Sari la conținut

Penteleu


Postări Recomandate

Weekend-ul asta 6-7.10.2012, impreuna cu Bogdan, Raul si Alex am iesit la o plimbarica pe Penteleu si in imprejurimi. Am mers pe drumuri care nu erau pe harta si am cautat drumuri de pe harta care nu erau in teren...

Sambata am cucerit Penteleul, adica cabana de la statia meteo, doar Raul a incercat sa urce pe varf, dar pe la jumatate nu a mai putut inainta...

 

post-7547-0-40997000-1349682821_thumb.jpgpost-7547-0-44673800-1349682945_thumb.jpgpost-7547-0-56367100-1349682973_thumb.jpg

post-7547-0-74955800-1349682996_thumb.jpgpost-7547-0-58609100-1349683033_thumb.jpg

 

Povesti la carciuma din sat...

 

post-7547-0-07487900-1349683123_thumb.jpg

 

Seara la pensiune in Comandau cu gulas si ceva udatura...

 

post-7547-0-46694500-1349683309_thumb.jpg

 

 

A doua zi am plecat in Descopery...aveam un plan pe hartie, dar nu s-a potrivit cu ce era in teren...

Ne-am infundat de vreo doua ori, dar ne-am distrat si am ajuns pe niste drumuri/poteci pe unde se vedea ca de multi ani nu calcase vreun utilaj/masina/caruta...

 

 

post-7547-0-37342600-1349683547_thumb.jpgpost-7547-0-26942600-1349683572_thumb.jpgpost-7547-0-76505200-1349683594_thumb.jpg

 

 

Cu scaritele la (in) pamant...

 

post-7547-0-14572200-1349683652_thumb.jpg

 

Bai de namol...

 

post-7547-0-16671900-1349683737_thumb.jpgpost-7547-0-39374000-1349683758_thumb.jpg(purcelul familiei)

 

Sfarsit de drum...

 

post-7547-0-86261300-1349683840_thumb.jpg

 

Oboseala mare, motoarele (vacile) astea se pun jos la odihna cand nici nu te astepti...

 

post-7547-0-27448900-1349683934_thumb.jpg

 

Si dupa ce am gasit drumul, am intinso spre casa...

 

post-7547-0-85917000-1349684027_thumb.jpg

 

Inca o iesire reusita pe drumurile patriei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa tura!

recomand scurtaturile prin padure de pe drumul Gura Teghii - vf.Penteleu.

atentie insa, ultima scurtatura pe drumul de intors (Penteleu-Gura Teghii) se poate doar cobori..si asta cu chiu cu vai..

bine ati facut ca nu ati urcat mai sus de cabana, dupa urcarea aia crancena cu pietre, urmeaza 100m de si pe urma adio drum.

post-37681-0-74005700-1349688914_thumb.jpg

post-37681-0-83048200-1349688919_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ati facut ca nu ati urcat mai sus de cabana, dupa urcarea aia crancena cu pietre, urmeaza 100m de si pe urma adio drum.

 

Pai cu 200+ kg nu erau sanse de urcat pe roti pana in varf... doar de tras dar nu aveam destul combustibil cu cifra octanica mare la noi.

 

Am coborat tot pe unde am urcat si dupa aia am mers spre Comandau pe forestiere. Ziua a doua trebuia Comandau - Saua Hergheliei - Piscul cu Fagi - Harboca - Bradet. Drumul prin Saua Hergheliei incepea prin niste boscheti si nu era urma ca a trecut ceva recent pe acolo. Nici intre Piscul cu Fagi si Harboca nu se poate trece, dupa ultimul drum de exploatare se termina distractia, forestierul e prabusit in locuri, are copaci de-a curmezisul in mai multe locuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cu 200+ kg nu erau sanse de urcat pe roti pana in varf... doar de tras dar nu aveam destul combustibil cu cifra octanica mare la noi.

 

ha, bine, restul povestii e ca eu am urcat panta aia cu limba scoasa pe langa mobra, impinsa si trasa de colegii de drum - ei au reusit sa o urce in sa..

:grinbandit: :banana:

e o panta blestemata ptr mine, anul trecut mi-am belit mobra incercand sa o urc, anul asta am infundat rezervorul pe coborare...da ii vin eu de hac!

dar astea-s detalii, pozele din varf conteaza, dupa cum ai vazut :cheers:

si trebuia sa ajungem in Comandau dar ne-a prins ploaia si am mai tras vreo ora de mobre prin padure si am intins-o acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: ultima bucata de drum, inainte de statia meteo, era, acum vreo doi ani, imposibil de urcat fara crampoane; pamant foarte afanat amestecat cu o multime de bolovani. Am ingropat rotile spate pana la ax si a trebuit sa renuntam. Acum e la fel sau s-a mai batatorit? Merci.

 

PS Cred ca e bucata din prima poza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: ultima bucata de drum, inainte de statia meteo, era, acum vreo doi ani, imposibil de urcat fara crampoane; pamant foarte afanat amestecat cu o multime de bolovani.

 

Nu-s bolovani mari, e pietris amestecat cu un fel de nisip. Afanat dar nu ca la plaja la Mamaia. Nu stiu cum o fi fara crampoane. Bogdan avea niste Karoo-uri la sfarsit de viata da' totusi prind si cu marginea chiar daca pe centru s-a dus profilul asa ca tot sunt mai bune ca ceva gen Tourance

 

Am ingropat rotile spate pana la ax...

 

Da' cu ce erati? Cu scutere? :)

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s bolovani mari, e pietris amestecat cu un fel de nisip. Afanat dar nu ca la plaja la Mamaia. Nu stiu cum o fi fara crampoane. Bogdan avea niste Karoo-uri la sfarsit de viata da' totusi prind si cu marginea chiar daca pe centru s-a dus profilul asa ca tot sunt mai bune ca ceva gen Tourance

 

 

 

Da' cu ce erati? Cu scutere? :)

Am exagerat cu "pana la ax"... Oricum, n-am reusit sa urcam. Eram cu KLE-uri (vreo 3) si F650 (vreo 2), toate cu gume de strada. Se afundau vacile si atat. Asta pe la jumatea primei bucati de panta.

Intrebam pentru ca tocmai vorbeam zilele astea sa mai incercam o data. De data asta cu ceva experienta de coclau in plus.

Ca idee, pozele de atunci aici http://kle500.myforum.ro/penteleu-26-27-septembrie-2009-vt195.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am exagerat cu "pana la ax"... Oricum, n-am reusit sa urcam. Eram cu KLE-uri (vreo 3) si F650 (vreo 2), toate cu gume de strada. Se afundau vacile si atat. Asta pe la jumatea primei bucati de panta.

Intrebam pentru ca tocmai vorbeam zilele astea sa mai incercam o data. De data asta cu ceva experienta de coclau in plus.

Ca idee, pozele de atunci aici http://kle500.myforum.ro/penteleu-26-27-septembrie-2009-vt195.html

 

Cam la fel era si acum, stiu topicu' de aici de pe forum, ma speriase un pic textul cand citeam ca sa vad ce-i p-acolo da' mi-am mai revenit la poze... Btw, iti ziceai altfel pe vremea aia :P

 

Cu gume potrivite (de la ceva gen Sirac in sus) nu e problema pana la statia meteo, nu stiu cum o fi daca e mai umed, teoretic n-ar trebui sa fie chiar foarte rau.

 

Cu gume de strada, poate cu presiunea lasata, trasa buna si fara frica - poate merge si cu alea - nu stiu... incercat poate merita ca e si asta o chestie... Eu as incerca urcarea si cu gume de strada dar ma simt mai bine la deal decat la vale, ca sa cobor cu gume de strada imi trebuie ceva "high octane" :P

 

Mai sus de statie nu se poate merge cu vaci calarite de oameni normali... si nici alte coborari adecvate nu am dibuit.

 

Daca vreti sa mai incercati, grabiti-va ca se strica vremea pe acolo timpuriu... noi am vrut sa facem tura asta anul trecut si a picat din cauza de zapada timpurie. La 9 dimineata erau 4C si noaptea cica scade spre sau sub 0... era ceva gen chiciura pe motoare.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult.

Intr-adevar, m-am rebranduit, fortat de unii oameni rai de pe aici...

La mine aia a fost, cred, prima experienta afara de pe asfalt. De-aia vreau sa ma mai duc o data, sa vad daca chiar era greu sau eram io fraier rau.

 

Apropos, cred ca unu' din grupul vostru a lasat acu ceva timp o pereche de TKC 80 consumate cam 60% la o vulcanizare pe Plevnei colt cu Stirbei. Le-am achizizitionat la fabuloasa suma de 10 lei de la omu'de acolo. Multyumesc pe aceasta cale... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, cred ca unu' din grupul vostru a lasat acu ceva timp o pereche de TKC 80 consumate cam 60% la o vulcanizare pe Plevnei colt cu Stirbei. Le-am achizizitionat la fabuloasa suma de 10 lei de la omu'de acolo. Multyumesc pe aceasta cale... :friends:

 

Sa-ti fie de bine, cu alea (30-40% ramase) urci fara probleme, eu le-am schimbat ca plecam in tura lunga... Mi-a zis Marius ceva cand am trecut la ultimul schimb... Deci, vezi ca mai e un TKC spate ramas la el tot cam la fel, utilizabil inca... atentie mare cu TKC-urile uzate pe asfalt, sa nu iei teapa sa crezi ca daca-s mai "necramponate" sunt mai bune pt strada, de la un anumit nivel de uzura incolo cramponul mai scurt ramas e mai rigid decat cel neuzat si nu se mai "flexeaza" la frana / gaz pe asfalt - mult mai usor de blocat sa derapat neinclinat. E amuzant cu ele ca te joci dar trebuie sa nu le folosesti ca niste gume in stare buna.

 

Mai am niste seturi diverse in stari bunicele dar am niste planuri negre cu ele pt iarna, daca ti-a picat bine setul ala, da-mi un PM cand trece iarna ca poate nu le pun in aplicare si ti le dau moca doar sa vi sa le iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica fac bine la articulatii.

 

La ale voastre poate , dar la cele ale motocicletelor in mod sigur nu . Dupa ce ai ajuns acasa ai desfacut articulatiile basculei si ale amortizorului spate pentru curatare si gresare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ale voastre poate , dar la cele ale motocicletelor in mod sigur nu . Dupa ce ai ajuns acasa ai desfacut articulatiile basculei si ale amortizorului spate pentru curatare si gresare ?

 

Inca nici n-am spalat-o... hai sa nu exageram cu curatarea si gresarea ca n-o fi bibelou... o servisez mai catolic decat multi da' nici chiar asa...

 

Cam cate grade sub zero ?

 

variaza... noi ne ferim de 0 grade... de la 4.5 in sus e bine, Bogdan prefera 12 sau in zona, dar 42 sau 52 nu ne face rau la niciunu'... aaaaaaah, vorbeai de temperatura? nu stiu ca pare mai cald dupa ce ziceam anterior... 4C la 8:30 - 9:00 dimineata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti fie de bine, cu alea (30-40% ramase) urci fara probleme, eu le-am schimbat ca plecam in tura lunga... Mi-a zis Marius ceva cand am trecut la ultimul schimb... Deci, vezi ca mai e un TKC spate ramas la el tot cam la fel, utilizabil inca... atentie mare cu TKC-urile uzate pe asfalt, sa nu iei teapa sa crezi ca daca-s mai "necramponate" sunt mai bune pt strada, de la un anumit nivel de uzura incolo cramponul mai scurt ramas e mai rigid decat cel neuzat si nu se mai "flexeaza" la frana / gaz pe asfalt - mult mai usor de blocat sa derapat neinclinat. E amuzant cu ele ca te joci dar trebuie sa nu le folosesti ca niste gume in stare buna.

 

Mai am niste seturi diverse in stari bunicele dar am niste planuri negre cu ele pt iarna, daca ti-a picat bine setul ala, da-mi un PM cand trece iarna ca poate nu le pun in aplicare si ti le dau moca doar sa vi sa le iei.

Merci de ponturi. Eu oricum n-am mers cu crampoane niciodata. Cele mai hard gume ale mele au fost niste Heidenau K60 Scout.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de ponturi. Eu oricum n-am mers cu crampoane niciodata. Cele mai hard gume ale mele au fost niste Heidenau K60 Scout.

 

Sunt cele mai bune on/off.

N-am mers cu ele pe noroi dar nisip si pietre la greu. Dar ce m-a bucurat cel mai tare a fost ca se comporta pe asfalt mai bine ca Anakee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cele mai bune on/off.

N-am mers cu ele pe noroi dar nisip si pietre la greu. Dar ce m-a bucurat cel mai tare a fost ca se comporta pe asfalt mai bine ca Anakee...

Da. Ideea e ca uneori simt nevoia de gume mai hard. Pe iarba, prin pamant afanat, pe noroaie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cele mai bune on/off.

N-am mers cu ele pe noroi dar nisip si pietre la greu. Dar ce m-a bucurat cel mai tare a fost ca se comporta pe asfalt mai bine ca Anakee...

 

Vorbesti de 150 in regim de Tunisia, nu? K60 pe 130 si Scout pe 140 sunt sub TKC in afara de durata de viata. La 140 oricum e discutabila ca trebuie bricolate la jumate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze facute de Alex..., dar la resize din greseala am uitat sa scot chenarul cu numele meu... :cheers:

 

Harta:post-7547-0-84707800-1350020414_thumb.jpg

 

 

post-7547-0-42448100-1350020442_thumb.jpgpost-7547-0-67517000-1350020459_thumb.jpgpost-7547-0-25065700-1350020485_thumb.jpg

post-7547-0-27409100-1350020500_thumb.jpgpost-7547-0-95896500-1350020519_thumb.jpgpost-7547-0-80561800-1350020541_thumb.jpg

post-7547-0-74922900-1350020560_thumb.jpgpost-7547-0-07943200-1350020580_thumb.jpg

 

 

Iar seara a fost cam frig...

 

post-7547-0-57058800-1350020601_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Tare filmul! Incepi sa-l ameninti pe Vamos! Dar oare la poza de la profil ai platit drepturile de autor, sau e originala?

PS: Vine si muzica, saptamana viitoare........

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...