Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

eu zic ca ajuta.. .chiar daca multi zic ca nu suporta pozele de genu... eu zic ca, chiar ei sunt cei mai afectati la nivel psihic.Subconstientul lucreaza ...

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Servus la lumi!

 

Stiu ca sunt total offtopic dar tin sa va multumesc din tot sufletelul mei cel mic pt thread-ul asta... M-am hotarat acum 2 sapt sa imi iau motor si stateam si imi faceam calculele: motor 2500-3000 pt un sh bunicel si cam 500 de euro pt echipament ca nu o fi dracul atat de negru... si cum abia am luat hotararea ma gandeam la un credit de cam 3500 max. acum ca am vazut cat de cat ce si cum, am marit suma totala la 5000-5500... si cum spun ulti si aici si in alte parti ale forumului, prima oara echipamentul si dupa care motorul... Sper sa ne gasim in siguranta cat mai curand posibil :lol:

 

Servus si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

horror frate dar asta se intampla cand nu respecti regulamentu dinainte de a te urca pe un motor...casca>costum>manusi>cizme!!! :friends:

"regulamentu" e mult mai cuprinzator ...

rana in curs de vindecare !

post-19931-1228144060_thumb.jpg

post-19931-1228144095_thumb.jpg

post-19931-1228144168_thumb.jpg

post-19931-1228144610_thumb.jpg

post-19931-1228144628_thumb.jpg

post-19931-1228144644_thumb.jpg

post-19931-1228144835_thumb.jpg

Editat de p3tr3an
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni .. ma cam inspaimanta discutiile voastre si mai ales pozele pe care le-ati postat.Eu sunt incepator dar prima data inainte sa-mi cumpar motor mi-am cumparat echipament ,geaca full protectii pantaloni full protectii ,cocoasa ,bocanci cu protectii metalice , manusi protectii carbon casca nitro nr.1 england .

Singura chestie care ma deranjeaza este faptul ca acest costum pe care il am e din material textil si nu de piele.. ce parere aveti voi ar trebui sa cumpar unul de piele ,, ofera echipamentul de piele un grad de protectie mai ridicat decat cel textil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine transpiri de cald decat de durere...

nici nu vreau sa ma gandesc ce crunt poate fi ...

suntem obisnuiti sa fim sanatosi tun, si nu apreciem sanatatea pana o pierdem.atunci ne desteptam...

Editat de ADMIN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acesta a fost un prieten de-al meu !!!!!!!!!!!!!!!!

Sa stiti ca am circulat multi ani inpreuna pe drumurile din inprejurimile aradului dar nu m-am gindit nici o clipa ca se poate intimpla asa ceva !!!!!!!!

Dar de cind a murit saracul baiat stau si ma gindesc de doua ori inainte de o depasire riscanta sau cind vreau sa accelerez la viteze peste cele legale !!!!!!!

Asa ca va dau si voua un sfat !!!!! respectati legea si chiar daca patiti un accident nu va fi grav !!!!!!!

Si uite ce a patit baiatul la o viteza de aprox 200 km/ h!!!!!!!!!!!

http://video.aradon.ro/video/29045/accident-mortal-cu-motor

 

 

............................................................

sper sa va ginditi si voi de 2 ori cind bagati mina in gazzzzzzzzzzzzz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare. Perfect de acord cu topicul. Pacat ca unii nu vor sa deschida ochii. Nici nu vreau sa ma gandesc la un tip in slapi, pantaloni scurti, ochelari de soare la un impact cu asfaltul la o viteza de 50 km/h. Da la 150? Din pacate pana nu o patesti nu realizezi cu adevarat. Echipamentul nu s-a facut ca sa fie purtat iarna la sanie. Da, e incomod vara. Transpiri, ti-e cald, tot rahatul. Mai bine transpiri decat sa te poarte cineva afara la o tigara, la baie, la o bere etc. Sau sa-ti poarte flori. Keep up the good work.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am zis ca la 30 la ora nu mi se poate intampla nimic. In fond, cu viteza asta pot alerga.

In consecinta nu am fost atent la neatentia altora. S-a bagat una in depasire, ca deh, eu is cu motocicleta si am loc sa ma dau la o parte. M-as fi dat la o parte, dar era trotuarul si un stalp. Asa ca am facut un POC frontal cu Loganul ei si am ajuns cu capu-n parbriz si apoi peste masina si tot am ras bitum-ul proaspat pus vre-un metru.

Protectie: casca si atat.

Ranile sunt superficiale, dar ganditi-va ca aveam 30 km/h. Nici eu nu-mi imaginez cum dracu am trecut peste masina ei la viteza asta.

 

Consecinte accident: - julituri

- casca agv fu***a

- haine rupte, adidasi facuti varza

- glezna dreapta luxata

 

 

Am pus si poze, sa va faceti imaginea exacta :D

man zii sarut mana CELUI DE SUS lasa adidashi lasa casca sutele de euro se mai fac dar un genunchi un bazin o coloana rupta nu se mai refac cum au fost candva deci investeste bani in ghete armura genunchiere manusi si dupa aceea mai vb Ride Safe :) asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..

Si uite ce a patit baiatul la o viteza de aprox 200 km/ h!!!!!!!!!!!

http://video.aradon.ro/video/29045/accident-mortal-cu-motor

............................................................

sper sa va ginditi si voi de 2 ori cind bagati mina in gazzzzzzzzzzzzz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

...

 

:)

 

Ce trebuie constientizat de la bun inceput este faptul ca dupa o anumita viteza, echipamentul nu reuseste altceva decat sa te faca sa arati bine in sicriu. Prin urmare, e sanatos sa ai o atitudine preventiva atat asupra vitezei cat si anticiparea diverselor situatii care se pot termina urat.

Nu trebuie sa te culci pe ideea ca ai luat casca Arai de 1000 de euro si costum de 2000 de euro si gata... esti safe: nu ti se poate intampla nimic.

 

Si da, echipamentul face diferenta cand e vorba de cazaturi la viteze mici, desi iti mai trebuie si un gram (sau mai mult) de noroc.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"regulamentu" e mult mai cuprinzator ...

rana in curs de vindecare !

 

 

primele 4 poze sunt din accidentul tau ?

dc da cum s-a intamplat?

 

Toate pozele sunt facute in urma aceluiasi accident , si se poate vedea in ele cum de la doua intepaturi (tratate cam neglijent in prima faza de medicul de la urgenta - spitalul municipal) se ajunge la o grefa de piele de toata "frumusetea".

Legat de modul de producere al accidentului pot spune doar ca s-a intamplat ca urmare a unei utilizari necorespunzatoare a motocicletei, insa ceea ce este de retinut e faptul ca, desi are limitele lui, ECHIPAMENTUL AJUTA ENORM , si fara el orice accident are urmari mai grave !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa fii inconstient sa mergi fara echipament dupa ce vezi poze ca cele de aici.parerea mea este ca sunt 2 feluri de motociclisti:cei care se dau doar sa impresioneze,de la o terasa la alta,si ceilalti calculati,cu capul pe umeri,pentru care placerea de a merge pe motor nu e strict legata de mersul pe o roata sau cine stie ce alta trumbuslucuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
trebuie sa fii inconstient sa mergi fara echipament dupa ce vezi poze ca cele de aici.parerea mea este ca sunt 2 feluri de motociclisti:cei care se dau doar sa impresioneze,de la o terasa la alta,si ceilalti calculati,cu capul pe umeri,pentru care placerea de a merge pe motor nu e strict legata de mersul pe o roata sau cine stie ce alta trumbuslucuri

 

 

 

Eto ai dreptate dar totusi aratami si mie motociclistu ala pe care nu`l arde in poponeata sa se dea pe-o roata ... sau care nu o turat motoru ca sa impresioneze niste fete :blink: .... mai rar asa :blink:

Oricum fara echipament pe motor mare ii cam ca si ruleta ruseasca .. oare mor azi oare mor maine ? :crack:

Si anul trecut cand aveam scuter mai bine imi era umpic mai cald sub geaca ... decat sa mai merg pe la spital sa imi dezinfecteze aia ranile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepator, dar inainte de toate am cautat sa imi iau echipament. Momentan am: casca, costum piele, scut protectii hard cu plasa pentru vara, genunchiere, cizme piele. Urmeaza sa imi iau ceva incaltari pentru vara.

 

Am avut si yo un accident mai rau din care am iesit cu: manusi+cizme+casca zgariate, glesna stanga luxata. Daca nu aveam protectii: mainile facute praf, capul spart(daca nu si mai rau), glezna facuta praf. Mentionez ca accidentul a fost la o viteza de maxim 50/h

 

Nu trebuie sa ai 150/h sa te faci una cu pamantul, la cat de educati sunt dragi nostri colegi participanti la trafic, o plimbare in oras seamana mai mult cu o cursa cu obstacole.

 

 

...:::Asfalt Uscat:::...

 

 

 

Cautam azi niste caucioace si am gasit o poza interesanta, ce sumar este imbracat baiatu...

post-41384-1233922221_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stie ce se poate face pentru a face un ambreiaj mai moale ??? simt ca nu mai pot conduce ... oricum vreo 2-3 zile clar nu mai conduc ca ma doare mana de mor ... nici sa strang pumnu gol nu mai pot... si conduc motoru de 3 zile doar . azi am crezut ca nu mai ajung pana acasa de pe centura ma gandeam ca daca ii umpic mai rau bag a 2-a si vin asa pana acasa.

 

aa ... da si inca o problema ... genunchiu drept nici ala parca nu-i uns bine deja nu mai pot indoi sa pun in scarita bine :scratch:) ... pozitia prea ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te obisnuiesti...asa am patit si eu... de fapt, asa a patit toata lumea la inceput..ce motor ai??

 

 

Care stie ce se poate face pentru a face un ambreiaj mai moale ??? simt ca nu mai pot conduce ... oricum vreo 2-3 zile clar nu mai conduc ca ma doare mana de mor ... nici sa strang pumnu gol nu mai pot... si conduc motoru de 3 zile doar . azi am crezut ca nu mai ajung pana acasa de pe centura ma gandeam ca daca ii umpic mai rau bag a 2-a si vin asa pana acasa.

 

aa ... da si inca o problema ... genunchiu drept nici ala parca nu-i uns bine deja nu mai pot indoi sa pun in scarita bine :scratch:) ... pozitia prea ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te obisnuiesti...asa am patit si eu... de fapt, asa a patit toata lumea la inceput..ce motor ai??

 

 

Suzuki Rf 600

hai ca picioru ma doare de la pozitie .. da ambreiaju ala ma omoara ... abia mai strang mana dupa ce ma dau jos de pe motor .. sper ca ii doar o febra musculara si va trece repede :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Suzuki Rf 600

hai ca picioru ma doare de la pozitie .. da ambreiaju ala ma omoara ... abia mai strang mana dupa ce ma dau jos de pe motor .. sper ca ii doar o febra musculara si va trece repede :crack:

 

Asa am sperat si eu cand am cazut anul trecut :crack: , nu mai imi aduc aminte exact cand a fost ideea e ca ma mai doare si acum mana stanga. Poate tu faci ce nu am facut eu mergi sa iti faci o radiografie. Eu la momentul respectiv am considerat ca altele sunt problemele mai grave ( bucatile de piele ramase prin nisip si bucatile de nisip ramase prin piele :crack: )

Aviz amatorilor nu degeaba tipa toata ca e util un echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...