Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

ador shoeiu nu ma intelege gresit. spun doar ca daca tot ai bani de o casca noua, buna, ia varfu de gama.

am probat sa iau gt si schubert c3 si am ramas pe schubert pt ca erau in aceasi banuti, ambele noi. am ales schubert pt utilitatea ei.

Editat de Florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deocamdată nu am avut ocazia sa probez Schuberth(nici un model) . In zona unde sunt , nu exista shop care comercializează căsti Schuberth din păcate .

Sâmbăta cand sunt off work, merg sa dau inca o geana pe raioane.

Prefer sa o probez in magazin, si sa o comand de pe net pentru ca adaosul e pur si simplu ridicol , aproape 30% din valoarea produsului .. Fc- moto au reduceri destul de frumoase in perioada asta , iar livrarea nu depășește £10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok, fiind gandita pt pozitia de pe naked/touring. Aerisirile sunt pozitionate a.i. fluxul de aer sa intre cel mai ok intr-o pozitie cat mai "dreapta" a castii.

Dar ca idee, in ciuda numelui, nu mi se pare chiar uau la capitolul aerisire (cel putin la mine, care am si oleaca de parbriz). Posibil pe naked sa fie mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi mai place Qwest-ul. E destul de zgomotoasa la peste 130/h si la peste 100 km parcursi incep sa am dureri de cap cu ea pusa. Imi apasa un loc la baza parului, deasupra fruntii, presiune care la o tura de 200-700 km devine insuportabila.

Imi dau seama ca tine complet de structura interioara vs forma capului, insa pt o casca touring silentioasa, nu mi se pare deloc silentioasa.

 

Aerisirile le-am tinut inchise mai tot drumul, desi behaiam de cald. Aerisirea de la gura arunca aerul undeva in dreptul fruntii (as vrea in dreptul nasului, pe fata, nicidecum pe frunte), si este destul de puternic jetul, iar cele de la scalp iti racesc prea tare scalpul (iarasi prea puternice). Si aici vorbesc de temperatura exterioara undeva la 35-37 grade. La 25 grade nici nu indraznesc sa deschid vreo aerisire...

 

Cu review-ul asta vin dupa un drum de 5000km, facut in maxim 10 zile de condus.

 

Singurele lucruri care imi plac la ea sunt levierul care blocheaza viziera, si vopseaua mata.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai relax ca la peste 130 nicio casca nu este silentioasa (daca nu ai vreu diatamai parbrizul). Acum depinde si ce intelegi prin silentios. Poate fi zgomotoasa, sau foarte foaaarteeee zgomotoasa :)

Oricum, faptul ca nu iti sta bine pe cap poate afecta silentiozitatea castii. Mie de ex questul mi-a parut foarte ok. Comoda si foarte ok pe partea de vajaiala. Dar capatana mea se intelege bine cu forma de la Shoei.

Incearca totusi si C3-ul ala ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi sta f bine pe cap, nu joaca absolut deloc, si o am de vreo 3 ani imediat. Am observat ca imi apasa doar acel punct, dar asta e o chestie particulara.

Nu e particulara, shoei e pt capatane mai ovale si eu m-am intepat sa zic asa,la proba nu am simtit nimic stanjenitor dar dupa cateva sute de km ma durea lubenita,casca o mai am dar o port rar cand uit sa curat sharku de muste.Araiurile stau cel mai bine pe cap, finisate foarte bine interior dar sunt si galagioase rau, asa ca raman la sharky.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o greseala. Am purtat in weekend-ul asta Uvex-ul mai vechi, si aveam aceeasi presiune in locul descris mai sus. Practic mi-am dat seama ca nu casca era de vina. Si era ciudat, pt ca am casca de vreo 3 ani imediat (cred)... Batranetea, uiti lucruri!

 

Ce s-a intamplat practic este ca, avand parul lung, mi-l strang in coada, iar pielea scalpului se aduna si face cute. Astfel, cu acele cute formate, unele locuri sunt mai apasate decat celelalte. :P

 

My bad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Doresc niste pareri despre Raid 1 , interiorul este detasabil? este zgomotoasa ? .

Raid 2 am avut per total am fost multumit de casca.

O cumpar doar ca are nuante de verde :) si nu ma pot abtine.

Este un model destul de vechi si cu siguranta interiorul va fi uzat/lasat,chederele sunt imbatranite(etansare slaba) si mecanismele de inchidere a vizierei,uzate.

Eu ti-as sugera sa cauti spre exemplu un shark mai nou,evident ca tot verde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc colegu cu verde nimic doar plasticaraie, tot anul am cautat...In dotare se mai afla 4 casti dar nici una VERDE :)).

Pana la urma interiorul este detasabil ca la xr obrajii ?.Schimb si interiorul, chedere nu asta ar fii problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc colegu cu verde nimic doar plasticaraie, tot anul am cautat...In dotare se mai afla 4 casti dar nici una VERDE :)).

Pana la urma interiorul este detasabil ca la xr obrajii ?.Schimb si interiorul, chedere nu asta ar fii problema.

 

ia-o! increde-te in ce-ti spune inima... In afara de faptul ca poate e mai zgomotoasa un pic, nu are cu ce sa fie mult diferita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar obrajii se scot (si ma indoiesc ca mai gasesti de schimb). Nu am avut Raid 1, ca sa zic altceva despre el, dar este un model foarte vechi. Ceea ce se traduce prin faptul ca spuma aia din ea a devenit destul de "casanta". Adica mai putina protectie in caz de doamne fereste...

Nu mi-as risca creierul pt o culoare, oricat de mult mi-ar placea :) Just my 2c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc colegu cu verde nimic doar plasticaraie, tot anul am cautat...In dotare se mai afla 4 casti dar nici una VERDE :)).

Pana la urma interiorul este detasabil ca la xr obrajii ?.Schimb si interiorul, chedere nu asta ar fii problema.

vinde colegul eduard.94 un xr1100 verde, casca noua marimea s

 

1898190_1688400001379413_814084172041272

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cautati casti d-astea de fite dupa care scrieti aici ca-s zgomotoase...cine sa va mai inteleaga?

Despre raid mai bine nu mai discutam...decat sa merg cu o casca de acum 10 ani in cap...mai bine merg cu un Nolan nou.

Seria XR este zgomotoasa, NXR este o casca zgomotoasa pe anumite motociclete, GT-Air este varianta indreptata spre sport-touring...fiecare alege varianta care-l coafeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...