Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

A cumparat sau are cineva speed-r ? Ma tenteaza una, e genul de casti f1 mari.Ceva detalii despre dansa ?

Acum i-am trimis si eu PM lui @wbmt care zicea intr-un post anterior ca detine una.printre cateva detalii care ma intereseaza anume,era si intrebarea despre cat e de voluminoasa.astept un raspuns si eventual postez aici:) as lua-o si eu dar astept un review sanatos si apoi mai vad.ma ingrijoreaza putin greutatea declarata mare,comparativ cu rsr2-ul detinut. Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum i-am trimis si eu PM lui @wbmt care zicea intr-un post anterior ca detine una.

 

Va scriu si voua ce i-am raspuns lui george pe PM :)

Parerea mea.

 

*Oferta cu probatul e valabila pentru oricine in conditiile de locatie metionate :))

 

Salut,

 

In principiu eu sunt multumit de schimbare. (Port "L")

 

Plusuri:

-carcasa mai mica, deci nu este asa voluminoasa si "fit-ul" e mai stramt; sta bine pe cap

-materiale interioare superioare, mult mai fine si placute la atingere

-o idee mai silentioasa, dar in pricipiu tot pe acolo (nu are Chin Guard http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/shark-rsi/shark-rsi-liner.jpg , daca-l muti de la RSR2 pe Speed cred ca se ajunge la o izolare fonica si mai buna)

-la viteza mare (160+) se simte ca este mai aerodinamica decat ovalul mare de la RSR2

-greutatea in plus nu prea se simte

-e foarte bine ventilata, poti sa mergi in oras cu ea inchisa fara sa te incingi intre semafoare (daca prinzi unul lung poti sa o deschizi) :)

-vizor mare, vizibilitate excelenta.

 

Minusuri:

-In oras la 40-60 daca mergi cu viziera deschisa fluiera serios, compromis viziera inchisa

-La unele modele (depinde cum ai noroc) nu este foarte etansa inchiderea vizierei, la viteze mari (pe naked) in anumite pozitii iti cam intra curent in ochi pe partea de jos a vizierei

 

Ca side-note: Am probat recent HJC R-PHA 10, au carcasa incredibil de mica (daca asta cauti) poti proba in Bucuresti la baietii de la http://www.scorpio-az.ro/?contact

 

 

Altfel daca esti din Bucuresti sau ajungi sambata la Sanzieni (comemorare) iti pot imprumuta Speed-R-ul meu sa o probezi/testezi.

 

Drumuri bune.

 

 

L.E.

Ahh si era sa uit.

 

Ochelarii sunt foarte buni, nu denatureaza deloc imaginea (Oval, Lupa, Distors) Culoarea este un cenusiu.

Editat de wbmt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Garantat e mai grea ca rsr dar nu cred ca este diferenta de 1kg.Pe gov zice ca e diferenta de 100g si ceva.Rsr e mai rotunda pe cap asta in schimb sigur e mult mai voluminoasa.

Nu vreau sa ma laud/plang,dar eu simt diferenta aia de greutate destul de serios.am avut shoei xr1000(1450gr) inainte ,arai rx7(1490gr). si cand am trecut la rsr nu mai vroiam altceva.dar cred ca voi fi nevoit sa urc in greutate avand in vedere modele pe care la tintesc in continuare:)

» Post actualizat in 19 Sep 2014 22:26

 

Va scriu si voua ce i-am raspuns lui george pe PM :)

Parerea mea.

 

*Oferta cu probatul e valabila pentru oricine in conditiile de locatie metionate :))

 

Multumesc mult de review!!!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca vreau sa schimb casca (un HJC), vreau si eu pareri despre Shark S700 S.

O port pe chopperas (deci pozitie dreapta in sa), la drumuri lungi, si as vrea ceva mai bun (a se citi "comod") care sa nu vajaie la 100-120 km/h, sa aiba pinlock, o aerisire buna pt zilele de vara si eventual ochelari de soare. Se pare ca S700 e o varianta buna, inclusiv la pret (150 euro pe louis acum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru că sezonul următor ar fi cazul să îmi schimb casca, m-am gândit să mă apuc să strâng bani pentru ea. Intre timp aș vrea să strâng pareri.

Pentru că merg mai mult în oraș, în aglomerație, aş prefera un flip-up și mi s-a pus pata pe Evoline 3. Are cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca vreau sa schimb casca (un HJC), vreau si eu pareri despre Shark S700 S.

O port pe chopperas (deci pozitie dreapta in sa), la drumuri lungi, si as vrea ceva mai bun (a se citi "comod") care sa nu vajaie la 100-120 km/h, sa aiba pinlock, o aerisire buna pt zilele de vara si eventual ochelari de soare. Se pare ca S700 e o varianta buna, inclusiv la pret (150 euro pe louis acum).

vajaie toate s500/600/700 daca vrei ceva mai silentios : rsr,quest,raid2,701,evo,n84 astea sunt o idee mai silentioase fata de restu ce am incercat si cand zic incercat chiar am incercat o gramada in afara de cele foarte scumpe.Dar mai conteaza si tipul motocicletei naked/parbriz.

Mai era un model agv dar nu mai tin minte care.

Editat de Bandit600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vajait sunt sigur ca vajaie, dar sa nu-mi faca creierii franjuri :)) E problema si de pozitie in sa... parbriz nema...

M-am orientat spre Sharkul asta pt ca pare sa aiba ce caut, adica pinlock, ochelari de soare si un pret destul de bun pt o casca noua "de firma".

O ultima intrebare: masurile la Shark sunt cele "normale", adica M-ul se potriveste la 58cm sau sunt decalate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata!hotarat la Shark race-r pro.acum sa vedem de unde o iau si cum va fi, voi afla doar in primavara.:) daca are cineva si poate da doua cuvinte,as fi curios in mod special daca buretii de la tample isi fac cu adevarat treaba pt persoanele care poarta ochelari(evident si eu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am mai ajuns sa probez, nici nu stiu cand reusesc... mobra s-a stricat, sunt perpedes si e cam greu sa ajung de la munca la kronau. Sper totusi ca pana se strica vremea mai rau sa reusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lua fara sa probezi. Eu port 62:) Dar Sharku ma strange la obraji. Am probat EVO3. Am mers si am probat vreo 2 -3 ca imi placea mult casca si mi-o trebuia.

 

Acu nici nu stiu ce sa mai caut. Shoei J-Cruise e foarte faina. E open, dar are pinlock, ochelari.

 

Cum am mai probat o casca frantuzeasca- Roof Boxer V8, aia ma strangea la barba, am impresia ca francezii au alta forma a capului de le fac asa:)

Editat de derkleine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu iau fara proba :) Am 2 optiuni la momentul asta si pe ambele trebuie sa le probez in magazin... Sharkul asta si un Scorpion exo500. Sa vad cu care dintre ele ma simt mai bine pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.si mie imi place SHARK S700 S...e cel mai ok ca pret de noua plus ca are si pinlock...sa ma anunti si pe mine daca o are la kronau.cand am fost eu nu aveau nici un model SHARK marime M!

Decat s700 mai degraba un speed-r, eu o consider o varianta imbunatatita tot ce inseamna gama S de la Shark. Si gasesti preturi destul de OK mai ales daca nu esti pretentios in privinta coloristicii (week-end-ul trecut erau de la 162 euro +15 euro transport)..

» Post actualizat in 04 Oct 2014 06:34

Gata!hotarat la Shark race-r pro.acum sa vedem de unde o iau si cum va fi, voi afla doar in primavara. :) daca are cineva si poate da doua cuvinte,as fi curios in mod special daca buretii de la tample isi fac cu adevarat treaba pt persoanele care poarta ochelari(evident si eu).

Daca te intereseaza pot sa discut cu un amic care are race-R (fara pro, nu a mai avut 200 euro ptr aripioarele suplimentare). Sa vedem ce parere are el despre casca. Tot ce pot spune ca am observat la ea e ca este facuta din materiale foarte bune, pare a fi foarte bine inchegata si are foarte multe unghiuri ascutite ideale ptr aerodinamica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...