Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa te bucuri de ea.. :friends:

Lustruita putin va arata ca noua.

Vopseste-i capacele cutiilor si al topcase-ului in culoarea mobrei si va arata si mai bine.

Pina la urma merge cass-ul?

 

Mulțumesc!

Mă gândeam Âşi eu că va arăta mai bine cu capacele acelea vopsite. Voi încerca să mai fac ceva îmbunătățiri estetice pe la ea.

Casetofonul merge perfect, era setat FADER-ul pe difuzoarele spate, dar nu are...

Nu Âştiu ce să fie pe grupul spate... nu prea am avut timp să o examinez. Sper să nu fie ceva grav.

Marți dimineață o duc la RAR în Buzău. Deja am făcut celelalte acte: traduceri, legalizări, taxă certificat. Mâine merg la primărie Âşi apoi mai rămâne (sper) doar asigurarea Âşi declarația notarială că nu are număr de înmatriculare, pentru că am adus-o pe remorcă. Mi se pare o prostie asta, oricum, dar aÂşa trebuie să fie la noi.

E cineva din Buzău sau împrejurimi care poate să o vadă Âşi să-mi mai spună una-alta despre starea ei?

P.S. A avut un singur proprietar în Germania, născut în 1957. Eu cred că e de bine, nu?

Ar mai fi ceva: pe dreapta, pe lângă cardan coboară 3 furtunaÂşe negre. E normal să fie acolo?

Stie cineva dacă se poate să folosesc la înmatriculare numărul pe care îl pe MZ, fără să-l radiez, pentru a-l putea vinde apoi fără probleme?

Editat de proffroad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este foarte bine ca a avut unul singur.

Oricum, genul asta de motor nu si-l cumpara decit cineva responsabil cu o anumita varsta.

Furtunasele alea sunt supraplinuri, lasa-le acolo.

Nu poti folosi numarul de la alta mobra neinmatriculata.

Nu cunosc pe nimeni in Buzau, dar lasa un numar de telefon aici sau pe privat, cine stie cand ajung prin zona..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B 'Seara!

Dane intrebam si eu vreo 5 pagini mai inainte cam cat costa investitia vis a vis de cresterea presiunii la injectie si daca se amelioreaza problema surgingului odata cu asta. La fel intreba si Andreigras. Inca astept raspuns, doar nu ai fi avand vreo suparare... Mai ales ca inca te astept in Bucovina anul asta dupa cum ai spus!

Poate de Anul Nou :friends:

 

De proaspatul 1150 aclimatizat ce sa zic, sunt gelos. Oricum felicitari Proffroad!

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte bine ca a avut unul singur.

Oricum, genul asta de motor nu si-l cumpara decit cineva responsabil cu o anumita varsta.

Furtunasele alea sunt supraplinuri, lasa-le acolo.

Nu poti folosi numarul de la alta mobra neinmatriculata.

Nu cunosc pe nimeni in Buzau, dar lasa un numar de telefon aici sau pe privat, cine stie cand ajung prin zona..

 

zero Âşapte patru trei unu doi doi cinci doi nouă.

MZ-ul nu este neînmatriculat, este chiar în regulă Âşi funcționează, de aceea nu aÂş vrea să-l radiez, poate o să-l vând. O mai fi cineva care vrea o astfel de motocicletă, fiind din 1961, în stare bună, cu toate originale. A fost a unui unchi de-al meu, Âşi m-am cam chinuit să-i fac acte cu număr nou, preferențial, aÂşa că nu aÂş risca să îl pierd. Cred că iau număr nou pentru BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am pe stoc ultima generatie de becuri cu led pt.semnalizare si pozitie/frana(pe spate).

Cele de pozitie/frana sunt realmente senzationale, sunt mult mai vizibile si puternice decit becurile clasice.

Multiled, constructie si finisare foarte buna, cu lupa in cap atat pentru pozitie cit si pentru frana.

Ceea ce este extrem de important, raspunsul la apasarea franei este instant, fara "moliciunea" becului clasic.

Eu unul nu credeam ca vor fi atat de performante, am mai avut de toate, dar astea sunt super!

Costa 65 lei bucata, dar isi merita banii cu prisosinta.

Ma refer mai ales la 1100/1150, unde lampa stop este mica si destul de prost vizibila, dar si la celelalte modele.

PS:Proffroad, pune si tu o poza cu MZ-ul tau, s-ar putea sa am pe cineva interesat.

Are si atas?

Citi techini te gandesti sa ceri?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă voi avea timp, o voi scoate mâine din garaj Âşi-i voi face câteva poze.

Nu are ataÂş.

Nu Âştiu nimic de preț deocamdată. Sunt deschis la discuții. Noua achiziție m-a cam lăsat cu datorii Âşi aÂş vrea să scap de ele în felul acesta.

Mulțumesc de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dane, cind le scoti pe alea vechi sunt uzate uniform?

Daca nu, vezi ca ai probleme cu lamelele alea de metal, schimba ce ti-am dat eu si scapi de grije.

Eu asa am avut la vechiul meu RT, era rupta o clema din aia de metal la etrier si cind apasam frana nu se aliniau bine placutele si pe o parte se uzau neuniform+ca mergea infranata putin.

Ciudat, la belena mea merg cel putin 20.000 km cu spatele si are 100 kile in plus..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma dau mai sportiv cu el :P

 

Dane, cind le scoti pe alea vechi sunt uzate uniform?

Daca nu, vezi ca ai probleme cu lamelele alea de metal, schimba ce ti-am dat eu si scapi de grije.

Eu asa am avut la vechiul meu RT, era lupta o clema din aia de metal la etrier si cind apasam frana nu erau aliniate bine placutele.

Ciudat, la belena mea merg cel putin 20.000 km cu spatele si are 100 kile in plus..

Pai s-au uzat uniform. De aia placuta dinspre pistonase e cu vro 2 mm mai groasa ca cealalta. Si ele oricum au un sant pe care te uiti si vezi cand ajunge la limita dar eu le-am dus pana aproape de gata si pot sa zic ca s-or uzat uniform ;)

 

Ce mi-a placut e ca fata de GS la care imi era blocat cate un pistonas, la RT merg toate 6, frumos. Le mai dau din cand in cand cu spray de frana si cred ca din aia... Sau poate ca, cu GS ma dadeam si iarna si se aduna sare acolo sau mai stiu eu ce... Oricum alea ce mi le-ai dat tu is puse bine si clar o sa le folosesc cand o sa fac un overhaul complet la sistemul de franare, ma gandesc cand ajung la 100k (acu are 80k km batuti pe muchie) sa mai fac o investitie in niste furtune cu insertie metalica si sa schimb si simeringurile si pistonasele, si discurile. Dar pana atunci mai e o iarna si o vara :D

 

===============================================================================

 

Ce se intampla daca nu schimbi lichidul de frana la ambreiaj o data la 2 ani cel tarziu...

 

PB210001.jpg

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla daca nu schimbi lichidul de frana la ambreiaj o data la 2 ani cel tarziu...

 

Dar nu inteleg termenul asta...

 

Daca nu e cazul meu, cred ca nici nu trebuie...

Pt cele cu ambreiaj hidraulic, aviz posesorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca acolo este lichid de frana amestecat cu pilitura de ferodou de pe discul de ambreiaj?

Nu, doar lichid de frana cu simering macinat :) Ferodoul de pe ambreiaj nu are cum ajunge pana acolo pt. ca actuatorul asta e pus in spatele cutiei si e legat la ambreiaj printr-o tija subtire de vro 6 mm diametru care e bagata in axul de la intrare in cutie lasand foarte putin spatiu intre el si ax :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vesti(cam)proaste de la Bavaria.

Am aflat ca Tibi nu mai lucreaza la ei.

Era singurul care stia meserie pe acolo!

Nu stiu ce va fi de acum inainte, probabil praf si pulbere. :scratch:

Care sunteti legati de ei cu reglaje(boxerele) ma tem ca ori le vindeti ori va gasiti in alta parte.

Mai mare rusinea, ditamai BMW sa nu aiba o reprezentanta demna de brandul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol! Eu in primavara tre' sa fac prima revizie la utilaj...

Mie Marcel mi l'a recomandat pe Robert de la Contempo Brasov, insa nu stiu daca cei de acolo fac si chestiile extrem de complexe...

Nu va sfatuiesc nici la BV, am avut o experienta la fel de scumpa si nereusita, acum 2 ani cu acest Robert, cu un R1100 RT care pocnea in esapament, a stat 10 zile acolo, au schimbat bujii, fise, si nimic, iar cind sa o iau de acolo nerezolvata a trebuit sa o montez in parcare cu sculele mele pentru ca ei aveau un sictir si nu conta decit sa-mi ia banii. Pina la urma am rezolvat la Teri la Cornu intr-o zi, am dus-o dimineata si seara era gata, la bani putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva pocniturile se auzeau cand taiai brusc gazul, cam cand intra in frana de motor si sunau ca niste mici rateuri?

Exact asa, s-au facut tevile albastre ca am mers numai pina la BV de 2 ori, m-am programat iar cind am ajuns la ei au zis ca au gresit au un curs, sa vin saptamina viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...