Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Moaammma,super idee cu topicu' asta.

Tre sa-mi iau genunchere neaparat.Deja am luat si io cunostinta cu asfaltul si ma cam doare genunchiul.

Si...purtati fratilor manusi...io am doua perechi si de frica sa nu scap mana-n acceleratia,in mana dreapat nu port manusa..

Cand am cazut ,am cazut in ea....:crack: rectific,purtati manusi,casti,protectii,genunchere ,cizme,,,,am omis cv ?:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fii cazul sa se faca pliante cu pozele si sa le dam la toti pe care ai vedem pe strada fara echipament de protectie. in special la pustimea care alearga cu scuterele de zici ca sunt la ei in curte. nu au nimic nici pe ei ,nici pe cap si nici in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e buna..ce faci insa daca dai peste un ''colorat'' pe scuter, bine facut si tare in ''cioc''.. :crack: :lol: :lol:

..no offence

Editat de k1M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de casca- stiti care e amenda pentru nepurtarea castii? si daca se iau si puncte?

Binenteles ca nu se pune problema sa nu porti casca...dar asa din curiozitate...

Editat de savubv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-nerespectarea obligatiei de catre conducatorul de motocicleta sau moped de a purta, în timpul deplasarii pe drumurile publice, casca de protectie omologata;

 

-clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda

-78 - 117 lei

 

daca gresesc sa ma corecteze cineva.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

WOW !!!!! Mai oameni ! Eu sunt chiar mai putin decat un "incepator", tinand cont de faptul ca nu am "calarit" o motocicleta decat in scoala de soferi.....cu toate astea, dupa ce am vazut aici, ma mai gandesc daca mai urc vreodata pe ceva atat de periculos....pe bune!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca si pantalonii! :crack:

 

tu vb pisi? pune mana si ia-ti ce-ti mai trebuie...

si era sa uit....si un lant de motor,sa mi-l dai pe-al meu inapoi :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW !!!!! Mai oameni ! Eu sunt chiar mai putin decat un "incepator", tinand cont de faptul ca nu am "calarit" o motocicleta decat in scoala de soferi.....cu toate astea, dupa ce am vazut aici, ma mai gandesc daca mai urc vreodata pe ceva atat de periculos....pe bune!!!!!!

renunta cat mai poti... serios :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a mai fost acest clip, imi cer scuze... dar de fiecare data cand il privesc, realizez cat de fragili suntem... cu sau fara protectii... acest clip nu se refera la motociclism, insa are legatura cu viteza si efectele negative ale acesteia.

 

CEI CARE SUNT MAI SENSIBILI II ROG SA NU SE UITE!!!

 

clip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow...clipul acela te pune pe ganduri...am condus si eu ca nebunul de multe ori..dar nu stiu de ce dar clipul acela...mi-a cam schimbat un pic conceptia..nu stiu cum..dar a avut un efect f mare..ms mult.. :cheers: :) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exceptional topicul !!!!! GATA .... M-AM CONVINS !!!! S-au terminat vremurile in crare ieseam de nebun pe motor in papuci, tricou si bermude pe sosea sau pe strada mea PIETRUITA!!!!!

Pozele sunt exceptionale si CONVINGATOARE pt incepatori ...adica si pt mine...

Multumiri initiatorului topicului !!!!

Numai bine baieti si nu uitati sa va "impielitzatzi" !!!!! :crack:

 

WOW !!!!! Mai oameni ! Eu sunt chiar mai putin decat un "incepator", tinand cont de faptul ca nu am "calarit" o motocicleta decat in scoala de soferi.....cu toate astea, dupa ce am vazut aici, ma mai gandesc daca mai urc vreodata pe ceva atat de periculos....pe bune!!!!!!

 

 

Frate ....chiar ai vorbit serios????? vrei sa renunti ????? mai bine te-ai echipa complet, cu lucruri de calitate(daca iti permiti) si ai merge cat mai prudent !!!!!

Renuntarea nu este o solutie... "Parerea mea"...

BFT si curaj frate !!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filme de ca.ca.t .... daca iti propui sa-ti traiesti viata dupa filme (reale sau nu) mi-e mila e tine

 

daca vrei sa te plimbi cu motoru, o faci si gata ... daca nu stai acasa nu exista cale de mijloc (de accidente nu scapi decat mort)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA!

 

Ma bucur ca mama m-a facut "super constient" si aveam degand sa ma echipez full inainte de a-mi cumpara motor si inainte de a vedea acest topic, inca nu am luat nici macar carnetul pt A dar stiu sigur ca nu am ce cauta pe motor fara casca, geaca, armura, manusi, cisme, panataloni si genunchiere. Am patit-o si cu rolele si bicicleta, cel mai recent acum cateva saptamani am cazut cu bicicletea la nici 5km/h si m-a durut umarul aproape 2 saptamani, asta vara am avut mana in ghips(tot de la bicicleta) nu vreau sa imi imaginez ce as putea pati eu la viteze mult mai mari. Imaginile si filmuletele m-au impresionat, normal, (cel mai tare cel de pe metacafe) si sunt mai mult decat convins.

 

Nu inteleg cum unii pot fi atat de inconstienti, am tot vazut zilele astea...majoritatea motociclistilor de vitezane si choppere erau cu casca, in tricou si pantaloni scurti, inteleg ca e cald dar totusi.... :crack:

 

Mai sunt bucuros si mandru de prietena mea care si ea face scoala acum si deja si-a luat o casca super tare :lol: si e la fel de "intreaga la cap" ca si mine, incet, incet o sa luam si restul. :agree:

 

Foarte bun topicul, de abia astept sa i-l dau la citit unui coleg care vrea sa-si ia motor si echipament mai putin :crack: , am sa-l conving eu pana la urma :lol:

 

 

RIDE SAFE!!!!

 

Si totusi sunt curios daca exista motociclisti care merg de multi ani si nu au avut nici un accident...Exista asa ceva??? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA!

 

Ma bucur ca mama m-a facut "super constient" si aveam degand sa ma echipez full inainte de a-mi cumpara motor si inainte de a vedea acest topic, inca nu am luat nici macar carnetul pt A dar stiu sigur ca nu am ce cauta pe motor fara casca, geaca, armura, manusi, cisme, panataloni si genunchiere. Am patit-o si cu rolele si bicicleta, cel mai recent acum cateva saptamani am cazut cu bicicletea la nici 5km/h si m-a durut umarul aproape 2 saptamani, asta vara am avut mana in ghips(tot de la bicicleta) nu vreau sa imi imaginez ce as putea pati eu la viteze mult mai mari. Imaginile si filmuletele m-au impresionat, normal, (cel mai tare cel de pe metacafe) si sunt mai mult decat convins.

 

Nu inteleg cum unii pot fi atat de inconstienti, am tot vazut zilele astea...majoritatea motociclistilor de vitezane si choppere erau cu casca, in tricou si pantaloni scurti, inteleg ca e cald dar totusi.... :P

 

Mai sunt bucuros si mandru de prietena mea care si ea face scoala acum si deja si-a luat o casca super tare :) si e la fel de "intreaga la cap" ca si mine, incet, incet o sa luam si restul. :)

 

Foarte bun topicul, de abia astept sa i-l dau la citit unui coleg care vrea sa-si ia motor si echipament mai putin :) , am sa-l conving eu pana la urma :)

 

 

RIDE SAFE!!!!

 

Si totusi sunt curios daca exista motociclisti care merg de multi ani si nu au avut nici un accident...Exista asa ceva??? :)

 

 

 

 

Salut !!! din cate stiu eu nu exista motociclisti cu vechime care sa nu fi avut macar un accident. Si crede-ma , cunosc si eu cativa(din aceia care au umblat mai mult pe comuniste) ...

In opinia mea nu exista motociclist(cu vechime) care sa nu fi avut macar un accident !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!! din cate stiu eu nu exista motociclisti cu vechime care sa nu fi avut macar un accident. Si crede-ma , cunosc si eu cativa(din aceia care au umblat mai mult pe comuniste) ...

In opinia mea nu exista motociclist(cu vechime) care sa nu fi avut macar un accident !!!

 

nu stiu daca a mai fost postat video-ul acesta, insa il pun si eu. :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaaai.. dar nu m-am descurajat deloc! din contra, o sa citesc topicurile pentru incepatori din scoarta-n scoarta si o sa ma uit la poze cu accidente cu 3 randuri de ochi, oricum cicatricile pe care mi le-am facut din copilarie pana acum sunt martore ca nu ma sperii cu una cu doua. stiu ca fetele ar trebui sa fie ca niste petale de trandafir...dar... fir-ar sa fie ca nu-mi intra chestia asta in cap nicicum :P

 

 

Eu zic sa bolduiti topicul si sa-l mutati la teme importante. Veti salva cativa metrii patrati buni de piele de la jupuiala.

 

Am fost si eu in situatia din postul 1, poate chiar un pica mai rau, da nu am simtit nevoia sa fac poze si sa le pastrez ca amintire.

 

Mai circula pe net cateva poze horror rau de tot, da astea mai "usurele" cred ca sunt mai bune, deoarece te indeamna sa iei masuri. Cand vezi o poza gen supersport impact frontal cu tir, iti vine sa te lasi de tot...

Vaaai.. dar nu m-am descurajat deloc! din contra, o sa citesc topicurile pentru incepatori din scoarta-n scoarta si o sa ma uit la poze cu accidente cu 3 randuri de ochi, oricum cicatricile pe care mi le-am facut din copilarie pana acum sunt martore ca nu ma sperii cu una cu doua. stiu ca fetele ar trebui sa fie ca niste petale de trandafir...dar... fir-ar sa fie ca nu-mi intra chestia asta in cap nicicum :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW !!!!! Mai oameni ! Eu sunt chiar mai putin decat un "incepator", tinand cont de faptul ca nu am "calarit" o motocicleta decat in scoala de soferi.....cu toate astea, dupa ce am vazut aici, ma mai gandesc daca mai urc vreodata pe ceva atat de periculos....pe bune!!!!!!

 

mie imi spui... si de fel nu sunt fricoasa....Le-am aratat la toti cunoscutii pozele de aici, ziceau ca sunt eu sadica LOOOL asta e realitatea nu e vorba de sadism :crack:)

:laugh: .... in 2 ore am examenul la poligon... si de maine ma urc si eu pe motorul meu

Doamne ajuta! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Super topicul

 

Mersul fara echipament de protectzie e o prostie . Da sint incepator Dar am sa dau cam 1/4 din cat dau pe motor pe echipamentul de protectie. Ar trebui sa vada asta si cei care merg in tenisi sau slapi in maieu si pantaloni scurtzii ce se intampla cat o gafezi...... pe mine ca pasager de 2 orii ma scapat echipamentul de protectzie si faptul ca intre mine si asfalt a fost un strat gros de piele, mi sa busit geaca dar nu m-am farmat eu. Ar trebui o campamnie televizata dar nu numai pt motociclistii ci si pentru pustii pe scutere. Nustiu care va fii reactzi probabil multzii nu o sa fie deacord cu mine sau cine stie dar prefer sa mi se duca piele de pe geaca de ceva decat sa stau eu prin spitale cu carnea rupta pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...