Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am lăsat câteva comentarii despre R2000 pe topicul de Scorpion. Citește-le dacă vrei casca aia. Prețul ala mic e la căști vechi deja de doi trei ani care stau prin depozite. Vezi că și forma e super diferită. Iar retururile costă

 

Merci pentru sfaturile privind EXO R2000, le-am citit, dar inca nu m-am decis. Forma castii e diferita pentru ca sunt casti proiectate pentru diverse lucruri. Exo 2000 este casca proiectata pentru a fi folosita pe circuit. Speed R este o casca sport-touring. Modelul pentru circuit al celor de la Shark din cate stiu eu este Race R. Insa nu forma castii conteaza asa mult pentru mine. Cat despre retur, am gasit niste magazine(motodiscount, motobrands si inca unul) care pot aduce casti Scorpion si le pot proba aici in Bucuresti.

» Post actualizat in 04 Jan 2016 16:51

JLO a trecut la Shark

 

Cam nehotarat baiatul asta. :D Acum cativa ani concura cu X-lite, anul trecut cu HJC, acum cu Shark. Cred ca la anu o sa la schimbe iarasi si o sa incerce Scorpion.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forma e diferită pentru că sunt făcute pentru capuri diferite. Nu are legătură cu scopul folosirii.

R2000 e un oval foarte lung, Shark urile is oval intermediar. La un R2000 o sa ai o grămadă de spațiu la frunte și o să fie foarte îngustă în zona urechilor și a tâmplelor.

Dacă vine bine Shark ul, ia-ți Shark.

 

Le-am avut pe amândouă pe cap, știu despre ce vorbesc. Le-am cumpărat și returnat.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forma e diferită pentru că sunt făcute pentru capuri diferite. Nu are legătură cu scopul folosirii.

 

 

"Scopul folosirii" cum ziceti voi, conteaza foarte mult! Spre exemplu, o casca pentru touring va fi mereu mai rotunda la interior decat una pt. circuit.

De ce? Pentru ca produsul se adreseaza si unui anume segment de varsta. Touring fac oamenii trecuti de o varsta, care s-au mai ingrasat, li s-au latit cefele, rotunjit obrajii, coborat burtile si scroturile. Ma rog, detaliul ultim nu ajuta la proiectarea unei casti moto. De restul insa, se tine cont. ;)

 

Exemplu: Shoei Qwest e mult mai rotund decat XR1100, care e totusi ceva mai rotund decat X-spirit.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai scos aberatiile astea? Din cartea "Romanisme"? Castile sunt facute la interior pentru o forma a capului. Cu inaintarea in varsta un cap lung nu se va rotunji, la fel cum nici nu se va lungi. Apropo, forma capului nu inseamna cat de mult ai mancat de Craciun si Revelion incat sa-ti creasca obrajii.

 

Producatorii de casti vizeaza forme de cap diferite. Ai casti de touring facute pentru capuri mai rotunde si mai lungi. Ai casti de circuit facute pe aceeasi idee. Si vice-versa.

 

Daca ar fi dupa aberatiile tale, ar insemna ca eu nu as putea face touring in viata mea pentru ca am capul prea lung si ingust sa-mi vina bine o casca de "touring". La fel cum unul care face "touring", care vorba aia s-a mai ingrasat, i s-au lasat oole, nu poate sa-si bage capul intr-o casca de circuit.

 

A trecut revelionul, lasa alcoolul.

 

Si ca sa te convingi ca vorbesti prostii, iti dau un exemplu foarte clar: cea mai lunga casca Shoei e GT-Air, care e orientata spre touring. E si lunga e si mai ingusta decat multe casti de pe piata.

Aia a lor de circuit, X-Spirit 2, e facuta pentru capuri mai rotunde. La fel si aia asa-zisa "sport", NXR, care iarasi e facuta pentru capuri mai rotunde. Asta in comparatie cu GT-Air.

 

Are Arai Quantum ST-ul, care e cea mai lunga casca a lor (oval lung) si nu e facuta pentru circuit, ci "sport touring". RX7 sau cum se mai cheama aia de circuit, e pentru capuri mai rontunde.

 

PS: E o vorba legata de pareri. Cine o stie, intelege. Din cauza parerilor aruncate asa la misto ajung unii sa-si comande casti de pe FC-Moto sau Louis, si cand le primesc isi dau seama ca nu le vin bine si le pun la vanzare pe forum. Ca, de, daca ii place lui Gigi casca sigur L-ul de la Shoei sau Arai o fi acelasi L ca de la Shark sau Scorpion.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/motorcycle-helmet-shapes.htm

 

Vezi ca GT Air este usor ovala, nicidecum cea mai "lunga" casca Shoei.

De acord cu ce spui la paragraful doi. Eu insa am spus ca scopul folosirii influenteaza forma interioara a castii, si nu am inventat eu asta. Apreciez faptul ca te-ai ostenit sa scrii mult, dar ai raspuns pe langa subiect si cu informatii eronate.

Cum eronate sunt si aprecierile tale vis-a-vis de persoana mea. Persoana care de altfel nu are legatura cu discutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am încercat pe toate de la Shoei din gama actuală și asta era cea mai lungă. Singura care imi vine, restul îs prea rotunde la interior și cam scurte în frunte.

 

Nu am nici o apreciere legată de persoana ta. Doar de ce ai zis. Ceea ce e greșit, chit că nu vrei tu să înțelegi. Ți-am dat exemple, le-ai ignorat.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In completare, GT Air este trecuta la Sports helmet. Fa-ti temele inainte de a mai scrie pe aici, altfel esti tu cel cu "romanismele" in zona pe aici...http://www.revzilla.com/shoei-helmets-vs-arai-helmets

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie-le si alora ca sunt beti! Fara sa faci aprecieri fata de persoanele lor, numai fata de ce au scris.

Qwest-ul are double D. E race?

 

Suntem offtopic aici amandoi, si oricum nu mai am interes in a te lumina. Tu le stii orcum pe toate, doar le-ai comandat si le-ai trimis inapoi pe toate,, nu? Expertule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doua GT Air în casă. Bănuiesc că sunt mai calificat decât tine în a spune pentru ce e făcută și cum e casca asta.

Am comandat mai multe căști ca să văd dacă îmi vin OK. Nu a fost cazul, însă mi-am format o părere despre ele.

Am probat cam orice cască premium de la Shark, Scorpion, Schuberth, Shoei și Arai, plus altele de la alții gen Icon și AGV. Știu cum sunt la capitolul formă. Nu-mi dau cu părerea la calitate.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) Gata, acum chiar ai dat-o pe argumente stiintifice! Imi imaginez ca daca unul are 5 casti in magazin, e guru!

Macar fa-ti un favor si mai uita-te pe link-urile alea.

 

Si da, banuiesti... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am magazin în casă. Ar fi fain. Nu, le-am cumpărat, una a fost folosită destul de mult, prea mult aș zice :). Cealaltă îi ia locul sezonul următor.

Vrei să-ți fac și o poză? Ambele îs galbene, așa că sigur nu ai să le mai vezi în configurația asta undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am umplut amandoi o pagina cu prostii. Si vorbim de Shoei pe un topic despre Shark.

Eu renunt cu scuze pt ceilalti cititori, reafirmand insa ca la proiectarea unei casti SE TINE CONT DE DESTINATIA EI, SI DE SEGMENTUL DE VARSTA AL UTILIZATORULUI PROBABIL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am Shark Speed R carbon skin si e foarte buna. Am avut 2 Shark-uri pana acuma si vroiam sa trec la HJC SCORPIO ETC si tot la shark am ramas. Pentru mine nu exista ceva mai bun, la pretul acela. Casca din carbon, ochelari de soare, geam de 4mm care antifoneaza perfect, aerodinamica buna si se aseaza bine pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa îmi spună cineva care este diferența intre Shark Speed R carbon skin si carbonn run. Pentru ca la bani am vazut o diferenta destul de mare,vreau sa imi achizitionez si eu o casca Shark Speed R carbon

Editat de Sergiono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa îmi spună cineva care este diferența intre Shark Speed R carbon skin si carbonn run. Pentru ca la bani am vazut o diferenta destul de mare,vreau sa imi achizitionez si eu o casca Shark Speed R carbon

Salut. Vezi ai grija daca diferenta este mare sa ai grija sa fie Series2 adica seria noua. Au avut prima serie (maxvision) daca bine stiu, iar la cea noua (series2) au facut mici imbunatatiri. Care sunt acestea inca nu sunt sigur si nkci nu le stiu. Intre carbon skin si carbon run e doar diferenta de model atat tot. Bineinteles , amandoua sa fie Series2. Eu mi-am luat-o de aici

 

 

https://www.motocard.com/cascos/shark-speed_r_series2_carbon_skin_carbon_white_black_dwk.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Caut sa imi inlocuiesc casca actuala cu una noua si am luat in calcul Shark. HJC-ul meu are o viziera care este etansata prost si intra foarte mult aer printre viziera si casca, imi lacrimeaza ochii uneori de la aerul care imi intra in casca, cu toate ca arisirile sunt inchise. Uneori imi intra si insecte cu arisirile inchise casca fiind cumparata de noua acum un an de la Scorpio AZ.

Imi puteti spune care sunt diferentele dintre modelele Speed R si Speed R 2?

Cum se comporta la drum? Cum sunt ochelarii si mai ales cat de bine se inchide viziera?

 

Tu si Lorenzo....

» Post actualizat in 27 Jan 2016 06:18

Salut. Vezi ai grija daca diferenta este mare sa ai grija sa fie Series2 adica seria noua. Au avut prima serie (maxvision) daca bine stiu, iar la cea noua (series2) au facut mici imbunatatiri. Care sunt acestea inca nu sunt sigur si nkci nu le stiu. Intre carbon skin si carbon run e doar diferenta de model atat tot. Bineinteles , amandoua sa fie Series2. Eu mi-am luat-o de aici

 

 

https://www.motocard.com/cascos/shark-speed_r_series2_carbon_skin_carbon_white_black_dwk.aspx

 

"diferenta mare" cu " mici imbunatatiri" pe cere nici tu nu le sti.... puii mei.... suna a stire bomba.... "nici nu o sa crezi ce a factut o celebra vedeta din lumea muzicala"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu si Lorenzo....

» Post actualizat in 27 Jan 2016 06:18

 

 

"diferenta mare" cu " mici imbunatatiri" pe cere nici tu nu le sti.... puii mei.... suna a stire bomba.... "nici nu o sa crezi ce a factut o celebra vedeta din lumea muzicala"

Domnul meu..daca citesti postul meu...si postul domnului caruia i-am raspuns iti vei putea da seama ca vorbeam la diferenta mare de bani dar am presupus ca toata lumea intelege, eh, asta este.

» Post actualizat in 27 Jan 2016 15:03

Pe pagina 20, postul 398 am pus eu diferentele intre serii.

Intre carbon skin si carbon run este diferenta doar de coloristica.

Asta vroiam sa zic si eu, ca model de coloristica pe casca, culori etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus si diferenta intre seria 1 si seria 2. Sunt vreo 5 repere diferite.

@Adrian Pintea mersi de pont. Acum 1 ora am primit casca de pe motocard. E "tzipla" :D

Editat de dan.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus si diferenta intre seria 1 si seria 2. Sunt vreo 5 repere diferite.

@Adrian Pintea mersi de pont. Acum 1 ora am primit casca de pe motocard. E "tzipla" :D

Asaaaaa, ca nu mai stiam cui iam dat linkul sa o cumpere de acolo. Iti vine bine pe capatzana?? Esti multumit?? Carbon skin cu rosu sau alb??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.La ce m-am uitat eu erau seria 2 si o diferenta de 300 lei intre ele, ma gandeam ca sunt diferente mai mari si nu le vad eu.Am probat un model Carbon Run si am fost foarte multumit de casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...