Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Ok. Da te inteleg da tu nu vrei sa intelegi ceva. Calitatea materialelor. Degeaba ai 12 mp daca procesorul care iti scoate imaginea e varza. E ca si cum ai compara audi a4 standard cu kia high end class. Is la acelas pret, dar calitatea uneia nu este la fel cu a celeilalte. Nu compara 5mp cu 14mp de la sj...pt ca aia 14 daca dai zoom e sa se vada ca pixu...in schimb aia 5mp de la hero sunt bine definiti. In fine nu are rost sa imi mai bat capul, dece nu compari sj5000 cu hero 4 black? La nivel de prestarii si numar de pixeli, desi sj-ul are mai multi nu are imagine asa clara ca si hero. Influenteaza lentila, procesorul...etc etc. Acum, crezi ce vrei. Am platit de 3 ori pretul unui sj, dar cand vad video-urile sunt cu zambetul pe fata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu va mai certati pe pixelii aia doar daca stati sa faceti poze, altfel nativ pentru FHD sunt necesari pana in 2mp.

Cat priveste calitatea, un DVD PAL are 720X576 adica 0,395mp o rezolutie suficienta pentru un televizor. Eu am un proiector 1024X786, se vede super la distanta normala de vizionare, daca te apropii vezi matricea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap0ne hero 2014 asa se i se zicela hero simplu in uk, am luat-o nou deaia am putut sa o returnez. O camera proasta cu pret umflat

 

 

Gopro hero e un gunoi scump nu vad dc sa cumperi asa ceva doar cabe gopro.

Hai sa nu exageram cu gunoiul doar pt ca nu ti-a placut tie :) Tine mult de perceptie si de ce asteptari/nevoi ai de la camera respectiva. Presupun ca e vb de acel cel mai ieftin gopro.

L-am testat cateva zile si personal mi s-a parut decent, cel putin dpdv al calitatii. Da, are minusul cu scosul din carcasa, bateria integrata si wifi. Dar in rest nu prea am ce sa critic la pretul pe care il are. Am pus mai in urma un film facut cu el.

 

Acum am un H3 Black+. Nu am simtit nevoia sa imi iau 4 inca. Exista unele diferente, dar nu suficient de notabile. Probabil o sa trec direct la un 5 :)

post-40715-0-37944900-1454077828_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati pe pixelii aia doar daca stati sa faceti poze

Treaba cu nr. mare de pixeli este doar pur marketing. Degeaba inghesui 36 pixeli (ex) pe un senzor cat un bob de orez. Nu ai sa scoti niciodata imagine clara sau detaliu. Mai mult fac 5 Mp pe un senzor DX sau FF(nu este cazul nostru) decat 36Mp pe un powershot, bridge,Sj, Hero, etc.

Calitatea fotografiei, filmarii, pleaca de la

1-sticla(obiectiv)

2-senzor(cu cat mai mare, cu atata mai bine)

Daca calitatea s-ar putea obtine din miniaturi, atunci Nikon, Canon si altii nu ar mai investii in cercetare, obiective, senzori.

Oricat am plati pe camerele noastre, nu vom obtine filmare de inalta fidelitate, de care toti vorbim pe aici.

Degeaba ai o filmare supercalitativa daca nu este si post procesarea facuta incat sa iti faca placere sa vizionezi materialul.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu nr. mare de pixeli este doar pur marketing. Degeaba inghesui 36 pixeli (ex) pe un senzor cat un bob de orez. Nu ai sa scoti niciodata imagine clara sau detaliu. Mai mult fac 5 Mp pe un senzor DX sau FF(nu este cazul nostru) decat 36Mp pe un powershot, bridge,Sj, Hero, etc.

Calitatea fotografiei, filmarii, pleaca de la

1-sticla(obiectiv)

2-senzor(cu cat mai mare, cu atata mai bine)

Daca calitatea s-ar putea obtine din miniaturi, atunci Nikon, Canon si altii nu ar mai investii in cercetare, obiective, senzori.

Oricat am plati pe camerele noastre, nu vom obtine filmare de inalta fidelitate, de care toti vorbim pe aici.

Degeaba ai o filmare supercalitativa daca nu este si post procesarea facuta incat sa iti faca placere sa vizionezi materialul.

Marimea senzorului nu este asa importanta din punctul de vedere al detaliilor daca optica camerei e corecta, conteaza insa foarte mult la sensibilitate deoarece fiind suprafata unui pixel mai mare capteaza mai multa lumina adica informatie mult mai viabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la un moment dat se pastra un raport, marime senzor nr. pixeli. Acum de cand cu marketingul, inghesuie o gramada de pixeli pe acelasi senzor, dar platesti in plus, ca deh, ie multi pixeli. Asa cum spui, cu cat suprafat unui pixel este mai mare cu atat mai bine. Cu cat senzorul este mai mare(nu este cazul nostru) cu atata de apropii de realitatea filmului clasic 24X36, implicit si calitatea fotografiei chiar daca sticla este mai slab calitativ.

Eu unul prefer la aparatele foto cel mult 5Mp, dar sunt atent cu ce senzor este echipat apratul.

 

Pentru camerele nostre de actiune nu am mari asteptari, pentru ca nu au ce oferi calitativ la aceste miniaturi. Sunt multumit daca am imortalizat momentul, restul fac eu in post procesare, incat sa imi placa ce vad.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Hai sa nu exageram cu gunoiul doar pt ca nu ti-a placut tie :) Tine mult de perceptie si de ce asteptari/nevoi ai de la camera respectiva. Presupun ca e vb de acel cel mai ieftin gopro.

L-am testat cateva zile si personal mi s-a parut decent, cel putin dpdv al calitatii. Da, are minusul cu scosul din carcasa, bateria integrata si wifi. Dar in rest nu prea am ce sa critic la pretul pe care il are. Am pus mai in urma un film facut cu el.

 

Acum am un H3 Black+. Nu am simtit nevoia sa imi iau 4 inca. Exista unele diferente, dar nu suficient de notabile. Probabil o sa trec direct la un 5 :)

Atat colegu. In sfarsit cineva care stie ce inseamna GoPro. Eu nu am mai avut nici o camera de filmat si de aceea am luat gopro 4 black sa stiu o treaba. Acum aceasta camera imi este buna pentru ani buni de acuma incolo...poate upgradez la 6 sau 7....POATE. Deoxamdata si aceasta este peste ce ma asteptam. Iar pentru editarea video iti trebuie echipament bun, nu se poate cu orice.

 

Frumoasa poza colegu, de unde??

 

Sa vedem colegii cu sj-urile ce poze scot ei.

Editat de Adrian Pintea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar pentru editarea video iti trebuie echipament bun, nu se poate cu orice.

.

Pentru a edita materialul din Hero, Sj, etc nu ai nevoie de 10 procesoare si Sony Vegas.

si intr-adevar, frumoasa poza, la categoria ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a edita materialul din Hero, Sj, etc nu ai nevoie de 10 procesoare si Sony Vegas.

si intr-adevar, frumoasa poza, la categoria ei.

 

Da ca sa editezi din sj-uri sau hero acela BASIC, nu iti trebuie echipament performant. Dar sincer ca sa editezi un filmulet din Hero4 black la 1080 120fps slow motion proceseaza foarte greu.

Editat de Adrian Pintea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma referea ca nu trebuie PC raketa. Sigur, trebuie sa ai resurse in PC cand faci asa ceva.

Cateva poze cu SJcam. Sunt sau nu fotogenice, pentru mine nu conteaza. Eu nu il folosesc la poze.

post-89476-0-53394200-1454082984_thumb.jpg

post-89476-0-87430500-1454082985_thumb.jpg

post-89476-0-28602700-1454082987_thumb.jpg

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a edita materialul din Hero, Sj, etc nu ai nevoie de 10 procesoare si Sony Vegas.

si intr-adevar, frumoasa poza, la categoria ei.

Sau rabdare :D

Atentie! Sunt programe de editare la care daca nu umbli la formatul inregistrarii editarea pierde timp doar in zonele prelucrate adica pe portiunile unde s-au aplicat diverse filtre, tranzitii, mixaje, titrari.

In '99 petru conversia unui format raw in video cd procesul lua 8 ore pentru o ora de film, procesor 300Mhz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma referea ca nu trebuie PC raketa. Sigur, trebuie sa ai resurse in PC cand faci asa ceva.

Cateva poze cu SJcam. Sunt sau nu fotogenice, pentru mine nu conteaza. Eu nu il folosesc la poze.

Locatia??

 

Si da, face poze acceptabile dar dupa parerea mea si ochiul meu parca poza trimisa de colegul nostru cu gopro3 este mai definita si contrastul e mai ok. Detalii mult mai multe si mai bune. Asta depinde de fiecare ce vrea si ce asteapta de la o poza. Mie imi place ca o poza sa fie cat mai ok..nu numa sa vad peisajul, ci si sa vad toate detaliile posibile.

Editat de Adrian Pintea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, merge frame cu frame. Dureaza tot atata de mult cat filmarea, chiar mai mult. Iar la conversie dintr-un format in altul mai pierzi din calitate.

Dar deja intram in OFF topic.

Deci, pentru mine tot atata conteaza un Hero cat un SJ. La urma urmei si acesta este un consumabil, doar este tehnologie, iar peste 2 ani vrei altceva, incat nu merita sa cheltuii o galagie de bani. Daca ar fi ca si un DSLR, incat ai stors tot ce ai putut din el, si nu mai iti ofera ce vrei tu, as fi de acord sa platesc niste bani. Dar atata timp cat doar apas pe buton si el face ce este programat sa faca si nu ma lasa pe mine sa il setez manual, eu zic PAS.


» Post actualizat in 29 Jan 2016 16:12

Locatia??

 

Locatia la poze?

Lacul Valiug


» Post actualizat in 29 Jan 2016 16:31

Sunt telefoane care filmeaza si fotografiaza mult peste camerele de actiune. De ce nu implementeaza tehnologia de la telefoane in camerele astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat colegu. In sfarsit cineva care stie ce inseamna GoPro. Eu nu am mai avut nici o camera de filmat si de aceea am luat gopro 4 black sa stiu o treaba. Acum aceasta camera imi este buna pentru ani buni de acuma incolo...poate upgradez la 6 sau 7....POATE. Deoxamdata si aceasta este peste ce ma asteptam. Iar pentru editarea video iti trebuie echipament bun, nu se poate cu orice.

Frumoasa poza colegu, de unde??

Sa vedem colegii cu sj-urile ce poze scot ei.

Daca ti.as spune ca am renuntat la vechiul Gopro, care filma 1080p pentru un Xiaomi, iar cand ma uit acum la diferentele dintre filmari ma pufneste rasul.Am vandut Gopro, mi.am luat Xiaomi si mai mi.au si ramas bani, ma crezi?Cand o sa intelegeti ca unele la unele produse platiti foarte mult marketingul si contribuiti la bugetele de reclama agresiva a unor produse? Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Minu: Am si eu un xiaomy YI si vroiam sa te intreb cu ce viteza downloadezi filmarile prin wifi din camera catre mobil?

 

Cand l-am luat pe al meu acum 3 luni downloada constant cu 2MB/s. La 1 saptamana i-am facut update la ultimul firmware si viteza a scazut drastic. Acum am 50-100KB/s. rareori urca la 500KB/s

 

In rest, folosesc scripturi pentru 35MB/s si denoise. Calitatea e excelenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am incercat niciodata sa downloadez filmarile pe telefon, eu le descarc doar pe laptop folosind cititorul de card.Wireless-ul il folosesc doar sa vizualizez pe telefon ce am filmat, setari, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il aveam de vreo 2 ani si ceva, cred ca pana in 3, era varianta Motorsport si filma 1080p @30fps

 

Oricum Xiaomi Yi e si peste GOpro 3 d.p.m.d.v.

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms, pana acum pare sa castige sony si gopro la baterie.

Eu am un sj4000 ( cel mai mult sta in masina la priza) si 4 acumulatori, e nitel deranjant sa tot schimb bateriile.

Am un d7100 care filmeaza bine, sa ma gandesc la un sistem de prindere :)

post-47564-0-49196400-1454251826_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il aveam de vreo 2 ani si ceva, cred ca pana in 3, era varianta Motorsport si filma 1080p @30fps

 

Oricum Xiaomi Yi e si peste GOpro 3 d.p.m.d.v.

Nu te supara, dar compari o camera din 2010-2011 cu una aparuta 2015... :) Normal ca este mai ok.

Este peste Hero3 ala cel mai ieftin probabil. Dar este clar sub 3 Black. Nu mai vorbesc de 3+ sau 4 ;) Da. este o camera foarte decenta pt pretul ei, dar nu o poti compara cu camerele mai scumpe totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...