Sari la conținut

Grupul vesel de la "9"


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Transalpina-Transfagarasan

 

/index.php?/topic/698527-transalpina-transfagarasan-13-14-iulie/&do=findComment&comment=3491679



Azi, ora 16:30, la garaj. Mergem in FIerbinti la Troita, sa bem un suc. Ne intoarcem prin Snagov, via Caldarusani.

 

http://goo.gl/maps/N5czs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 666
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri cand ma intorceam spre casa din circuitul Buc > Craiova > Calafat > Vidin > Buc , pe A1 am fost surprins de o ploaie / furtuna / tornada ,,,,,, pe bune din fericire am ajuns cu ajutorul lui Dumnezea la o anumita varsta dar eu asa ceva nu am apucat sa vad toata viata mea de pana acum , eu pe motor [ eu 92 kg ] moto [ cu bagaje ] 300 kg era sa ma puna jos la rafala [ viteza 30/40 km incercam totusi sa iesim din zona ] se mai gandea cineva si la ploaie care de mult ne intrase si in gaurica c _ _ _ _ _ i .

 

Da o sa spuna tinereii asta este farmecul , cand ai un carnet si chiar folosit de peste 25 de ani te cam p _ _ i pe el de farmec

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde dracu o mai fi ,,farmecul " ala cand simti siroind apa pe ,,shira" si chiar spre ,,buric "..nu stiu .Dar poate am imbatranit degeaba si am pierdut eu niste ,,senzatii":)).

Asa se intra in comuniune cu natura.., mah, da de combinezon pt ploaie nu a ti auzit?! am un Proof din doua bucati, il iau pe moto si daca ma duc pana in capu strazii. Am prins uragane cu el si potop ca la tropice.., nici macar o picatura nu ma deranjat pe buric sa shira! Zau, nu va inteleg!

 

OBLIGATORIU costume de baie si prosop .....La mine nu stiu cum se face ca dupa ploaia de ieri aveam apa si in casca !!!! Da ,apa nu gluma.. :))

Probabil-sigur, pt ca ai uitat aerisirile din crestet deschise, corect?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da man am auzit dar ce sa ii faci metehne de oameni mai comozi , obisnuinta din masina unde si iarna poti conduce cu maneca scurta eu unul abia suport costumul de vara pe mine ,ma gndesc cu groaza sa mai pun si acel costum peste , cam asta este la mine deci fara ploaie pe motor daca se poate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OBLIGATORIU costume de baie si prosop .....La mine nu stiu cum se face ca dupa ploaia de ieri aveam apa si in casca !!!! Da ,apa nu gluma.. :))

 

Nu am prins ploaie deloc... Cand a inceput furtuna eram prin Mogosoaia, chiar la capatul furtunii. De acolo spre Bucuresti incepea un nor maaare negru, am stat intr-o benzinarie pana a disparut... Cand am plecat spre Fierbinti, se punea iar de ploaie in Bucuresti, dar am mers chiar inaintea ei si nu ne-a plouat deloc. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri cand ma intorceam spre casa din circuitul Buc > Craiova > Calafat > Vidin > Buc , pe A1 am fost surprins de o ploaie / furtuna / tornada ,,,,,, pe bune din fericire am ajuns cu ajutorul lui Dumnezea la o anumita varsta dar eu asa ceva nu am apucat sa vad toata viata mea de pana acum , eu pe motor [ eu 92 kg ] moto [ cu bagaje ] 300 kg era sa ma puna jos la rafala [ viteza 30/40 km incercam totusi sa iesim din zona ] se mai gandea cineva si la ploaie care de mult ne intrase si in gaurica c _ _ _ _ _ i .

 

Da o sa spuna tinereii asta este farmecul , cand ai un carnet si chiar folosit de peste 25 de ani te cam p _ _ i pe el de farmec

E frumos daca ai costum de ploaie...

Eu ce sa mai zic, ieri cand a inceput sa dea bine in Berceni, eu eram ca o pisi in maieut decupat :crack:

Senzatie misto, cam ca niste ace care-ti intra-n carne, mai ales daca mergi mai tare. Un pic maso, dar tot misto e :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahhhhhhhhhh daca eram si eu sa te vad in maieut ud si decupat uitam de tot chinul indurat pe A1 de la km 80 pana acasa cu tot PANTHER-ul meu si cu protectile lui de doi banii , da este adevarat unele masini chiar se oprisera de frica sa nu-si sparga parbrizul de la grindina ,problema in mintea mea era ca acele masinii nu aveau inglobata sigla BMW -ului si pretul de catalog ,deci am zis eu EU NU POT FI OPRIT iar dupa 5/6 min maxim eram mai rau decat un caine ploat si murat ............... :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se intra in comuniune cu natura.., mah, da de combinezon pt ploaie nu a ti auzit?! am un Proof din doua bucati, il iau pe moto si daca ma duc pana in capu strazii. Am prins uragane cu el si potop ca la tropice.., nici macar o picatura nu ma deranjat pe buric sa shira! Zau, nu va inteleg!

 

Probabil-sigur, pt ca ai uitat aerisirile din crestet deschise, corect? :peace: Da stii cat de racoare era in casca ?? !!! :))

Man,abia am schimbat categoria si stilul..urmeaza si echipamentul ca vorba aia ..la ce ,,lazi"are BMW-ul poti sa iti iei toata colectia de toamna-iarna. Bun un echipament de ploaie dar ..vremuri cacacioase..nu este banutzi . :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Urmatoarea excursie de 2 zile, unde sa fie?

 

Cheile Bicazului? Tihuta? Portile de Fier-Anina?


---

 

Pana la excursia de 2 zile, mai facem una de o zi, sambata 10 august.

 

Traseu: http://goo.gl/maps/30DD7

 

Stabilim la fata locului unde mancam, avem de ales intre Il Refugio, Brasov sau Poiana Brasov.

 

In Brasov posibil sa mergem si la Parc Aventura. http://www.parc-aventura.ro/

 

Strangere la Rompetrol Otopeni incepand cu ora 8:00, plecarea la 8:30-8:45.

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of, si weekendul trecut am fost singuri, m-am tot uitat pe aici dupa vreo plecare, nimic ...

WE asta nu suntem acasa ...

 

La Aventura mergeti degeaba, nu aveti timp sa va dati, sunt cozi de dimineata si se asteapta cu orele.

Doar daca vreti numai sa aruncati o privire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Of, si weekendul trecut am fost singuri, m-am tot uitat pe aici dupa vreo plecare, nimic ...

WE asta nu suntem acasa ...

 

La Aventura mergeti degeaba, nu aveti timp sa va dati, sunt cozi de dimineata si se asteapta cu orele.

Doar daca vreti numai sa aruncati o privire.

 

Altadata sa dati un telefon, iesim aproape in fiecare sambata cel putin prin apropierea Bucurestiului...

 

---

 

Cine mai are chef maine de o plimbare, ne vedem la 8-8:30 la Rompetrol Otopeni. Plecarea pana in ora 9:00, daca intarziati dati un telefon...

 

---

 

Maine ora 10:00, la garaj in Victoriei. Mergem la Piatra Arsa.

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

As merge si eu cu voi maine pana la Piatra Arsa dar inca nu stiu sigur 100%. Cate motoare sunteti? Cam ce viteza de croaziera? Eu nu merg mai mult de 90-120 km/h maxim. Ce ora a ramas pana la urma, 9 sau 10? Unii se trezesc mai greu in weekend... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

As merge si eu cu voi maine pana la Piatra Arsa dar inca nu stiu sigur 100%. Cate motoare sunteti? Cam ce viteza de croaziera? Eu nu merg mai mult de 90-120 km/h maxim. Ce ora a ramas pana la urma, 9 sau 10? Unii se trezesc mai greu in weekend... :)

 

Postul cu ora 9:00, este de sambata trecuta cu tura pe Cheia.

 

Pentru plecarea de maine, 17.08, la Piatra Arsa intalnirea este la ora 10:00, plecarea 10:30, maxim 10:45 (daca sunt intarziati). Noi mergem 90-100, cine vrea mai tare, ii da, si ne asteapta, dar asta se intampla rar. Cati suntem pentru plimbarea de maine? Nu stiu, intre 5 si 12 motoare.

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sounds good, poate vin si eu. Lasa-mi si mie te rog un numar de telefon pe PM. Vorbim maine, depinde de cat de "devreme" reusesc sa ma trezesc cat sa fiu si valida pentru condus. Am somn restant.

 

Daca nu reusesc sa ma trezesc, ghinion, ne vedem direct pe acolo, va ajung din urma. Presupun ca e vreun "ceva" la Piatra Arsa unde se sta la o bere/pranz ceva. N-am mai fost sau n-am fost niciodata, nu imi amintesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cabana Piatra Arsa, unde o sa mancam si o sa stam la ceva povesti. Peisajul e foarte misto, sa tot stai te uiti...

 

Iti dau numarul pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai puna ma asta micu' ca si asa nu faci nimic toata ziua. :)))

 

Votati si voi iesirea de pe Cheile Bicazului, cand sa fie...

Mai putin wee ca ma duc la mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua zi dupa ce am urcat cu voi la piatra arsa am fost pe cheile bicazului si la baraj. Daca nu ati fost de mult, se merita. Altfel, eu nu as mai merge acolo e prea multa cocalarime ... foarte aglomerat (portiunea de la lacul rosu) iar drumul cu exceptia primei urcari din gheorgheni care este proaspat asfaltata, se degradeaza treptat pana la chei unde este groaznic, apoi pana in bicaz si spre baraj este un drum peticit si plin de nisip, balegi, animale, oameni si carute ...

Daca tineti mortis totusi, sfatuiesc plecare foarte devreme dimineata ca sa aveti timp. Noi am ajuns la 3 - 4 in zona si cu frecusul de rigoare pe acolo, am revenit in bucuresti pe la 1 noaptea. Mers destul de agresiv.

 

P.S. Recomand pastravaria dintre chei si bicaz. Se mananca regeste ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...