Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am dat si eu comanda de 1080p motorsports si astept cu nerabdare sa ajunga insa pana atunci vreau sa imi iau un card si din ce am vazut pe net m-as orienta spre cel de 16GB.Voi la ce rezolutie filmati in general? 720p, 60fps am inteles ca este in special pt. slow motion...oricum mai mult de 720p nu cred ca o sa folosesc momentan ca nu face fata calc la mai mult si in timp ii voi face un upgrade.Ce specificatii mi-ar trebui la pc ca sa vad un 1080p fara frame-uri?

 

eu folosesc r5 mai tot timpu..daca tot am dat banii pe hd pai sa filmeze hd taica..specificatii la pc nush sa-ti spun ca nu am decat laptop..aveam inainte 1.9 intel duo core,2 gb ram,vista si aveam acceasi problema ca si tine iar acu' am 2.2 duo core,4gb ram si windows 7 si merge brici acuma. ori a fost de la ram ori de la vista ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21.What are the minimum computer system requirements to be able to handle full 1080p or 720 60fps video files?

 

For Windows-based computers, we require:

 

◦Windows Vista or later

◦3.2 GHz Pentium 4 or faster

◦Direct X 9.0c or Later

◦At least 2 GB of system RAM

◦Video card with at least 256MB of RAM

 

For Mac OS-based computers, we require:

 

◦Mac OS X v10.4.11 or later

◦2.0 GHz Intel Core Duo or faster

◦At least 2 GB of system RAM

◦Video card with at least 256MB of RAM

22.I use a PC, what programs can be used to view and edit the videos?

 

Windows Media Player or Movie Maker (download the latest HD-capable version and also download a H.264 decoder to update media or movie maker). CoreCodec CoreAVC is one company that offers a codec pack for h.264. VLC media player. Download this free video media player that supports .mp4 h.264 files: http://www.videolan.org/vlc/ For other PC based editing programs, we have had several customers give good reviews of the Pinnacle Studio HD editing software which is compatible with the MP4 files. Adobe Premier Elements PC based program that is compatible with MP4 files. If you have an existing program that does not support MP4 files, you also have the option of using a file conversion software such as Squared5 or VLC Media Player to convert your files into a format compatible with your particular editing program

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21.What are the minimum computer system requirements to be able to handle full 1080p or 720 60fps video files?

 

For Windows-based computers, we require:

 

◦Windows Vista or later

◦3.2 GHz Pentium 4 or faster

◦Direct X 9.0c or Later

◦At least 2 GB of system RAM

◦Video card with at least 256MB of RAM

 

For Mac OS-based computers, we require:

 

◦Mac OS X v10.4.11 or later

◦2.0 GHz Intel Core Duo or faster

◦At least 2 GB of system RAM

◦Video card with at least 256MB of RAM

22.I use a PC, what programs can be used to view and edit the videos?

 

Windows Media Player or Movie Maker (download the latest HD-capable version and also download a H.264 decoder to update media or movie maker). CoreCodec CoreAVC is one company that offers a codec pack for h.264. VLC media player. Download this free video media player that supports .mp4 h.264 files: http://www.videolan.org/vlc/ For other PC based editing programs, we have had several customers give good reviews of the Pinnacle Studio HD editing software which is compatible with the MP4 files. Adobe Premier Elements PC based program that is compatible with MP4 files. If you have an existing program that does not support MP4 files, you also have the option of using a file conversion software such as Squared5 or VLC Media Player to convert your files into a format compatible with your particular editing program

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putea sa arate 15% (free/used whatever) in loc de 15 fisiere (din care 1 poate fi de 4 ore iar 14 de cate 10 minute) ...

Iar mufa de USB in dreptul unei deschizaturi era chiar de bun simtz. Azi am ramas fara baterie si ... ma uitam cu necaz la alimentatorul USB.

 

Intrebare practica: nu vi se pare ca noaptea filmeaza mai bine pusa pe SPt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc r5 mai tot timpu..daca tot am dat banii pe hd pai sa filmeze hd taica..specificatii la pc nush sa-ti spun ca nu am decat laptop..aveam inainte 1.9 intel duo core,2 gb ram,vista si aveam acceasi problema ca si tine iar acu' am 2.2 duo core,4gb ram si windows 7 si merge brici acuma. ori a fost de la ram ori de la vista ;)

eu momentan folosesc un minilaptop 1.6 dcore,1gb ram,win 7 care logic ca nu prea e prieten cu HD-ul si mai mult de 720p nu ii place dar n-am pretentii...insa pana vine camera imi fac desktopul si sper sa faca fata.Daca filmezi cu 1080 inseamna ca ai si pe ce sa expui ca la un LCD de pana in 60cm diag nu prea se observa diferenta intre 720p si 1080p, degeaba suporta LCD-ul 1080 daca nu e suficient de mare sa expuna rezolutia....

 

@Gixxxer mersi pentru informatii

Editat de ZLD_moto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu comanda de 1080p motorsports si astept cu nerabdare sa ajunga insa pana atunci vreau sa imi iau un card si din ce am vazut pe net m-as orienta spre cel de 16GB.Voi la ce rezolutie filmati in general? 720p, 60fps am inteles ca este in special pt. slow motion...oricum mai mult de 720p nu cred ca o sa folosesc momentan ca nu face fata calc la mai mult si in timp ii voi face un upgrade.Ce specificatii mi-ar trebui la pc ca sa vad un 1080p fara frame-uri?

Eu unul cel mai des filmez in 960p, pt ca am cel mai mare unghi de cuprindere. Tot 16GB folosesc si ajunge unul pt aprox 2 ore jumate de filmare 960p, adica cam cat tine si o incarcare a bateriei.

 

Mesaj completat

Iar mufa de USB in dreptul unei deschizaturi era chiar de bun simtz. Azi am ramas fara baterie si ... ma uitam cu necaz la alimentatorul USB.

 

Intrebare practica: nu vi se pare ca noaptea filmeaza mai bine pusa pe SPt ?

Pt acces la mufe, carduri and stuff in timp ce folosesti camera dar o vrei si in carcasa, ai optiunea Skeleton ;)

 

Nu am incercat noaptea cu spot pt ca am fost destul de multumit cu masurarea pe center, dar i-am auzit pe mai multi spunand ca ar fi mai ok pe spot. O sa incerc si eu zilele astea sa vad daca sunt intr-adevar diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu momentan folosesc un minilaptop 1.6 dcore,1gb ram,win 7 care logic ca nu prea e prieten cu HD-ul si mai mult de 720p nu ii place dar n-am pretentii...insa pana vine camera imi fac desktopul si sper sa faca fata.Daca filmezi cu 1080 inseamna ca ai si pe ce sa expui ca la un LCD de pana in 60cm diag nu prea se observa diferenta intre 720p si 1080p, degeaba suporta LCD-ul 1080 daca nu e suficient de mare sa expuna rezolutia....

 

@Gixxxer mersi pentru informatii

 

exact pe un lcd se vede diferenta..iarna stai la bere cu tovarasii si doar dai play ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cel mai des filmez in 960p, pt ca am cel mai mare unghi de cuprindere. Tot 16GB folosesc si ajunge unul pt aprox 2 ore jumate de filmare 960p, adica cam cat tine si o incarcare a bateriei.

 

Mesaj completat

 

Pt acces la mufe, carduri and stuff in timp ce folosesti camera dar o vrei si in carcasa, ai optiunea Skeleton ;)

 

Nu am incercat noaptea cu spot pt ca am fost destul de multumit cu masurarea pe center, dar i-am auzit pe mai multi spunand ca ar fi mai ok pe spot. O sa incerc si eu zilele astea sa vad daca sunt intr-adevar diferente.

 

Despre Kingston 16G/4 se spune ca da cele mai bune rezultate. "The two cards that we mostly use in house, which work well are the Kingston and Patriot brand class 4 cards. We mostly use the 16GB class 4 card, as it gives you the most 'bang for your buck'."

 

Eu am luat si un Kingston 32/4 sa pot filma un drum mai lung fara sa trebuiasca inlocuit card-ul.

 

Cap0ne, ca de obicei, numai sfaturi bune dai :banana: Skeleton-ul ala (nu stiu cum dreaq de nu l-am vazut pana acum !?) pe langa incarcare mai ajuta la ceva la care camera sufera: sunetul ! Decupajul e apropiat de microfon ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit si mie jucaria multumita lui @Jagi prin intermediul caruia a ajuns din state.Mi-am luat si cardul A-DATA de 16GB clasa 10 si merge foarte ok.Deocamdata am filmat pe seara si ploaie un pic, nu am descoperit adevaratul potential.Legat de montajul pe casca, voi ce varianta ati ales? nu sunt hotarat unde sa lipesc prinderea pe casca, in zona mandibulei pe lateral sau sus deasupra vizierei...am observat ca si ventuza sta binisor pe casca insa nu e prea stabila casca fiind curbata.Legat de redare, am conectat camera la un LCD care avea mufe HD ca cele ale camerei deci totul era compatibil insa calitatea era slaba fata de cum se vede pe un PC.O sa incerc sa citesc direct de pe card, poate camera nu reda la calitatea la care filmeaza...revin cu poze,impresii imediat ce o mai testez :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Nu am incercat noaptea cu spot pt ca am fost destul de multumit cu masurarea pe center, dar i-am auzit pe mai multi spunand ca ar fi mai ok pe spot. O sa incerc si eu zilele astea sa vad daca sunt intr-adevar diferente.

Azi a fost un cer foarte limpede dar strazile intunecate. Filmarea pe center a iesit destul de ciudat pentru ca intuneca si mai tare strazile si constructiile.

Pe spot culorile caselor erau mai vii si contururile mai clare.

 

A mai observat si altcineva ?

 

Cap0ne, signore, cum au iesit filmarile de noapte ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe emag, e in promotie o camera HD de la Oregon Scientific. Camerele pe care le-au produs pana acum au fost foarte proaste. Stiti ceva despre varianta asta: http://www.emag.ro/camere_video/camera-vid...it=5&id=610 ?

 

Cauta reviews pe youtube cu ea si iti dai singur concluzia,parerea mea este ca isi mentin "reputatia".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe emag, e in promotie o camera HD de la Oregon Scientific. Camerele pe care le-au produs pana acum au fost foarte proaste. Stiti ceva despre varianta asta: http://www.emag.ro/camere_video/camera-vid...it=5&id=610 ?

eu zic sa te orientezi catre ebay, iesi mult mai ieftin fata de pretul redus de pe emag.sfatul meu legat de modelul de camera: gopro all the way

 

si sa va arat un proiect interesant in care a fost implicata o camera Gopro HD http://www.brooklynspaceprogram.org/BSP/Space_Balloon.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe emag, e in promotie o camera HD de la Oregon Scientific. Camerele pe care le-au produs pana acum au fost foarte proaste. Stiti ceva despre varianta asta: http://www.emag.ro/camere_video/camera-vid...it=5&id=610 ?

eu zic sa te orientezi catre ebay, iesi mult mai ieftin fata de pretul redus de pe emag.sfatul meu legat de modelul de camera: gopro all the way

 

si sa va arat un proiect interesant in care a fost implicata o camera Gopro HD http://www.brooklynspaceprogram.org/BSP/Space_Balloon.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca sunt super vesti pt impatimitii camerelor de genul asta in ultima vreme. Inca putin si o sa putem pune mana pe Ecranul LCD dedicat HERO HD ! ;)

Abia astept sa pun ghearele pe el.

 

 

CU ANI DE ZILE INAINTE SA ASTEPTI TU ECRANUL DE LA HERO

VIO POV AVEA ASA CEVA :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...