Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

Eu am. De la incepututl sezonului. Inainte am avut AGV K3. Casca e ok. Nu am de ce ma plange. Depinde foarte mult si pe ce tip de moto mergi - pe naked vajaie, pe speed sau sport touring e destul de silentioasa.

Salut. Intentionez sa o folosesc pe o motocicleta sport. In martie o cumpar si am inceput de acum sa imi strang echipamentul ca atunci sa am tot pregatit. Mie imi placea foarte mult forma de la AGV fiind asa mai ascutita si agresiva. Aceasta de la shark pare o casca normala asa rotunda. Per total si a meritat banii? Si in comparatie cu AGV-ul pe care l ai avut tu care ti se pare mai ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am. De la incepututl sezonului. Inainte am avut AGV K3. Casca e ok. Nu am de ce ma plange. Depinde foarte mult si pe ce tip de moto mergi - pe naked vajaie, pe speed sau sport touring e destul de silentioasa.

 

 

 

De ce crezi ca vajaie pe naked doar pt ca nu are parbriz sau care e explicatia ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nakedul meu are un parbriz :)

Voiam sa subliniez ca functie de tipul de motocicleta cu care mergi poate fi silentioasa sau galagioasa, depinde cata protectie ai la vant :)

 

Asta nu-i aia cu licurici pe țeastă? Ce are special în afară de giumbușlucul ăsta - care presupune greutate suplimentară + grija de a o pune la-ncărcat ?

Ba da... La inceput si mie mi-a placut chestia aia cu luminite, dar apoi am tot uitat sa o incarc, butonul e destul de sensibil si cand o lasi pe masa se aprinde... asa ca incet incet am renuntat la luminatul extra. Din punctul meu de vedere e o casca corecta - materialele sunt ok, are ochelari de soare incorporati, interiorul e detasabil, la drum lung se ventileaza ok. Deci n-am de ce ma plange. Astept acum sezonul racoros sa vedem cum e cu aburirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce crezi ca vajaie pe naked doar pt ca nu are parbriz sau care e explicatia ???

 

Cred ca ideea era ca are ventilatiile dispuse de asa natura incat sa fie mai silentioasa la o pozitie mai aplecata in fata (adica vitezana & co.) decat una mai dreapta (naked, supermoto, etc.). Parerea mea (plus ca a mea Icon Airmada e super galagioasa pe un cvasi-enduro, desi oamenii cu vitezane sunt destul de multumiti de ea din puctul asta de vedere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ideea era ca are ventilatiile dispuse de asa natura incat sa fie mai silentioasa la o pozitie mai aplecata in fata (adica vitezana & co.) decat una mai dreapta (naked, supermoto, etc.). Parerea mea (plus ca a mea Icon Airmada e super galagioasa pe un cvasi-enduro, desi oamenii cu vitezane sunt destul de multumiti de ea din puctul asta de vedere).

:10:

 

Exact. Am avut un K3 si pe SV, stand aplecat, era chiar foarte ok, dar pe Transalp era dezastru, vajaia ca naiba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am shark skwal de aprox 2 luni.este si prima casca fiind incepator. Ma dau cu un cbr600 f4i .fac si drumuri scurte (la munca si inapoi) si drumuri mai lungi pe w/e. Comparativ cu altele nu am cum sa iti povestesc,pot insa sa iti spun ca niciodata nu m am gandit la ea,ceea ce inseamna ca isi face treaba bine. Cat despre led..... arata cool noaptea .....numai ca uit eu sa o incarc... . Recomand.

» Post actualizat in 17 Aug 2016 19:22

Am uitat sa spun.....ochelarii de soare sunt extraordinari !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu am casca din avatar. Shark skwal switch riders. incantat de ea pana acum 3 zile cand s-a rupt viziera. mai precis, un colt de la fixarea pe casca. este vorba de coltul din partea de sus, bratul de sus al "C"-ului din poza. o sa pun probabil si poza cu problema, pana atunci vedeti aici la ce partea vizierei ma refer: http://www.motorteam.ro/viziera-pinlock-shark

 

casca are 3 luni de utilizare normala, aproape zilnic. nu e lovita, nu e scapata pe jos. viziera a fost scoasa o singura data la inceput, cand i-am pus pinlock-ul. eu zic ca nu e de la mine. inteleg si ca nu as fi chiar singurul cu problema asta.

senzatia mea e ca particica aia face parte din "autoseal system" si ca e fortata un pic la fiecare ridicare/coborare a vizierei.

 

in fine. din diverse motive si dupa discutii cu vanzatorul pe tema procesului de garantie foarte anevoios, voi primi o viziera la jumatate de pret, fara sa o schimb pe garantie.

 

deci, cu grija cu tipul asta de casca

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

Shark Speed R pica pe dimensiuni? Sau e decalata?

Au casti shark pe raft la Kronau. Si e si ceva reprezentanta oficiala in Bucuresti. Motorteam, undeva in Drumul Taberei

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic da. Cel putin la mine. La Shoei am M, am probat Speed R tot M si pana la urma m-am pricospit cu Skwal tot M. Schubert tot M am avut, la AGV tot M. Deci sa zicem ca pica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam :) Asta vroiam sa stiu.

Ca sa fie si o mica lamurire: e cado' pt nevasta. Nu pot sa-i iau capul pt probe in magazin...

Iei o sfoara si masori cand doarme. Daca are somnul usor e mai complicat... va trebui sa improvizezi.

"auzi, carpa asta miroase a cloroform?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam :) Asta vroiam sa stiu.

Ca sa fie si o mica lamurire: e cado' pt nevasta. Nu pot sa-i iau capul pt probe in magazin...

 

Poti sa ii spui ca o iei la o proba deoarece, vreau eu sa ii fac prietenei mele cadou si te-am rugat sa ma ajuti. Alimentandu-i teama ca nu cumva sa gresesti tu, o rogi sa probeze bine, sa vada cu care se simte cel mai bine, si pe care care ar recomanda-o ca nah, sa nu dau banii pe ea si sa nu fie buna.

In timp ce o probeaza, tu esti atent la reactiile ei, la gesturi, la cum se manifesta si spre care ar inclina. Si uite asa, o sa plecati amandoi fericiti de la magazin: tu ca stii care ii este buna si daca i-ar placea, iar sotia ta ca a ajutat un om aflat la inghesuiala.

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu o sa poata sa iti spuna exact cum se va comporta o casca pe capul tau, pe motocicleta ta. Sunt fel si fel de chestii care determina confortul unei casti, inclusiv cat de inalt e parbrizul, daca poti cagula, cat de inalt esti, in ce pozitie stai pe motocicleta, etc. Cea mai buna metoda e sa folosesti dopuri, scad nivelul de zgomot imens de mult.

 

S700 este o casca veche ca si model, si e pacat sa dai bani pe ea in ziua de azi.

Sunt o gramada de alte casti noi si rezonabile la pret, gen Nolan N87, Scorpion R710, AGV K5, Icon Airmada, etc.

Cauta ceva in genul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Ma intereseaza o casca Shark RSJ sau Nano. Circumferinta capului ar fi cam de 60,5 - 60,7 cm. Din cate vad pe graficul lor m-as incadra la un XL. Ma poate ajuta cineva care are o casca marimea asta sa o probez sa vad daca mi se potriveste? Am probat un AGV K5 - Jet marimea L si inclin sa cred ca mi se potrivea(am stat putin cu ea pe cap). Asa diferente pot fi de denumire a marimii? Inclin sa cred ca ce denumeste AGV ca fiind L cei de la Shark denumesc ca fiind XL ?

Editat de barbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...