Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai poate vrei sa decupezi din cadru dau sa faci brusc 300% zoom pentru a evidentia ceva cand faci montaj.

2k 30P - am ajuns eu la concluzia ca e cel mai consumer friendly pentru camerele astea mici. De vazut le vad pe mac retina oricum, deci e bine primit ce este peste FHD :D

Si chiar si asa... un 2,5K daca il exporti ca FHD se va vedea un pic mai detaliat. E putin overkill dar asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si eu, poti sa ma balacaresti cat vrei nu-mi place imaginea, este stearsa nu te atrage cu nimic plus discutia avuta ceva timp inainte. Sa nu pun la socoteala ca mi-a dus laptopul la 90%, dar asta e problema mea, nu pot renunta la el, e un Sony FW21Z cu un ecran super cum nu prea am vazut. Ca fapt divers am comparat bitrate-ul desi nu are relevanta ca nu stii cat si cum codeaza, la formatul tau te invarti la 15000-15400k iar la mine la FHD sunt pe la 18000-18500k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu e vorba de balacareala. Iar in legatura cu cat codeaza, sincer, nici nu m-am mai uitat. In versiunea respectiva de FW scrie undeva ca ar avea bitrate de 18. Or fi bagat ei din burta. Exista si Fw-uri cu bitrate mai mare (20 25 30 35) .... dar mi se pare prea ca deja ocupa destul de mult spatiu pe card. La versiunea asta mi-a fost suficient ca echilibru intre cum arata imaginea, spatiu pe card, si durata bateriei.

Iar in ceea ce priveste imaginea stearsa... eu din contra.. o consider pe cea de la SJ mult prea sharpened din soft. o fi chestie de preferinta. Pot sa-i dau un unsharp mask mic... dar deja devine prea taioasa. Plus ca da, are un profil Flat, ca gopro-ul. Nu e nimic super vivid si chestii care sa-ti ia ochii. Comparata cu Gopro3 Black are acelasi profil flat. Pe care, toata lumea il mai "invie" un pic la montaj. Dar pentru mine personal, mai bine am cu ce sa ma joc in post, decat sa am o imagine arsa sau vivida din prima, careia n-am ce sa-i mai fac. Culorile sunt una, dar ca detaliu.. mie nu-mi pare ca ar duce lipsa de detaliu.

(faptul ca am dat eu niste mostre cu lentila murdara in centru-sus, ti-am zis, se scuza :D )

Eu am tot comparat materiale brute intre Gopro3 Black si Xiaomi si au ambele imaginea la fel de "stearsa" ca si colorit/luminozitate etc. Partea buna e ca din imaginea aia poti sa te joci cum vrei cand o editezi.

- Chiar daca nu conteaza rezolutia pentru ca e youtube, daca ii dai FHD, nu e diferenta intre ele ca si imagine, colorit, profil flat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Geo_ZGA :

Am urcat pe transfer doua filmulete brute, deci fara Youtube si reencoding, cu ce filmeaza Xiaomi. Ambele sunt pe nor, imi pare rau ca nu am mai gasit si pe soare. In clipurile de mai jos rezolutia e 2K cu bitrate standard de 18-20mbit. (la concluzia asta am ajuns eu ca e cel mai bine din punct de vedere baterie/spatiu pe disk)

Daca nu esti multumit asa, exista si firmware cu bitrate de 35mbit unde imagiea e mult mai lacrima. Din pacate n-am sa-ti dau nicio mostra pentru ca le-am sters pe toate

 

*scuzati partea de centru-sus a ecranului, aveam o mare amprenta pe lentila si se vede un pic incetosat.

 

 

http://we.tl/o3oyTC4r8z

 

 

merci, m-am uitat acum :)

nu stiu cat de mult ajuta setarile pe care le-ai facut, mie, sincer, nu prea imi plac filmarile astea 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am zis... depinde de preferinta. Alea sunt filmari brute, nu "machiate" dupa. Le poti face sa arate foarte apetisante ca si colorit daca umbli la ele. Mai sus un pic ti-am aratat intr-un video side by side ca Xiaomi are fix acelasi colorit si imagine ca Gopro3 Black. Ah.. ca nu e super pompos "out of the box" ca sa iti ia ochii ca la alte camere.. da, e adevarat. Dar deocamdata Gopro e regele in domeniu, cu GoPro am comparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

uite un video cu actiune :)) gen helmet mount.

in legatura cu pretul , m-am grabit. 60$ = ~250 lei . Zic ca este ok...+ca vine cu toate accesoriile , in timp ce la xiaomi vine doar camera (trebuie sa cumperi carcasa + prinderile separat)

http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_234671.html

Ai idee cat tine acumulatorul? M-ar interesa asa ceva pentru inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Mol a scos o promotie acum vreo 3 saptamani. Printre produse e si un action cam sony az1

http://sony.molromania.ro/#_products

Am vazut cateva clipuri pe youtube, dar nu mi s-a parut ca ar filma mai bine decat un xiaomi sau sj cam 4000. Dimpotriva. A avut (sau are)cineva?

am comparat GP 4 cu Sony HDR AS100VR si Sony cam ii da peste ceafa serios...gandestete ca AZ1 e mai nou.

nu te lua dupa ce vezi pe "iutub" sau dupa ce zice lumea.

prea multa vorbareala(abureala) cu GO PRO sunt multe alte variante mult mai ieftine care filmeaza la fel sau chiar mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si dupa ce sa te iei, daca nu dupa filmuletele facute cu camera respectiva sau dupa parerile utilizatorilor?

Dupa detaliile tehnice? Xiaomi cica are senzor Sony 16mp... din punctul meu de vedere filmeaza mai prost decat Eken (dar mai bine decat sj4000). Pana la urma nu la detaliile de pe cutie ma uit dupa o tura, ci la filmare.

M-am uitat la mai multe filmulete comparative, eken vs. sj, eken vs xiaomi, xiaomi vs gopro etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Parerea mea, nu merita o galagie de bani cand poti lua altceva. Toate sunt o apa si-un pamant, ici colo ceva imbunatatit. Cei care vor calitate Avatar, StarTrek, trebuie sa fimeze cu FX-uri HD, 4K, etc. Totusi sa tinem seama ca sunt niste senzori minusculi pe astfel de camere, la fel si lentila, nu poti cere mult, detalii, etc.

Eu am SJcam, daca se strica nu imi pare rau, iau o alta chinezarie. Cat despre calitate, sa o lasam balta, la astfel de camere nici vorba de calitate superioara. Daca ar fi asa as merge la filmari cu sjcam-ul sau alta asemenea.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, nu merita o galagie de bani cand poti lua altceva. Toate sunt o apa si-un pamant, ici colo ceva imbunatatit. Cei care vor calitate Avatar, StarTrek, trebuie sa fimeze cu FX-uri HD, 4K, etc. Totusi sa tinem seama ca sunt niste senzori minusculi pe astfel de camere, la fel si lentila, nu poti cere mult, detalii, etc.

Eu am SJcam, daca se strica nu imi pare rau, iau o alta chinezarie. Cat despre calitate, sa o lasam balta, la astfel de camere nici vorba de calitate superioara. Daca ar fi asa as merge la filmari cu sjcam-ul sau alta asemenea.

 

Si unde gasesc cel mai bun pret la sjcam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe aliexpress. De la cei ce vand originalul. Ai garantie, nu platesti taxe vamale. Dezavantul e timpul de asteptare, dar e ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este modelul 5000. Eu cu 4000 nu am avut probleme sezonul asta, 8000 km. Banda adeziva este de buna calitate, sta fixata ferm, nu ai emotii ca pica. Am filmat cu ea sub apa, in Croatia. O am setata sa filmeze ciclu de 3min, in felul asta si rescrie peste daca se epuizeaza spatiul. Eu folosesc filmarea ciclica ca imi este mai usor la editat, nu am intreaga fimare, iau ce cadru vreau din fimare. Autonomia nu este mare la baterie, cca 2 ore, dar am 3 baterii. Ar fi interesanta una cu wi-fi sa poti monitoriza pe telefon, dar consuma bateria mai repede.

 

Asta este de la ultima iesire. Pe youtube se mai strica calitatea. daca vrei fimarea iti trimit prin wetransfer.

 

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este modelul 5000. Eu cu 4000 nu am avut probleme sezonul asta, 8000 km. Banda adeziva este de buna calitate, sta fixata ferm, nu ai emotii ca pica. Am filmat cu ea sub apa, in Croatia. O am setata sa filmeze ciclu de 3min, in felul asta si rescrie peste daca se epuizeaza spatiul. Eu folosesc filmarea ciclica ca imi este mai usor la editat, nu am intreaga fimare, iau ce cadru vreau din fimare. Autonomia nu este mare la baterie, cca 2 ore, dar am 3 baterii. Ar fi interesanta una cu wi-fi sa poti monitoriza pe telefon, dar consuma bateria mai repede.

 

Asta este de la ultima iesire. Pe youtube se mai strica calitatea. daca vrei fimarea iti trimit prin wetransfer.

 

 

 

Este in regula, mi-am facut o idee si o sa raman la sjcam. Dar o sa-mi iau mai la primavara poate se ieftinesc fiindca acum oricum n-am ce face cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...