Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Incepator fiind vin cu o intrebare. Poate ati mai auzit aceeasi intrebare de la multi altii.

 

Am un echipament format din casca, geaca textil, cizme , cagula si manusi. Pantaloni inca nu am. Problema ca geaca este din cordura chiar daca are protectii hard. Nu stiu ce am gandit dar am spus ca iau cordura cu protectii hard decat din piele. E ok ca geaca sa fie din cordura? Sau pentru o siguranta mai buna trebuie neaparat piele. Si la pantaloni tot ceva textil cu protectii m-am gandit sa imi iau.

 

Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu' mi-am cumparat armura, casca, manusi si cizme o data cu inceperea scolii moto. Inca nu am motor si urmeaza sa ma sui pentru prima oara, in acest minunat an.

Conserva conduc de 5 ani si am vazut o gramada de inconstienti care pentru ei ochelarii de soare fac parte din colectia primavara-vara de protectii moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pentru ca cazul meu e fff ontopic: pot sa va spun aceeasi lucru ca multi altii ... purtati echipament...

Sa nu fie exceptie nici o zi.. nici o iesire... nici pe mine nu m-a salvat faptul ca tot timpul purtam echipament intreg... doar o data nu... in ziua cant am avut ACCIDENTUL...

in ziua aia purtam blugi,.. in rest aveam tot: casca, geaca, manusi, cizme,... dar mi sa ridicat geaca cand am cazut... era de ajuns ca sa fiu julita pe spate si sa am contuzii pe sold... MEA CULPA... :angry:

post-51255-1265891044_thumb.jpg

post-51255-1265891052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult! arata mai mult! sa vedem un plan general :angry:

Acuma nush ce vrei sa vezi... in rest eram pliiiiiin de vanatai,.. dar astea 2 erau mai "faine"... si m-am ales si cu o fractura de humerus, nu avea cum sa ma salveze geaca cu protectie de umar si cot caci mi-am rupt mana exact intre. acuma am o placa cu 8 suruburi,.. si o cicatrice de aprox 20cm pe brat.

 

... iar daca vrei sa ma vezi pe mine,... am poza la avatar :laugh:

Editat de Hondita500
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oh.... imi pare rau ca ai patit atatea.... sincer credeam ca te-ai ales doar cu vanatai/julituri...

iar in poza de la avatar esti prea imbracata... e iarna, stiu :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oh.... imi pare rau ca ai patit atatea.... sincer credeam ca te-ai ales doar cu vanatai/julituri...

iar in poza de la avatar esti prea imbracata... e iarna, stiu :laugh:

Stiii eu vad altfel lucrurile,.. eu zic ca am scapat usor,... (daca dai o privire pe topicul accidente o sa fii pe aceesi parere)...

 

ps ... sunt in maieu in poza la care ma refer eu si se numeste peronal photo cred... :angry:

Editat de Hondita500
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pentru ca cazul meu e fff ontopic: pot sa va spun aceeasi lucru ca multi altii ... purtati echipament...

Sa nu fie exceptie nici o zi.. nici o iesire... nici pe mine nu m-a salvat faptul ca tot timpul purtam echipament intreg... doar o data nu... in ziua cant am avut ACCIDENTUL...

in ziua aia purtam blugi,.. in rest aveam tot: casca, geaca, manusi, cizme,... dar mi sa ridicat geaca cand am cazut... era de ajuns ca sa fiu julita pe spate si sa am contuzii pe sold... MEA CULPA... ;)

Sa vedem si cum s-a vindecat !!!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem si cum s-a vindecat !!!

:)

Nu am facut poze dupa... :) doar cu cicatricea de pe brat am.. (deoarece mi-am fracturat humerusul atunci,.. asta ca si dovada ca nici echipamentul nu te salveaza de la orice.. geaca mea are protector de umar si de cot si mi-am rupt mana exact intre... acuma am o placa cu 8 suruburi si o cicatrice de 20+ cm... dar tot consider ca am avut noroc... )

Asfalt uscat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut poze dupa... :) doar cu cicatricea de pe brat am.. (deoarece mi-am fracturat humerusul atunci,.. asta ca si dovada ca nici echipamentul nu te salveaza de la orice.. geaca mea are protector de umar si de cot si mi-am rupt mana exact intre... acuma am o placa cu 8 suruburi si o cicatrice de 20+ cm... dar tot consider ca am avut noroc... )

Asfalt uscat ;)

 

Cred ca dupa ce ai avut un astfel de ghinion sau noroc, poti spune ca, cel mai mult pe lumea asta pretuiesti SANATATEA. Eu cel putin asta consider si asta pretuiesc. Doresc la toata lumea numai sanatate si multi ani in care sa ne bucuram de acest microb numit "motociclismul"

 

Un sezon asa cum va doriti (adica fara incidente si cu multi km) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vad ce rani aveti imi dau seama ce bulan de neam prost pot sa am. eu am cazut de pe 1 ianuarie de 4 ori pana acum. am reusit sa nu pun mobra jos 6 luni dar totul s-a schimbat de cand ninge si ploua si burniteaza si.. ma rog,, pricepeti voi. fenomenele meteorologice ;) :)

o zgarietura n-am. nici eu nici motocicleta.

norocul alcoolicului banuiesc. stiti ca astia cad de pe scari , da trenul peste ei , cad de la balcon si n-au nici pe dracu.

 

acu, referitor la posturile anterioare.. sunteti niste perversi !!! va excitati la placi cu 6 suruburi in umerii domnisoarelor. sa va fie rusine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vad ce rani aveti imi dau seama ce bulan de neam prost pot sa am.

Da? zii te rog ca ii bulan la ala -surdo-mut pe moped, fara permis, fara asigurare- din cauza caruia am cazut si am intrat intr-o masina... si din cauza caruia am 8 (opt) suruburi in mana. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da? zii te rog ca ii bulan la ala -surdo-mut pe moped, fara permis, fara asigurare- din cauza caruia am cazut si am intrat intr-o masina... si din cauza caruia am 8 (opt) suruburi in mana. ;)

pai mai bine intrai in el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Neata tuturor,

 

Multa stima pentru persoana care a deschis acest thread... bine gandit si mai mult decat necesar.

Vara trecuta am trantit-o pe beton ud la 50/h din cauza unui nenea cu Mertz care a iesit de pe sens interzis si a uitat si de prioritate... :) .

Pot sa multumesc tuturor zeilor ca eram echipat pana in dinti si am scapat incredibil de ieftin cu o vanataie de toata gamba stanga, pe shold si o glezna putin sifonata. Daca vreti echipament recomand cu tot dragul Alpinestars... din cap pana in picioare chiar daca poate iese mai scump ca motocicleta.

 

Aveti grija si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...