Sari la conținut

accident grav cheia


TDMANDI
 Share

Postări Recomandate

ON:

Sa se odihneasca linistit,pe vecie! L-a costat cam scump pasiunea asta. :rose:

 

Putin OFF-topic :

Dragi colegi motociclisti , mai ales PILOTI care stiti tehnica corecta pe traseul CHEIA, faceti va rog o filmare,sau doua,sau trei pe traseul CHEIA, si postati-o undeva intr-un topic special,dedicat Cheia-tutorial.Poate astfel incepatorii sau altii care nu cunosc traseul il pot vizualiza,invata,sau macar vor stii unele zone unde chiar trebuie sa lasi gazul.

Cred ca ar fi de real folos, insa sa fie complet,cu filmare buna si continua.Ar fi multi care ar avea de invatat,recunosc ca nu am fost pe traseul acela decat o singura data, si chiar daca eram pe R6 l-am parcurs mai mult ST decat SS.

Fiti siguri ca aceia care sunt cerebrali si vor sa invete (sau cei care vor sa mearga pt prima oara acolo) vor aprecia aceste filmari, daca sunt filmate cu scopul de a prezenta traseul,trasele,virajele nasoale .

S-auzim numai de bine...

 

STRADA NU ESTE CIRCUIT!!!!

CONDITIILE DE DRUM SE MODIFICA DE LA 10 minute dupa ce ai trecut

CU CAT LE ARATI CE BUN" esti TU cu atat vor vrea sa iti dovedeasca ce buni sunt EI

 

tu te dai cu anvelope noi iar micu "shumi vine cu opincile din 2003 da cu multa" carne pe ele

 

nu poti face un " simulator de cheia sau transfagarasan

 

FIECARE SE DE PE BARBA LUI

UNII MAI TRAIESC SA SE DEA SI A DOUA OARA....

 

pacat de pusti ... mai avea multe de vazut si facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

citez:

"daca sunt filmate cu scopul de a prezenta traseul,trasele,virajele nasoale"

 

Vorbim de mers corect, nu racing.

Exemplul tau cu opinci si restul nu e elocvent, poate sa fie motorul cat de bun daca nu il stapanesti corect(indiferent de tipologia motorului).

Vorbesc pur si simplu de filmare in conditii ok , mers frumos si corect.La o adica poate sa fie si filmare din masina,daca e buna calitatea.

Chestia cu nisip,pete ulei, bineinteles pot sa se schimbe de la ora la ora, la fel de bine traseul poate fi filmat pe uscat si tu sa il faci pe ploaie ,deci nu se aplica la fel !

 

Eu o consider o chestie real constructiva,usor de indeplinit (o filmare).Ar fi o participare reala la forum, pe langa sfaturile care de multe ori sunt sau nu sunt luate in seama.Vorbesc de sfaturile bune, ale persoanelor avizate.

Ca unii vor spune ca ei pot mult mai mult sau genunchiul mult mai jos, e treaba lor.

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da coix, uite de "sus" franele. Nu vezi, chiar in poza pusa de tine, ca urmele nu sunt paralele cu axul drumului si continuate ar fi taiat axul drumului ? :what:

Mertanul era pe contrasens cu cel putin un metru mai in fata in momentul impactului.

Arabetele a venit lansat din rampa, lipsa vizibilitate,curba pare larga, da' s-a inchis prea brusc pentru viteza pe care o avea, a intrat pe contrasens cu frana, exact cat sa-l rezolve pe motociclist. :finger:

 

Dumneazeu sa aiba grija de familia lui. :(

Din cate pot aprecia virajul la dreapta din sensul de mers al masinii nu este unul foarte strans iar masina in cauza putea vira si la o viteza mare.O varianta ar fi ca soferul a observat motocicleta venind inspre el si a franat fara a vira dreapta.A 2-a varianta ar fi ca soferul a apreciat gresit virajul,a franat(fara a vira spre dreapta) si a iesit pe contrasens(desi nu pare plauzibil,nu cred ca soferul unei masini CD are o reactie de incepator)

Accidentul este stupid.Masina(daca era pe contrasens sau nu) putea forta virajul inspre dreapta spre acostament.A ales insa varianta cea mai nefericita pt motociclist.

 

In rest...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin OFF-topic :

Dragi colegi motociclisti , mai ales PILOTI care stiti tehnica corecta pe traseul CHEIA, faceti va rog o filmare,sau doua,sau trei pe traseul CHEIA, si postati-o undeva intr-un topic special,dedicat Cheia-tutorial.Poate astfel incepatorii sau altii care nu cunosc traseul il pot vizualiza,invata,sau macar vor stii unele zone unde chiar trebuie sa lasi gazul.

Cred ca ar fi de real folos, insa sa fie complet,cu filmare buna si continua.Ar fi multi care ar avea de invatat,recunosc ca nu am fost pe traseul acela decat o singura data, si chiar daca eram pe R6 l-am parcurs mai mult ST decat SS.

Fiti siguri ca aceia care sunt cerebrali si vor sa invete (sau cei care vor sa mearga pt prima oara acolo) vor aprecia aceste filmari, daca sunt filmate cu scopul de a prezenta traseul,trasele,virajele nasoale .

S-auzim numai de bine...

 

 

 

tehnica corecta e aia care te aduce inapoi acasa la nevasta si copii, in rest vorbim cai verzi pe pereti.

cine nu isi cunoaste limita de siguranta isi merita soarta. nu poate nimeni sa decida in locul tau unde, cum si cu cat sa mergi. sau unde "chiar trebuie sa lasi gazul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tehnica corecta e aia care te aduce inapoi acasa la nevasta si copii, in rest vorbim cai verzi pe pereti.

cine nu isi cunoaste limita de siguranta isi merita soarta. nu poate nimeni sa decida in locul tau unde, cum si cu cat sa mergi. sau unde "chiar trebuie sa lasi gazul".

 

Cred ca discutiile legate de CUM s-a intamplat au fost incheiate.

 

:rose: :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca discutiile legate de CUM s-a intamplat au fost incheiate.

 

:rose: :rose: :rose:

 

pai si cine vorbeste despre cum s-a intamplat?! nici macar prietenii lui cu care a fost acolo nu fac asta deci de ce m-as deranja eu...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STRADA NU ESTE CIRCUIT!!!!

CONDITIILE DE DRUM SE MODIFICA DE LA 10 minute dupa ce ai trecut

CU CAT LE ARATI CE BUN" esti TU cu atat vor vrea sa iti dovedeasca ce buni sunt EI

 

tu te dai cu anvelope noi iar micu "shumi vine cu opincile din 2003 da cu multa" carne pe ele

 

nu poti face un " simulator de cheia sau transfagarasan

 

FIECARE SE DE PE BARBA LUI

UNII MAI TRAIESC SA SE DEA SI A DOUA OARA....

 

pacat de pusti ... mai avea multe de vazut si facut

in curba cu pricina nu putem vorbi de cauciucuri. pe cheia am stat in spatele unui 749 si S4R. nu cunosteam traseul dar aveam avantajul gumelor si a motorului, desi la un momentdat am ramas mult in urma din cauza oboselii oaselor si a unei maini. de gume vorbesti in curbe stranse unde le iei aplecat si ai nevoie de aderenta, ceea ce acolo era ultimul lucru important.

intradevar in asemenea zone conditiile de drum se pot modifica instantaneu.

intradevar fiecare se da pe barba lui, dar unii forteaza propiile limite care...duc aici.

 

 

ce pusti la 25ani? era om in toata firea, cu toata tigla pe casa. pusti ii zici la unu de 18-21ani sau in primii 2-3ani de motociclism dar care nu depaseste varsta de 23ani, dupa aia iti mai revine semnalul. (acu depinde de fiecare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat, ce sa mai, oricine putea fi in locul lui si e cutremurator.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

Aveti grija de voi, dragilor, ca e urat sa plangi in urma cuiva... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP motociclistului,pacat de el ca era tanar,asta e viata nu avem ce face :disappointed: .Cheia chiar e un traseu greu,nu stiu cati din voi ati observat insa sunt multe viraje care te pacalesc,sunt viraje largi si se inchid exact la iesire,intri tare si te trezesti ca nu mai ai loc de mavreva,ori intri pe contra-sens,ori zbori in decor.

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia chiar e un traseu greu,nu stiu cati din voi ati observat insa sunt multe viraje care te pacalesc,sunt viraje largi si se inchid exact la iesire,intri tare si te trezesti ca nu mai ai loc de mavreva,ori intri pe contra-sens,ori zbori in decor.

 

Este o zona dificila din cauza faptului ca e printre putinele rute in care motociclistii isi pot face de cap week de week si pentru ca este murdar (noroi/praf /piertis/asfalt crapat si gropi).

Daca vei da vreodata o tura pe traseele din nordul italiei, ai ramane surprins cat de simpla este de facut Cheia.

 

In cazul de fata baiatul a intrat pe contrasens, sa zicem mersi ca a lovit o masina si nu vreun alt motociclist.

 

Odihneasca-se in pace..

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum toti ar trebui sa-l invete papagaliceste din filmarile altora?!?! sau care e ideea??? :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum toti ar trebui sa-l invete papagaliceste din filmarile altora?!?! sau care e ideea??? :o

 

calm calm man

lasa i

 

ce vorbesti tu de N italiei ???

sunt 90 la suta care nu au ajuns cu moto in N romaniei da stiu CHEIA cu ochii inchisi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era sa vedem si noi care e miscarea...

post-46097-0-91870400-1336329606_thumb.jpg

 

ms de postare, dau o bere cand ajungi in zona noastra montana... :)

(resita-semenic,carasova-anina,etc)

Eu unul m-am lamurit, este dificil, nu e extraordinar daca esti atent si stii sa apreciezi, insa pentru incepatori sau pentru nerabdatori e complicat,mai ales daca ii mananca palma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....nu cred ca soferul unei masini CD are o reactie de incepator...

 

Majoritatea conducatorilor de CD sunt pocnitori grave. Muta-te in Buc. sa te convingi.

 

Ca fapt divers, aia de la IUESEI mi se par campioni, dupa parerea mea. Mi se pare normal ca superputere sa fie superpocnitori la ceva.

N-am mai urmarit topicul, cine a castigat concursul de desen ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era sa vedem si noi care e miscarea...

post-46097-0-91870400-1336329606_thumb.jpg

 

Foarte frumos drumul . Acum marcati si crucile , sa inteleaga lumea ca nu este circuit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o zona dificila din cauza faptului ca e printre putinele rute in care motociclistii isi pot face de cap week de week si pentru ca este murdar (noroi/praf /piertis/asfalt crapat si gropi).

Daca vei da vreodata o tura pe traseele din nordul italiei, ai ramane surprins cat de simpla este de facut Cheia.

 

In cazul de fata baiatul a intrat pe contrasens, sa zicem mersi ca a lovit o masina si nu vreun alt motociclist.

 

Odihneasca-se in pace..

 

 

...pai da coane dar din ce mi-a zis cineva de pe ambulanta si ala din masina a murit pana la urma. nu avea centura si s-a izbit de volan...etc , l-au dus la spital, aparent nu parea grav dar a intrat intr-un stop cardio respirator si s-a prapadit si el pana la urma.

poate prietenii motociclistului ne pot povesti mai multe ca doar au fost de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca au interesul sa o faca. Din ce am urmarit topicul, banuiesc ca cei care au fost cu el au avut o parte din vina. Presupun ca pustiul era incepator, restul ceva mai experimentati, iar el a incercat sa se tina dupa ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca au interesul sa o faca. Din ce am urmarit topicul, banuiesc ca cei care au fost cu el au avut o parte din vina. Presupun ca pustiul era incepator, restul ceva mai experimentati, iar el a incercat sa se tina dupa ei.

 

Se pare ca totusi , pustiul , a ajuns inaintea celorlalti . . . . .

Nu mai conteaza cine pe cine alerga . Poate de azi inainte cei implicati isi vor respecta mai mult incepatorii luati cu ei la drum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...