Sari la conținut

Accident mortal morarilor-sos pantelimon


Razvan1
 Share

Postări Recomandate

Soferita a ignorat regulile de circulatie referitoare la linia continua, motociclistul pe cele referitoare la viteza maxima; per total e culpa comuna (pentru a nu stiu cata oara). Accidentul s-a intamplat intradevar din cauza conducatoarei auto, dar decesul s-a intamplat din cauza motociclistului. Ciudat este ca, desi astfel de evenimente nefericite sunt destul de dese, totusi nimeni nu vrea sa invete nimic sau sa traga vreo concluzie utila din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In loc sa mearga in pat sa se iubeasca , a ajuns la morga, partenera la spital. La pariu ca eroul o ardea race cu femeia in spate s-o impresioneze, cum fac mai toti incepatorii care-si iau iubitele pe shaua din spate. Probabil ca daca nu avea pasager, si totusi era in aceeasi situatie scapa. Pasagerul mareste de 10 ori posibilitatea crashului necontrolat.

 

Baieti, vedeti ca e oferta la suport de rezervor pt pasagerii spate. Nu-i pacat ca motocicleta avind 2 locuri sa mearga doar cu o persoana? E scumpa benzina, profitati la maxim. Unii poate mai si foot ceva, daca tot consuma benzina.

 

 

Cei care au ani de experienta cu pasager si merg in banca lor, ii rog sa ma scuze, nu lor le e adresat postul, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jagi, nu zici gresit dar cam acru. oricum, nu a fost cu pasager/a, am vazut acum stirea la protv. dureros, poate doar i-a dat mai mult in treapta intai, poate i-a intors masina in apropiere. desi, era pe contrasens, nu l-a luat din scurt, de pe loc. nu stiu, nu imi dau seama cum se intampla fazele astea, ce vezi, ce presupui, ce decizi... stirea s-a terminat sec, ar fi util macar sa zica la final, ASIGURATI-VA IN PLM CAND SCHIMBATI DIRECTIA DE MERS!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi,cam ai dreptate..

eu unu m-am saturat sa citesc pe Facebook sau forum, stiri de genu: Accident mortal Yamaha R1 R6.... rider mort pasagera la spital.

nu cred ca la 50-80km/h nu poti fi vazut sau nu poti anticipezi incat sa eviti.

nu sunt ingeras,am mers si eu cu viteza pe segmente scurte in oras. pana am vazut odata bordu si am realizat ca un pieton da sa treaca pe trecere in timp ce eu aveam usor peste suta.

nu vreau sa-l judec,dar la cum arata motorul si la ce zicea cineva mai sus, gen 25 metri frana si inca pe atata taras....

ma uit multi tinerei isi iau R1 sau alt miar, desi nu au mers pe un 500cc.... apoi mai iau si alta victima pt a o impresiona....si sfarsesc pe asfalt lasand suferinta in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai si la greci e full de scutere, motoare si se merge tare (si masinile si motoretele). Si inconstientii cu motorete nici nu purtau toti casti. Si totusi, chiar daca parea un haos, nu am auzit claxoane peste claxoane, injuraturi si alti nervi ca la noi in trafic. Dar la noi e jale...Toti au ceva de demonstrat, toti sunt zmei si parca merg pe principiul mie nu mi se poate intampla - aici fiind vorba atat de cei care incalca regulile de circulatie si intorc unde nu trebuie (sunt atatea cazuri), cat si despre colegii nostri motociclisti, care poate nu inteleg ca traiesc in tara lui papura voda si ar trebui sa aiba ei mai multa grija pt. ca este pielea lor, nu a tiganului meloman care tocmai savureaza o manea si uita sa cedeze prioritate...

 

Imi pare rau de mobrist...O viata irosita intr-o clipa din cauza unei cretine careia i-a fost lene sa se asigure calumea. PLM o sa mai dureze pana cand o sa inteleaga pulimea ca regulile de circulatie nu sunt degeaba...

 

La ei auzi clacxoane si goarne doar in port:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU mi-am dat seama de mult ca nu e DOAR vina ïdiotilor neatenti de la volan". De ce oare nu avem decenta/taria de caracter sa ne analizam si greselile noastre sau a camarazilor pe 2 roti? Chiar in timp ce scriu postul asta, de undeva de afara se aud cum zboara motoarele turate, si riserii care duc turometrele pe rosu...Oare in cat timp sa ma uit la rubrica asta sa gasesc pe cineva si din zona mea??? Macar o data sa incetam sa mai fim ipocriti (si ma refer aici la modul cat mai neutru, nu e intentia mea sa jignesc pe cineva de pe forum)

 

subscriubigstar.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai si la greci e full de scutere, motoare si se merge tare (si masinile si motoretele). Si inconstientii cu motorete nici nu purtau toti casti. Si totusi, chiar daca parea un haos, nu am auzit claxoane peste claxoane, injuraturi si alti nervi ca la noi in trafic. Dar la noi e jale...Toti au ceva de demonstrat, toti sunt zmei si parca merg pe principiul mie nu mi se poate intampla - aici fiind vorba atat de cei care incalca regulile de circulatie si intorc unde nu trebuie (sunt atatea cazuri), cat si despre colegii nostri motociclisti, care poate nu inteleg ca traiesc in tara lui papura voda si ar trebui sa aiba ei mai multa grija pt. ca este pielea lor, nu a tiganului meloman care tocmai savureaza o manea si uita sa cedeze prioritate...

 

Imi pare rau de mobrist...O viata irosita intr-o clipa din cauza unei cretine careia i-a fost lene sa se asigure calumea. PLM o sa mai dureze pana cand o sa inteleaga pulimea ca regulile de circulatie nu sunt degeaba...

Da ma, am sesizat si eu chestia asta, aia merg destul de tare si majoritatea fara casca macar. Cand am vazut asta prima data am crezut ca o sa vad toate soselele pline de mobristi morti dar am cam traversat Grecia si nu am vazut nimic de genu. Si ma intreb unde dreaq gresesc aia de nu reusesc sa moara pe capete ca pe la noi??? Cred ca nu sunt in stare...

Unde plm scrie ca daca ai nr indoit nu tre sa ti se acorde prioritate??? Mai lasati frate complexele astea ca nu cred ca s-a dat vaca jos din masina sa se uite daca are ala nr indoit, daca are geaca sau doar vesta, daca..., daca... si dupa aia sa se hotarasca daca acorda sau nu prioritate.

Dumnezeu sa-l odihnesca! ... ca de iertat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place sa intervin in genul asta de topicuri dar uni sunt chiar idioti in spatele tastaturi toti sunteti zmei si eventual si cei mai talentati piloti dar in realitate ...... omu ala a murit ce rost mai are sa comentezi ca un bou .... ca daca eram eu ca daca faceam eu ca daca avea izmene nu sti circumstantele nu ai fost acolo asa ca indicat si frumos ar fi sa taci . Totusi trebuie sa existe si putin respect pentru morti

Cine stie pantelimon o sa isi dea seama lejer ca e foarte foarte denivelat si ca majoritatea masinilor parcate pe dreapta pleaca brusc si intorc haotic pentru a ajunge pe celalalt sens . Bafta baieti si lasati-o mai mai moale cu criticile ca nu se stie maine poate urmezi si tastatura nu te mai poate salva !

Editat de OveR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care trag concluzia ca acest accident a fost provocat de sofer/soferita, nu pot sa zic decat ca imi este mila de voi...

Dar de ce ti-e mila prietene??? Poti sa cobori din sfera ta sa ne explici si noua? De cand mergi cu mobra prin oras? Nu ti-a intors nimeni niciodata in fata, in scurt, in 5-10 metri?

Pe cuvantul tau ca nu ai depasit niciodata in localitate 50 km/h? SS-ul din avatar e numai "uanabi" sau chiar stii despre ce e vorba? Eu cunosc f bine zona, acolo locuiesc, si pot spune ca avea dreptate colegul care spunea ca se merge f aiurea pe Pantelimon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am intalnit zilele trecute in trafic, la un semafor. mi-a atras atentia numarul de vaslui, in rest nimic. mergea normal cand l-am intalnit eu...

 

RIP

 

Dar de ce ti-e mila prietene??? Poti sa cobori din sfera ta sa ne explici si noua? De cand mergi cu mobra prin oras? Nu ti-a intors nimeni niciodata in fata, in scurt, in 5-10 metri?

Pe cuvantul tau ca nu ai depasit niciodata in localitate 50 km/h? SS-ul din avatar e numai "uanabi" sau chiar stii despre ce e vorba? Eu cunosc f bine zona, acolo locuiesc, si pot spune ca avea dreptate colegul care spunea ca se merge f aiurea pe Pantelimon.

 

cunosc bine zona si nu reusesc sa merg pe acolo cu mai mult de 60 km/h. multe masini parcate aiurea, asfalt prost, marcaj inexistent, multe treceri de pietoni, multe stradute de pe care se iese romaneste...

Editat de Silvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot ce ați scris, si unele idei deja s-au spus...In primul rând nu are rost sa mai aruncati in bietul om care a murit. Din păcate acesta este singurul lucru care contează.

In rest:

1. Principalul vinovat este inconstienta cu mașina;

2. Subscriu la ideea ca noaptea se aud motoarele turate...

3. Aveam câteva criterii pentru a evita un accident in acest București: sa nu fie un motor ss, nu pasager, nu liniute, sa nu mi-o iau in cap (ca si experiența)...dar clar si iesitul noaptea devine problematic (mai ales cand dai gaz prea mult)... V-ați gândit ca tot noaptea (sau in weekend) ies si incepatorii (sau neexperimentatii) pentru ca nu este așa trafic? Aveți grija si mai reduceri din gaz cand vedeți ceva trafic noaptea...Nu știi de unde sare un dobitoc...

Experiența nu am pe Moto, dar am destula pe B....si am văzut destule...

 

Cineva spunea de Grecia...Asa e..Si aici poți adaugă Italia, Spania, Franța, etc...Alta cultura, ăla educație, istorie...

 

RIP pentru acest băiat...

 

Mă refeream la cei cu permis B începători (scuzati unele...scapari...scriu de pe mobil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-a intors nimeni niciodata in fata, in scurt, in 5-10 metri?

 

Off topic: pai ce sa caute un conducator moto la o distanta ca asta?

Tu de conduita preventiva ai auzit? Pastrarea distantei/adaptarea vitezei in vederea evitarii oricarui pericol?

Eheeee........e greu.......foarte greu....lipsa experientei la ghidon isi spune cuvantul in rubrica Accidente.

___________________________________

 

ON topic: De ce se vede numai efectul si nu se cauta cauza si circumstantele producerii accidentului?

Corect, accidentul este cauzat de auto, dar moartea este cauzata de moto.

Tu fiind cu moto nu iti dai seama ca esti expus accidentelor? nu iti iei toate masurile necesare "ramanerii in viata"? atunci.....

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: pai ce sa caute un conducator moto la o distanta ca asta?

Tu de conduita preventiva ai auzit? Pastrarea distantei/adaptarea vitezei in vederea evitarii oricarui pericol?

Eheeee........e greu.......foarte greu....lipsa experientei la ghidon isi spune cuvantul in rubrica Accidente.

___________________________________

 

ON topic: De ce se vede numai efectul si nu se cauta cauza si circumstantele producerii accidentului?

Corect, accidentul este cauzat de auto, dar moartea este cauzata de moto.

Tu fiind cu moto nu iti dai seama ca esti expus accidentelor? nu iti iei toate masurile necesare "ramanerii in viata".

Pai nu mi-e greu sa-ti explic ce cautam. Pur si simplu ma deplasam cu agregatul din dotare "pe directia inainte", stada cu o singura banda pe sensul meu de mers si 2 benzi pe snnsul celelalt, cand un "domn" intr-o masina parcata se hotaraste brusc ca tre sa intoarca. Si uite asa, nu reuseste sa ma vada decat atunci cand pune masina perpendicular pe directia mea de mers. Noroc cu viteza mea redusa si cu fraza "scuza-ma, nu te-am vazut" ... asta m-a ajutat foarte tare...

Si, DA, imi iau toate masurile, d`aia am reusit in atata timp si km facuti sa nu dau mobra pe jos... nici macar de pe cric, dar asta nu inseamna ca nu constientizez ca se poate intampla.

Editat de razvan_def
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce ti-e mila prietene??? Poti sa cobori din sfera ta sa ne explici si noua? De cand mergi cu mobra prin oras? Nu ti-a intors nimeni niciodata in fata, in scurt, in 5-10 metri?

Pe cuvantul tau ca nu ai depasit niciodata in localitate 50 km/h? SS-ul din avatar e numai "uanabi" sau chiar stii despre ce e vorba? Eu cunosc f bine zona, acolo locuiesc, si pot spune ca avea dreptate colegul care spunea ca se merge f aiurea pe Pantelimon.

 

De ce mi-e mila?...pentru ca am invatat in tot acest timp ca un motociclist iese intotdeauna sifonat intr-un accident. Am invatat ca atunci cand sunt pe motocicleta sa merg pe principiul ca soferii nu se asigura si nu ma vad.

Daca cineva imi intoarce in fata in scurt si sunt luat prin surprindere, ma consider vinovat in primul rand pentru ca nu am anticipat.

 

Imi pare rau, dar nu am pic de respect pentru forjatorii de noapte cu numere rabatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa, nu reuseste sa ma vada decat atunci cand pune masina perpendicular pe directia mea de mers. Noroc cu viteza mea redusa si cu fraza "scuza-ma, nu te-am vazut" ... asta m-a ajutat foarte tare...

 

 

Q.E.D. tie chiar daca ti s-a intamplat, inca mai poti vorbi cu noi, pt ca aveai viteza mica...prietenul rider din Vaslui nu mai poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu mi-e greu sa-ti explic ce cautam. Pur si simplu ma deplasam cu agregatul din dotare "pe directia inainte", stada cu o singura banda pe sensul meu de mers si 2 benzi pe snnsul celelalt, cand un "domn" intr-o masina parcata se hotaraste brusc ca tre sa intoarca. Si uite asa, nu reuseste sa ma vada decat atunci cand pune masina perpendicular pe directia mea de mers. Noroc cu viteza mea redusa si cu fraza "scuza-ma, nu te-am vazut" ... asta m-a ajutat foarte tare...

Si, DA, imi iau toate masurile, d`aia am reusit in atata timp si km facuti sa nu dau mobra pe jos... nici macar de pe cric, dar asta nu inseamna ca nu constientizez ca se poate intampla.

 

...Noroc cu viteza mea redusa...distanta trebuie sa fie direct proportionala cu viteza de deplasare. Exact, asta am vrut sa "subliniez" pentru ceilalti.

...d`aia am reusit in atata timp si km facuti sa nu dau mobra pe jos...67.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e rostul acestor discutii? Ce sperati sa rezolvati? Sa va impuneti ideile, sa dezlegati misterul accidentului?

Bucurati-va ca nu sunteti voi sau prietenii vostri apropiati si aprindeti o lumanare celui plecat dintre noi. Cred ca e deajuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...