Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

unde erau 162 de euro?pe louis?nu am bagat de seama......am vazut o oferta buna si S900c la 190 de euro...pe fcmoto, dar momentan luna asta sar din schema casca...poate prind ceva de black friday, poate baga ceva la reducere:d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Daca te intereseaza pot sa discut cu un amic care are race-R (fara pro, nu a mai avut 200 euro ptr aripioarele suplimentare). Sa vedem ce parere are el despre casca. Tot ce pot spune ca am observat la ea e ca este facuta din materiale foarte bune, pare a fi foarte bine inchegata si are foarte multe unghiuri ascutite ideale ptr aerodinamica...

Mai e o diferenta majora pe care am gasit-o dupa ce m-am documentat bine si cautat toaaate diferentele intre cele doua:200gr. in plus pt race r(1450+-50gr)fata de cele 1250+-50gr ale race r pro-ului.avand in vedere ca acum am rsr2(de asemenea 1250+-50),si dupa ce am avut si casti de 1450,parca nu as mai reveni la casca "grea".daaaar...un review al race r-ului nu m-ar incurca deloc.:) diferenta de bani mi se pare si mie cam mare oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la kronau, din pacate nu aveau Shark-uri in magazin. Am comandat un Scorpion exo500, cu o masura mai mare (L in loc de M). Pinlock, ochelari de soare, pometii cu pompita bla,bla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si Sharkul la care ma orientasem prima data tot plastic era :) Si Araiul prietenei tot plastic... marea majoritate sunt plastic. Nu imi permit carbon sau alte compozite... Si am vrut o casca noua, mai "de firma", cu pinlock, ochelari de soare si care sa imi fie comoda pe cap. Si la un pret decent. In gama asta de pret, tot e ce mai bun, e plastic.

HJC-ul actual e fibra de sticla... exceptand greutatea, nu imi e deloc comoda pe cap, o dau jos dupa o zi de mers si ma doare capul. Plus ca vajaie, e mai de vitezana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shark s900c am dat cu ea de doua ori. Odata pe pista am facut un highside de toata frumusetea si am cazut direct cu viziera de pamant si odata intr-un mic accident. Casca nu are nimic, zgarieturi mici pe viziera si atat. Doar ca acum vajaie mai tare, intra aerul printre viziera si cheder in partea de sus. Deci si-a facut treaba de 2 ori ireprosabil. Acum o pensionez, ulciorul nu merge de multe ori la apa. :))

Editat de xsebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sa stii ca am incercat mai multe casti si la fel cum exista prea grea, cred ca exista si prea usoara. ideal mi se pare pe la 1200-1300 grame.

Stiu prea bine;) dup 8 ani de moto si vreo 12 casti.:) cea mai grea avea aprox 1800gr. si parca aveam o galeata cu apa pe cap.deh,inceputurile...cea mai usoara,uvex carbon(aprox 1000gr.) o gluma buna.prea usoara,prea neaerisita,prea degeaba.e drept ca nici nu o simteam in cap.de cativa ani sunt in segmentul 1250-1450,dar mult mai multumit cu zona de jos.

 

In alta ordine de idei,am fost la probat de shark-uri pe langa Budapesta,la reprezentanta Honda.ca fapt divers,motoare cat cuprindeai cu ochii.casti la fel.top de gama pe fiecare producator,ZERO!penibil!am probat un Speed R,si impresiile sunt urmatoarele:

PLUSURI:

design minunat

interior de o calitate mult peste asteptarile mele

sistemul de schimbare al vizierei grozav

viziera geniala

camp vizualt mai bun decat la generatiile vechi

calitatea vopselei de nota 10

greutate decenta(avand in vedere ca are ochelari de soare)

dimensiunea exterioara redusa

aerisiri destule

 

MINUSURI

sistemtul de coborare/retragere al ochelarilor de soare e o gluma proasta rau

lipsa unui winterguard

aerisirea din "bot" parca e din cel mai prost plastic cu putinta

 

Per total o casca absolut minunata,daca se ai comporta pe cum arata.:)iar pretul mai mult decat acceptabil!

 

In continuare sunt la vanatoare de race r pro,daca are careva vreun pont anuntati:)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am deja de vreo 2 luni un Race-R si va pot spune urmatoarele despre ea:

- design-ul e fain, cu finisaje si vopsea de calitate

- aerisiri destule, numai ca cele de deasupra paraca nu isi fac treaba cum ar trebui (ori aveam eu parul prea mare :))

- vizibilitate mare si viziera groasa foarte usor de demontat/montat

- mi s-a parut mai grea decat RSF2i dar in timpul mersului nu se simte datorita aerodinamicii bune

- interior de calitate dar parca mai putin confortabila decat RSF2i

- deflectorul de vant de sub barbie este ajustabil (il mai strangi vara si il duci pana la gat toamna sau iarna)

- ce nu mi-a placut la ea (sau poate inca nu m-am obisnuit eu cu viziera) este faptul ca se deschide greu si e greu de accesat locasul ala de deschidere a vizierei cand ai manusa pe mana (inca mai lucrez la asta)

 

Si eu as fi vrut Race-r Pro dar n-am mai avut diferenta de 200 de euro.

 

Per total sunt multumit de achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mi-am amintit ca la SMAEB mi-am luat niste pantaloni. :)

Proprietarul standului mi-a vazut Shark-ul, pe atunci un RSR2 si m-a intrebat de parerea mea despre casca, marca; spunea ca se gandea sa faca un parteneriat si sa aduca Shark in RO.

Asa ca am dat un google si l-am gasit http://www.bbmoto.ro/contact/ . Se pare ca omul s-a tinut de idee si a adus castile, produsele au statusul "in stoc". Probabil un telefon e mai sigur.

Omul tin minte ca a fost foarte amabil.

 

Asa ca vedeti daca sunteti din zona, sau aveti drum poate se poate proba.

 

 

Spor la cautat / ales. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am 59cm circumferinta capului.

Imi va veni un Shark RSR2 marimea L ? Mentionez ca o sa port si cagula, cel putin pe perioada rece.

Mersi.

Editat de Radu_Toretto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti vine. Pentru marimea L se preteaza o circumferinta de 58-60cm.

Gresit!marimea L e 59-60 ;) eu am 58cm si am rsr2 marime M si e perfect fit.

» Post actualizat in 19 Oct 2014 21:44

Salut.

Am 59cm circumferinta capului.

Imi va veni un Shark RSR2 marimea L ? Mentionez ca o sa port si cagula, cel putin pe perioada rece.

Mersi.

Yep,ti se potriveste perfect.mai ales cu cagula;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca ceea ce a intrebat el - i se potriveste.

58-59-60 ... e frectie la putza furnicii . Treaba e relativa si pana nu probezi efectiv ... ca poti avea capu'n colturi si nici un M/L/XL n'o sa ia in considerare particularitatile fiecarei persoane'n parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca ceea ce a intrebat el - i se potriveste.

58-59-60 ... e frectie la putza furnicii . Treaba e relativa si pana nu probezi efectiv ... ca poti avea capu'n colturi si nici un M/L/XL n'o sa ia in considerare particularitatile fiecarei persoane'n parte

Nu prea ai dreptate.si iti zic de ce...M-ul e maxim 58cm circumferinta.eu am 58,si ghici,L(59-60) e mare si nepotrivita.tu pe ce principiu te bazezi cand sustii ca 58-59-60 e same shit different colour?da un search pe marimi si ai sa vezi ca nu e chiar asa.cand sustii ceva,mai bine te mai documentezi inainte temeinic.nu de alta,dar dand asemenea sfaturi unui "rookie",respectivul are toate sansele sa greseasca in alegerea pe care o va face daca vanzatorul nu il va ajuta cu adevarat.;) forma capului nu are importanta in dimensiumea producatorilor,are importanta in diferitele forme interioare ale castilor.dar sper ca stiai asta.

 

Ca fapt real,daca tu ai 58cm(M)circumferinta,poti sa ai si capul patrat ca tot nu ti se va potrivi o casca facuta pt 60cm(L) circumferinta.corect?

 

De aceea marimile acopera cate 2cm +/-,nu mai mult.nici un producator nu acopera o marja mai mare de 2cm+/-.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai cel mai bun sfat pt un rookie este sa probeze. Punct.

Incepand cu pantofii si terminand cu castile moto - marimile pot sa difere functie de particularitatile producatorului si/sau nevoile personalizate ale clientului.

Unele casti au forma interioara ovala, altele rotunda, altele intermediara..etc

Tu ca si utilizator poti avea niste pometi proeminenti si de geaba iti vine tie pe masuratoare M cand iti bubuie fatza in casca aia. La asta m'am referit eu.

Si fix pe argumentatia ta - ca o marime nu merge mai mult de 2 cm in general. Perfect de acord si daca esti intre marimi ... ? FIx pix ===> de asta spun ca za' best ie' pa' probatelea!

Altfel risti sa gresesti (cu tot cu catalogul de marimi in fata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis primul cu probatul :) sâc :)

 

Eu nu iau nimic fara sa probez . Am patit cu multe. Imi erau bune la umeri si maneci la burta erau foarte mari. Pantaloni care la fel buni la lungime si foarte largi la burta. Casca care imi era buna si nu incapea barba inauntru :) Si pometii

 

deci la probat cu tine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai cel mai bun sfat pt un rookie este sa probeze. Punct.

Incepand cu pantofii si terminand cu castile moto - marimile pot sa difere functie de particularitatile producatorului si/sau nevoile personalizate ale clientului.

Unele casti au forma interioara ovala, altele rotunda, altele intermediara..etc

Tu ca si utilizator poti avea niste pometi proeminenti si de geaba iti vine tie pe masuratoare M cand iti bubuie fatza in casca aia. La asta m'am referit eu.

Si fix pe argumentatia ta - ca o marime nu merge mai mult de 2 cm in general. Perfect de acord si daca esti intre marimi ... ? FIx pix ===> de asta spun ca za' best ie' pa' probatelea!

Altfel risti sa gresesti (cu tot cu catalogul de marimi in fata)

Yep!probatul e sfant.

In rest...daca ai pometi proeminenti schimbi buretii laterali,daca esti intre marimi iei marimea "superioara" si porti cagula sau cea inferioara si cedeaza ea,inainte de a cumpara tre sa stii si ce forma a capului ai si ce casti merg in general pe ea(oricum mai nou producatorii au cam luat forma intermediara "in brate")dar standardul de marimi ramane acelasi indiferent de toate variabilele.

» Post actualizat in 20 Oct 2014 13:31

Iti vine. Pentru marimea L se preteaza o circumferinta de 58-60cm.

Insa in continuare aceasta afirmatie e complet gresita.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti vine ..... este perfect corect in discutia in cauza.

 

 

Pentru marimea L se preteaza o circumferinta de 58-60cm ............ Asta este gresita in contextul actual :)

True.:) chiar de aceea am si formulat in asemenea fel.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...