Sari la conținut

Accident motopolitist


DragosM
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E ho, ajunge o maciuca la un car de oale. Nu-i bietul om de vina ca aia-i proasta, ea e de vina ca nu se uita pe unde merge. Nu dati vina pe sistem acolo unde individul e clar vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa se supere nimeni, tonul discutiei a fost civilizat si cred ca tocmai aceste sugestii ar trebui puse in discutie cu sefii si colegii de la politia rutiera, nu cred ca AdrianB1 a gresit cu ceva, il sustin are dreptate. Nu cred ca s-a tras de bracinari cu poliita romana daca a spus un punct de vedere unui user al acestui forum, care desi e politist la serviciu in timpul liber este egal cu noi pe acest forum si nu are un statut aparte. Daca din toata discutia si patania intelegem cu totii cauzele acestui accident, suntem cu totii castigati inclusiv politistii de la rutiera.Mi-as dori sa aibe timp sa stea 8 ore la table si sah nu sa stea pe strazi si pe la accidente. Daca ne ajuta legiuitorii, daca si ei politistii vor intr-o zi vom reusi poate nu 8 ore dar 4 cu siguranta. Acum sa lasam omul in pace sa isi vada de viata si munca lui.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de unele discutii, am gasit absolut intimplator asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Illusory_superiority#Driving_ability

 

Svenson (1981) surveyed 161 students in Sweden and the United States, asking them to compare their driving safety and skill to the other people in the experiment. For driving skill, 93% of the US sample and 69% of the Swedish sample put themselves in the top 50% (above the median). For safety, 88% of the US group and 77% of the Swedish sample put themselves in the top 50%.

 

se pare ca se cam confirma ce-am spus: marea majoritate a soferilor se considera mult mai buni decit sint in realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....... Let's cum toghether, right now, in sweet harmony... :makeout:

 

hai ca e tare :crack:

 

Si daca folosesti hands free, sau vorbesti cu cineva din masina, chestii legale, esti mai atent? Care-i diferenta in afara de faptul ca ai o mana ocupata? Cand fumezi nu ai o mana ocupata? Si asta e legal.

 

la asa intrebari, sper sa nu-ti dea nimeni raspuns......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate multa giugerty,

 

 

ps: daca pe tine cu "autobuzul"ala mare si alb nu te-a vazut, noi restu ce facem ? :unsure:

 

 

 

Sincer..nu stiu ce sa zic...e un risc pe care ni-l asumam fiecare motociclist..ca nu e nici o diferenta intre politistii pe moto ci civilii pe moto...la fel mergem...

sunt curios daca si in afara motociclistii sunt in aceasi stare de pericol in trafic asa cum e la noi...nu cred...macar din bunul simt al oamenilor...si a faptului ca strainii respecta legea mult mai mult decat noi...

Daca cineva are cunostinte clare si poate sa ne spuna ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Giugerty Daca se poate spune-ne cu ce va putem ajuta sa va faceti munca asa cum trebuie.As vrea sa va sustin cumva, ca totul sa fie mai usor. Ce va impiedica sa va faceti meseria la cote inalte? Cu ce va putem ajuta noi civilii, ca sa reusim sa fim cu totii mai in siguranta? E nevoie de legi noi, trebuiesc schimbate proceduri, ce va lipseste sau ce va impiedica? Poate facem un mars in spijinul Politiei rutiere cu ceva afise, fluturasi,un comunicat etc. Poate ca reusim sa ,va redam libertatea' dar trebuie sa stim exact ce va doare, ca sa putem face ceva apoi. Poate nu puteti spune aici pe aceasta cale, dar se gaseste un canal de comunicare...

Mi-as dori ca urmatorul mars sa fie in sprijinul politiei, ar fi o chestie inedita si benefica.Deja vad :

Jos labele de pe Politia rutiera ! Camere si microfoane ! Proceduri simplificate ! Vrem politie de sec xxi ! Lasati politia sa isi faca treaba ! Politia nu e a parlamentarilor e a cetatenilor ! Ceva de gen.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :lol:

 

Solutia universala pe forumul asta.

Nu vad ce e de ras ar fi ceva inedit,apoi m-as simti mai confortabil in conditiile de mai sus si politistii la fel.Daca putem ajuta, pana la urma e si in folosul nostru, eu apar cauza mea dar indirect, avem mai multa siguranta. Eu asta vreau, soferi mai pregatiti, mai atenti,mai responsabili, politie profesionista nu favoruri cum s-ar gandi unii. Eu conduc dupa cod, ofer respect si vreau respect si din partea participantilor la trafic si a politiei rutiere.Din moment ce nu am accidentat pe motor pe nimeni si nu primesc claxoane, cred ca nu conduc rau.In sase sezoane am primit doar o amenda pentru ca uitasem sa aprind faza mica, se putea si un avertisment dar...oricum dl.politist poate verifica daca mint si daca doreste il invit la o plimare in timpul liber sa confirme abilitatile sau nu. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa faci ceva? Fii tu civilizat, da-le o palma dupa cap apropiatilor tai cand fac prostii in trafic, ca intre prieteni si rude se accepta si are alt impact, invat-o pe nevasta, sora, fica, daca ai, sa conduca in loc sa-i iei o rapciuga de masina sau una cu casco si s-o trimiti in trafic sa invete pe pielea altora. Asta putem face toti sa fie mai civilizata tara asta.

Cat despre politie, ma abtin de la alte comentarii ca poate omul asta e vreo exceptie de la regula, desi mai rar am intalnit exceptii.

 

Asta cu marsurile e puerila si fumata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa faci ceva? Fii tu civilizat, da-le o palma dupa cap apropiatilor tai cand fac prostii in trafic, ca intre prieteni si rude se accepta si are alt impact, invat-o pe nevasta, sora, fica, daca ai, sa conduca in loc sa-i iei o rapciuga de masina sau una cu casco si s-o trimiti in trafic sa invete pe pielea altora. Asta putem face toti sa fie mai civilizata tara asta.

Cat despre politie, ma abtin de la alte comentarii ca poate omul asta e vreo exceptie de la regula, desi mai rar am intalnit exceptii.

 

Asta cu marsurile e puerila si fumata.

 

+1

 

Am observat ca in general oamenii cu bun simt, poate si cu un iq deasupra mediei, se descurca mai bine in trafic si sunt mai in siguranta, respecta atat pietonii cat si ceilalti participanti la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :lol:

 

Solutia universala pe forumul asta.

nu-i chiar de ras. acum vreo 2 ani am luat un radar cu masina si imediat dupa mine politistul din strada il opreste pe inca unul cu'n jeepan. politistul din masina a inceput sa strige înnebunit la colegul lui sa-i dea drumul jeepanului ca el s-a saturat de probleme. inclin sa cred ca politistul de rand care nu are avea de altfel nici o problema sa-i futa pe toti care gresesc fara discriminare are tot felul de probleme cu superiorii cand mai amendeaza cate un mahar. noi facem gat la asemenea nedreptate si plecam acasa ...dar politistul pe langa faptul ca trebuie sa suporte umilinta de a nu-l arde pe mahar si-o ia si la buci nevinovat in unele cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i chiar de ras. acum vreo 2 ani am luat un radar cu masina si imediat dupa mine politistul din strada il opreste pe inca unul cu'n jeepan. politistul din masina a inceput sa strige înnebunit la colegul lui sa-i dea drumul jeepanului ca el s-a saturat de probleme. inclin sa cred ca politistul de rand care nu are avea de altfel nici o problema sa-i futa pe toti care gresesc fara discriminare are tot felul de probleme cu superiorii cand mai amendeaza cate un mahar. noi facem gat la asemenea nedreptate si plecam acasa ...dar politistul pe langa faptul ca trebuie sa suporte umilinta de a nu-l arde pe mahar si-o ia si la buci nevinovat in unele cazuri.

Asta-i idea, la imixtiuni de acest gen ma refer, politistii nu trebuie sa fie timorati de catre sefi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...