Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Cine are castile de la Midland, cele Hi-Fi cu bass... este amabil sa-mi spuna daca mufa ce tine de casca este cu mama sau tata? Putza sau gaura? Stecher sau priza? Eu la BTX1 am tata (stecher, putza, etc)

 

Pe net gasesc numai informatii contradictorii: C1294 se pare ca este pt BT Pro, iar C1294-01 sunt pt seria BTX. Diferenta intre ele se pare ca ar fi mufa de conexiune. Insa fotografiile pe care le gasesc pe net sunt contradictorii.

 

De exemplu, intr-o singura pagina a produsului, (vezi aici), fotografia arata una iar filmul alta. PLM

La 11.03.2019 la 9:32, raducanescovan a spus:

Eu am modelul asta cu difuzoare HI-FI

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci @raducanescovan 

 

Am contactat un magazin la care fotografia indica una (mufa tata) si filmul de prezentare al produsului arata alta (mufa mama), care mai departe au sunat la depozit si li s-a confirmat ca setul difuzoare Midland BTPRO C1294 HI-FI (C1294) are mufa tip mama.

Ce ma amuza, este ca fotografia a ramas neschimbata pe site. Cine vrea sa cumpere va fi in continuare indus in eroare. Ce este cel mai tare, tot netul are la C1294 (pt BT PRO), ca fotografie a produsului, mufa tip tata (deci gresita)

 

Pe de alta parte, la C1294-01 (setul declarat pt BTX), tot netul este plin de poze cu mufa tip mama (oare si asta o fi gresita?.. ca daca da, desi nu se gaseste in romania, asta ar fi ok pt mine)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci! Este cum ma asteptam. 

 

Concluzia, pt seriile BTX, daca posesorii doresc Hi-Fi, trebuie sa comande C1294-01, si bineinteles, nu se gasesc in Romania. Italia vad ca e plina de ele... probabil scuteristii isi spun cuvantul. Atentie ca pana si pe site-ul Midland, fotografia pt C1294-01 este gresita. Ele au mufa tip tata, nu mama.

 

Eu decat sa comand si sa mai platesc si transportul, pt 2 seturi, prefer optiunea de mai jos, cu niste casti Philips.

 

 

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat la un set BTX1 difuzoarele cu ale unor casti Philips Bass+ (pe la 80 lei reduse)... diferenta enorma. Cele standard de Midland se pot numi cu succes galene (difuzoare de telefon cu disc). Nu mai vorbim ca la volum maxim se distingeau doar inaltele, iar asta se intampla de pe la 110/h in sus. Plus un tiuit de fond permanent. Traiam o adevarata placere fonica pe la 130+... l-as numi cubism muzical: orice piesa era descompusa si parca redata invers, dar nu de la coada la cap, ci cu susul in jos...

 

Am sa cumpar pt celalat set unele de la Sony. Iar pt al 3-lea set... vad eu... Bose? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma gandeam sa imi cumpar un intercom anul asta (inca nu m-am hotarat daca sa iau si pentru pasager ca imi place sa nu vorbesc cu ea in timpul mersului macar atat)

ideea e ca nu ma pricep, nu am avut niciodata, nu m-a interesat niciodata asa ca ce puteti sa imi recomandati? nu stiu, sa fie waterproof, sa pot sa vorbesc la telefon daca ma suna cineva si muzica sa bubuie. nu tin neaparat sa se conecteaze pair cu bmw navi ca nu am nevoie de audio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Midland. Nu m-a interesat radio-ul, ascultand muzica de pe telefon, nu m-au interesat comunicarile cu alte motociclete (caci nu prea merg in grup), asa ca am mers fix pe asta: comunicare cu pasagera cat sunt pe motocicleta (raza 10 m), si am ales BTX1 Twin. A fost undeva la 700 lei, comparativ cu dublu cel care avea radio si conferinta cu altii pana al 1Km, daca mai tin bine minte. Difuzoarele le-am schimbat cu unele hi-fi, si totul este ok. Practic aud directiile navigatiei in fundal, si ori vb cu pasagera, ori ascult muzica/ vb la telefon. Tine undeva la o zi de mers. O singura data (la un drum de 13 ore), am ramas fara comunicatii. In rest niciodata.

 

Nu stiu daca vei mai gasi varianta fara fm si fara antena (comunicare la distanta), dar ar fi cea mai ieftina varianta.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un S8 plus, conectat la un intercom Cardo, ce naiba sa.i fac ca sa.mi vorbeasca  Waze.ul in casti, ca am tot incercat🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Waze-ul n-ar trebui sa intre in canalul comunicarii intercom-ului cu telefonul?  Adica daca asculti muzica, sa fie estompata muzica cat fata/nenea iti da directiile? 

Stiu ca daca conectez telefonul la bluetooth-ul masinii pt muzica, aud directiile waze-ului cand are ceva de zis, la fel cand intra mailuri, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, DiarM a spus:

ma gandeam sa imi cumpar un intercom anul asta (inca nu m-am hotarat daca sa iau si pentru pasager ca imi place sa nu vorbesc cu ea in timpul mersului macar atat)

ideea e ca nu ma pricep, nu am avut niciodata, nu m-a interesat niciodata asa ca ce puteti sa imi recomandati? nu stiu, sa fie waterproof, sa pot sa vorbesc la telefon daca ma suna cineva si muzica sa bubuie. nu tin neaparat sa se conecteaze pair cu bmw navi ca nu am nevoie de audio

Ma uitam pe sena 30k. Momentan urmaresc reviews, dar daca are il are cineva de pe aici, cum vi se pare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vrea sa intre in "canal"😋, muzica oprita, nu se vb pe intercom dar Waze nu vrea neam sa scoata o vorba🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic daca muzica e oprita, nu comunica. Incearca cu ceva piesa pe fundal, vezi daca intervine waze-ul. Daca da, cauta o piesa "muta", pune-o pe repeat, in cazul in care nu vrei sa asculti muzica... si auzi waze-ul. Zic si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

As vrea sa stiu din experienta voastra ce sisteme functioneaza in parametrii normali (si) la viteza de autostrada.

Un coleg zicea cu cateva pagini inapoi de Interphone F4XT ca se aude si la viteza mare.

Caut:
Sistem (2 unitati)
Sa faca legatura intre ele la un 4-500 M (pe bune)
Sa tina bateria 10 ore min
Sa se auda la viteza
Restul chestilor gen se leaga la tel, gps, etc.. nu ma intereseaza.

Sistemul ce l-am folosit pana acuma e o china gen Ventaphone 6Riders.. whatever (acelasi aparat vandut sub multe nume).
Tine o zi intreaga de mers si vorbit, incarca relativ repede, nu a facut figuri la ploaie, dar! dupa 110 nu se mai aude.. cu tot cu parbriz inalt si casca integrala.

Ofertele de pe piata cu specificatii le cunosc, dar din nou, vreau sa stiu care e realitatea pe teren.

Merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am si eu o intrebare, poate sa mai batut cineva de problema acesta.

Am cumparat un intercom Interphone Sport(Cellularline). Am incercat sa conectez la TFT (BMW), sa conectat, dar doar Media Player funtiona, in mod telefon nu. Dupa ce am verificat pagina producatorului am vazut ca este SW update pt aceasta problema (R147 - conectivitate BMW si Honda GW). Dupa update TFT nu mai vede intercomul. Am verificat cu telefonul, recunoaste doar Headset, Navigatorul vede doar Mac adress. Inainte de SW update avea numele INTERPHONE F6S. Telefonul si navi se conecteaza fara problema, functioneaza tot, doar TFT nu recunoaste. Aveti vreo idee?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difuzoarele ramase de la Midland, le-am pus in castile Sony (MDR-XB550AP) pe care le cumparasem sa fac inlocuirea acestora... Concluzia, dupa ce le-am purtat 45 minute, dimineata asta, in drumul catre serviciu, navigand prin toate genurile muzicale pe care le am pe cardul de 128Gb in telefon: poate pentru intercom, sa te auzi cu pasagerul, sau sa vorbesti la telefon prin casca, difuzoarele cu care-si doteaza Midland-ul cel putin seria BTX1 (nu cele hi-fi), sunt ok. Pentru orice piesa, de orice gen, este ca si cum ai asculta o caseta la casetofonul stereo cu 3 butoane, ala fara radio, din anii '90. Orice piesa este plata. Acum inteleg de ce la peste 120/h, auzeam numai inaltele si trebuia sa ghicesc ce aud. 

 

220947199_1_261x203_vand-casetofon-international-streo-cu-casti-nou-galati.thumb.jpg.7616d38ba28960ce84a1e7a0c2eb1084.jpg

 

Nu stiu cum sunt difuzoarele Hi-Fi de la Midland, dar cu cele normale m-am lamurit. Asadar, cei care vreti sa ascultati si muzica, ori luati direct ceva cu hi-fi, ori le schimbati pe cele avute. @Patrick_M dadea mai sus o solutie ieftina si foarte buna... ce e drept, pe mine nu m-a dus capul, m-am aruncat direct la resigilatele de la emag, dar chiar si asa, merita toti banii!

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Patrick_M a spus:

Din ce am mai vazut in filmulete pe la oamenii care au facut asta, ziceau ca cu cat e mai puternic difuzorul, autonomia bateriei va scadea. Inca nu am testat, dar revin cu observatii dupa primul drum. 

 

Eu am cautat sa ma incadrez in parametrii acestia:

 

- Frecventa de raspuns (Hz) 5 - 22000

- Diametru difuzor (mm) 30

- Impedanta 24 Ohm

 

Probabil ca va fi un pic afectata autonomia bateriei, dar si volumul schimba considerabil parametrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.04.2019 la 13:06, Djenavar a spus:

Am un S8 plus, conectat la un intercom Cardo, ce naiba sa.i fac ca sa.mi vorbeasca  Waze.ul in casti, ca am tot incercat🙄

6CF3F8D7-48BC-4343-BCC1-2F6ED59EBBE7.thumb.png.ef7e61d16aaaef82bb5d9a725b277f7d.png

 

Click pe difuzorul din dreapta jos. 

 

7EF4948F-B9CC-466F-80CF-0534A08BB598.thumb.png.6243eeafae77981ec6dfdb680e09f63e.png

 

Selectezi ascultati cu. 

 

F88024C3-1829-462C-B356-51E8F643C603.thumb.png.8975004df96f8b4c0c8eb9b1d22957e1.png

 

Selectezi intercomul. (In cazul de fata nu sunt conectat). 

 

Ce am descoperit, la Sena 5, nu merge sa ascult muzica/convorbire si Waze sa intre peste. Sta in fundal si nu zice nimic, daca opresc muzica sau inchid, merge. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...