Sari la conținut

Nucsoara spre varful Moldoveanu


Sergiu_Q
 Share

Postări Recomandate

ieri 17 Noiembrie , 4 grade la plecare , 2 la intoarcere, impreuna cu Bogdan (cu un CB 500) si cu pasagera lui am luat-o usurel pe drumul care duce la varful Moldoveanu . zic usurel pentru ca Bogdan a mers din nou atat de greu incat am inraziat foarte mult iar prin padure am plecat singur inainte ca riscam sa nu vad nimic daca il mai asteptam.

traseul din Bucuresti este destul de simplu. Bucuresti -Curtea de Arges- Domnesti - Nucsoara (tabara) -lacul de acumulare Raul Doamnei ->Moldoveanu. adica asta http://goo.gl/maps/4uAUJ

forestierul este foarte bun (cel purin pentru vaca mea) cu cateva exceptii, daca e ud se face mocirla . mocirla i-a fost "fatala" lui bogdan pe care l-am gasit pe drumul de intoarcere cu motoreta intr-o baltoaca, iar ei se spalau la rau :))

deocamdata pun cateva poze...dar voi adauga si filmuletele dupa ce le pun pe youtube

post-746-0-22204000-1353233083_thumb.jpg

post-746-0-41946800-1353233292_thumb.jpg

post-746-0-23222300-1353233306_thumb.jpg

post-746-0-27097100-1353233318_thumb.jpg

post-746-0-88020500-1353233329_thumb.jpg

post-746-0-56212700-1353233343_thumb.jpg

post-746-0-80227400-1353233356_thumb.jpg

post-746-0-26513800-1353233367_thumb.jpg

post-746-0-76524200-1353233378_thumb.jpg

post-746-0-14003000-1353233389_thumb.jpg

post-746-0-88360100-1353233399_thumb.jpg

post-746-0-83748300-1353233468_thumb.jpg

post-746-0-88875800-1353233480_thumb.jpg

post-746-0-39444100-1353233493_thumb.jpg

post-746-0-47971800-1353233503_thumb.jpg

post-746-0-43188700-1353233516_thumb.jpg

post-746-0-04329200-1353233529_thumb.jpg

post-746-0-92120500-1353233543_thumb.jpg

post-746-0-83904900-1353233556_thumb.jpg

post-746-0-99041400-1353233568_thumb.jpg

post-746-0-48114400-1353233714_thumb.jpg

post-746-0-41594500-1353233728_thumb.jpg

post-746-0-99284400-1353233740_thumb.jpg

post-746-0-25460300-1353233753_thumb.jpg

post-746-0-54800000-1353233767_thumb.jpg

post-746-0-35839300-1353233783_thumb.jpg

post-746-0-03353400-1353233796_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a placut foarte mult satul...te simteai ca la muzeul satului pe acolo...dar mirosea peste tot a borhot si a rachiu iar oamenii erau cam beti in perioada asta :)) toata lumea foarte de treaba...dar cu alcoolul in nas :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drumul Valea Rea. Se termina la o stana si cam 1000m sub Moldoveanu. Se poate merge mai sus doar daca se abordeaza urmatoarea vale spre vest, Valea Cernatu. Drumul asta ajunge pana aproape de 2400m langa Vf Scarisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte misto zona cu Nucsoara... au ai mei casa de vacanta acolo si stiu foarte bine zona. Abia astept sa treaca iarna sa ma duc si eu cu capra mea pe acolo sa ma distrez. Frumoase poze oricum. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drumul Valea Rea. Se termina la o stana si cam 1000m sub Moldoveanu. Se poate merge mai sus doar daca se abordeaza urmatoarea vale spre vest, Valea Cernatu. Drumul asta ajunge pana aproape de 2400m langa Vf Scarisoara.

Exact, Valea Rea.

Eu nu-mi imaginam ca o sa ajung pe Moldoveanu dar speram ca macar sa ajung pana la capatul drumului :)

sunt ceva trasee pe acolo e mers cu capra. cu purceaua mea nu pot sa ajung peste tot :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drumul Valea Rea. Se termina la o stana si cam 1000m sub Moldoveanu. Se poate merge mai sus doar daca se abordeaza urmatoarea vale spre vest, Valea Cernatu. Drumul asta ajunge pana aproape de 2400m langa Vf Scarisoara.

 

ai idee cum observ mai usor drumul ala in stg , ca de fiecare data cand plec intracolo nu l gasesc si ajung la stana din Valea Rea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul in care se termina ultimile case, cam de cand se termina sesul si intri intre dealuri, mai mergi circa 1.5km. Intr-o curba la dreapta este un podet peste un afluent de pe partea stanga cum mergi al Raului Doamnei (sau Valea Rea). Acesta este Paraul Cernatu care are drum forestier pana sus pe platou.

post-7680-0-19889600-1353247762_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul in care se termina ultimile case, cam de cand se termina sesul si intri intre dealuri, mai mergi circa 1.5km. Intr-o curba la dreapta este un podet peste un afluent de pe partea stanga cum mergi al Raului Doamnei (sau Valea Rea). Acesta este Paraul Cernatu care are drum forestier pana sus pe platou.

ah ,imi amintesc de intersectia asta , merci fain , duminica sunt acolo daca nu ninge sus. :wave: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am copilarit in zona Domnesti. Foarte faine locurile alea, iar spre Nucsoara incolo, parca te intorci in timp. Satele alea au un specific al lor. Apropo, drumul pana acolo cum e, ma refer la soseaua pana la Nucsoara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pana la Nucsoara e ok, nu stralucit, dar acceptabil, asfaltat si cu gropile de rigoare. Din Pitesti pana in Domnesti e chiar bun (varianta prin Cosesti).

Am fost si eu pe Valea Rea de mai multe ori, acum doi ani cu mobra (cu pasagera cu tot), iar anul trecut cu masina - insa drumul se stricase ingrozitor din cauza exploatarii forestiere, care inainte nu ajunsese pana f. adanc in padure pe drumul acela. Era f. salbatic atunci, am stat la cort 3 zile langa stana parasita (pe atunci) din Valea Rea si nu am vazut tipenie de om. Moldoveanu e accesibil (cu piciorul) - se fac cam 4 ore de la stana.

Varianta aceea la stanga, pe Valea Cernatului, am facut-o cu bicicleta, era bunicel drumul pana ieseai in golul alpin, acolo se strica rau, nu am mai mers ca ma mai tineau picioarele sa pedalez la deal, era deja abrupt si f. bolovanos, insa cu o caprita se face sigur, cu vacuta mai greu, eu nu m-am riscat.

Incerc sa atasez si niste poze, vad ca nu-mi iese...

Editat de Solon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Am fost de cateva ori pe Valea Rea, dar nu m-as fi gandit vreodata sa merg in perioada asta a anului, poate si pentru ca prima data cand am fost pe-acolo, IN MIEZUL VERII, am facut cunostinta cu o ursoaica fix in gura cortului, iar a doua zi mi-am blestemat soarta, cand a trebuit sa ma lupt cu niste noroaie care mi-au zdruncinat nervii si motoreta de m-au adus in pragul disperarii! Cred ca e corect sa va admir si sa va felicit, dar si sa va sfatuiesc sa mergeti urgent la un psihiatru...

Toate cele bune!

 

ah ,imi amintesc de intersectia asta , merci fain , duminica sunt acolo daca nu ninge sus. :wave: :wave:

Servus!

Vara asta am fost cu niste amici, cu conservele, incercand sa urc pe Moldoveanu, dar, eu personal, am renuntat (si bine am facut...) la mijlocul traseului (deasupra cascadei Galbena), programandu-mi o noua tentativa pentru anul viitor, cand sper sa fiu mai bine antrenat si, mai ales, mai slab... Tre' sa mentionez si ma plec in fata lui Razvan Petrescu, ce a continuat de unul singur ascensiunea, CU BAIATUL LUI, HORIA, IN SPATE, pana pe Moldoveanu si inapoi.

Nu stiu cum va fi vremea week-end-ul urmator, dar ma tenteaza si pe mine o tura, macar pana la stana lui Burnei, desi tare ma tem ca noroaiele ma vor invinge. Din nou... Oricum, daca ramai la idee, te rog, da-mi si mie de stire.

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am vazut nici tipenie de urs :)

chiar ma gandeam...am ajuns eu pana aici si nu ma saluta nimeni ?

oricum fata de alte forestiere asta e foarte bun si destul de putin circulat (sambata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am vazut nici tipenie de urs :)

chiar ma gandeam...am ajuns eu pana aici si nu ma saluta nimeni ?

oricum fata de alte forestiere asta e foarte bun si destul de putin circulat (sambata).

De fapt in zona nu erau prea multi ursi, dar au fost relocati cativa mai indrazneti de pe langa Sinaia.

Da, in cea mai mare parte a traseului, drumul e mai bun decat multe asfaltate, pentru un forestier, dar sunt si zone in care, mai ales acum, ca a plouat, trebuie sa te gandesti serios daca nu cumva ar fi mai bine sa te intorci,mai ales daca nu ai ceva cu garda mai inalta si anvelope dedicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa mentionez si ma plec in fata lui Razvan Petrescu, ce a continuat de unul singur ascensiunea, CU BAIATUL LUI, HORIA, IN SPATE, pana pe Moldoveanu si inapoi.

M-am intalnit cu un tip cu un pusti in spate intre Moldoveanu si Vistea Mare intr-o sambata, vara asta, pe la jumatatea lui iulie. Mie mi-a luat 4,5 ore sa ajung in varf, ceea ce mi se pare acceptabil la 100kg ale mele si avand in vedere spritul din seara anterioara. Cel mai bine este de incercat in iunie sau iulie, cand e ziua lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pana la Nucsoara e ok, nu stralucit, dar acceptabil, asfaltat si cu gropile de rigoare. Din Pitesti pana in Domnesti e chiar bun (varianta prin Cosesti).

 

Cel mai mult ma seaca iesirea din Pitesti pana la Mioveni (betonul ala cu gropi si praguri), asa ca de cele mai multe ori aleg varianta Valea Valsanului. Ultima oara am mers insa pe DJ 732, pentru diversitate. Drum foarte bun, pana cand iesi in DN73C.

Si, binenteles, nu trebuie ignorate portiunile scurte neasfaltate in care drumul a fost afectat de alunecari de teren, intre Corbi si Slatina, care te pot surprinde un pic daca mergi mai vioi.

 

 

eu n-am vazut nici tipenie de urs :)

chiar ma gandeam...am ajuns eu pana aici si nu ma saluta nimeni ?

oricum fata de alte forestiere asta e foarte bun si destul de putin circulat (sambata).

 

Dar pancartele alea cu "zona frecventata de ursi" le-ai vazut? Anul asta au aparut si-s peste tot. :)

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar pancartele alea cu "zona frecventata de ursi" le-ai vazut? Anul asta au aparut si-s peste tot.

 

Nu le-am vazut ca eu ma uitam chiar dupa ursi . la intoarcere mi-au zis cei cu care am fost ca erau semne de atentionare . oricum la cat is eu de aerian uneori, daca le vedeam ma apucam de cautat urmele de laba :crack:

la vara o sa mai fac o data traseul asta si sper sa ajung pana pe Moldoveanu. acum am fost doar in recunoastere.

se poate merge destul de tare pe drumul forestier. eu am mers lejer in speranta ca Bogdan cu CB-ul o sa ma ajunga din urma.

noroaiele sunt mai inselatoare decata par in film. in film nici nu se simte cand imi fugea spatele pentru ca prinde doar miscarile capului

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intalnit cu un tip cu un pusti in spate intre Moldoveanu si Vistea Mare intr-o sambata, vara asta, pe la jumatatea lui iulie. Mie mi-a luat 4,5 ore sa ajung in varf, ceea ce mi se pare acceptabil la 100kg ale mele si avand in vedere spritul din seara anterioara. Cel mai bine este de incercat in iunie sau iulie, cand e ziua lunga.

Da, ei erau!...

 

Nu le-am vazut ca eu ma uitam chiar dupa ursi . la intoarcere mi-au zis cei cu care am fost ca erau semne de atentionare . oricum la cat is eu de aerian uneori, daca le vedeam ma apucam de cautat urmele de laba :crack:

la vara o sa mai fac o data traseul asta si sper sa ajung pana pe Moldoveanu. acum am fost doar in recunoastere.

se poate merge destul de tare pe drumul forestier. eu am mers lejer in speranta ca Bogdan cu CB-ul o sa ma ajunga din urma.

noroaiele sunt mai inselatoare decata par in film. in film nici nu se simte cand imi fugea spatele pentru ca prinde doar miscarile capului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

sa stii ca eram cu morcovul in ass sa nu cumva sa ma vars si eventual sa-mi rup vreo pedala ceva. nici nu ma interesa de urs. :)

poate cei care s-au intalnit cu ursul ar putea sa ne povesteasca cum e. e mare? agresiv ? se sperie de zgomot ?

daca ma intalnesc cu el ce fac ?

a eu un spray cu piper tot timpul la mine dar cred ca ala e frectie la picior de lemn . la cat de blindat merg de obicei chiar daca ma ataca e greu sa ma raneasca usor :))

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...