Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

Nu ma deranjeaza asteptarea, eu abia mi-am luat permisul si abia in primavara o sa-mi cumpar motocicleta. deci nu am nevoie de casca urgent.

 

Am eu S900C ,pompa de umflat o folosesti dupa ce se se mai lasa casca ca sa stea mai fixa .Eu nu am folosita deoarece abia am cumparat-o si am purtat-o un singur drum e inca foarte fixa casca.

Ochelari fac toti bani e super cu ei .

 

Cum e cu zgomotul, aerisirile? Zi si tu mai multe despre ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am eu S900C ,pompa de umflat o folosesti dupa ce se se mai lasa casca ca sa stea mai fixa .Eu nu am folosita deoarece abia am cumparat-o si am purtat-o un singur drum e inca foarte fixa casca.

Ochelari fac toti bani e super cu ei .

Ce marime vrei sa-ti cumperi ?

Cum e zgomotul in ea ? De la ce viteza incepe sa vajaie ? Multzam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am masurat si am 57 cm, deci imi trebuie marimea M

 

Am tot 57 si din catalog trebuia sa cumpar M ,am probat M si S si a fost bun S-ul . Ar fi bine daca poti sa probezi.

Ideea este ca mai am o casca SHARK marime M si dupa 1 an s-a lasat si e larga rau asa ca am luat S-ul care acum e fix dar dupa citeva drumuri cu ea se va lasa.

Ieri am fost pe Transalpina cu ea si casca asta nu e buna pe Super Sport la peste 80 incepe sa se auda rau ,comparatia o fac cu Sark-ul RSI pe care il am si cu UVEX UVISION .

Poate pe un Turing sa fie buna sau pentru cineva care merge incet ,pentru va la +150 nu mai zic la +200 vajie rau de tot .

In concluzie nu o sa faca multi pui la mine aceasta casca mai mult ca sigur o sa o vand, imi pare rau de sistemul cu ochelari care asa cum am ziz e super.

Editat de Cristifrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca zgomotul depinde si de pozitia in care stai pe motocicleta, eu am sa imi cumpar un sv650 naked, pe ala stai drept nu aplecat ca pe un SS iar viteza cu care voi merge va fi de 120-140 dar 90% din timp maxim 80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot 57 si din catalog trebuia sa cumpar M ,am probat M si S si a fost bun S-ul . Ar fi bine daca poti sa probezi.

Ideea este ca mai am o casca SHARK marime M si dupa 1 an s-a lasat si e larga rau asa ca am luat S-ul care acum e fix dar dupa citeva drumuri cu ea se va lasa.

Ieri am fost pe Transalpina cu ea si casca asta nu e buna pe Super Sport la peste 80 incepe sa se auda rau ,comparatia o fac cu Sark-ul RSI pe care il am si cu UVEX UVISION .

Poate pe un Turing sa fie buna sau pentru cineva care merge incet ,pentru va la +150 nu mai zic la +200 vajie rau de tot .

In concluzie nu o sa faca multi pui la mine aceasta casca mai mult ca sigur o sa o vand, imi pare rau de sistemul cu ochelari care asa cum am ziz e super.

Am avut un Uvex boss 515 care de la 70 in sus te termina am mers cu el si pe sportiva si pe touring, la fel. Am mers in schimb cu un Schuberth S2 am mers 140 era o liniste totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca zgomotul depinde si de pozitia in care stai pe motocicleta, eu am sa imi cumpar un sv650 naked, pe ala stai drept nu aplecat ca pe un SS iar viteza cu care voi merge va fi de 120-140 dar 90% din timp maxim 80.

Ai dreptate e vorba de pozitie de aceea am spus ca nu e buna pentru SS

 

P.S. Daca te intereseaza o vand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nu cred ca poti face comparati intre o casca de 200 de euro si una de 500 de euro....

 

Ai dreptate e vorba de pozitie de aceea am spus ca nu e buna pentru SS

 

P.S. Daca te intereseaza o vand.

Ce model e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un Uvex boss 515 care de la 70 in sus te termina am mers cu el si pe sportiva si pe touring, la fel. Am mers in schimb cu un Schuberth S2 am mers 140 era o liniste totala.

 

Pai e diferenta de clasa intre cele 2, nu compara Loganul cu Merceses-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am acest model de casca. E prima mea casca, fiind si eu incepator, deci nu pot sa iti zic daca e mai buna decat alta sau nu, insa pot sa zic parerea mea despre casca.

Am folosit-o tot sezonul (apox 6000 km) ..atat in oras cat si in drumuri lungi(Cj-Buc), pe un naked(MT-03).

Pompita de aer nu am folosit-o, pt ca nu a fost nevoie(inca sta bine pe cap...in consecinta...s-ar putea sa fii platit degaba in plus si pt ea)

Chestia ca e florescenta, e ''simpatica'', dar la fel de nefolositor.

Cat despre vajait, de pe la 100-120 vajaie f tare.(cel putin asta e impresia mea...din pacate nu am termen de comparatie).

Un plus sunt ochelarii, destul de folositori.

All in all, o casca buna, insa cred ca e undeva in clasa ''medie''.

Sfatul meu..mai gandeste-te...si poate mai pui 100 Euro si iei ceva peste medie(ex..Shoei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a ajuns si mie casca, am cumparat-o de la Cristifrig, daca imi dadeam comanda la M imi era mare, noroc ca mi-a zis el sa iau S. Stau de 15 minute cu ea pe cap si nu ma doare nimic, nu se misca nici in lateral, nici intr-o parte si nici sus/jos. Nu imi permiteam sa dau cu 100 de euro in plus pt casca, or fi si altele mai bune, asta e clar dar trebuie sa imi iau si geaca, ghete, manusi etc. iar daca le iau de "top" nu imi mai raman bani de motor :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut am o casca Shark din '98 cred (are un abtipild pe spate ,un cerculet cu '98 si lunile anului).

Am primit-o acum ceva timp dar viziera nu e originala ,este doar fixata artizanal cu niste suruburi si implicit nu se ridica.

Am pus aici 2 poze poate a mai vazut cineva modelu' asta si ma poate ajuta (doar astea le am o sa mai pun dupa ce ii mai fac ).

post-70437-0-12261900-1358189933_thumb.jpgpost-70437-0-65031300-1358189988_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-a trait traiul.

ia-ti ceva ca lumea ca dai cu bostanul de pamant si iti intra suruburile in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sa-si ia omul ceva calumea... nu toti au bani pentru casti mai noi si de firma. Se vede in fotografie ce conduce, dooar nu o sa ia o casca de 200 de euro cand atata face si motoru' lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sa-si ia omul ceva calumea... nu toti au bani pentru casti mai noi si de firma. Se vede in fotografie ce conduce, dooar nu o sa ia o casca de 200 de euro cand atata face si motoru' lui.

si care e problema ta omule ce conduce??tot respectul pentru ca a ales 2 roti..ce conduce chiar nu mai conteaza atata timp cat are 2 roti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care e problema ta omule ce conduce??tot respectul pentru ca a ales 2 roti..ce conduce chiar nu mai conteaza atata timp cat are 2 roti!!

Mai usor mai revolutionarule... razvratitule... Nu am zis nimic rau de mobra, bravo lui, fiecare merge cu ce isi permite. Eu am scos in evidenta asta ca sa vada restul ca nu isi permite sa isi ia casca de sute de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi iau alta casca pana nu imi iau si alt motor :| ,mie imi place cel mai mult la casca asta grafica de pe ea , o fii ea din alta "era" si dacac ma dau cu capu de asfalt nu ies bine vreeam doar sa "reconditionez" casca



am doar 16 ani, merg cu mobra ca m-am procopsit cu ea ("mostenire") si e buna pt. incepatori (zic eu , inveti multe de la mobra) ,la vara vreau sa dau pt . A1 si sa trecc la 125 ( Varadero 125 poate)

(+ca am 3 mobre 67.gifburnout.gif )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in acest caz...un binevoitor poate dona o casca de care nu se foloseste si o tine degeaba

Exact asta ar trebui sa se intample. Pacat ca am donat-o pe aia veche a mea acu ceva timp...

Aviz baietilor cu bani de pe forum, hai cu o casca cat de cat pentru flacau. Pare ca merita.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

unde as putea proba si eu o casca shark RSR2 in Bucuresti?

 

sau daca vreun coleg forumist are una M poate ma ajuta cu o proba :)

 

vreau sa-mi comand de pe net una, dar nu sunt sigur pe marime.

Kronau comanzi si probezi .

Iti place dai banul...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...