Sari la conținut

Intalnirea Nationala a Motociclistilor din Romania


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

Mergem pe drumul nostru. Intalnirea va avea loc pe transalpina la data prevazuta. Ne ocupam de eveniment, nu de intoxicare pe net. Cine vrea sa vina, vine. In nici un caz nu o incepem sa dam pe net preturi la ciorbe si mititei, cum fac altii. In zona sunt multi comercianti, au fost anuntati, cazarile deja sunt verificate. O sa fie destui si la cort. O sa verificam si traseele de offroad si macadam de indata ce se topeste zapada. Momentan si varianta asfaltata era impracticabila, saptama trecuta fiind blocata de zapada, in plus a nins si noaptea trecuta.

Ne vedem acolo.

Pai stai asa, acolo unde? La Ranca? Asta nu-i pe malu' lacului. La Vidra? Statiunea asta nu exista. Pune si tu o harta, niste coordonate, ceva mai exact.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 334
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

incet, ca nu dau turcii. Nu muta nimeni TransAlpina de la locul ei pana la vara. Si nici pensiunile si restaurantele. Sa vedem ce santiere se inchid pana atunci. Data este importanta. 27-30 iunie. Si banii de benzina, ceva pentru mancare/cazare si buna dispozitie. Se pare ca vor fi mai castigati cei cu mobre cu capabilitati ceva offorad, la ce trasee sunt prin zona. Cine stie sa se dea, poate veni pe un traseu inedit, se poate juca in zona una-doua zile si poate pleca pe alt traseu inedit.

Vom publica si un fel de raodbook pentru asemenea cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci vrei sa venim intr-un loc unde acum, cu o luna si un pic inainte de eveniment, sunt inca santiere. Din care unele or sa se inchida pana atunci, altele nu... Tentant, ce sa zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de valuri si denigrare pe net, de fapt vrei sa vii sau nu? Banuiesc ca nu! Probabil ti-e frica de ursi!

Cine vrea sa vina, stie unde este TransAlpina, stie ca va avea cazare - la pensiune, dar mai ales la cort, stie ca va avea unde sa manance si stie ca va avea parte de o serie de drumetii in zona.

Motociclistii sunt oameni destepti, descurcareti, capabili, cu educatie si nu au nevoie neaparat de pretul la ciorba dat pe forum.

Unele pensiuni sunt inca in renovarea de dupa iarna, zona a fost inzapezita iar zilele trecute, ba chiar jandarmeria si salvamontul au intervenit sa salveze niste turisti. Asteptam numarul exact al cazarilor disponibile. Doritorii deja au rezervari facute.

Ne dorim Un Alt Fel de Eveniment, care sa completeze nebunia, agitatia si galagia de la celalalt eveniment: Soare, Mare si Motoare !

Acesta, de la munte va fi unul linistit, prietenos, de drumetie, de stat la palavre cu prietenii, de facut prieteni noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de valuri si denigrare pe net, de fapt vrei sa vii sau nu? Banuiesc ca nu! Probabil ti-e frica de ursi!

Daca esti tu acolo n-are de ce sa-mi fie frica...

Cat despre daca vreau sau nu, asta depinde exact de ce te intrebasem: locatia exacta. Daca ai de gand sa ne aduni in Ranca, nu vin. Cocalarimea de acolo e maxima. La inceputul lunii iunie o sa fiu prezent sigur la intalnirea soft-enduro a lu' Achim de la Carari. Asta e la poalele TA dinspre nord. Acolo locatia e de maxim angajament, fara santiere, betoane, manele si cocalari. Deci TA o s-o am executata. Asa ca nu TA ma poate aduce la adunarea asta a ta. Ce nu intelegi tu e ca exista multi mobristi care au batut deja traseele din zona aia. Si ei ar veni la o intrunire acolo pentru altceva, nu pentru TA. Din pacate se pare ca acel "altceva" va lipsi. Asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod SIGUR nu va fi la Ranca. daca cu adevarat vrei sa vii, mai stai cateva zile. Acel CEVA care va fi la aceasta Intalnire, va fi caracterul LINISTIT. Dupa cum am mai precizat, nebuniile vor fi la mare, la Tuzla, cealalaata actiune in care ne implicam.

Tu poate ca ai mai fost pe TransAlpina. dar poate nu ai fost pe Stategic, pe "vechiul Drum Regal - cel care nu s-a asfaltat, dar care poate fi strabatut, si sigur nu ai fost pe noul drum deschis in toamna intre olanesti si trategica.

Nici colegii straini nu au mai fost. Toata lumea este curioasa.

Ideea e ca, in spiritul libertatii motociclistilor, in care me inscriem si noi fie ca asociatie fie ca indivizi, NU VOM IMPUINE un anume program strict. Fiecar este liber sa vina sau sa plece cand vrea, sa sa alature unei tabere sau alteia, sau deloc.

De aceea motto-ul Intalnirii este : "Invata sa spui NU !" de fapt este al lui Nicu Covaci si reprezinta spiritul rebel si liber. Si multe alte dedesupturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participarea strainilor va fi importanta. Lumea va fi selectata inca de la intrare, iar elementele turbulente vor fi identificate si scoase din tabara de catre jandarmerie.

Daca unii-si inchipuie ca acest eveniment va fi o betie cumplita, o drogareala de trei zile, apoi sa-si faca alte planuri. De altfel mobrele vor sta in parc inchis, departe de scena sau de zona de corturi. Tocmai pentru a evita actiuni "specifice". Cine vrea sa dea beat pe o roata, o va face in padure, singur, noaptea, poate o sa cada si in lac, sa se trezeasca de la apa rece.

Scopul acestui eveniment este de a ne intalni, de a schimba idei, experiente, de a invata ceva nou, de a face noi prieteni, de a ne simti bine. De aceea cam toata lumea va fi structurata pe tabere. Fiecare cu interesul si placerile lui. Nici macar nu vor fi toate taberele la un loc. Va fi de fapt o grupare de intalniri mai mici.

 

Ideea e ca, in spiritul libertatii motociclistilor, in care me inscriem si noi fie ca asociatie fie ca indivizi, NU VOM IMPUINE un anume program strict. Fiecar este liber sa vina sau sa plece cand vrea, sa sa alature unei tabere sau alteia, sau deloc.

 

:funny:

 

 

 

Undeva e o scapare. Io nu inteleg. Ti-a spart cineva contul de pe mobrism si posteaza in contradictie cu tine :tempted: Ca acu zici una acu alta. Sau se merge pe ideea " daca nu pot sa va conving, macar va zapacesc"

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se bate nimic cap in cap.

Inteleg ca unora nu le convine de aceasta actiune, dar macar eu si colegii mei am avut bunul simt sa nu facem valuri pe topicurile altora, organizatori de alte actiuni. Daca nu ai inteles, mai citeste de cateva ori si pana la coada o sa-i dai de cap!

Nu suntem in competitie cu nimeni si nu vindem/cumparam nimic !

Sau altora le este teama ca nu se vor bucura de miile de participanti propusi?

Noua nu ne este teama. Pot veni oricat de multi, oricat de putini, noi ne bucuram de fiecare in parte. Este o actiune organizata de catre motociclisti pentru motociclisti, nu urmareste nimeni nici faima, nici scop banesc. Asa cum sunt toate actiunile AMR.

Calitatea primeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pot participa cu salamu si pita aduse d-acas' la topcase, deodata cu baxurile de bere la PET?

Iar daca n-am cort 'ca banii se duc in rezervor, pot sta cu sacu' de dormit sub un celofan in campus?

Nu d-alta dar mie chiar mi-e frica de ursoaice. Am io o hiba mai veche cu ele, n-o pot expune aci.

Multzam anticipat pt. raspunsul favorabil! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar macar eu si colegii mei am avut bunul simt sa nu facem valuri pe topicurile altora, organizatori de alte actiuni.

 

:lol: vrei sa-ti dau linkuri?

 

iaca unul editat de moderator:

/index.php?/topic/688131-motoraliul-anual-national-romania/page-15&do=findComment&comment=3337497

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pot participa cu salamu si pita aduse d-acas' la topcase, deodata cu baxurile de bere la PET?

Iar daca n-am cort 'ca banii se duc in rezervor, pot sta cu sacu' de dormit sub un celofan in campus?

Nu d-alta dar mie chiar mi-e frica de ursoaice. Am io o hiba mai veche cu ele, n-o pot expune aci.

Multzam anticipat pt. raspunsul favorabil! :peace:

 

daca te alearga ursoaica sa-ti ia salamu' si pita, ca apoi sa te faca si la PET-ul de bere, te refugiezi la mine. Eu am mare experienta cu ursii si ursoacele, din cauze cunoscute. Lasa berea mai bine pentru altii, fa economie de cascaval sa bagi la rezervor, ca ne vom da zilnic prin zona, si pe asfalt si mai ales pe coclau. Avem cateva trasee parfum beton de parcurs. Apopos, ce mobra scoti la aerisit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O "troaca" de PD06. Dar nu stiu de pot veni. Eu toata viata am luat cele mai bune decizii pe moment. Deci nu te poti baza pe prezenta mea, dar te poti pricopsi cu mine pe cap, cine stie...

:alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca n-am cort 'ca banii se duc in rezervor, pot sta cu sacu' de dormit sub un celofan in campus?

 

 

ma gandesc ca glumesti...

Luni, 13 August 2012, am urcat pe Ranca dinspre Sebes(pana la Voineasa numai cu 1a si a 2a-toate podetele erau in lucru),

la orele 21 erau !!! 6gr.C !!!, toata noaptea a batut vantul si temp a scazut la 3 gr C. Noroc ca am dormit in cabana "Papusa", pret si calitate de 1 1/2 stea...

A doua zi la plecare, in Novaci a trebuit sa lasam gecile de pe noi de cald, apoi am poposit la Calimanesti pt "aclimatizare".

 

 

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se cern baietii de barbati ... mai trebuie si cate una adevarata din cand in cand... pentru soare si caldura aveti actiunea de la Tuzla, din Iulie... acum, munte si aventura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu cred ca mai are loc pentru ca nu mai sa spus nimic de locatie si etc (cred ca e secret :crack: )

Pe site-ul lor spun ceva de locatie. Copy/paste:

Despre Locatie

 

Punctul principal de adunare este Statiunea de Ski –
Vidra
, pe malul lacului de acumulare Vidra, judetul Valcea. Administrativ tine de Statiunea Voineasa.

 

Aici vor fi amplasate: scena, corturile producatorilor si comerciantilor din domeniul Moto, zona de alimentatie publica, zona organizatorica si de prim ajutor. Taberele de Pregatire si Excelenta in Motociclism vor fi amplasate, functie de profilul lor, in imediata apropiere sau in alte puncte din zona TransAlpina.

 
Accesul se face foarte usor din 4 directii* pe drumuri in stare foarte buna:

  • dinspre est: Valea Oltului –DN 7A - Brezoi, Voineasa;
  • dinspre vest: DN7A Petrosani;
  • dinspre sud: DN67C-Ranca Novaci;
  • dinspre nord: DN67C – Sebes.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este o tabara de excelenta in motociclism?

 

Probabil ca mergem acolo vai de mama noastra, motociclisti incompetenti si plecam de acolo maestri.

 

Maestrul Dan Popescu o sa ne explice cum sta de fapt treaba cu motociclismul asta.

Din ce inteleg eu or sa fie mai multe tabere, probabil grupate dupa categoria de motociclete.

Daca te inscrii la tabara de vitezane o sa pleci de acolo mai tare decat Valentino Rossi (din zilele lui bune).

Daca te duci la enduristi o sa fi capabil dupa aia sa castigi Dakar la orice ora si sa-l bati fara drept de apel pe Cyril Depres.

Daca te duci pe la chopperisti probabil ca vei invata sa faci cele mai tari custom-uri din lume, folosind doar un ciocan si un fierastrau.

 

Nah, cel putin asa imi imaginez eu ca ar insemna tabara de excelenta in motociclism. Dar s-ar putea sa fie si dupa zicala romaneasca - te-ai dus bou si te-ai intors vaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Evenimentul planificat de catre Asociatia Motociclistilor din Romania se afla in organizare. Din pacate nu am putut atasa regulamentul Raliului de Concentrare, dar va fi modificat si atasat zilele acestea.

 

E gata Regulamentul Raliului de Concentrare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia centrala s-a stabilit la Obarsia Lotrului, aproximativ la jumatatea TransAlpinei. Acolo sunt mai multe pensiuni si cabane, multiple variante de servit masa. De asemenea, ample spatii de amplasare cort. In toate variantele preturile sunt modice, conditiile decente. Nu tinem o evidenta a celor ce vin, oricine este binevenit. Nu se fac inscrieri. Locatia initiala, statiunea de ski Vidra, din motive ciudate nu a primit co-finantarea sa termine lucrarile si este inca in stadiu de santier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentul este gata, este armonizat cu regulamentele similare ale asociatiilor din strainatate. Ramane sa stabilim daca anul acesta, fiind prima editie, o sa-l aplicam pe tot sau in parte. Vom publica in timp util regulamentul in intregime, sau numai acele parti ce se vor aplica. Oricum deplasarea este la fel, este numai o chestie de calcul al clasamentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma se mai face ceva? Nu de alta dar au mai ramas 11 zile, si nimeni nu mai da detalii. Pe site-ul oficial la fel, detalii lipsa..cine concerteaza lipsa, detalii despre taberele de excelenta lipsa,regulamentul lipsa.

Scurt pe doi: se mai face sau nu? La ora asta ar trebui deja sa se stie ceva sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...