Sari la conținut

ACCIDENT LA DRISTOR


cbrf4i
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da domle', fata e motocilista deci stie despre ce vorbeste. ala a crosetat tot ce a prins in drum si i-a dat in pix pe toata bucata aia. daca vrei sa facem si calcule, de la capatul scuarului de unde practic mosu l-ar fi putut vedea sunt 100m . daca mergea cu 80km/h in 4 secunde ar facut cei 100m. daca ai apucat sa pui masina in miscare cu o secunda inainte sa-l vezi deja prea tarziu pentru ca pleci cu masina de pe loc si trebuie sa virezi 90 de grade. ca mosu l-a vazut sau nu asta o stie doar el. dar in pana mea...o gramada de copii dinastia o ard aiurea si dupa aia ne miram ca avem ziua si accidentul. daca conducea preventiv acum probabil ca spargea seminte cu prietenii lui in benzinarie.

si ca s-o citez pe prietena care a surprins accidentul...."n-am ramas sa dau declaratie la politie ca tot ce as fi putut spune ar fi fost de rau. m-am asigurat ca sunt ok (n-aveau decat julituri) si dupa ce a venit salvarea am plecat "

 

comentam ca de asta e forum....dar revin ....mergeti preventiv ba' copii ca va futeti tineretea degeaba!

 

vezi ca mai e un topic, cu Pantera... baga si acolo... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca mai e un topic, cu Pantera... baga si acolo... :rolleyes:

pe ala care venise cu afirmatia ca maine ne vine si noua randul l-am injurat deja :)

in rest, cu aplaudacii n-am nimic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ala care venise cu afirmatia ca maine ne vine si noua randul l-am injurat deja :)

in rest, cu aplaudacii n-am nimic :)

 

damn. imi scapase faza. si ce ma, te ataci ca ne vine si noua randul?????? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da domle', fata e motocilista deci stie despre ce vorbeste. ala a crosetat tot ce a prins in drum si i-a dat in pix pe toata bucata aia. daca vrei sa facem si calcule, de la capatul scuarului de unde practic mosu l-ar fi putut vedea sunt 100m . daca mergea cu 80km/h in 4 secunde ar facut cei 100m. daca ai apucat sa pui masina in miscare cu o secunda inainte sa-l vezi deja prea tarziu pentru ca pleci cu masina de pe loc si trebuie sa virezi 90 de grade. ca mosu l-a vazut sau nu asta o stie doar el. dar in pana mea...o gramada de copii dinastia o ard aiurea si dupa aia ne miram ca avem ziua si accidentul. daca conducea preventiv acum probabil ca spargea seminte cu prietenii lui in benzinarie.

si ca s-o citez pe prietena care a surprins accidentul...."n-am ramas sa dau declaratie la politie ca tot ce as fi putut spune ar fi fost de rau. m-am asigurat ca sunt ok (n-aveau decat julituri) si dupa ce a venit salvarea am plecat "

 

comentam ca de asta e forum....dar revin ....mergeti preventiv ba' copii ca va futeti tineretea degeaba!

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare fix in (cuvant urat) ca avea sau nu echipament. putea sa mearga si in poponeata gol daca nu ii pasa de pielicica lui. dar daca omora pe careva pe trecerea de pietoni chiar imi pasa de pieton.

era cu pasager cand a avut accident.

 

 

Poate il omora pe Mos Craciun pe trecere si distrugrea craciunul pentru toti copii din lume :)))....Intr-un fel e bine ca nu intra pe forum pentru ca acum nu o sa stie ca a fost balacarit si o sa isi vada linistit de viata lui. Daca avea si el multi prieteni forumisti ati fi fost mai temperati in a presupune ca facea curse cu motorul. Din ce se stie e un baiat cu un motor puternic, care nu purta echipament hard si care avut un accident usor din cauza ca nu i s-a acordat prioritate, de unde se deduce si viteza relativ mica. Aprecierile gen a zis o fata nu stiu cui ca ei i se parea ca ala mergea ca nebunu cu 5 ore inainte de accident sunt starteru pe toate topicurile de genul asta pentru masa de fiziceni si chimisti de renume mondial care pe baza unor vorbe fara acoperire deduc despre cel accidentat mai intai ca avea 150 la ora, apoi ca era egoist, criminal, hot, un om de nimic...si concluzioneaza in multe cazuri ca traumele sau moartea inculpatului necunoscut sunt e o pedeapsa prea mica pentru greseala comisa.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fraeri e toti fraerii care face accidente da' doar daca nu esti motociclist pana nu cazi prima oara, ia-ti echipament ca sa nu-ti zgarii carenele!

sa mor daca am inteles ceva. dupa cum sunt puse cratimele, imi pare ca ai vrut sa scrii in figuri. Asta pot intelege, dar ce ai vrut sa spui chiar nu reusesc. oricum ..eu imi mentin aprobarea ptr postul in care se explica cum ca un berbec (nu neaparat racerul in cauza)care vine cu o viteza mult mai mare decat ritmul normal acceptat de participantii la trafic pe o anumita portiune de drum (deci nu trebuie sa fi avut 200, ci doar sa mearga cu 80 pe o portiune pe care toti ceilalti merg cu 30), poate surprinde si poate fi surprins (neplacut).

Cand merg in coloana cu 20 km /ora, poti trece pe langa mine, chiar iti fac loc, dar nu cu 100, ptr ca nu ma astept la asa ceva, ascult muzica in masina si destul de tare, deci fac ceva pe tobele "tale" goale, mai trebuie sa fac si altceva la volan decat sa ma uit in ambele oglinzi continuu ptr ca vrea muschiul tau sa joace ascunselea cu mine, eu fiind cel care trebuie sa ghiceasca pe care parte vrea racerul sa ma depaseasca. Daca pe tine nu te intereseaza sa treci in 2013 pentru ca ai o superstitie, mie nici atat nu-mi pasa. Ti-as sugera draga motociclistule, daca vrei sa te sinucizi ptr ca ai avut o depresie sau mai stiu eu ce, sa alegi o metoda care sa nu ma implice si pe mine, ptr ca nu-mi plac declaratiile la politie. Nici macar ca si martor.

Ma mai gandesc cat de mult se asteapta parintii nostri, care nu-s motociclisti (ii scuzati va rog) la astfel de interpretare a codului rutier. Daca mai punem la acest scenariu si pe cineva care e dintr-un oras unde sunt 3 motociclete si soferii nu-s obisnuiti cu ele, depasirea cu 100 pe partea dreapta nu mi se pare cea mai inteligenta miscare pe care o poti face ca si motociclist.

 

PS: sper sa intelegi ca nu-ti e adresata tie, @Unk669, ci ...motociclistului in general, indiferent de ce motocicleta are, stil sau altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate il omora pe Mos Craciun pe trecere si distrugrea craciunul pentru toti copii din lume :)))....Intr-un fel e bine ca nu intra pe forum pentru ca acum nu o sa stie ca a fost balacarit si o sa isi vada linistit de viata lui. Daca avea si el multi prieteni forumisti ati fi fost mai temperati in a presupune ca facea curse cu motorul. Din ce se stie e un baiat cu un motor puternic, care nu purta echipament hard si care avut un accident usor din cauza ca nu i s-a acordat prioritate, de unde se deduce si viteza relativ mica. Aprecierile gen a zis o fata nu stiu cui ca ei i se parea ca ala mergea ca nebunu cu 5 ore inainte de accident sunt starteru pe toate topicurile de genul asta pentru masa de fiziceni si chimisti de renume mondial care pe baza unor vorbe fara acoperire deduc despre cel accidentat mai intai ca avea 150 la ora, apoi ca era egoist, criminal, hot, un om de nimic...si concluzioneaza in multe cazuri ca traumele sau moartea inculpatului necunoscut sunt e o pedeapsa prea mica pentru greseala comisa.

 

Putea sa aiba destula viteza, in treapta 1 e indeajuns sa devii ilegal la peste 12.000 de ture, viteza peste 100 (maxim 3 secunde?); numai ca presupun ca nu avea spatiul necesar sa aiba viteza aia.

 

A cam deviat discutia cu amenzi cu pwla-n pixda Gigi Varga nexam bani amenzi, ontopic :)

 

Dar ce plm, d-aia ai ceva sport sub tine.. hai sa n-o mai ardem din taste. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: sper sa intelegi ca nu-ti e adresata tie, @Unk669, ci ...motociclistului in general, indiferent de ce motocicleta are, stil sau altceva

 

Inteleg, cu toate ca imi este putin adresata, fara ca tu sa stii :) pt ca nu sunt perfect. Vroiam sa fac referire la una din zicalele 'nu esti motociclist pana nu cazi'; apelativul (cred) "fraer" fiind pus acolo pentru a atinge pe cei ce infiereaza impotriva celui ce s-a lovit de masina respectiva (motivul nu il stiu - viteza sau ca se scarpina la 00 si nu era atent, ideea e ca nu il stiu) si pe alte topicuri zic cliseul anterior mentionat. Iar de faza cu echipamentul, era o gluma cam ca nuca in perete, cu toate ca mie imi e cateodata cald rau (nu acum in oct) si nu mi-l iau ca transpir sub limba, deci cred ca tot un pamflet a vrut sa fie la celalat cliseu, ia-ti chielea pe tine ca sa mori de cald in oras.

Revenind la "imi era putin adresata", evident ca la un moment dat am devenit si eu motociclist :) mai mult sau mai putin din vina mea. De abia apoi a urmat o analiza mai atenta ale tineretilor valuri :). Valuri ce in condusul motocicletei te pot cu usurinta ucide pe tine dar si pe altii.

 

Asta era tot ceva adresat motociclistului in general, neantului in ultima vreme :)).

Pace bere si verdeata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile, tot respectul pentru cei 20 de ani in trafic (eu n-am decat 13, ca deh...nu-mi permite varsta mai mult), dar am si eu o intrebare? Ai gandit inainte sa scrii ce ai scris mai sus?

Legile NU SUNT permisive, deloc chiar. Doar ca nu se respecta si politia nu prea face nimic in privinta asta...e o mare diferenta intre permisivitatea legii si nerespectarea ei. Cat despre amenzi, raportate la salariul minim pe economie, eu zic ca nu-s chiar mici, ca unuia care castiga 700 RON nu cred ca i se pare putin cand isi ia o amenda de 540 de RON pentru viteza, sau 210 ron pentru ca nu avea centura, sau 300 de ron pentru ca a uitat talonu' acasa si nu are ce arata la 'nea organu cand il intreaba de sanatate. Acum, ca tu sau altii nu sunteti in situatia de a castiga salariul minim pe economie si ti se par ieftine amenzile, foarte bine, n-am nimic impotriva. Dar pentru majoritatea locuitorilor tarii, aceste amenzi nu sunt chiar foarte ieftine. Aici s-ar putea implementa un sistem de amenzi in functie de venitul fiecaruia, dar e prea mare bataia de cap. Atunci ar fi intr-adevar echitabil si ar simti amenzile si cei care castiga mai bine. Ceva de genul: acum punctul de amenda este 10% din salariul minim pe economie => 70 RON...eficient ar fi daca s-ar implementa sa fie 10% din venitul fiecarui contraveninent...eeehh...atunci s-ar schimba treaba, pentru ca ala care castiga 700 de RON ar plati la o amenda de 3 puncte 30% din salariul lui, la fel cum plateste si acum, adica 210 RON. In schimb pentru unul care castiga 7000 de RON, ce plateste acum inseamna doar 3% din salariu, ceea ce nu-i o tragedie. Daca i s-ar calcula si lui procentual din venit punctul de amenda, pentru el ar fi 700 de RON un punct, deci la o amenda de 3 puncte ar plati 2100 de RON, ceea ce inseamna ca ar simti-o EXACT LA FEL ca si cel care castiga 700 si isi ia amenda azi. Eu zic ca in acest caz ar fi amenzile echitabile si le-ar simti si cei care castiga mai bine. Dar repet, asta nu inseamna ca amenzile nu sunt si acum mari pentru majoritatea locuitorilor tarii.

 

 

Cat despre anularea permisului la 3 contraventii...ineptie mai mare decat asta nu mi-a fost dat sa aud, probabil vine de undeva din intunecatul put al gandirii...nu mai am chef sa elaborez si acest punct, asadar zic doar atat:

 

Intr-o dimineata, dupa o noapte frumoasa petrecuta intr-o companie placuta te trezesti tarziu dimineata, esti in intarziere si din graba uiti talonul de la masina/motor acasa...te opreste 'nea organu, constata contraventia nr. 1(lipsa documentelor) si te amendeaza...

 

Intr-o alta zi, mergi pe traseul obisnuit, faci stanga la un moment dat si te trezesti ca tocmai s-au modificat niste chestii pe acolo, si straduta pe care dai sa intri e cu sens interzis...10 metri mai incolo Politia noastra brava, care asteapta momentul inca de cand au montat semnul de interzis sa parleasca cativa fraieri care nu stiu ca s-a modificat traseul => contraventia numarul 2, care dupa spusele tale se lasa cu o amenda BABANAAA, plus suspendat permis pen'ca ai intrat pe interzis.

 

 

 

Iti recapeti permisul, si nerabdator, te urci la ghidon/volan si pleci la o tura mica, fiindca ti-era dor, doar ai stat o luna pe tusa. Extaziat, eviti traficul din oras si te strecori afara, unde e liniste si pace, mergi linistit, relaxat. bucurandu-te de sentimentul placut pe care-l ai, cand in fata ta un omulet verde cu mana stanga intinsa orizontal iti face semn sa opresti...dupa care iti spune ca te-a oprit deoarece ai circulat cu lumina de intalnire stinsa pe drumul National/European, deci constata contraventia nr. 3...merge la masina, verifica pe PDA, dupa care iese din masina si striga JACKPOT!!! Fraiere, te-am scos din carti, este contraventia numarul 3, deci nu esti in stare sa conduci un vehicul, deci nu mai conduci VEAC PURURI!!!

 

 

 

Ar fi misto, nu? Chiar si fara abuzul din partea politistilor pe care il mentionasesi mai devreme...:disappointed: :scratch:

 

Chiar nu te inteleg de ce trebuie sa jignesti. Doar mi-am spus parerea, nimic mai mult, Dar daca tu consideri ca e civilizat sa vorbeti (scrii) pe tonul asta, scrie asa cum iti vine tie mai simplu. Cat despre cei cu salariu de 700 de lei (cu toate ca nu cred ca mai e cineva prin tara asta care sa castige atat, sa-si ia biciclete sau abonamente la metrou sau RATB. Ce sa zic? Fiecare dupa posibilitati. Ar fii frumos ca toata populatia planetei sa fie bogata, nu?....chiar nu am de gand sa intru in polemici cu tine, mai ales ca am postat o informatie. Loc unde ar trebui sa se discute doar despre evenimentul in cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu te inteleg de ce trebuie sa jignesti. Doar mi-am spus parerea, nimic mai mult, Dar daca tu consideri ca e civilizat sa vorbeti (scrii) pe tonul asta, scrie asa cum iti vine tie mai simplu. Cat despre cei cu salariu de 700 de lei (cu toate ca nu cred ca mai e cineva prin tara asta care sa castige atat, sa-si ia biciclete sau abonamente la metrou sau RATB. Ce sa zic? Fiecare dupa posibilitati. Ar fii frumos ca toata populatia planetei sa fie bogata, nu?....chiar nu am de gand sa intru in polemici cu tine, mai ales ca am postat o informatie. Loc unde ar trebui sa se discute doar despre evenimentul in cauza.

 

Iar OFF, trebuia sa ignori postul ca a trebuit sa derulez pana in strada (ca nu-mi ajunge monitorul) ca sa-ti vad replica.

 

Ai spus ca, citez: "Am facut cateva poze (pe care le voi posta maine)."

 

@sarpente: mai bine ii explicai ca pozitia 69 e cea mai buna pe motor, iar la drum lung nu te simti aiurea; de regula e bine sa nu faci pauze.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sarpente

Hai sa fim cinstiti: cati oameni cu salariul de 700 lei/luna crezi ca isi permit motocicleta? Cati din astia isi permit sa dea bani pe echipament, pe benzina, intretinere (schimbat ulei, gume noi, sa nu zic reparatii daca se strica ceva)? Motociclismul nu e chiar un hobby ieftin si iti zic eu ca daca ai 700 lei/luna si nu iti ajunge nici de o vacanta ca lumea, nu iti iei motocicleta...

 

Deci da, o amenda de 210 lei e relativ ieftina pentru cineva care isi permite o motocicleta cu tot ce presupune, echipament (doar o casca buna e 400-500 Euro)...

ba da boschetari sunteti adica ala care are 700 de lei salariu n are voie sa isi ia motor poate se imprumuta omu si isi ia poate ala este mai pasionat decat altii care au si sug puwula aiurea pe aici baga v as sange n gat da curlangii cunosc destui care nu au situatie buna si au facut eforturi mari sa si ia motoare mai vechi mai ieftine fara echipament sau casti scumpe si se plimba mai mult ca o gramada de labari care isi cumpara motoare de frumusete :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sa-si ia toata lumea "bugati veiron" daca are bani ca nu asta e problema. eu umblu echipat si al 40 de grade si nu e treaba mea ca unii merg in pantaloni scurti.

acum ii e mai bine cu degele varza pentru ca a vrut sa se dea 10 minute zmeu ? probabil ca daca nu frana era si mai rau. si de vreme ce a franat e clar ca l-a vazut si pe mosul ala ca se bagase. dar una e sa opresti in 20m de la 40km/h si alta de la 70km/h .

noi putem sa comentam cat vrem ...el poate invata ceva din treaba asta.

si daca citeste pe aici...poate o sa aiba timp sa citeasca ce scria Oresti Marmara in urma cu ceva vreme :

http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2012/05/23/am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/

zmeii nu vor disparea niciodata (pot sa le povestesc eu de toti prietenii mei morti...de picioare amputate...etc). dar poate macar o parte din ei se vor destepta inainte sa ajunga in situatii roz.

conduceti preventiv si o sa vedeti ca chiar ok. nu te va feri de evenimente neplacute in totatlitate dar numarul lor va scadea drastic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar OFF, trebuia sa ignori postul ca a trebuit sa derulez pana in strada (ca nu-mi ajunge monitorul) ca sa-ti vad replica.

 

Ai spus ca, citez: "Am facut cateva poze (pe care le voi posta maine)."

 

@sarpente: mai bine ii explicai ca pozitia 69 e cea mai buna pe motor, iar la drum lung nu te simti aiurea; de regula e bine sa nu faci pauze.

 

Ai dreptate, imi cer scuze ca am postat.....nu merita. Cat despre poze, azi am fost plecat toata ziua, voi posta maine cu siguranta. Cu toate ca, calitaea e indoielnica (facute cu telefonul)

 

Ai dreptate, imi cer scuze ca am postat.....nu merita. Cat despre poze, azi am fost plecat toata ziua, voi posta maine cu siguranta. Cu toate ca, calitaea e indoielnica (facute cu telefonul)

 

astea sunt.

post-68721-0-28794300-1349294340_thumb.jpg

post-68721-0-38296600-1349294351_thumb.jpg

post-68721-0-67435100-1349294368_thumb.jpg

post-68721-0-08761500-1349294381_thumb.jpg

post-68721-0-63423800-1349294397_thumb.jpg

post-68721-0-15110100-1349294412_thumb.jpg

post-68721-0-25020000-1349294425_thumb.jpg

post-68721-0-30072300-1349294447_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru ca ai pus pozele. La cum arata motorul, o ardea legal pe strada. Cum a zis cineva cateva pagini mai incolo..plecat la seminte cu gagica aproape si fara echipament. Cand vedeti R1 la semafor (chit ca e baiat sau o fata pe el toti va udati), in rest.. apa, paie si bataie.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru ca ai pus pozele.

 

ar fii aiurea sa iti spun "cu placere"....ar fi ca si cum ti-as da o tigara si ti-as spune "sanatate"....le-am pus pentru ca am spus ca le voi pune. Una peste alta, sper ca motociclistul sa fie sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, ce ma bucur ca s-a mai linistit p-aci pe langa casa ca era un destept de se dadea tare p-acilea pi ulitza... o fi tavalitu din imaginea anterioara??? intr-o zi o sa ma apuc de daramat meseriasi ca vad ca numa daca stau pe jos poti sa dormi linistit... a, nu ma i e nevoie ca vine iarna si se baga singuri la hibernare(cica e asfaltul rece si ud :crack: )... astept cu interes documentarul pe dicoveri despre aceasta specie :crack:

 

Iti multumesc pentru ca ai pus pozele. La cum arata motorul, o ardea legal pe strada. Cum a zis cineva cateva pagini mai incolo..plecat la seminte cu gagica aproape si fara echipament. Cand vedeti R1 la semafor (chit ca e baiat sau o fata pe el toti va udati), in rest.. apa, paie si bataie.

 

io cand vad un ier unu la semafor ma pish pa mine de ras cand ma gandesc ce tre sa indure ala: motorul fierbe sub tine, nu poti sa pleci incet de la semafor, pozitia te oboseste in 20 de minute... marea majoritate n-au gume...da' ei ie meseriasi :crack: mai vrei shaworma???!

 

o motocicleta de 180 de cai(daca nu ma insel) din care cimpanzeul foloseste maaaaaxim 60... tare nu?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut sa rad, termina ..nu e locul potrivit :crack: Fierbe al dreq de rau :| Si fara cateva mii de ture nu pleaca de pe loc..in oras nici 60 de cai, poate noaptea cand e liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu te inteleg de ce trebuie sa jignesti. Doar mi-am spus parerea, nimic mai mult, Dar daca tu consideri ca e civilizat sa vorbeti (scrii) pe tonul asta, scrie asa cum iti vine tie mai simplu. Cat despre cei cu salariu de 700 de lei (cu toate ca nu cred ca mai e cineva prin tara asta care sa castige atat, sa-si ia biciclete sau abonamente la metrou sau RATB. Ce sa zic? Fiecare dupa posibilitati. Ar fii frumos ca toata populatia planetei sa fie bogata, nu?....chiar nu am de gand sa intru in polemici cu tine, mai ales ca am postat o informatie. Loc unde ar trebui sa se discute doar despre evenimentul in cauza.

 

:offtopic:

Apoi daca si eu am jignit, atunci bag pwla in el forum de fetite rusinoase si sensibilicioase care rosesc la orice replica. Asta numa' forum de motociclisti nu e! Chiar am inceput cu "Stimabile, tot respectul"...tocmai ca sa nu se considere o jignire sau vreo tentativa de trolling, sau alte alea...doar am expus ce aveam de zis in cazul prezentat de tine, cu contraventiile, amenzile si toate alea. Imi pare rau ca nu poti sa inghiti niste argumete, solide zic eu, pe care le-am expus impotriva ineptiilor debitate de tine!

Daca esti asa sensibil, scuza-ma, o sa te pun pe lista de ignorati, sa nu cumva sa ma manance varfu deshtelor sa-ti mai raspund la vre-un post, ca sa nu cumva sa te jignesc din nou. Adio si n-am cuvinte! Moarte conservarilor! Fieru' se repara! Selectia naturala functioneaza!...si toate alea de-s clisee deja...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, ce ma bucur ca s-a mai linistit p-aci pe langa casa ca era un destept de se dadea tare p-acilea pi ulitza... o fi tavalitu din imaginea anterioara??? intr-o zi o sa ma apuc de daramat meseriasi ca vad ca numa daca stau pe jos poti sa dormi linistit... a, nu ma i e nevoie ca vine iarna si se baga singuri la hibernare(cica e asfaltul rece si ud :crack: )... astept cu interes documentarul pe dicoveri despre aceasta specie :crack:

 

 

 

io cand vad un ier unu la semafor ma pish pa mine de ras cand ma gandesc ce tre sa indure ala: motorul fierbe sub tine, nu poti sa pleci incet de la semafor, pozitia te oboseste in 20 de minute... marea majoritate n-au gume...da' ei ie meseriasi :crack: mai vrei shaworma???!

 

o motocicleta de 180 de cai(daca nu ma insel) din care cimpanzeul foloseste maaaaaxim 60... tare nu?!?

 

Si cand vedem accidente cauzate de aia care chiar merg cu toti cei 180 de cai ii blamam pentru ca mergeau ca nebunii, corect? Din curiozitate...tu la KTM schimbi vitezele in oras doar sub rosu? Ca altfel din ce zici tu inseamna ca esti lame ca nu folosesti nici macar 70 de cai cat are motorul tau. Nu inteleg de ce simti o frustrare cand vezi motoare sport muult mai puternice decat motorul tau pentru ca presupun ca atunci cand ai ales KTM ai vrut altceva. Tu ai un puternic sentiment de inferioritate daca vrei sa ii darami pe aia cu motoare sport ca te deranjeaja in somn. Daca motorul nu e super sport dormi mai linistit pe zgomot de Harley ambalat sau de KTM-uri cu tobe sport (pe care personal le consider cele mai zgomotoase motoare). Pe asta cu nu poti sa pleci incet de la semafor pe ss o aud prima data. Din pozele alea nu cred ca avea mai mult de 30 de km/h in mom impactului, deci pica faza cu teribilismul. Omului ia intors masina in fata si nu a apucat sa opreasca complet. Bine ca nu s-a accidentat mai grav. Ma intristeaza astia ca tine care desi vad ca nu a fost vina motociclistului, tot incearca sa isi reverse ura izvotata din frustrare fata de cel accidentat. Mai ai si tu putina rabdare ca in maxim 6 zile sigur apare alt accident cu RIP care sa iti readuca zambetul pe buze si somnul ala linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu contraventiile ar fi foarte buna. Numai ca in tari civilizate ca Elvetia, de exemplu, iti vinzi si casa daca depasesti cu mult viteza legala ca sa poti plati amenda. Daca nu acorzi o prioritate, mai ales unui vehicol pe 2 roti, pa pa si conserva si permis mai ales daca l-ai si dat pe jos. Mai dai matale odata de permis si ca sa iti iei conserva inapoi platesti de te usuci. De obicei nu pre apoti plati. Bineinteles si acolo exista permisivitate in legislatie si abuzuri dar si procese.

Vorbesti prostii inventate de tine sau acaparate din cercul tau de cunostinte.

 

In Elvetia nu-ti vinzi nicio casa daca ai depasit viteaza, ti se da o amenda in functie de veniturile tale + perioada de suspendare a dreptul de conducere, la urmatoarea abatere amanda e dubla + munca in folosul comunitatii si a 3 a oara este anularea dreptului de conducere + privarea de libertate pe timpul noptii.

 

Si da legea e permisiva, ex:salariu 120.000Fr/ an pentru o infractiune +50km/h, amenda este de 10.000fr care se pot plati esalonat, solutie data doar de judecatoria cantonului respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vedeti R1 la semafor (chit ca e baiat sau o fata pe el toti va udati), in rest.. apa, paie si bataie.

 

da quaie, imi dau drumu instant cand vad R1...zeul motocicletelor.

R1, o mobra speciala, rara, si atat de unica incat trebuie pictata pe capela sixtina....

mereu ma ud cand vad un R1 la semafor, in schimb...ma lasa rece un BMW din '50 sau '60....mai ales ca se aude ca un tractor si are maxim 50 CP....numa' prostii conduce aja ceva.

 

sanatate si o punga de seminte de la baeatu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...