Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 651
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poti sa incerci orice M sau S de la orice Shark.

Marimile sunt aceleasi.

 

Nu prea.

Eu am probat skwal m - era mare, skwal s - era mic.

Probat speed r2 marimea s era ok,

 

Casca e pe probate, sa nu ai incredere in m,s,l...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La căștile de nișă, aici intra și skwalul, mărimile pot diferi datorita formei castii. În rest, cine spune ca nu e aceeași mărime un anume model fata de altul de la același producător, vorbește pe nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima casca, Shark VISION-R, nu am probat-o inainte pentru ca am cumparat-o din Franta on-line si este perfecta.

La căștile de nișă, aici intra și skwalul, mărimile pot diferi datorita formei castii. În rest, cine spune ca nu e aceeași mărime un anume model fata de altul de la același producător, vorbește pe nas.

Am explicat mai devereme.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat un Raw marime S ,neincercat ce i drept,sper sa fie ok.

Am avut un S900 marime S si mi a fost ok.La Shoei port tot S.

Am vazut in unele anunturi scris M-L si de aceea ma gandeam ca nu potrivesc marimile.

Eu am 56 cm oarecum in partea de sus a marimi S.

Multumesc pt raspunsuri si celor care s au oferit sa ma ajute.

Revin saptamana viitoaere cu o parere despre Raw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat un Raw marime S ,neincercat ce i drept,sper sa fie ok.

Am avut un S900 marime S si mi a fost ok.La Shoei port tot S.

Am vazut in unele anunturi scris M-L si de aceea ma gandeam ca nu potrivesc marimile.

Eu am 56 cm oarecum in partea de sus a marimi S.

Multumesc pt raspunsuri si celor care s au oferit sa ma ajute.

Revin saptamana viitoaere cu o parere despre Raw

Masura M-L este pentru o casca purtata.

A fost noua M dar s-a lasat de la purtare, spalare, etc si s-a dus catre L.

Cred!

M este 57-58 cm.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mărimi M-L, nu e purtata și s-a lăsat. Mărimea M-L e 58-59 în general. AGV-ul are și SM care înseamnă 56-57.

Nu am vazut pe site-ul official sau la deal-erul official o marime cu 2 litere.

Am vazut doar anunturi pentru second-hand?

Tu unde ai vazut?

 

http://www.shark-helmets.com/faq.php

Intrebarea 2 din capitolul II.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am spus eu era la modul general, știu ca Shark nu au, dar nu am aprofundat.

Scuze dar am crezut ca te referi la SHARK fiind un forum dedicat castilor SHARK care se numeste "SHARK - Discutii Generale".

Nu sunt retoric!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ești retoric ești ironic. Sau ai impresia ca nu știu citi? În fine...Dar dacă tot ai chef de bazaiala, răspunde la ceva. Tu spui ca mărimea M-L în anunțuri e de fapt M care s-a lăsat,si devine un L. Asa știi tu ca se întâmplă sau de unde ai tras concluzia asta?și care e treaba cu întrebarea 2 din capitolul 2?ca încă nu pricep. Eh, asa e dacă ești sec sau ironic.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ești retoric ești ironic. Sau ai impresia ca nu știu citi? În fine...Dar dacă tot ai chef de bazaiala, răspunde la ceva. Tu spui ca mărimea M-L în anunțuri e de fapt M care s-a lăsat,si devine un L. Asa știi tu ca se întâmplă sau de unde ai tras concluzia asta?și care e treaba cu întrebarea 2 din capitolul 2?ca încă nu pricep. Eh, asa e dacă ești sec sau ironic.

Sec, da.

 

La Shark (nu in general ci intotdeauna) marimile nu sunt M-L ci M sau L.

 

Pe site-ul Shark

http://www.shark-helmets.com/faq.php

la capitolul II, alineatul 2 gasesti masurile.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiti de Speed-R generatia 2? Am vazut ceva-ceva prin topic dar mi-ar prinde bine niste informatii actualizate de posesori, nu doar o lista de componente diferite.

Isi face treaba Pinlock MaxVis? Urla tare? Se aeriseste cumsecade? E de oras sau de ture? M Arai = M Shark? Pana dau o fuga la Motorteam sa o pun pe cap as aprecia niste pareri, daca exista.

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GRI, on 28 Mar 2016 - 18:36, said:

Ce stiti de Speed-R generatia 2? Am vazut ceva-ceva prin topic dar mi-ar prinde bine niste informatii actualizate de posesori, nu doar o lista de componente diferite.

Isi face treaba Pinlock MaxVis? Urla tare? Se aeriseste cumsecade? E de oras sau de ture? M Arai = M Shark? Pana dau o fuga la Motorteam sa o pun pe cap as aprecia niste pareri, daca exista.

Multam

http://www.shark-helmets.com/product.php?sous_gamme=Speed-R Series 2&gamme=SHARK Pulse Division&code_gamme=PULSE&code_sous_gamme=SP2

Masurile ar trebui sa fie la fel.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M Arai nu e la fel cu M Shark datorita formei diferite a interiorului. Arai e oval-shape, pe când Shark e neutral-shape. Am avut rx7 chiar înainte de rsr2, acum ceva ani și stătea pe capul meu ca pe gard(am cap de Shark / Shoei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de lamuriri.

Din ce vad nu e nimeni care are deja un Speed R2 si care sa lase un review.

Am comandat o bucata, blind-buy, astept sa vina si postez impresii.

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de lamuriri.

Din ce vad nu e nimeni care are deja un Speed R2 si care sa lase un review.

Am comandat o bucata, blind-buy, astept sa vina si postez impresii.

Toate bune!

Eu am Speed R carbon skin 2 si e super. Atat zic. Mai are cineva pe aici daca citesti cu vreo 3..4..5 pagini mai in spate. Eu i-am dat site-ul de unde sa o cumpere. E incantat si el si eu. Apropo, Shark-ul are garantie 5 ani. O sa ai un catdin cutie cand vine casca cu o serie pe el. Intri pe siteul francez de la Shark si integiatrezi codul acela de pe card si ai garantia activata. Bafta cu casca si marimea. Sa ne spui si noua cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi am luat o casca shark raw noua ,in cutie este un cartonas pt garantia de 5 ani care trebuie activat.

Tot pe acel card scrie ca trebuie trecuta data si stampila vanzatorului.

Eu sunt din Cluj ,casca am luat o din Bucuresti de la Razvan ,Metricmotion.

Voi cum ati procedat?

Ce reprezinta de fapt garantia aceea?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt posesor de Speed R2 Texas de anul trecut din decembrie.

Casca e foarte faina la nivel de comoditate si cum imi sta pe cap.

Ochelarii de soare sunt foarte folositori (mai ales de ceva vreme incoace).

 

Ca nivel de sunet, mi-ar fi placut sa fie mai silentioasa, Merge bine la viteze de pana in 80km/ora, dar apoi e destul de galagioasa (am purtat-o cu chinguar-ul pus si tot nu e foarte ok - asa ca obisnuieste-te cu dopurile de urechi).

 

Deasemenea, pinlock-ul vine inclus si isi face treaba bine.

 

In rest, have fun si bucura-te de ea.

 

PS: merg pe un naked, CBF500 asa ca daca ai o mobra cu parbriz cred ca o sa iti fie mai bine.

 

Asfalt uscat;)

 

 

Multumesc de lamuriri.

Din ce vad nu e nimeni care are deja un Speed R2 si care sa lase un review.

Am comandat o bucata, blind-buy, astept sa vina si postez impresii.

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate castile cu multe aerisiri sunt mai zgomotoase indiferent de marca iar speed r nu este o casca pt naked.

Ai dreptate, numai ca nu.

SR2 are doua aerisiri: una in barbie, care se deschide ciudat in sus dar care arunca aerul extrem de interesant spre fata pilotului si una sus, cu o singura pozitie on/off, care baga aer pe cele 4 canale din interior. Senzatia este extrem de ciudata in mers, nu auzi aerul intrand dar simti extractoarele cum isi fac treaba.

Acum, am doua probleme (dupa cum v-ati dat seama, am deja casca):

1. Eu nu am gasit acel cartonas de garantie in cutie. Mai caut.

2. Cu pinlock montat, noaptea, casca are niste reflectii ciudate rau de tot de la luminile farurilor. M-am uitat in contre-jour si tratamentul anti-ceva e facut in "valuri" extrem de subtiri (aspect de curcubeu valurit). Am dat jos pinlock, m-am uitat la un bec, imaginea este compusa (principala si alte 2 reflectii, stanga dreapta), not ok.

Mai are cineva aceeasi problema sau e viziera mea defecta?

Ca sa nu sara zeii: am pinlock pe un HJC, pe un Arai dar niciunul nu imi reflecta in halul asta lumina. La ambele casti (HJC si Arai) se vede tratamentul anti fog/anti glare/anti whatever dar nu-mi sparge atat de urat lumina ca SR2 asta.

Daca e cineva din Bucuresti cu un SR2 m-ar tenta sa dau un ochi la viziera lui, sa fac o comparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...