Sari la conținut

Accident fatal Oradea


Silvan
 Share

Postări Recomandate

tocmai ma pregateam sa il postez.

Alti link http://www.bihon.ro/accident-teribil-in-episcopia/1087959

 

Aici nu poate fi vorba de lipsa experientei, teribilism, viteza... Sa-i fie tarana usoara, imi aminteste de accidentul de pe grivita.

 

Mai trebuie sa fim si noi atenti, pe dreapta nu prea se uita nimeni cand schimba directia de mers....

Editat de dayro_25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu poate fi vorba de lipsa experientei, teribilism, viteza... Sa-i fie tarana usoara, imi aminteste de accidentul de pe grivita.

nu, este vorba de inconstienta la 57ani. sau.... orice e posibil. dar depasirea neregulamentara la 57ani...... dumnezeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aici nu poate fi vorba de lipsa experientei, teribilism, viteza...

 

Exact ... aici e vorba de prostie. RIP

 

Sa depasesti pe dreapta o cisterna ca apoi sa te imprastii in fata ei ... si pe un chopper ... :(

 

Mai trebuie sa fim si noi atenti, pe dreapta nu prea se uita nimeni cand schimba directia de mers....

 

Stii ceva si nu stim noi sau ziaristii ? A schimbat cumva soferul cisternei directia de mers ? Ca in stire nu zice asa ceva ...

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce zic ziarele : "Un orădean, în timp ce conducea pe banda întâi o autocisternă înmatriculată înBihor, a fost depăÂşit neregulamentar, prin partea dreaptă, de o motocicletă".Cat de intreg la cap sa fii si sa intrii sa depasesti (pe o suprafata lata de vreo 30 de cm si posibil sa iei si un canal) un ditamai mastondontul de cisterna???

Nu stiu cum o sa ajungem , sunt accidente din ce in ce mai stupide, si din ce in ce mai multi care nu gandesc la ghidon.

Eu unul ,in oras, chiar daca mai imi scapa un gaz pana in 70kmh ca sa trec de cate unul care merge aiurea, mereu am doua degete in permanenta pe maneta de frana...si nici atunci nu e sigur.

Daca nu devenim paranoici la ghidon, incepem sa ne subtiem "randurile".

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil trocaricul ala de choper e ceva de 125 care nu permite sa depasesti lejer alte autovehicule asa ca a incercat pe dreapta si cand a terminat depasirea a fost surprins de vreo masina care stationa sau avea botul scos afara din vreo curte; a pus frana brusc, piedut fata si acum citim depsre el...

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebuie sa fim si noi atenti, pe dreapta nu prea se uita nimeni cand schimba directia de mers....

 

Stii ceva si nu stim noi sau ziaristii ? A schimbat cumva soferul cisternei directia de mers ? Ca in stire nu zice asa ceva ...

 

Am fost noi implicati in accidentul asta ? pt ca daca stai sa citesti era vorba de noi. nevasta-mea jura ca-s viu...

 

Vorbeam in general ca la schimbarea directiei spre dreapta, soferii de pe prima in general nu se asigura.

Unora trebuie sa li se explice fiecare cuvant in parte ca altfel va faceti ca nu intelegeti ce s-a vrut a spune.

Ideea era ca suntem idioti atunci cand depasim prin partea dreapta, noi toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator fiind un prieten mai experimentat mi a zis una din regulile lui de aur *a nu depasi pe partea dreapta* si am bagat la tartacutza... Desi prin oras e cam paranoia, abia astept sa ies afara sa fiu mai relax...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad in poze doua benzi pe sens. Intreb si eu, ipotetic vorbind, nu se poate ca motociclistul nostru sa fi mers pe banda 1 iar "autocisterna" sa fi schimbat benzile, de pe banda 2 pe banda 1, fara sa se asigure in oglinda din dreapta? :scratch:

 

Astept raspunsul motociclistilor oradeni, nu ipotezele lansate de catre "jurnalistii" locali.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu soferii de camion se asigura..altfel ar lua cu ei si o parte din trafic sau masinile parcate. Unele accidente nici nu ar trebui postate...atat de prostesti sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la fata locului cand sa intamplat nenorocirea! ce spun ziristi si ce sa intamplat este cu totul diferit! Motociclistul mergea pe banda 1 normal si din spate camionul a impans ca a adormit, dupa ce a picat motociclistul camionul a trecut peste sofer lovind capul soferului fatal :(! Asta este adevarul dar cu totii stim ca nu putem spune uneori adevarul :( Sincera condoleanta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bihon.ro/accident-teribil-in-episcopia/1087959

 

Asta este adevarul dar cu totii stim ca nu putem spune uneori adevarul

 

Aici scrie ca se intampla in curba.Daca adormi in curba iesi de pe drum, nu ramai pe banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la fata locului cand s-a intamplat nenorocirea! ce spun ziaristi si ce s-a intamplat este cu totul diferit! Motociclistul mergea pe banda 1 normal si din spate camionul a impans ??? ca a adormit, dupa ce a picat motociclistul camionul a trecut peste sofer ??? lovind capul soferului??? fatal :(! Asta este adevarul dar cu totii stim ca nu putem spune uneori adevarul :( Sincera condoleanta!

 

 

Ai fost la fata locului degeaba, n-ai inteles nimic.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact ... aici e vorba de prostie. RIP

 

 

Hai sa ii spunem eroare, greseala... Da, e cam acelasi lucru dar reactia asta de: "parul meu sa creasca si al lui sa putrezeasca" este "oripilanta". Nu cred ca te ajuta pe tine sau pe altcineva sa dai cu piciorul in cadavre (vinovate sau nu) in felul asta.

 

Incercarea asta de distantare de eroarea altuia pentru autoconvingere ca propria persoana nu poate comite o astfel de eroare este "urita privirii"... Si tu poti gresi stai linistit... si tu poti gresi mai grav iar alt brav motoretist ar putea la fel sa vina si sa dea spitzuri in cadavrul tau pentru a se simti mai bine in fata stresului si a se autoconvinge la rindul lui ca el e in sguranta ca nu ar fi "asa de prost" ca tine.

 

Constientizarea faptului ca toti putem sa o comitem grav nu ne face mai slabi ci mai puternici si mai empatici unii cu altii. Este un prim pas catre "fratie" dinspre "autism"-ul ce cuprinde comunitatea.

 

 

Inca odata... sa nu mi-o iei in nume de rau... dar atitudinea agresiva fata de camarazi morti in propriile erori nu te face mai bun sau mai... in siguranta... si nici pe altul. Este doar o reactie banala a psihicului in fata stresului fricii mortii care la astfel evenimente ne arata ca ne paste pe toti daca nu sintem atenti... sau chiar daca ne credem atenti. Este stresul incertitudinii daca facem lucrurile cum trebuie sau nu si daca conteaza sau nu.

 

 

Motociclismul este o arta martiala... greseala uneori costa viata. Poate de asta ne si face sa ne simtim mai vii cind calarim.

 

 

-

 

Condoleante familiei decedatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu locuiesc aproape de locul accidentului si merg zilnic de multe ori pe drumul acela. Sunt doar 2 ipoteze valabile din partea mea...ori a mers cisterna pe b2 si moto pe b1 si (in locul acela toata lumea taie curba de pe b2-b1-b2) a vazut ca incepe sa taie curba cisterna, a accelerat si cand a ajuns in fata a cazut (nisip, canale etc), ori mergea cisterna intre benzi si a incercat prin dreapta ca a vazut ca e loc si se aplica din nou ce scrie mai sus. Benzile sunt prea inguste ca sa fie posibila o depasire pe b1 in timp ce cisterna e si ea pe b1. Imposibil!

Deci cineva minte...eu presupun ca nu mortul (Dumnezeu sa il ierte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca citim primul comentariu al articolului, spune asa cum vedeti mai jos. acum nu am facut eu ancheta si nici nu am fost la fata locului, dar sa fim seriosi, voi chiar mai aveti incredere in presa / politia romana?

 

"Alo,Politia ?

Domnilor de la Politia Oradea,,purtatorul vostru de cuvant inteleg ca este o femeie,nu stiu a cui pila este si cam ce cauta prin institutia statului platita gras din bani publici,poate ar fi mai bine sa treaca la treburi mai casnice decat sa scoata ineptiile care le-a declarat.Afla mademoiselle,ca nimic din ceea ce ati declarat nu este adevarat,decat ca un motociclist de 57 de ani a murit! Dar ce mai conteaza in lumea asta ? Cu atat mai mult cand la fata locului mai apare si un inspector de la judiciar sa puna o vorba buna pe langa colegul sau,ofiter de la circulatie? Nui asa domnule politist? Vezi ca te-am recunoscut! Si te-am si auzit,si te-am si vazut cand te-ai prezentat si lai luat de-o parte pe domnul comisar? Si ma indoiesc sa fi avut vreo atributie cei de la judiciar prin zona delimitata de cei de Circulatie,cu atat mai mult ca cei de la Criminalistic erau la fata locului si desfasurau activitati specifice de cercetare de la locu accidentului! Intreb din nou purtatoarea de cuvant al politiei Oradea,dumneavoastra informati sau dezinformati? Au fost doi motociclisti,unul care a trecut cu motocicleta printre cele doua randuri de masini,banda a doua era blocata,intrucat prima masina,un Renault,vroia sa faca stanga si acorda prioritate celor ce veneu dinspre Satu-Mare,care mai este si sofer pe ambulanta si a vazut live tot,omul fiind extrem de marcat si dupa o ora,de la producerea accidentului si un al doilea motociclist,victima care circula pe directia inainte pe banda unu,deci in fata mastodontului,Si cum soferul de pe camion vorbea la telefon,fiind in spatele motocicletei,iar difuzoarele rasunau la 70 de decibeli cu manele,nu a sesizat ca a lovit din spate motocicleta,dupa care, si de aici este singurul pasaj care corespunde cu comunicatul purtatorului de cuvant al Politiei Oradea,motociclistul s-a dezechilibrat a cazut si s-a dus spre fata putin stanga 6m,moment in care ditamai dihania daca ar fi simtit impactul ar fi putut opri fara problema,in 6 m! Intrucat nu se circula in zona decat cu 40km /h,se poate citii de altfel diagrama tahograf,dar cum soferul era absorbit de discutia telefonica,si din nou telefonul celular bata-l vina,a trecut peste motociclist fara probleme,a mai rulat 21m,dupa care s-a gandit sa opreasca ca poate totusi a trecut peste ceva.Retineti ,21 de m!!! Si acest lucru la o viteza de sub 50Km/h,rezulta ca posesorul de permis,asa-l cataloghez pe cel de pe cisterna intrucat nu este sofer profesionis,nici nu a franat deloc,s-a oprit din inertie !Cam aceasta a fost dinamica accidentului,stimata purtatoare!Ca sa nu mai amintesc contradictia totala intre ce declara soferul si ce declara Comisaru Danaciu,in conditiile cand avem martor ocular,soferul de ambulanta care era in masina personala si astepta pe banda doi sa faca stanga dand prioritate celor dinspre Satu-Mare ! Vezi stirile de la ora 13 PRO TV ! Stimati participanti la trafic,a venit primavara,am iesit in trafic si cei pe doua roti,indiferent ca este bicicleta sau mai are si motor,respectati-ne! Respectativa intre voi! Dar ce sa-i ceri unui posesor de permis de conducere cat.C+E? El este doar posesor,pana la a ajunge un sofer ...........PROFESIONIST,responsabil,care stie ce poate face un astfel de mastodont,mai are acest conducator auto vreo 1ooo de ani! Si poate nici atunci! Da ce conteaza,mortu-i de vina! Posesorul de permis C+E va lua vreo 3 ani cu suspendare si poate sa faca omor din nou.Pana cand legea in Romania nu va fi schimbata si nu se vor da pedepse mari cu privare de libertate,suspendari de permise pe ani de zile,sau retragerea dreptului de a mai conduce pe drumurile publice,probabil mai avem 1000 de ani.Si nu in ultimul rand,in SUA masina de orice categorie ar fi ea,este considerata ARMA in mana celui ce o conduce! De aici si pedepsele mari in State! Acolo cat ca tragi cu pistolul dupa cineva s-au il omori cu masina pedeapsa este sensibil egala! La noi? Mortul este vinovat,vezi gen nevasta lui Paunescau,accidentul cu FERARI din Timisoara,etc."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce-ar mai fi de zis dupa postarea de mai sus. Decat ca poate e bine sa nu stai in fata unui camion/tir/autotren etc. care nu poate vedea ce e mic si imediat in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A gresit, a platit... :(

Dumnezeu sa-l odhneasca in pace ! :rose: :rose:

Dupa ce am citit postul de mai sus m-am mai lamurit cum s-a intimplat accidentul. Saracul mototciclist nu a gresit cu nimic. A gresit numai cind si-a inchipuit ca cel din spatele sau VA FRANA daca el frineaza.

Cumplite detalii ale accidentului.

O posibila concluzie a acestui accident: nu mergeti pe mijlocul benzii la fel ca o masina imaginandu-va ca soferii va vad cind franati si opresc sa nu va calce. In tara asta, odata iesit pe strada, trebuie sa fii paranoic dus la extrem ca sa supravietuiesti.

Dumnezeu sa il odihneasca in pace !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...