Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

as avea si eu o intrebare ... nu am avut timp sa citesc tot ce se intampla pe aici si de aceea vreau niste raspunsuri daca se poate :

1 - camera inregistreaza in permanenta ? sau doar anumit timp dupa care o ia de la inceput

2 - pot fi folosite in tribunal ?

3 - vreau si io ceva mai ieftin (ca`s mai sarac:P ) este ? daca aveti careva si nu vi`o mai trebuie ...

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as avea si eu o intrebare ... nu am avut timp sa citesc tot ce se intampla pe aici si de aceea vreau niste raspunsuri daca se poate :

2 - pot fi folosite in tribunal ?

 

in tribunal nu se filmeaza decat daca iti da voie completul de judecata. eu zic sa nu te risti sa filmezi altfel.

 

dar ..... ce vrei sa filmezi la tribunal ? si de ce ? care tribunal ? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in tribunal nu se filmeaza decat daca iti da voie completul de judecata. eu zic sa nu te risti sa filmezi altfel.

 

dar ..... ce vrei sa filmezi la tribunal ? si de ce ? care tribunal ? :scratch:

 

 

Banuiesc ca omul s-a referit la altceva, sa foloseasca filmarea facuta cu camera in cazul unui proces, ca si proba in procesul respectiv. De exemplu in caz de accident si daca e necesara existenta unor martori, sa ai dovada clara "on tape".

 

Din cate stiu eu astfel de probe nu pot fi folosite in instanta... Sper sa nu gresesc...

 

 

...:::Asfalt Uscat:::...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca omul s-a referit la altceva, sa foloseasca filmarea facuta cu camera in cazul unui proces, ca si proba in procesul respectiv. De exemplu in caz de accident si daca e necesara existenta unor martori, sa ai dovada clara "on tape".

 

Din cate stiu eu astfel de probe nu pot fi folosite in instanta... Sper sa nu gresesc...

 

 

...:::Asfalt Uscat:::...

 

 

asta voiam sa aflu daca pot fi folosite ca probe ... mie mi s`ar parea corect sa le folosim ca probe ... ei de ce ne filmeaza cu viteza x si poate folosi in tribunal ? .. nu prea ar fi corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie valida in instanta trebuie ca dispozitivul de filmare sa fie omologat, etc - bla-bla-bla.

DAR

Filmarea poate arata exact cauzele accidentului/infractiunii/contraventiei si in fata politistilor/procurorului de caz ARE valoare orice proba video prezentata.

 

Mai bine insa sa nu ajungi sa ai nevoie la tribunal de ea :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine insa sa nu ajungi sa ai nevoie la tribunal de ea :scratch:

 

 

AMIN !

 

dar la soferii nostrii dragi ... nu se stie niciodata ...

 

 

OT : si despre omologare : radarele mobile de pe logane nu sunt omologate de ce sunt luate in considerare ? ... cand sunteti oprit cereti certificat de omologare si poate reusiti sa scapati cu avertisment .... mai puteti cere multe acte si vor da politistii in balbe ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
si eu mi-am luat Tachyon XC, acum e pe drum.

Ma bate gandul sa imi iau si eu modelul asta. Singura lui hiba (avand in vedere categoria de pret) pare a fi consumul ridicat si faptul ca nu are o priza ptr incarcator de 12V. Am observat ca sunt deja cativa posesori de Tachyon. Voi ce solutii ati gasit sau folositii doar baterii? O exista posibilitatea sa fac rost de un adaptor 12V - 6V (are 4 baterii?) si x Ah pe care sa il leg inauntru, la bornele din lacasul bateriilor si sa imi fac treaba asa? Altfel la drum lung nu prea merge treaba daca imi consuma un set de baterii intr-o ora si ceva si dau pe baterii cat dau pe benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de baterii normale (indiferent ca sint alcaline, litiu etc), atunci nu rezista decit foarte putin pe o camera. Dar daca bagi un set de acumulatori NiMH de minim 2700mAh probabil ca o sa cam uiti sa le incarci. La mine tin foarte mult, in jur de 6-8 ore de filmare (Oregon Scientific ATC3K).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat si eu "Tachyon XC"

costurii: 150$ camera + 100 ron vama + 90 euro card clasa 6, 32 gb (intre 8 si 64 ore de inregistrare)

 

problema bateriilor ma framanta si pe mine?!?

 

Energizer e2 Lithium costa 4,8 Lire perechea insa tin 10 ore;

acum nu stiu daca foloseste careva acumulatori (de ex sanyo 2700) eu prefer acumulatorii findca e sunt "eco friendly"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

stii cumva in ce format filmeaza camera Tachyon XC?

 

mersi

 

 

mi-am luat si eu "Tachyon XC"

costurii: 150$ camera + 100 ron vama + 90 euro card clasa 6, 32 gb (intre 8 si 64 ore de inregistrare)

 

problema bateriilor ma framanta si pe mine?!?

 

Energizer e2 Lithium costa 4,8 Lire perechea insa tin 10 ore;

acum nu stiu daca foloseste careva acumulatori (de ex sanyo 2700) eu prefer acumulatorii findca e sunt "eco friendly"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De doua zile am montat si eu camera Tachyon XC.

 

Un prim test se poate vedea aici:

 

Filmul este recomprimat cu Xvid si apoi recomprimat de youtube. Sonorul este aproape praf deci... muzica :D .

 

Azi am prins chiar un accident minor drept in fata mea... :D

 

P.S. camera Tachyon XC poate fi luata si de pe traznet.ro

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat si eu "Tachyon XC"

problema bateriilor ma framanta si pe mine?!?

acum nu stiu daca foloseste careva acumulatori (de ex sanyo 2700) eu prefer acumulatorii findca e sunt "eco friendly"

 

Atentie mare daca folositi acumulatori, mai ales in cazul camerei Tachyon XC(care are sistemul acela particular de fixare a bateriilor).Riscati, datorita diametrului mai mare decat la baterii, acumulatorii sa ramana blocati inauntru.De asta si producatorul nu recomanda folosirea acumulatorilor(vezi manualul).

 

Eu am reusit sa gasesc cu chiu, cu vai Energiser Ultimate Lithium la Cora Lujerului, la raionul de aparate foto digitale.Insa costa de te indoaie! :D

 

P.S. camera Tachyon XC poate fi luata si de pe traznet.ro

 

Nu am reusit sa gasesc pe site-ul ala unde apare la vanzare si Tachyon XC.Poate dai un link ceva.M-ar interesa la ce pret l-au adus in Romania! :D Presupun dublu fata de USA! ;)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare daca folositi acumulatori, mai ales in cazul camerei Tachyon XC(care are sistemul acela particular de fixare a bateriilor).Riscati, datorita diametrului mai mare decat la baterii, acumulatorii sa ramana blocati inauntru.De asta si producatorul nu recomanda folosirea acumulatorilor(vezi manualul).

 

Eu am reusit sa gasesc cu chiu, cu vai Energiser Ultimate Lithium la Cora Lujerului, la raionul de aparate foto digitale.Insa costa de te indoaie! :D

 

 

 

Nu am reusit sa gasesc pe site-ul ala unde apare la vanzare si Tachyon XC.Poate dai un link ceva.M-ar interesa la ce pret l-au adus in Romania! :D Presupun dublu fata de USA! ;)

 

 

eu am luat de pe ebay.co.uk cu 1,17 Lire Bateria (aprox. 5,5 lei/buc) + transportul care variaza in functie de vanzator, acum nu stiu cat e la cora poate e mai ieftin ?!?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat de pe ebay.co.uk cu 1,17 Lire Bateria (aprox. 5,5 lei/buc) + transportul care variaza in functie de vanzator, acum nu stiu cat e la cora poate e mai ieftin ?!?!?

 

Am luat un blister de 4 baterii AA cu 25 RON.Ieri cand am trecut aveau doar baterii AAA, dar au zis ca baga si AA saptamana viitoare.

 

E de urmarit! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare daca folositi acumulatori, mai ales in cazul camerei Tachyon XC(care are sistemul acela particular de fixare a bateriilor).Riscati, datorita diametrului mai mare decat la baterii, acumulatorii sa ramana blocati inauntru.De asta si producatorul nu recomanda folosirea acumulatorilor(vezi manualul).

 

Eu am reusit sa gasesc cu chiu, cu vai Energiser Ultimate Lithium la Cora Lujerului, la raionul de aparate foto digitale.Insa costa de te indoaie! :D

 

 

 

Nu am reusit sa gasesc pe site-ul ala unde apare la vanzare si Tachyon XC.Poate dai un link ceva.M-ar interesa la ce pret l-au adus in Romania! :D Presupun dublu fata de USA! ;)

 

Eu folosesc la Tachyon acumulatori! Intr-adevar ies mai greu dar ies. Daca ii pui complet incarcati, arata ca ar fi jumatate (din cauza voltajului) dar filmeaza peste 4 ore cu 2700 mAh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...