Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

scurt review(revin cu mai multe info dupa turele lungi) referitor la Shark race r pro:

 

-silentioasa in draci pt o casca "racing"

-incredibil de etansa atat in zona vizierei cat si in zona gatului(neckroll imens)

-camp vizual bun

-desi au fost 10 grade maxim,nu a aburit viziera(dark smoke anti fog) nici macar la semafor,cu toate aerisirile inchise

-fog mask-ul inchide zona de respiratie perfect si spre desosebire de vechiul model(rsr2) nu obtureaza vederea deloc

-incredibil de usoara(abia astept sa cantaresc)

-fittment minunat pe capul meu.

 

astept prima tura serioasa sa vedem cum e la drum intins.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...daca te ajuta cu ceva putem sa ne vedem prin zona Titan pe seara si aduc casca cu mine...da-mi un semn

Mulțumesc de post. Am descoperit de la ce e problema. Pinlock ul este ușor depărtat de viziera și creează acel efect.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre cele mai bune casti la pretul cerut. Parerea mea. Calitatea materialelor ireprosabila. Feeling de high end. Imbunatatesc materialele pe an ce trece. Am incercat si HJC SI SCORPION si cam toate dadea senzatia de cheap plastic si pretul ca Shark-ul. Asa ca eu am ales un Speed R white carbon skin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Skwal luata de la MotorTeam saptamana trecuta. Si mie imi place mult ca vine cu materiale ok la interior, interior full detasabil, ochelari de soare. M-a incantat ideea de leduri pe casca, desi pana acum n-am apucat sa le testez sa vedem ce impact au pe timp de noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...cum e casca la nivel de silentiozitate...vajaie la peste 70 km/h?...daca nu, poate ne intalnim odata daca poti si vrei, sa merg un pic cu ea (cagula evident) sa vad daca a mea are vreun defect ca e galagioasa rau...

 

Mulțumesc de post. Am descoperit de la ce e problema. Pinlock ul este ușor depărtat de viziera și creează acel efect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde de motocicleta :)

 

Pe CBF imi arunca vantul direct in casca, deci e mai galagioasa. Pe RSV care e mai masiva si protejeaza mai bine la vant, daca ma si aplec un pic, e chiar ok. Fata de AGV-ul K3 pe care l-am tot purtat in ultimii doi ani e mai silentios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...cum e casca la nivel de silentiozitate...vajaie la peste 70 km/h?...daca nu, poate ne intalnim odata daca poti si vrei, sa merg un pic cu ea (cagula evident) sa vad daca a mea are vreun defect ca e galagioasa rau...

Ne vedem, de ce sa nu ne vedem. Eu nu am de ce sa ma plâng. A mea începe să facă urât la peste 130. În sensul în care se creează o presiune în interior care e deranjată. Ai chin guard? La mine, cu chin guard montat are o poziție în care intra un fir de aer pe lângă gât. Ei bine, acest fir de aer provoacă presiunea aia de care spuneam. În rest nu am ce să-i reproșez. Lasă un PM cu contact și vedem cum facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, are cineva EVO ONE?

Am luat una de la SMAEB si acasa am vazut ca atunci cand ridic vizorul, pe partea stanga vizorul se vede ca merge in drepte (sacadat), asa cum ar trebui, insa pe partea dreapta, mecanismul merge fluent, fara nici o oprire.

Astfel vizorul se indoaie un pic cand ridici doar din partea dreapta.

 

Mecanismul auto-up merge perfect....e vorba doar de ridicarea manuala a vizorului.

 

E normal asa ceva?....daca are cineva casca, imi poate spune daca la el face la fel?....daca e din Bucuresti pot sa si trec pe la el sa vad live cum merge vizorul cand il ridici manual.

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu un mic update referitor la Shark race r pro.

 

Scoasa azi la o tura pana la ITP si inapoi pe 5 grade si o ploaie mocaneasca de toata frumusetea.nici din greseala nu abureste viziera(cu toate aerisirile inchise) si cu fog mask-ul montat.asta ar fi una.a doua ar fi faptul ca am "avut curaj" sa deschid aerisirea frontala din dreptul barbiei.pe pozitia 45 de grade intra aer frumos directionat spre gura/nas.pe pozitia 90 de grade la fel,doar cu flux marit.cred ca e prima casca la care simt asemenea flux de aer intrand frumos directionat si nederanjant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un race r pro carbon, sunt foarte multumit de ea. Foarte usoara sistem de aerisire foarte bun, Foarte silentioasa si cand spun foarte silentioasa nu exagerez.

La viteze mari stabila, acum probabil depinde ce pilotezi, race r pro este o casca pentru circuit.

Singurul lucru care ma deranjeaza este sistemul de prindere al DD care este magnetic si se mai desprinde in mers.

AAA si ar mai fi scosul castii care se face mai dificil, in caz de accident mai grav e cam greu sa scoti casca de pe cap.

In rest foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni cu Evo One pe aici ??? Ms

 

Salut, are cineva EVO ONE?

Am luat una de la SMAEB si acasa am vazut ca atunci cand ridic vizorul, pe partea stanga vizorul se vede ca merge in drepte (sacadat), asa cum ar trebui, insa pe partea dreapta, mecanismul merge fluent, fara nici o oprire.

Astfel vizorul se indoaie un pic cand ridici doar din partea dreapta.

 

Mecanismul auto-up merge perfect....e vorba doar de ridicarea manuala a vizorului.

 

E normal asa ceva?....daca are cineva casca, imi poate spune daca la el face la fel?....daca e din Bucuresti pot sa si trec pe la el sa vad live cum merge vizorul cand il ridici manual.

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa aprox 300km efectuati cu noul Shark Race r pro Chaz Matt cred ca mi-e ingaduit sa fac un scurt review,poate ii va ajuta pe altii sa decida daca e o casca potrivita pt ei sau nu. :)

-pt SS e o casca nota 10,chiar si in modul touring.

-greutate redusa,abia daca o simti pe cap iar dupa ce o dai jos nu e ca si cum ai fi purtat un bolovan pe cap.

-aerodinamica excelenta(cu cat mergi mai tare cu atat e mai stabila)

-nu vajaie,nu bazaie,nu incomodeaza sub nici o forma,nici atunci cand intorci capul complet spre lateral.

-nu intra aer/curent pe nicaieri(am si avut grija sa setez vizierele,mai exact sistemtul de prindere,perfect)

-aerisirile incredibil de bine gandite

-cu toate inchise e ok pe temperaturi decente(pana in 23 de grade au fost)

-fiecare aerisirie odata deschisa simti ca isi face treaba fara sa incomodeze in vreun fel

-cu toate aerisirile deschise auzi cam tot ce se intampla afara(nu cred ca va fi vreodata cazul)

-extractoarele lucreaza foarte bine,se simte ca aerul nu ramane in casca ci este dus unde trebuie,adica afara.fara ca acest lucru sa se faca auzit

 

-materialele la interior sunt foarte placute,chiar si comparativ cu alte modele de top de la alti producatori

-FOARTE silentioasa chiar si la viteze mari(asta se datoreaza neckroll-ului imens-minusul ar fi modalitatea de a da jos casca e mult ingreunata de acesta)

-viziera e minunata,campul vizual bun.

-de aburit in continuare nu abureste sub nici o forma in nici o conditie(am montat si fog mask-ul in permanenta)

-nu e recomand sub nici o forma pt alt gen de motoare(chiar si pe naked sunt convins ca e o alegere gresita).am facut vreo 3 km pe un cruiser(kawasaki vulcan s 2016) si am crezut ca ma ia mama naibii ce galagie era si in ce hal batea curentul in jurul ei.clar nu e proiectata sa stai altfel decat aplecat in fata.

 

ban pe ban,repet cum spuneam si mai sus,e o casca incredibila careia nu i-am gasit inca nici un minus!

post-35274-0-85611700-1462274809_thumb.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa vad ca vine acest review din partea unui om care a avut agv corsa.

Într-adevăr este o casca excelenta si imi permit sa spun ca se poate bate cot la cot cu arai, shoei si alte marci premium pe bani multi sau foarte multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu placerea mea sa fac cate un review dupa ce imi fac o parere(zic eu pertinenta) despre o noua casca.fiecare avem piticii nostrii pe creier,eu ii am cu castile. :) am avut si arai rx7,si shoei x11,si agv corsa.si lasand fanatismele la o parte sau designul(care e o chestie de gust) pot spune ca ban pe ban Shark-ul e peste toate.e drept ca nu am incercat HJC rpha dar mi-e greu sa cred ca o casca ce are majoritatea reviw-urilor destul de proaste poate fi peste Shark.

adica,Shark-ul se bate cu top-ul producatorilor la calitate and shit,iar la pret e cu o clasa buna mai jos.asta zic eu ca e avantajul lor cel mai mare.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cum dracu prind GoProul pe Skwal?!?! Vad pe net ca astia le prind de... barbie. La cum arata casca, ar mai fi solutia pe lateral, cumva in spate, cu ceva coturi si astfel rezulta ca ai ditamai harnasamentul pe casca... Pe barbie totusi n-as vrea sa o prind.


» Post actualizat in 17 May 2016 20:48

http://imgur.com/gallery/CHXC1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta m-am gandit si eu, dar mi se pare destul de aiurea cu toate alea pe acolo. La Shoei si la AGV am lipit patina direct pe casca si aia a fost... Sharkul asta are mult prea multe linii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...