala din spate se scarpina-n cuaie si nu se uita la drum. Bine ca n-ai patit nimic.

Normal ca sunt simplu. Zicea un ganditor foarte demult ca "ceea ce e genial e si simplu". :bounce:

 

Ideea era ca in oras n-are cum sa ma depaseasca nicio masina la ce trafic e. Iar masina din spatele meu se schimba odata la 3 secunde, pe masura ce trec de ele. Am mai spus si o sa mai spun, mersul relaxat, in rand cu masinile in Bucale e foarte periculos. Mult mai periculos decat mersul sportiv, agresiv in limita bunului simt.

Bineinteles ca fiecare merge cum il taie capu. Ceea ce va doresc si dumneavoastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ..........Intotdeauna am avut teama asta cu lovitu din spate de vreun berbec si intotdeauna am belit ochii in oghlinzi

Dar teama de a fi facut sandwich ai avut ? Cred ca aia e mai misto...Mare atentie si la chestia asta,dar daca opresti in spatele unuia mai pe marginea benzii ca sa nu fii impins in cel din fatza, automat vine chertoiul din spate si se baga pe banda langa tine chiar cu riscul ca te calca pe picior. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai prietene sportiv, grija mare sa nu fi sportiv cu un taran de oras, ca pe urma o sa-ti aduci aminte conduita preventiva, da o sa fie cam tarziu.

Relax, mestere, n-apuca taranii de oras nici sa-mi citeasca numarul... :burnout: Si io merg foarte preventiv, preventesc toti idiotii de Bucale. Cel putin pana acum...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai prietene sportiv, grija mare sa nu fi sportiv cu un taran de oras, ca pe urma o sa-ti aduci aminte conduita preventiva, da o sa fie cam tarziu.

 

Desi esti putin acid sa stii ca ai dreptate.

Mersul sportiv chiar si la limita decentei te face imprevizibil.

Adica acum esti intr-un loc apoi in alt loc. Soferul se uita te vede intr-un loc face manevra si hop tu esti in locul vizat de sofer.

 

In 20 de ani de sofat am invatat un lucru esential. Distanta intre vehicule trebuie sa creasca concomitent cu viteza de deplasare. In acest fel franarea sa se faca lin pe o distanta cat mai lunga cu ochii in oglinzi. Astfel gibonul din spate are timp sa te vada.

Daca vad ca cei din fata incep sa franeze iar gibonul nu da semne de incetinire franez putin mai brusc apoi eliberez frana.

Psihologic vorbind orice om oricat de adormit este va sesiza un obiect ce se apropie de el cu viteza si va reactiona in consecinta.

Desigur ca daca gibonul e in torpedoul masini si eu nu il vad la volan incerc sa fug, sa schimb banda, sa zbor.

De obicei incerc sa le vad ochii.

 

Invatati sa ganditi in perspectiva.

De exemplu multi se plang ca daca merg incet se baga altii in fata lor.

Gresit total. Se confunda mersul incet cu mersul ezitant.

Eu de felul meu merg foarte incet si cat mai aproape de viteza legala. Dar merg hotarat. Adica suficient de incet incat sa fiu in siguranta dar cresc usor viteza cand vad un jmecher in trafic. Nu mult. Dar cat sa il pun in incurcatura. Sa il fac sa gandeasca manevra urmatoare, sa nu o faca din reflex. daca e hotarat sa ma depaseasca o va face si eu il las. E mai bine sa il stiu departe de mine.

 

Incercati sa ghiciti intentiile celorlalti. Eu ma intreb uneori cu voce tare. Uneori nu reusesc sa imi explic ce vor unii soferi sa faca. Dar probabil nici ei nu stiu ce vor sa faca.

In 20 de ani de permis nu am avut nici un accident de tamponare. Am avut doua in primul an de condus conserva. Ambele luat din spate la trecerea de pietoni.

Si am mai cazut singur cu mobra.

Sper sa nici nu am nici o surpriza in viitor.

 

Aveti grija de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urmatoarele secunde sunt impins in fata. Gagiu din spatele meu dintr-un Dodge sedan n-a vazut ca am oprit...

 

Tu ai verificat daca-ti merg stopurile pe frana ? Si daca le-ai verificat si merg, l-ai verificat mai apoi pe conservar daca vede bine, cu 1 pumn in ochi ? :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha danny...sincer am fost mult mai calm decat mi-am putut imagina; draq de karma rolleyes.gif

 

un ''truc'' pe care-l folosesc cand trec peste liniile de tramvai etc : mi-am invatat ''punctul mort'' al franii. adica stiu exact pana unde tre sa trag frana astfel incat ea sa nu opreasca utilajul (deci la liber) si sa aprinda doar stopul. multi golani...aaaaaaa, soferi zburda peste sinele de tramvai si recte te pot lua pe sus. faceti si voi smekeria asta, invatati-o eventual intr-o seara, poate o sa va fie de folos 67.gif

 

povestioara : ieri la unirii venind dinspre curtea de apel sper ''gogoasa infuriata'' alt tampit in curba dintre cele 2 locatii : eu banda a 2-a, autobuz pe prima. el (panda rosu parca) vede ca autobuzul incetineste (fiind curba) hop pe banda mea din curu autobuzului. claxonez ma uit sa nu intre-n mine si dau gaz sa ies din stramtoare. frana brusca ceva metri. coloana era oprita in fata. power slide (normal) ma opresc aproape in curu unei masini, la limita. vreau sa ma ridic , pasagera nu-mi da voie... ei danny, pe mwie asta sigur il sifonam, cu mana pe inima-ti zic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri l-am impins eu pe unu cu o astra. veneam din spate si gagiu a franat cu frana de mana. m-am urcat pe frana si doar cat i-am impins bara. apoi da semnal fraieru dar comenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau cum ar fi sa nu te opresti brusc, ca sa aiba si ala din spate timp sa reactioneze...

Eventual sa-i pui si lui frana, ca poate e omul ocupat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De obicei incerc sa le vad ochii.

 

 

Eu nu inteleg cum reusiti (unii) sa le vedeti ochii. Mi se pare deja SF sa ma uit in oglinda atent in ochii soferului din spate si sa vad in ce parte are indreptata privirea. Ca apoi, in functie de directia privirii lui, sa ma decid intre a sta pe mijlocul benzii sau a ma da intr-o parte cand pun frana. In tot timpul asta sa fiu atent la cel din fata (in caz ca pune frana brusca), la posibila gura de canal fara capac, gaura, etc.

 

un ''truc'' pe care-l folosesc cand trec peste liniile de tramvai etc : mi-am invatat ''punctul mort'' al franii. adica stiu exact pana unde tre sa trag frana astfel incat ea sa nu opreasca utilajul (deci la liber) si sa aprinda doar stopul. multi golani...aaaaaaa, soferi zburda peste sinele de tramvai si recte te pot lua pe sus. faceti si voi smekeria asta, invatati-o eventual intr-o seara, poate o sa va fie de folos

Asa procedez si eu. Metoda asta chiar da rezultate. Ciupesc usor frana cat sa se aprinda stopul si observ in oglinda cum cel din spate se departeaza usor, semn ca a franat. Asa pot frana si eu linistit stiind ca respectivul m-a vazut.

 

Bine ca esti tu sanatos, restul e poveste. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca m-am invatat prost cu frana de motor a DL-ului :)

in plan am o chestie de avertizare in cazul franarii de urgenta

ceva in genul StrobeWise

cred ca o jucarie dinasta ar face soferii mai atenti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai alternativa o s-o fac eu . fara prea multe fire si alte complicatii . ma gandeam sa il fac chiar fara fire decat pt alimentare si sa pun un comutator pentru modul de functionare chiar pe corpul lampii

gasesti pe ebay tot felul de lampi..kituri ...si tot ce vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...