Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sper sa fiu on topic cu urmatoarea intrebare : Se poate inchiria de undeva un action cam? Sa zicem ca vrei sa filmezi 2-3 zile drumurile facute prin tara, sau un track-day. Si cum asta pentru unii nu inseamna a folosi action cam-ul mai mult de 5-6 zile pe an , atunci ideea inchirierii poate fi o solutie viabila si din punct de vedere economic. Asadar inchiriaza cineva action cam? Si daca raspunsul este pozitiv atunci in ce conditii se face asta?

 

Multumesc.

 

Pe principiul tau, ca nu este folosita de proprietar decat cateva zile pe an(la mine cred ca vreo 20), ma gandeam sa recuperez din investitia facuta in ea.

Am un midland 200 si filmeaza HD, nu Full HD. Am sa pun si un filmulet de zi si unul de noapte, eu sunt foarte multumit de ea, inca nu am gasit pozitia ideala pe motor pt ea, o folosesc mai mult pe casca. Am mai folosit/o si in zapada la ski....si e super.

Cel mai bine ne vedem, ne cunoastem si discutam si de preturi si de conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pierdusem speranta ca va mai raspunde cineva pozitiv la intrebarea mea de pe acest topic. Am sa iti dau un PM cu datele mele si as aprecia daca le-as primi inapoi pe ale tale a.i. sa te pot cauta repede in momentul in care hotaram vreo iesire mai speciala ce merita documentata.

 

Multumesc frumos !!!

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat Hero2 de pe ebay, super oferta la 1050ron pachet Motorsport. Am mai dat 50 de ron pe un card 32gb si cam asta e pachetul de baza. Acum vad ca au crescut toate pe ebay la 1300, oricum mai bine decat la noi cu 1500 (e fix acelasi pachet, nu are card de memorie si nimic suplimentar).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am comandat si eu acuma Gopro 1 cu 680 roni cu tot cu transport,varianta helmet.Camera zice ca e sigilata.Acuma sa vedem ca imi aduce Fan-ul acasa.Tipul asta mai avea si Gopro 2 la 1099 roni,dar le-a vandut pe toate.

Sper sa fie totul ok si sa vin cu poze/filme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu inteleg de ce toti va luati pachetul Helmet,sunt unele accesori care nu aveti ce face cu ele pe motor.Mult mai ok e varianta Motorsport,pt ca ai suportul cu ventuza si pot monta camera unde vrei,face toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil,dar pachetul helmet eu il vad util la ski,skateboard,parasutism,etc.Voi ce programe folositi pt prelucrare?Eu folosesc Sony Vegas,insa nu vrea sa imi urce filmarea pe youtube,doar pe vimeo :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat Helmet,fiindca pretul era super bun si era ultima.Sincer.

In rest,eu ma dau si cu bicicleta si la alte sporturi ce implica casca.Oricum ventuza se gaseste de cumparat.Acuma sunt in cautare de card.

Am inteles ca bateria tine cam 2,5 ore.Cati GB scrie pe card in astea 2,5 ore(ca sa stiu de cat imi iau)?Imi ajung 8 GB Class 10?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca bateria tine cam 2,5 ore.Cati GB scrie pe card in astea 2,5 ore(ca sa stiu de cat imi iau)?Imi ajung 8 GB Class 10?

Cu o baterie full umplii aprox un card de 16GB filmand la rezolutie de 960 - 1080p . Depinde acum si cat de mult o butonezi, daca mai faci si poze, cat de cald sau frig este etc, dar in medie cam aia e. Ca viteza la filmare este suficient si un class2 , doar ca va fi ceva mai lent la transferul pe calculator.

 

Legat de accesoriile de prindere, mie unul imi place sa le mai variez pt a nu ma plictisi cu filmari din aceeasi pozitie. Ventuza e cea mai comoda de folosit daca ai cum sa o prinzi pe rezervor si daca ai parbriz transparent. Altfel harnasamentul de piept, prinderea cu adeziv pe casca sau monturile pe suorti tubulari (ride sau roll bar mount) sunt optiuni cel putin la fel de bune ;)

Prinderea pe cap am folosit-o in schimb destul de des la chestii nemoto, gen bungee, scuba, pe bicla etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci o sa imi iau de 16 GB cat sa umplu cardul cu o baterie.Pana la urma nenea ala a zis ca mi-a trimis varianta Motorsport.A fost o mica neintelegere.A gresit el in titlul ,pozele erau reale.Din ele mi-am dat seama ca e Motorsport.Vad ce primesc maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un card de 16 Gb,daca filmezi 720p bagi cam 4 ore si ceva,la 1080p intra cam 2,5 ore(exact cat tine bateria).Am incercat sa filmez si pe un card de 2Gb Transcend clasa2 iar la 720p a filmat fara peobleme.Gopro recomanda sa folosesti un card de clasa minim 4 pt 1080p.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am comandat un Serioux Turbo Class10 16GB-44 roni.O sa il testez cu CrystalDiskMark si o sa vad ce inseamna clasa 10 pentru Serioux.Pana la ce viteza tine adezivul pe casca?Am mers cu 170 si nu a zburat,dar nu cred ca o sa merg mai repede.

Cu ce editati filmele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am comandat un Serioux Turbo Class10 16GB-44 roni.O sa il testez cu CrystalDiskMark si o sa vad ce inseamna clasa 10 pentru Serioux.Pana la ce viteza tine adezivul pe casca?Am mers cu 170 si nu a zburat,dar nu cred ca o sa merg mai repede.

Cu ce editati filmele?

 

tin mult mai bine bucatile alea de 3m decat ventuza.eu personal am ajuns la 290 cu ventuza pe rezervor si bucata 3m pe casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am comandat un Serioux Turbo Class10 16GB-44 roni.O sa il testez cu CrystalDiskMark si o sa vad ce inseamna clasa 10 pentru Serioux.Pana la ce viteza tine adezivul pe casca?Am mers cu 170 si nu a zburat,dar nu cred ca o sa merg mai repede.

Cu ce editati filmele?

Are you Serioux ? :crack: Nu stiu de ce, dar cred ca viteza clasei 10 de la astia e egala cu clasa 1 de la un Sandisk sau Lexar... Iar fiabilitatea... Mai bine mai comanzi inca unul sa ai de rezerva :D

 

Atat ventuza cat si adezivul tin si la 300 la ora fara probleme. La un moment dat mi-am dat jos una din prinderile cu adeziv ca sa o pozitionez altfel. Mi-a luat cam juma de ora sa o dezlipesc :)

Pt editare folosesc Sony Vegas sau, daca vrei ceva mai simplu de utilizat, AVS Video Editor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma nu mi-am mai luat Serioux ca am dat comanda la 3 magazine si toate nu mai raspund la telefon.Nimeni nu are nimica pe stoc in Bucuresti.Pana la urma am fost la Sigmanet si am luat un Kingmax(50roni) class 10.L-am testat cu CrystalDiskMark si imi da Read(MB/s)=18.47,Write(MB/s)=14.85.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a trimis un nene pe youtube o invitatie pt a testa un softulet pe care il gasesc super folositor pt cei care fac editare - http://www.highlighthunter.com/

Acoperind lentila camerei (orice camera) pentru 1 secunda adaugi un bookmark in video. Apoi softuletul identifica aceste bookmarkuri si iti salveaza fisiere video care dureaza de la 5s pana la 10 min (in functie de cum setezi) pana la respectivul bookmark.

Mult mai usor de gasit asa pe filmare momentele cheie.

post-40715-0-51537600-1335591072_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

clasa cardului este doar pt viteza de transfer sau conteaza si calitatea scrierii? multumesc

Clasa e doar pentru viteza. Pentru video se foloseste clasa 6 sau 10 (UHS-I, e pentru camerele profesionale), acum depinde cat esti dispus sa astepti pana se copie fisierul din card pe calculator.

 

Daca vorbim de calitate, iau in considerare brand-ul pentru durabilitate si compatibilitatea cu aparatul folosit. Mie imi place Sandisk, ieftin si bun.

Editat de Leu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...