Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dupa aprox 300km efectuati cu noul Shark Race r pro Chaz Matt cred ca mi-e ingaduit sa fac un scurt review,poate ii va ajuta pe altii sa decida daca e o casca potrivita pt ei sau nu. :)

 

-pt SS e o casca nota 10,chiar si in modul touring.

-greutate redusa,abia daca o simti pe cap iar dupa ce o dai jos nu e ca si cum ai fi purtat un bolovan pe cap.

-aerodinamica excelenta(cu cat mergi mai tare cu atat e mai stabila)

-nu vajaie,nu bazaie,nu incomodeaza sub nici o forma,nici atunci cand intorci capul complet spre lateral.

-nu intra aer/curent pe nicaieri(am si avut grija sa setez vizierele,mai exact sistemtul de prindere,perfect)

-aerisirile incredibil de bine gandite

-cu toate inchise e ok pe temperaturi decente(pana in 23 de grade au fost)

-fiecare aerisirie odata deschisa simti ca isi face treaba fara sa incomodeze in vreun fel

-cu toate aerisirile deschise auzi cam tot ce se intampla afara(nu cred ca va fi vreodata cazul)

-extractoarele lucreaza foarte bine,se simte ca aerul nu ramane in casca ci este dus unde trebuie,adica afara.fara ca acest lucru sa se faca auzit

 

-materialele la interior sunt foarte placute,chiar si comparativ cu alte modele de top de la alti producatori

-FOARTE silentioasa chiar si la viteze mari(asta se datoreaza neckroll-ului imens-minusul ar fi modalitatea de a da jos casca e mult ingreunata de acesta)

-viziera e minunata,campul vizual bun.

-de aburit in continuare nu abureste sub nici o forma in nici o conditie(am montat si fog mask-ul in permanenta)

-nu e recomand sub nici o forma pt alt gen de motoare(chiar si pe naked sunt convins ca e o alegere gresita).am facut vreo 3 km pe un cruiser(kawasaki vulcan s 2016) si am crezut ca ma ia mama naibii ce galagie era si in ce hal batea curentul in jurul ei.clar nu e proiectata sa stai altfel decat aplecat in fata.

 

ban pe ban,repet cum spuneam si mai sus,e o casca incredibila careia nu i-am gasit inca nici un minus!

 

+100

Am un B-King si casca e incredibila.

Dupa ce am avut X-Lite 901, AGV GP-Tech, OGK FF5, HJC RPHA 10+ si AGV Pista, asta e chiar cea mai tare din toate.

Ma bucur ca am scapat de Pista si ca am luat asta.

Extrem de bine gandita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dracu prind GoProul pe Skwal?!?! Vad pe net ca astia le prind de... barbie. La cum arata casca, ar mai fi solutia pe lateral, cumva in spate, cu ceva coturi si astfel rezulta ca ai ditamai harnasamentul pe casca... Pe barbie totusi n-as vrea sa o prind.

» Post actualizat in 17 May 2016 20:48

 

http://imgur.com/gallery/CHXC1

Eu l-am prins pe barbie la Speed R doar pe mijlocul talpii iar marginile au ramas in aer. Am taiat protectia rosie de pe adeziv doar in sectiunea unde talpa atingea casca. Am sa poatez o poza unde se intelege mai bine exact ce spun. E acolo de la inceputul sezonului si nu s-a moscat deloc. A trecut testul cu ploaie torentiala si la 200 la ora rezista. Mai mult cred ca nu are rost sa incerci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o intrebare legata de casca ta - daca nu ma insel este speed R nu?

Voiam sa stiu daca iti vajaie la peste 80 la h, sau daca in general ti se pare zgomotoasa...de mers, merg tot pe un naked, fara parbriz...

 

Am un speed r luat de nou anul trecut si vajaie foarte tare si simt cum intra aer destul de mult pe la urechi...

 

Cam asa am pus talpa de la GoPro. Pare putin prinsa dar e deajuns. Partea care sta in aer inca are plasticul acela rosu de protectie. Ca sa nu intre apa si sa inceapa sa se desfaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai folosesc...doar ca vreau sa stiu daca are a mea vreun defect sau toata speed r sunt la fel...si din pacate nu cunosc pe nimeni cu speed r...

Am probat doar un gt air si pare mult mai apropiata de urechi si parca izoleaza mai bine....dar nu am emrs cu ea asa ca nu stiu cum e....

 

 

Macar sa imi scot din cap ideea ca are ceva casca :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o intrebare legata de casca ta - daca nu ma insel este speed R nu?

Voiam sa stiu daca iti vajaie la peste 80 la h, sau daca in general ti se pare zgomotoasa...de mers, merg tot pe un naked, fara parbriz...

 

Am un speed r luat de nou anul trecut si vajaie foarte tare si simt cum intra aer destul de mult pe la urechi...

 

Vajaie doar cu viziera deschisa dupa 40km/h. Atat. Daca inchid viziera e ca si cum ai inchide geamurile termopan in casa. Antifoneaza foarte bine si nu vajaie deloc. Pe la 120km/h incepe sa imi mai vibreze putin in cap dar este din cauza gecii de textil pe care o port. Daca iau geaca de piele se comporta foarte bine. Am fost cu casca pe ploaie, frig, caldura 30grade etc. Si da, si eu sumt aer pe la urechi, varful capului, ceafa. Is foarte multumit de ea. Maine merg cu prietena sa isi incerce un Shark Skwal. Deci tot Shark ramane. Pana acum am avut 3 casti shark si anul trecut am vrut sa mai schimb casca si cautam alte marci, HJC, SCORPION, etc. Am vazut/incercat cam toate marcile, si la final am lasat Shark-ul. Am ales intr-un final Shark deoarece mie mi s-a parut de o calitate superioara fata de celelalte casti de aceasi gama/pret. Vb de viziera, pinlock, ochelari de soare, parghia de acctionare a acestora, antifonare etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Pe la 120km/h incepe sa imi mai vibreze putin in cap dar este din cauza gecii de textil pe care o port. Daca iau geaca de piele se comporta foarte bine.

 

Cum vine asta ca nu inteleg. Ce treaba are tipul gecii cu vibratul castii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum vine asta ca nu inteleg. Ce treaba are tipul gecii cu vibratul castii?

Datorita faptului ca e o geaca din textil si nu sta "fix" pe mine acolo unde exista o cuta sau ceva, la viteza mai mare incepe sa falfaie si imi loveste casca in partea inferioara, la gat. Aerul trece pe la gat intre spatiul dintre casca si umar, formand un curent de aer, care ridica materialul gecii facamd sa exite ceva vibratii acolo. Daca imi iau geaca de piele nu am probleme. Aceea sta fixa si aerul nu prea poate sa ridice "pielea". S-a inteles?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita faptului ca e o geaca din textil si nu sta "fix" pe mine acolo unde exista o cuta sau ceva, la viteza mai mare incepe sa falfaie si imi loveste casca in partea inferioara, la gat. Aerul trece pe la gat intre spatiul dintre casca si umar, formand un curent de aer, care ridica materialul gecii facamd sa exite ceva vibratii acolo. Daca imi iau geaca de piele nu am probleme. Aceea sta fixa si aerul nu prea poate sa ridice "pielea". S-a inteles?

Of, Doamne!

Pune o "basma" la gat si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te gandesti ca is prea mofturos, dar chiar e incomod cand iti vibreaza casca in cap cu tot cu ochelari.

Eu am Shark Vision-R si indifferent de geaca zgomotul e la fel.

Poate sa fie piele sau textil.

Speed-R este o casca "race" asa ca nu prea conteaza cat de tare vajaie pentru cine se da pe circuit pentru ca foloseste dopuri si este concentrat pe timpul scos pe tur.

Mi se pare un pic cam "asa" sa iei casca race si da mergi pe naked pe autostrada la viteze mari si sa te plangi de zgomot. Pe bune?!

Numai eu am motor si casca turing?

Ce deosebit sunt! Sic!

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Shark Vision-R si indifferent de geaca zgomotul e la fel.

Poate sa fie piele sau textil.

Speed-R este o casca "race" asa ca nu prea conteaza cat de tare vajaie pentru cine se da pe circuit pentru ca foloseste dopuri si este concentrat pe timpul scos pe tur.

Mi se pare un pic cam "asa" sa iei casca race si da mergi pe naked pe autostrada la viteze mari si sa te plangi de zgomot. Pe bune?!

Numai eu am motor si casca turing?

Ce deosebit sunt! Sic!

Casca nu este una race, chiar in descriere scrie ca este proiectata pentru naked bikes, nu mai stiu sigur unde am citit. Shark RACE R este cea pentru race nu SPEED. M-am dat pe autostrada cu motorul si la 180-190 si casca NU vajaie. Casca NU are probleme. Problema este geaca de pe mine deoarece la viteze mari fiind din textil intra aerul prin ea si imi misca gulerul si materialul de peste umeri. Acesta incepe sa se miste exact cum face un tricou pe tine, si aceste miscari imi lovesc casca in zona gatului provocand aceste vibratii. Daca iau geaca pe mine cu o bluza mai groasa pe dedesubt nu mai am probleme. Din toate modelele de la Shark, speed-r-ul e cel mai indicat pentru naked.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Shark Vision-R si indifferent de geaca zgomotul e la fel.

Poate sa fie piele sau textil.

Speed-R este o casca "race" asa ca nu prea conteaza cat de tare vajaie pentru cine se da pe circuit pentru ca foloseste dopuri si este concentrat pe timpul scos pe tur.

Mi se pare un pic cam "asa" sa iei casca race si da mergi pe naked pe autostrada la viteze mari si sa te plangi de zgomot. Pe bune?!

Numai eu am motor si casca turing?

Ce deosebit sunt! Sic!

alt expert!Speed r nu e casca race.,restul e can can.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea cred ca ghilimele respective indica faptul ca vroiai sa spui ca e o casca sport-touring.tinand cont de postul tau.

M-ai prins!

Oricum calitatea plimbarii visavis de casca nu are treaba cu geaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Oricum calitatea plimbarii visavis de casca nu are treaba cu geaca.

fa un test cu ce spune omul si apoi zi-ti parerea.cu fostele casti am mai simtit si eu diferente relativ mari de zgomot,iar acum am Shark race r pro si chiar zilele trecute am facut testul cu geaca textil(icon hooligan).si comparativ cu combi-ul 1 piece pe care il port in 99% din iesiri,e mai mare galagia cu textilul.nu e atata de mare diferenta de zgomot/tremurat/ce vrei tu cum spune colegul,dar poate difera de la caz la caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa un test cu ce spune omul si apoi zi-ti parerea.cu fostele casti am mai simtit si eu diferente relativ mari de zgomot,iar acum am Shark race r pro si chiar zilele trecute am facut testul cu geaca textil(icon hooligan).si comparativ cu combi-ul 1 piece pe care il port in 99% din iesiri,e mai mare galagia cu textilul.nu e atata de mare diferenta de zgomot/tremurat/ce vrei tu cum spune colegul,dar poate difera de la caz la caz.

Am avut Shark de 4 feluri, 2 Shoei, iar acum am al 5-lea fel de Shark in vreo 11 ani de moto.

Am avut 2 geci de piele (Suomy, Dainese), 2 de textil (Dainese, Buse)si acum sunt la a 3 (Dainese).

Nu am avut costum 1 piece.

La varsta mea, cand simt daca intra curentul sau face vreun zgomot, diferentele au fost neglijabile.

Este doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna seara. Ce parere aveti despre casca Shark Skwal switch riders? Initial am vrut sa imi iau un agv k5 dar nu mai aveau marimea xs si cei de acolo m au indrumat catre aceasta casca. Este mare diferenta intre ea si k5-ul de la AGV?

isi merita banii? 1050 de lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am. De la incepututl sezonului. Inainte am avut AGV K3. Casca e ok. Nu am de ce ma plange. Depinde foarte mult si pe ce tip de moto mergi - pe naked vajaie, pe speed sau sport touring e destul de silentioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...