Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Admin

Domnilor,motoreta mea la 150-160 are un soi de voblaj,e ca o senzatie de vertij.

La viteze mai mici,120-130,cand trec pe langa camioane...

Nu am sesizat asa ceva, sta tanc..la a mea este invers, din cauza lipsei amortizorului de ghidon intra in voblaj sub 90 km ora DOAR daca merg fara maini si iau vreo groapa sau denivelare..la viteze mari sta ca pe sine..

- la 150/160 cum se manifesta, face daca tii mainile pe ghidon sau fara si cum se simte, ca o unduire?

-La 120/ 130 ce se intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merge perfect pana la 120-130,pana dau de un front de aer puternic.La drum linistit si drept,fara schimbari de nicio natura,cand accelerez spre 150-160 are o unduire in ghidonul fata.Un cunoscut din oras,venind in urma mea,zicea ca se vede unduind toata motocicleta.Am un cauciuc nou,Avon,echilibrat.Una peste alta am fost la tipul ce mi l-a vandut,suspectand ca ar fi vreo eroare de fabricatie,acolo vazand ca janta ar trebui roluita,avand ceva "bataie" stanga-dreapta.Cativa amici mi-au zis ca ar fi trebuit sa simt si la viteze mici daca janta ar fi vinovata de acest fenomen.De aceea sunt in dubiu...pivotul furcii fata o avea vreun rol in mentinerea mersului lin?

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca nu as avea acelasi model as spune ca este chestie de aerodinamica, dar la BMW nu este cazul, doar ST1300 are acea unduire cind treci pe linga camioane exact la acea viteza.

Jantele deasemenea nu au treaba, la jambe nu este problema deoarece noi avem amortizor central.

Problema provine de la cauciucuri si daca spui ca cel fata este bun atunci verifica-l pe cel de pe spate. La vechiul RT am luat o groapa si am rupt tesatura din cauciuc, nu se vedea, dar facea o galma aproape insesizabila si asta genera un voblaj puternic. Verifica si joci la diferential, daca are si este combinat cu cauciucul atunci de acolo este.

Daca nu-i dai de cap ne auzim dupa ce se usuca pe jos, poate vii cu ea inspre mine si schimbam janta spate, sa vedem daca mai face..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, referitor la discutia despre redresor, cum procedati iarna, dati jos bateria de pe motor sau o tine ti pe redresor(intreb in conditii de garaj tip copertina si ger pina la -20)

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectie bujie/chiulasa BMW R

Vand.

 

Pentru seria BMW boxer vand protectie bujie/chiulasa 2001.

Pret minim 75 lei.

Livrarea in Bucuresti, zona Favorit.

e-mail: dan.nastase@yahoo.com

post-882-0-68346300-1416666818_thumb.jpg post-882-0-97455800-1416666905_thumb.jpg post-882-0-88840300-1416666944_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectie bujie/chiulasa BMW R

Vand.

 

Pentru seria BMW boxer vand protectie bujie/chiulasa 2001.

Pret minim 75 lei.

Livrarea in Bucuresti, zona Favorit.

e-mail: dan.nastase@yahoo.com

o bucata? dreapta.. ai cumva stanga!? sau e set?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o protectie noua costa 61 lei.

dar fiecare plateste cat vrea pentru piese uzate.

Tiberiu, arata-ne si noua, te rog, un reper concret de pret.

Multumesc.

 

o bucata? dreapta.. ai cumva stanga!? sau e set?

Crazy Angel: Am doar pentru cilindru din dreapta.

 

Crazy Angel: Pentru stanga, poate iti este de ajutor acest link:

http://www.ebay.com/itm/96-BMW-R-1100-GS-LEFT-SIDE-COVER-TRIM-PANEL-4-VALVE-EMBLEM-1100GS-/251653103842

 

Daca tot am facut curatenie in garaj...

nu ma pot abtine sa nu semnalez aparitia spectaculoasa a unor caucioace Continental Roadattack...

cu DOT-uri expirate... dar niciodata montate!

In stoc: una bucata 110/80-ZR19.

Recomandat pentru bilantul-contabil "bunuri imobile", oarece atase... sau carucioarelor de argazuri.

 

post-882-0-51387800-1416759742_thumb.jpg

 

Spatele 150/70 R 17 s-a vandut! :tomato:

 

In stoc: una bucata 110/80-ZR19.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o bucata? dreapta.. ai cumva stanga!? sau e set?

Am eu set complet stanga dreapta, noi. M-a facut cineva sa i le cumpar si cand sa i le trimit, nu a mai raspuns :)

 

Ti le dau la jumate pretul de noi + transport catre tine prin Fan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan Cata...rogu-te... lumineaza-ne si pe noi: care este pretul obiectelor noi?!

 

ca un nene ne-a bagat in ceata... a declarat... dar a uitat sa exemplifice.

 

Multam fain!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Andrei! :)

 

In cazul acesta, eu am disponibila in Bucuresti sectorul 6

una bucata "spark plug cover" dreapta, completa, fabricatie 2001:

50 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lista de preturi orientativa poate fi consultata la http://realoem.com/bmw/select.do?kind=M&arch=0.

Orientativa fiindca preturile de acolo sunt pentru o alta piata, sunt in alta moneda si contin alte taxe.

 

Pentru situatia actuala, pretul de pe realoem este conform cu realitatea din Romania.

Pentru a dovedi,am atasat o oferta de pret.

document.pdf

 

Toate astea fiindca mi se pare normal ca anumite piese folosite sa fie vandute cu pretul lor real, corect. Din punctul meu de vedere, piesa asta, in conditiile in care este folosita, nu valoreaza mai mult de 20 lei.

 

Dar repet! Fiecare are dreptul sa vanda ce doreste, cu cat doreste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lista de preturi orientativa poate fi consultata la http://realoem.com/bmw/select.do?kind=M&arch=0.

Orientativa fiindca preturile de acolo sunt pentru o alta piata, sunt in alta moneda si contin alte taxe.

 

Pentru situatia actuala, pretul de pe realoem este conform cu realitatea din Romania.

Pentru a dovedi,am atasat o oferta de pret.

attachicon.gifdocument.pdf

 

Toate astea fiindca mi se pare normal ca anumite piese folosite sa fie vandute cu pretul lor real, corect. Din punctul meu de vedere, piesa asta, in conditiile in care este folosita, nu valoreaza mai mult de 20 lei.

 

Dar repet! Fiecare are dreptul sa vanda ce doreste, cu cat doreste!

mare parte din piese, cele vechi sau expirate ar trebui sa fie donate unuia care are nevoie de ele,,asa face un motociclist adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tiberiu a pus o proforma pentru o piesa noua, nu expirata sau folosita. iar in factura aia sunt incluse si costurile catre sampania lui ponta din dubai. nu a pus o proforma pentru ceva ce a gasit prin balcon.

Editat de COObra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare parte din piese, cele vechi sau expirate ar trebui sa fie donate unuia care are nevoie de ele,,asa face un motociclist adevarat

 

Ai dreptate :)

 

Donez doua protectii de bujie, de plastic, noi, nemontate, cu conditia ca cel care le primeste sa isi suporte transportul (FanC.) sa faca un gest asemanator pana la sfarsitul anului asta :)

 

Gestul nu trebuie ulterior justificat, doar lui, pentru sine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o protectie noua costa 61 lei.

Pentru exactitate:

 

No.DescriptionSupplementQty From Up To Part NumberPriceNotesPhoto01Spark plug cover, left111141342979$18.99

01 Spark plug cover, right111141342980 $18.99

02 RUBBER BUFFER211141341262 $7.29

post-882-0-37098100-1416823813_thumb.png
Total... $26,28... Plus taxele de transport! :crack:

 

In cazul acesta, eu am disponibila in Bucuresti sectorul 6, Zona Favorit

una bucata "spark plug cover" dreapta, completa, fabricatie 2001:

50 RON.

:)

 

mare parte din piese, cele vechi sau expirate ar trebui sa fie donate unuia care are nevoie de ele,,asa face un motociclist adevarat

Un posesor adevarat de BMW asteapta intotdeauna cu drag o donatie discreta... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sun eu interest de set protectie dar de acest gen :

desi cred ca merg si modelul 2001. Dan Cata pote sa ma lamureasca.

multumesc

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt interesat de o protectie bujie stanga ( cineva a avut nevoie de ea si s-a servit de pe motorul meu). 1150gs 2002.

Editat de Evol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dan Nastase: Piesa 1 se livreaza cu tot cu bumbii de cauciuc; tot 61 lei ramane pretul.

@ red bandit: setul de protectii pentru R1100 costa 444 lei

Intr-adevar, protectiile acelea merg pe toate oilhead cu 1 bujie / cilindru

@Evol: pretul e identic pentru stanga sau dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tiberiu.anghel: Ma interseaza pretul la furnizorul din Bucuresti la piesele de mai jos,

stanga-dreapta.

Multumesc.

 

post-882-0-12235800-1416843066_thumb.jpg

 

post-882-0-93844500-1416843121_thumb.gif

 

 

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...