Sari la conținut

Clasice "NOT made in Japan"


Adolf118
 Share

Postări Recomandate

Celalat topic a fost sters :( asa ca incerc din nou, cu bunavointa d-voastra domnilor useri, sa incercam realizarea unei bibliografii a motocicletelor clasice, NEFABRICATE in Japonia.

V-as ruga sa respectam in mare urmatoarele reguli:

1: Motocicletele prezentate sa nu fie fabricate in Japonia

2: Poze, si un minim de informatii (perioada de fabricatie, capacitate cilindrica etc)

3: Balacareala despre "clasic or not" sa se faca la telefon, pm, tv, am, fm, ETC

Scopul acestui topic este de a aduna laolalta informatiile raspandite pe tot "goagalu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto Guzzi: Nevada 750

California 1100

V11

 

Ducati: Paul Smart 1000

1000 sport

1000 sport clasic

 

Nu stiu exact daca se incadreaza la motociclete clasice sau exclusiviste.

post-16670-0-69951100-1348492573_thumb.jpg

post-16670-0-20756100-1348492585_thumb.jpg

post-16670-0-11250500-1348492592_thumb.jpg

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celalalt topic nu a fost sters, a fost mutat la Discutii generale, adica aici .

 

Acest subforum este pentru motociclete de epoca, presupun ca si topicul acesta va fi mutat. Si chiar imi doresc, la discutii generale il vad mai multi motociclisti.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Nu exista motociclete clasice nefabricate in japonia??? Bmw-uri clasice nu sunt? Apache Indian-uri clasice nu sunt? Triuphuri clasice nu sunt? Motoguzzi-uri clasice nu sunt? Sau astea nu se colectioneaza? Sau nu prea e lumea pasionata de ele? Eu cred ca acest topic isi are locul lui aici, respectand intocmai subiectul! "colectionari si pasionati de motociclete clasice" Se vede din primul post din avion ca nu cer sa fie postat alceva decat motociclete clasice! Poti sa te superi, dar cred ca aici, si acum, si in acest caz te inseli! Respectele mele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adolf, eu nu ma supar asa usor. Acest subforum a luat fiinta la dorinta catorva pasionati care inteleg prin motocicleta clasica o motocicleta cu cel putin 30 de ani vechime. Din moment ce voi postati aici motociclete din 90-2000, astea sunt motociclete moderne, in uz, nu au o istorie in spate. Aceste modele se incadreaza f bine in topicul de asa zise clasice, care a fost mutat la Discutii generale. Plus ca acolo va avea un succes mai mare, intra mult mai multi useri fata de coltul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adolf: Pai, da, insa una este "clasice non-japoneze", iar alta este "viitoare 'clasice' de azi". Unul din topice isi are locul aici, celalalt nu.

 

Si ca sa nu fiu complet off-topic, bag si io o fisa:

 

Moto Guzzi Idro Convert, prima motocicleta din lume cu transmisie automata (i-a luat la mustatza pe Honda cu CB750A):

 

3491858443_ff9f69a72d.jpg

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adolf: Pai, da, insa una este "clasice non-japoneze", iar alta este "viitoare 'clasice' de azi". Unul din topice isi are locul aici, celalalt nu.

 

Si ca sa nu fiu complet off-topic, bag si io o fisa:

 

Moto Guzzi Idro Convert, prima motocicleta din lume cu transmisie automata (i-a luat la mustatza pe Honda cu CB750A):

 

3491858443_ff9f69a72d.jpg

1:Deja incalcam regula 3!

2:Si cu asta voi incheia. "Pai, da, insa una este "clasice non-japoneze", iar alta este "viitoare 'clasice' de azi".- Da foarte corect, nu m-am suparat deloc, mi-am dat seama unde am gresit si am corectat prin acest topic, nu am injurat pe nimeni! (kraz(scuze ca nu stiu cum te cheama)...nu toata lumea stie engleza, si "google translate" e un mare c r e t i n

Felicitari ca esti si la obiect, iti multumesc! uite ca aflam ceva interesant...nu multi stiau ca asta e prima motocicleta cu transmisie automata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati Apollo. V-4, 1256 cmc, 100 cp la 7000 rpm (versiunea sport, cu 4 carburatoare de 32 mm), 1964.

 

mm-r-totti-ducati-apollo_01.jpg

 

Ducati-1964-Apollo-v4.jpg

 

Nu stiu daca denumirea de "clasica" este potrivita, data fiind raritatea extrema a modelului.

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunbeam S7... Mi se pare una dintre cele mai frumoase motociclete.

 

hansjorgknitschs7-2.jpg

SArnold2.jpg

 

Și un filmuleț, ca s-o și auzim!

http://www.youtube.com/watch?v=pE9nwf8IWs8

 

Dacă vă-ntrebați ce motocicletă e la avatarul meu, ați aflat acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De gustibus et coloribus non disputandum.

Io zic sa nu mai bagam atatea reguli ingraditoare din punctul de vedere al initiativei si al originalitatii iubitorilor de lucru vechi si bun.

Pai daca vorbim de japoneze vechi ,sa lasam posteritatea sa la bage la clasice ,istorice,tutancamonice sau mai stiu eu ce.Orice incercare de a le cataloga altfel decat ca liber arbitru mi se pare o incercare de manipulare.

Deci; cine muta posturile asa cum i se pare lui ca e mai bine,ar face bine sa intervina cat mai putin atata timp cat discutiile se poarta civilizat.Este un loc unde discutam despre pasiuni comune si nu mi se pare normal sa-mi spuna cineva ce este cutare sau cutare.Accept parerile dar detest profund interventiile in forta.

Intruder 800 este o motocicleta clasica .Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celalalt topic nu a fost sters, a fost mutat la Discutii generale, adica aici .

 

Acest subforum este pentru motociclete de epoca, presupun ca si topicul acesta va fi mutat. Si chiar imi doresc, la discutii generale il vad mai multi motociclisti.

Mihai, presupui gresit. Acest topic NU trebuie mutat, pt simplul fapt ca este la subiect. Punct. Asa cum este topicul meu cu 'Clasice- made in japan', asa este si acesta dar cu motociclete 'Clasice NEfabricate in Japan'. Adica cele englezesti, italiene, frantuzesti.., ce este nepotrivit in acest lucru?!!!. Fara suparare, dar topicul mi se pare super ok si a inceput bine.., are poze cu care nu se poate lauda inca topicul meu!. Daca doream trafic mare pe topicul meu de Clasice il puneam la sectiunea Discutii generale.., dar eu pun pret pe caliitate si nu pe cantitate. Aici majoritatea celor care acceseaza acest subforum stiu macar cum se tine o carte 'vintage' de clasice si nu o citesc invers! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va las sa va desfasurati cum vreti voi, mi-e indiferent. Daca venea cineva si posta despre Moto Guzzi 850 T, eram de acord ca e o clasica, dar cand se posteaza despre Nevada 750, motocicleta inca o fabricatie, pe care voi o considerati clasica, sau Intruder, ca asa vrea peleu lu Bunu, nu aveti decat. O sa postez si eu despre Royal Enfield 2012, doar e clasica, nu, sau asa vrea peleu meu sa o considere si pot sa o postez, ca am dreptu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va las sa va desfasurati cum vreti voi, mi-e indiferent. Daca venea cineva si posta despre Moto Guzzi 850 T, eram de acord ca e o clasica, dar cand se posteaza despre Nevada 750, motocicleta inca o fabricatie, pe care voi o considerati clasica, sau Intruder, ca asa vrea peleu lu Bunu, nu aveti decat. O sa postez si eu despre Royal Enfield 2012, doar e clasica, nu, sau asa vrea peleu meu sa o considere si pot sa o postez, ca am dreptu'.

Mihai, eu sunt de felul meu mai open-mind.., putem discuta si 'mai pe larg' despre tot ceea ce include termenul de 'Clasice'. Consider ca orice divagatie de genul celei facute de mine cu prilejul prezentarii Intruderului( pe topicul meu) este binevenita. Chiar daca nu are inca treijda ani este un 'remake' grozav dupa o clasica 'veche'. Incanta ochii si bucura spiritul.., ce e asa rau in asta?!!ps Si da, asteptam cu larg interes poza cu Enfield-ul 2012!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu "clasice", sunt clasificari internationale recunoscute in sensul ca trebuie sa aiba atatia ani de la incetarea fabricatiei. Daca te duci la orice expozitie de fiare vechi sa-ti prezinti Drifterul sau Nevada, California etc ca pe o clasica te descalifici de la prima replica, ti se intoarce spatele. Au linii clasice, frumoase dar CDI, injectie, segmenti subtiri, NIKASIL, alternator fara perii, suruburi inbus etc. toate fac motocicleta sa fie altceva decat o clasica.

Am putea fi indulgenti cu un Royal Enfield sau cu un Ural, Dnepr. Daca le-ai prezenta ca pe niste clasice ai fi probabil privit cu un usor amuzament si corectat ingaduitor. Din motive politco-geografice aceste motociclete sunt niste supravietuitoare ale caror directe origini duc catre anii '30 (Dnepr e ceva mai modern in amanuntele motorului).

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare fratilor motociclisti,va propun un clasic italian ..moto morini cu o istorie in lumea motociclismului,care se lupta cu criza ,cu japonezele si cu numele mari italiene va rog documentati-va

 

salut fratilor,ajutati-ma cum puteti,caut piese motor sau motocicleta moto morini excalibur 350 cc,3 1/2,kanguro multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator MosRahao

http://life.time.com/culture/daytona-200-rare-photos-from-a-classic-american-motorcycle-race-1948/?iid=lf%7Crelated#19

 

The 1948 event, which attracted “375 helmeted daredevils and plenty of non-racing hell-raisers,” was marred not only by deaths and injuries but, as LIFE duly noted, by classic knuckleheadism. “Because the antics of an unruly minority reflect on the dignity of motorcycling,” the magazine observed, “the American Motorcycle Association may hire special police at future races. One duty will be to restrain sophomoric cyclists who amused themselves this year by tossing firecrackers into the crowd.”

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se degaje prea multa suparare pe cele doua pagini si mi-e si frica sa prezint o motocicleta clasica.Din dotare.Multi o cunosc de pe la intalniri .E DKW 125 RT,an de fabricatie 1940,actele originale din 1944,adica certificatul fiscal care tinea loc de certificat de inmatriculare.Este originala 99 %.E ,cauciucurile sunt noi Haidenau si cu camere noi dar am si cauciucurile originale de prin 55,cauciucuri ce au petice vulcanizate,cam 5 buc.Stopul spate nu este original,e de MZ 125.Sabotii de frana sunt facuti.Bateria de asemeni este noua.


post-27437-0-39317200-1362576489_thumb.jpgpost-27437-0-84730300-1362576538_thumb.jpg

 

In cei trei ani de cand o am am parcurs cu ea mai bine de 2500 km,ajungand cu ea in Bulgaria ,de mai multe ori,la Fagaras,la Turda,la Siriu.

A fost achizitionata cu 450 Emai cheltuind cu ea cam 200 E.Valoare?Va las pe voi sa faceti astimari.Ar fi interesante aceste discutii.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Chiar daca nu are inca treijda ani este un 'remake' grozav dupa o clasica 'veche'. Incanta ochii si bucura spiritul.., ce e asa rau in asta?!!ps Si da, asteptam cu larg interes poza cu Enfield-ul 2012!

Am in curte un Royal Enfield productie 2012.Apartine unui prieten din Serbia.Nu e clasica.Are injectie si alte prostii.In alta ordine de idei,anul acesta continua Campionatul National de Oldtimere si incepe Campionatul Balcanic de Oldtimere.Va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Bunule.., ia de aici o clasica adevarata.., ingrijita, iubita.., ca si a ta.., dar RESTAURATA.., nu ca a ta!he, he.. asa DA.., mai sus.. asa NU. Si pt cei care se indoiesc, aka Bunu.., clasica imi apartine. Si inca ceva, Bunule.., restaurarea ei ma costat cam cat sase-sapte motoare de ale tale din alea vechi, dar nerestaurate!. Stiu, sunt rautacios, dar nu imi place sa raman dator.., prietenilor.

post-23362-0-42157900-1366451244_thumb.jpg

post-23362-0-00474300-1366451270_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jane asti asa baiat de treaba ca nici nu stii sa fi rau.Important in viata este ce iese cand tragi linia si faci socoteala.Unu baga o groaza de bilete intr-un motor si nu face nici pe departe cat un unicat.Da mai rau Jane,e alta.Sa bagi belete si sa nu mearga.Nasol.Ce n-ai fost azi pe Libertatii?Te laudai cu o participare,nu cu poze.Pup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...