Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

M-am interesat din nou unde este exact intrarea in tunelele de la Opera. Nu se intra prin canala ci prin alt loc , dar de frica sa nu mi-o ia altii inainte o sa dezvalui intrarea si cum se ajunge jos la intilnirea pe care sper sa o am cu doritorii de aventuri. De pe data de 18 sint liber , deci putem stabili atunci unde bem berea si cine vine. E bine asa ? :bow:

pai yo, cu h3llrider, si cu tovarashii lui jtiu unde e intrarea de la opera:)) ca le-am zis yo, au pus si poze pe forum :bow: mai sunt si alte intrari dar tot acolo duc unde duce si asta care le-am zis-o yo :bow: da oricum mergem si cu tine:D:D:D:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pai yo, cu h3llrider, si cu tovarashii lui jtiu unde e intrarea de la opera:)) ca le-am zis yo, au pus si poze pe forum :bow: mai sunt si alte intrari dar tot acolo duc unde duce si asta care le-am zis-o yo :bow: da oricum mergem si cu tine:D:D:D:D

Scuzati-ma ca intru asa de abuziv in discutie. Rogo, te rog sa renunti la modul asta de exprimare ca imi zgarie urechile rau de tot (jtiu, yo etc). :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am interesat din nou unde este exact intrarea in tunelele de la Opera. Nu se intra prin canala ci prin alt loc , dar de frica sa nu mi-o ia altii inainte o sa dezvalui intrarea si cum se ajunge jos la intilnirea pe care sper sa o am cu doritorii de aventuri. De pe data de 18 sint liber , deci putem stabili atunci unde bem berea si cine vine. E bine asa ? :bow:

domne da-mi si mie un PM daca este rost de ceva sigur ma bag

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati-ma ca intru asa de abuziv in discutie. Rogo, te rog sa renunti la modul asta de exprimare ca imi zgarie urechile rau de tot (jtiu, yo etc). :bow:

scriu cum vreau, nu-ti convine nu citi ce scriu. app pentru h3llrider, il informez ca am facut rost de o harta cu toate bunkerele din bucuresti, ajtept sa o primesc sapt asta :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scriu cum vreau, nu-ti convine nu citi ce scriu. app pentru h3llrider, il informez ca am facut rost de o harta cu toate bunkerele din bucuresti, ajtept sa o primesc sapt asta :bow:

bravo voua ca explorati subteranul.mi-as dori sa ma bag si eu, dar deh distanta...

 

rogo...uite, te rog eu sa scrii cat de cat normal.nu o lua in nume de rau.ca mai scapi

un "k" nu-i bai, dar da-ti silinta.asta ca sa nu dam in polemici(nu-i frumos), si sa se citeasca

informatia mai usor, caci nu toata lumea foloseste asa mult mess-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca nu-si face nimeni ganduri despre lipsa oxigenului. sau prezenta monoxidului de carbon, sau metan...

 

am facut o practica la metrouri, stiu ca muncitorii care trebuie sa coboare in canale, sahturi...au la ei un aparat care ii avertizeaza in cazul in care nivelul oxigenului scade sub 10%, si trebuie sa paraseasca urgent zona.

 

un alt pericol este mucegaiul. este periculos daca este inspirat. cu o simpla atungere poti ridica nori intregi. contra mucegaiului este indicat sa aveti la voi masti de gaze.

 

bafta curajosilor, abea astept poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai asta voiam sa zic si eu acum. masca pe fatza obligatoriu sau macar cagula. aseara la un moment dat aeru devenea greu , pe mine ma ustura nasu , un amic zice k la luat ametzeala . trebuie neaparat sa facem rost te tuburi de oxigen portabile. shtie careva? ori ce aparat de masurare a cantitatzii de co2 din aer este bine venit.se poate intra si in opera mai sus spre opera era lumina aprinsa

 

poze buncar opera ziua 2. nu am mers mai departe prin tunel din motivele anterioare + k aveam niste fete dupa noi galagioase

post-11016-1165871270_thumb.jpg

post-11016-1165871332_thumb.jpg

post-11016-1165871343_thumb.jpg

post-11016-1165871388_thumb.jpg

post-11016-1165871399_thumb.jpg

post-11016-1165871410_thumb.jpg

post-11016-1165871433_thumb.jpg

post-11016-1165871456_thumb.jpg

post-11016-1165871475_thumb.jpg

post-11016-1165871526_thumb.jpg

post-11016-1165871539_thumb.jpg

post-11016-1165871550_thumb.jpg

post-11016-1165871561_thumb.jpg

post-11016-1165871595_thumb.jpg

post-11016-1165871610_thumb.jpg

post-11016-1165871620_thumb.jpg

post-11016-1165871631_thumb.jpg

post-11016-1165871640_thumb.jpg

post-11016-1165871654_thumb.jpg

post-11016-1165871676_thumb.jpg

post-11016-1165871686_thumb.jpg

post-11016-1165871704_thumb.jpg

post-11016-1165871721_thumb.jpg

post-11016-1165871742_thumb.jpg

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca o simpla masca d-aia la 12mii bucata n-ajunge in cazul asta. Si mucegaiurile intr-adevar pot face FOARTE rau, chiar si daca ai inhalat unu doi spori. Si a mai zis deja radutheone inainte cam tot ce mai era de zis. Vad ca nu i-a prea dat nimeni atentie. Si pe mine m-ar interesa mult sa vad ce si pe unde e, dar fara un echipament ultra-pro, si comunicare cu suprafatza nu m-as baga mai mult de 1 pas p-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit si eu de existenta lor, cum am auzit de exemplu ca de la izvor este linie de metrou pana sub Casa Popporului, facuta din ordinul lui Ceausescu. Chestia asta mia fost si confirmata de cineva care pe vremuri lucra la Metrorex.

 

acest tunel ducea de la Casa Poporului la Cotroceni.. insa in 1991 nu era terminat..

 

probabil ca nu a continuat nimeni ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest tunel ducea de la Casa Poporului la Cotroceni.. insa in 1991 nu era terminat..

 

probabil ca nu a continuat nimeni ...

 

 

mai e o linie de metrou, care face legatura intre bucuresti si pitesti, dar nu jtiu in ce stare e , oricum jtiu sigur ca nu e functionala, dar cred ca e terminata. oricum tunelu e facut, e tunel din bucuresti pana in pitesti, si e sina de metrou sau tren nujtu daca era metrou pe vremea aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul set de poze mi se pare promitator. Ai pe unde sa intri si se pare ca ai si ce sa vezi , mai ales gaura aia de nu ajunge lumina la lanterna pina jos. Pai cred ca informatia asta a ajuns pe locul 1 in clasament si deci aici o sa ma bag, eu si cine o mai fi doritor de putin praf pe costumul de duminica. Totusi, poate mai apar alte idei pina la expeditie ( cu EX mare) .

...cred ca va mananca tare costumu' ala de Duminica, multa bafta da' aveti grija sa nu va vedem pe la stiri... :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ink kteva poze din bucarul d la opera p care h3llrider le-a omis :bow: si mai sunt...apropo h3llrider...km inconstient gestul tau sa n pui fetzele p forum...:bow:

post-14704-1166052379_thumb.jpg

post-14704-1166052394_thumb.jpg

post-14704-1166052412_thumb.jpg

post-14704-1166052429_thumb.jpg

post-14704-1166052452_thumb.jpg

post-14704-1166052481_thumb.jpg

post-14704-1166052513_thumb.jpg

post-14704-1166053841_thumb.jpg

post-14704-1166053858_thumb.jpg

post-14704-1166053877_thumb.jpg

post-14704-1166053918_thumb.jpg

post-14704-1166053938_thumb.jpg

Editat de zaed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ink kteva poze din bucarul d la opera p care h3llrider le-a omis :baldy: si mai sunt...apropo h3llrider...km inconstient gestul tau sa n pui fetzele p forum...:bow:

 

cam adevarata faza...poate se baga vrun moderator sa scoata pozele cu mutrele voastre pana nu apareti la violarea subteranelor operei :lol:

 

interesanta faza cu bucuresti-pitesti subteran...stiu sigur de bucuresti-magurele, dar pitesti, e prea de tot...desi ar fi fost de banuit aceasta alternativa

 

@rogo...de aia cu pitestiu ce stii?ai idee unde e intrarea?ar fi buna de autostrada :lol:

 

ok...nu avem ce face de sarbatori, asta e clar...poate gasiti vro camera mai mare sa o punem de un revelion in subteran :baldy: iar legat de forturi, nu ar strica in rpimavara sa merem la un gratarel si o expeditie pe acolo :bow:

 

multa bafta....m-ar tenta expeditia, dar nu stiu cum o sa scap de la munca :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc sa supar pe nimeni , dar dupa descrierile tovarasului meu , nu alea din poze sint tunelurile pe care le caut eu. Tipul ala zicea de unele mari , vechi si mai ales goale , fara tevi si alte instalatii electrico-termica. Tunelele de care tot zic eu se intind cel putin de la Opera pina in Drumul Taberei si chiar mai incolo iar din ele se mai fac altele mai mici. Si nu cred ca tipul mintea , l-am verificat. Asa ca numar zilele pina la concediu si pregatesc deja tinuta de subteran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc sa supar pe nimeni , dar dupa descrierile tovarasului meu , nu alea din poze sint tunelurile pe care le caut eu. Tipul ala zicea de unele mari , vechi si mai ales goale , fara tevi si alte instalatii electrico-termica. Tunelele de care tot zic eu se intind cel putin de la Opera pina in Drumul Taberei si chiar mai incolo iar din ele se mai fac altele mai mici. Si nu cred ca tipul mintea , l-am verificat. Asa ca numar zilele pina la concediu si pregatesc deja tinuta de subteran.

 

pai de unde am fost eu , mai era mult da nu am indraznit sa inaintam.la opera sunt cel putzin 3 intrari diferite , io am gasit una. sub opera acolo e un bunca si din bucar cred k pleaca tunelele.

 

ink kteva poze din bucarul d la opera p care h3llrider le-a omis :bow: si mai sunt...apropo h3llrider...km inconstient gestul tau sa n pui fetzele p forum...:bow:

 

erau si astea puse

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am remarcat, ca la iesirea de pe centura pe A2, mai exact km 12, se vad niste

guri de tunel.sunt sub nivelul soselei.de fapt este o constructie sub pamant, partial descoperita.

cladirea este din caramida, iar intrarile sunt sub forma de arcada.nu am apucat sa opresc sa vad

daca sunt blocate sau nu.stiti ceva de alea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am remarcat, ca la iesirea de pe centura pe A2, mai exact km 12, se vad niste

guri de tunel.sunt sub nivelul soselei.de fapt este o constructie sub pamant, partial descoperita.

cladirea este din caramida, iar intrarile sunt sub forma de arcada.nu am apucat sa opresc sa vad

daca sunt blocate sau nu.stiti ceva de alea?

S-a scris in primele posturi, vezi postul meu sau al lui Ozzy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveti sansa sa descoperiti ceva in tunelurile alea decat foarte mici. Dar speranta moare ultima asa ca topicul e foarte interesant. E clar ca majoritatea au fost astupate pe portiuni datorita constructiilor dar mi-ar place sa vad o poza cu un zid vechi dintr-un tunel de odinioara. Pentru explorari adevarate trebuie sa aveti mare grija si echipament adecvat, altfel se poate sa dispareti fara urma. Nu e deloc o gluma sau o joaca si numai daca exista pasiune si ceva cunostinte abia se intrevede un firicel de speranta in descoperirea unor secrete. MARE GRIJA !!! :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e o linie de metrou, care face legatura intre bucuresti si pitesti, dar nu jtiu in ce stare e , oricum jtiu sigur ca nu e functionala, dar cred ca e terminata. oricum tunelu e facut, e tunel din bucuresti pana in pitesti, si e sina de metrou sau tren nujtu daca era metrou pe vremea aia

 

:bow:

 

Dați mai multe amănunte Âşi mă apuc eu să caut în PiteÂşti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bow:

 

Dați mai multe amănunte Âşi mă apuc eu să caut în PiteÂşti!!

pai ce amanunte sa iti dau, nujtu pitestiu, nujtu nici macar unde e intrarea in bucuresti, dar jtiu sigur ca e tunel din bucuresti in pitesti, 100% din surse sigure.

 

ha-ha unchiu meu e colonel in armata la ora actuala, am vorbit cu el despre bunkere, tunele etc, a zis ca majoritatea sunt lasate in paragina, si mai sunt cateva care au fost renovate dar din lipsa de fonduri nu au fost renovate complet. A mai zis de asemenea ca o sa imi dea o harta cu toate tunelele din bucuresti si toate intrarile/ iesirile. Mi-a mai zis ca e posibil sa gasesc cheestii vechi in anumite camarute care valoreaza bani buni la anticariate. In rest cam atat. Deci nu mai va agitati atat:)) ca sapt viitoare ne vedem la o bere si tragem harta la xerox si care e mai rapid ala sa intre prin tunele:)))) oricum yo intru primu. bafta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...