Sari la conținut

Accident mortal morarilor-sos pantelimon


Razvan1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care e rostul acestor discutii? Ce sperati sa rezolvati? Sa va impuneti ideile, sa dezlegati misterul accidentului?

Bucurati-va ca nu sunteti voi sau prietenii vostri apropiati si aprindeti o lumanare celui plecat dintre noi. Cred ca e deajuns!

 

Pai daca nu ar fi discutii nu ar mai exista acest forum,nu?

Ce speram? Speram ca se pot trage niste concluzii din aceste pareri, evident fiecare intelege dupa capacitatea/educatia lui.

Nu ne impunem ideile, ni le expunem. Iar cu accidentul nu este nici un "mister". Masina a intors, iar moto nu a anticipat si a "intrat" in aceasta. Masina nu trebuia(cred) sa intoarca acolo, iar moto avea viteza prea mare sa evite. Rezultatul il stim. ta-da.

 

Motociclistii care nu sunt soferi, o sa dea vina pe auto; si soferii ca nu sunt motociclisti o sa dea vina la pe motociclisti, indiferent de situatii(nu?). (fara a generaliza)

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ar fi discutii nu ar mai exista acest forum,nu?

Ce speram? Speram ca se pot trage niste concluzii din aceste pareri, evident fiecare intelege dupa capacitatea/educatia lui.

Nu ne impunem ideile, ni le expunem. Iar cu accidentul nu este nici un "mister". Masina a intors, iar moto nu a anticipat si a "intrat" in aceasta. Masina nu trebuia(cred) sa intoarca acolo, iar moto avea viteza prea mare sa evite. Rezultatul il stim. ta-da.

 

Motociclistii care nu sunt soferi, o sa dea vina pe auto; si soferii ca nu sunt motociclisti o sa dea vina la pe motociclisti, indiferent de situatii(nu?). (fara a generaliza)

 

Aha, inteleg. Tu ai tastatura mai buna ca a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e rostul acestor discutii?

 

Sunt curios.. ca si statistica.. rata de accidente a forumistilor cu motor vs rata de accidente a neforumistilor cu motor.

 

Daca e egala sau prima este mai mare.. intradevar nu isi au rostul discutiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai si la greci e full de scutere, motoare si se merge tare (si masinile si motoretele). Si inconstientii cu motorete nici nu purtau toti casti. Si totusi, chiar daca parea un haos, nu am auzit claxoane peste claxoane, injuraturi si alti nervi ca la noi in trafic.

 

Motivul ar fi ca in Grecia soferii au mai multa grija de motociclisti. Majoritatea soferilor au sau au avut in familie cel putin un motociclist, este explicabil de ce au mai multa grija. Exceptia care confirma regula, anul trecut cand am fost in Grecia am vazut live un accident asemanator: soferita iese din parcare fara sa se asigure, brusc, motociclistul se infige in masina, in cateva minute murise. Dar ce nu reusesc sa pricep eu este de ce la nivel universal femeile conduc cu mai multa durere la poola decat barbatii.

 

Iar referitor la accidentul de la morarilor, desi si motociclistul a avut partea lui de vina (neadaptarea vitezei, etc, etc) cred ca motivul principal pentru care a murit a fost ca o proasta i-a intors masina in fata, acolo unde NU AVEA VOIE sa o faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfffff, ieri am trecut pe acolo erau multe masini de politie, Pantelimon inchis, tocmai ce vazusem la inceputul bulevardului un scuterist care a intrat intr-o Dacia Solenza si eram intr-un fel fericit ca doar se uitau la masina ce a zgariat, dupa ce mai merg 500m, drumul inchis si politie cat cuprinde, parca am stiut ca e un motociclist...incep sa ma gandesc serios la o trecere pe enduro sa ma plimb prin padure :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios.. ca si statistica.. rata de accidente a forumistilor cu motor vs rata de accidente a neforumistilor cu motor.

 

Daca e egala sau prima este mai mare.. intradevar nu isi au rostul discutiile.

 

R.I.P

 

off. sunt curios de o statistica: accidente (cu moto) in care a fost implicata o masina si cele fara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistii care nu sunt soferi, o sa dea vina pe auto; si soferii ca nu sunt motociclisti o sa dea vina la pe motociclisti, indiferent de situatii(nu?). (fara a generaliza)

Hai ca eu sunt si-si. Intreb si eu asa... daca proasta cu masina se ducea la primul semafor si intorcea in U, sau intra pe prima strada unde se poate intoarce si intorcea acolo, sau orice alta actiune care nu impunea incalcarea regulilor de circulatie, se reduceau sansele de a avea accident? Sau eu sunt singurul (cuvant urat) care face manevrele de mai sus, din cauza ca sunt constient ca poate in cele cateva fractiuni de secunda cand sunt cu capul intors sa ma asigur din alta parte ma poate lovi o alta masina/vreun motor/tir? Am 6 ani de B, mers aproape zi de zi, drumuri lungi/scurte si o singura tamponare, unde tot eu am minimizat rezultatul accidentului, cand un (cuvant urat) de mos cu borcane la ochi a intrat pe rosu peste mine. Aveam vreo 55km/h si tot m-a lovit cretinu'. Am vazut femeie care se uita in oglinda si nu vedea ditamai tiru care iesise in depasire si se baga si ea. Si alte faze zi de zi. Da, la fel poti sa intrebi si daca mobristul avea viteza mai mica nu se putea evita rezultatul asta macabru. Ba da...din pacate, dar ca prim vinovat o vad tot pe cucoana. Si din cauza asta tot indeamna si alti colegi la respectarea vitezei regulamentare si sa mergem cu ochii in 4. Pe strazile noaste si asa mergi dupa cum ti-e norocul: balega in mijlocul orasului intr-o curba unde o luam lejer cu 50-60km/h, doar ca odata am incetinit din nu stiu ce motive si am vazut si balega si astfel nu m-am varsat, ca sigur alunecam daca treceam prin ea.

 

Nu zic ca nu ai dreptate, doar ca ai cam exagerat cu sustinerea punctului de vedere si mai ales cu felul in care l-ai prezentat.

 

Motivul ar fi ca in Grecia soferii au mai multa grija de motociclisti. Majoritatea soferilor au sau au avut in familie cel putin un motociclist, este explicabil de ce au mai multa grija. Exceptia care confirma regula, anul trecut cand am fost in Grecia am vazut live un accident asemanator: soferita iese din parcare fara sa se asigure, brusc, motociclistul se infige in masina, in cateva minute murise. Dar ce nu reusesc sa pricep eu este de ce la nivel universal femeile conduc cu mai multa durere la poola decat barbatii.

Da, ai dreptate, la asta nu m-am gandit... De ce sunt femeile la volan asa? Pt. ca se asteapta intotdeauna sa le cedeze cineva trecerea, sa fie ocrotite in trafic, doar pt. ca sunt femei. Nu generalizam aici. Si scapa cu prima 'ilegalitate', scapa si cu a 2-a, si deja se formeaza un reflex. Pana cand vine poc-ul. Ce mai imi place la femei in trafic (unele) - nu le lasi sa se bage din motiv ca nu ai unde sa te dai, le enervezi din motive pe care doar ele le inteleg - si cele mai 'doamne' sa le vezi cum injura ca ultimele mahalagioaice...

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios.. ca si statistica.. rata de accidente a forumistilor cu motor vs rata de accidente a neforumistilor cu motor.

 

Daca e egala sau prima este mai mare.. intradevar nu isi au rostul discutiile.

 

E irelevant! Fiecare isi asuma un risc, mai mare sau mai mic. Tu crezi ca forumul te invata sa conduci o motocicleta sau sa scapi din situatii urate? Te inseli. Experienta, anii si km fac asta. E ca si cum te-ai uita pe Youtube la o operatie pe cord si crezi ca esti in stare sa o faci si tu.

Si da, eu cred ca forumistii cad mai des si mai grav decat non forumistii, care prefera sa rupa mansoanele in ROSBK sau chillout pe un drum national calare pe un cruiser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e rostul acestor discutii? Ce sperati sa rezolvati? Sa va impuneti ideile, sa dezlegati misterul accidentului?

Bucurati-va ca nu sunteti voi sau prietenii vostri apropiati si aprindeti o lumanare celui plecat dintre noi. Cred ca e deajuns!

 

 

salut, eu sunt incepator si citesc aproape zilnic rubrica de accidente. Pe mine unul iti spun sincer ca ma ajuta sa nu uit pericolele la care ma expun si felul in care privesc motocicleta atunci cand ma pregatesc sa ma urc pe ea. Citind zilnic aceasta rubrica involuntar mi-am creat un stil de mers temperat si vigilent care se implementeaza in subconstient la fel ca la un copil mic care face primii pasi.

 

respect pentru toti si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am raspuns la intrebarea lui adidas daca isi au rost discutiile.

 

Sunt curios daca forumistii sunt mai prudenti.. si daca au o conduita in trafic.

Nu conteaza daca e masina implicata sau tren.

 

Si eu am evitat cateva masini altele pe mine... pana la urma nu se stie care va fi "le grand finale"..

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde plm scrie ca daca ai nr indoit nu tre sa ti se acorde prioritate???

ideea este ca daca mergi normal de ce trebuie sa-ti indoi(ascunzi) numarul? accidentele astea sunt trase la indigo..masina care intoarce vs ghostrider..asta este..cine invata ceva bine, cine nu, are toate sansele sa apara la rubrica asta.

Odihneasca-se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o imagine trista vazuta aseara in drum spre casa am oprit langa un coleg cu motorul si adevarat a zis ca motociclistul era mort am vazut pe prietenul lui cu care era era in stare de soc baiatul cand a aparut rutiera am plecat dumnezeu sa il odihneasca in pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, eu sunt incepator si citesc aproape zilnic rubrica de accidente. Pe mine unul iti spun sincer ca ma ajuta sa nu uit pericolele la care ma expun si felul in care privesc motocicleta atunci cand ma pregatesc sa ma urc pe ea. Citind zilnic aceasta rubrica involuntar mi-am creat un stil de mers temperat si vigilent care se implementeaza in subconstient la fel ca la un copil mic care face primii pasi.

 

respect pentru toti si asfalt uscat.

 

Bine ai venit! Mai indicat ar fi sa incepi cu rubrica pentru incepatori. Uite ce a scris un coleg care a plecat dintre noi: /index.php?/topic/91453-pt-incepatori-de-la-a-la-z/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP :(

 

Citind ce s-a scris aici mi-am amintit ce imi zicea bunicul meu (fost instructor auto-moto) cu multi ani in urma.

"In trafic TOTI sunt prosti, numai tu esti destept si de aceea trebuie sa-i pazesti pe toti!" Atunci eram mai mic si nu am inteles :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vezi tu in semnatura mea, este doar o aroganta si pur si simplu mi-a placut. Foarte adevarat este ca sunt niste motoare destul de putrernice, nu trag liniar si au o ciclistica dificila, dar asta nu8 inseamna ca ai R6 sau R1 deja poti sa iti cumperi si sicriu.........am inceput sa merg pe R1 si acum am R6. Totul tine de capul tau nu de caii de sub fundulet!!!!

Dumnezeu sa-l ierte pe baiat !!!

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil a urmarit sectiunea Accidente. Anul trecut, de exemplu, au murit 2 pe R1 in aceeasi zi in 2 orase diferite. Unul dintre ei nu a reusit sa vada coloana de masini din pasaj si a intrat in forta in ei, dupa o plecare mai nervoasa de la semafor. Evident ca nu e vina motocicletei, dar se pare ca design-ul de la Yamaha - in combinatie cu acceleratia lina ca strazile romanesti - tinde sa fie un fel de atractie fatala pentru unele specimene de oameni nu tocmai luminati la minte...

Ce s-a intamplat exact in cazul de fata e greu de spus fara sa fi fost de fata, dar se poate spune cu certitudine ca putina atentie si ceva mai multa minte cand te urci pe motor te pot scapa de multe neplaceri in viata (da, inclusiv de moarte). :cheers:

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...