Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hmm, poate a mai evoluat spuma de cand am testat ultima oara. Am incercat unle din astea luate din farmacie la un drum. Erau galbene parca, sau galben cu alb, nu mai stiu.

Cand se expanda spuma aia in ureche se facea o liniste de ma lua ameteala :)) Nici vorba de auzit calumea chestiile din jur. Abia mai auzeam mobra sub mine.

 

Man, eu am intercom Interphone F5MC pe GT-Air si folosesc dopuri din spuma. Zero probleme sa aud intercom-ul la viteze rezonabile.

Dopurile mele is un pic mai dure, peste ce am gasit in farmacie (dintr-alea portocalii, cu ata intre ele).

 

In oras se aude grozav, la viteze de 100-130 e OK.

 

Eu port dopuri tot timpul, poate is obisnuit cu ele, insa nu cred ca am urechile speciale.

 

Insa, pe naked, se aude motorul sub acceleratie si la 200 cu dopuri in urechi. Cu parbriz, poate e alta poveste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multam! Vad ca au si unele dedicate moto https://www.alpinehearingprotection.com/earplugs/motosafe/

De astea se plangea thesaw mai sus.

Poti incerca si Hearos (mai au la Louis din cand in cand).

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Par a fi exact ce trebuie. Nenea asta zice ca nici nu le simte. Cred ca difera si in functie de urechea fiecaruia. Mi le comand azi si revin cu un feedback dupa ce le-oi folosi :)

La mine alea din spuma, cum zice si nenea din filmuletul asta, ma fac sa ma simt pe alta planeta :)

 

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am eu din astea de la Alpine - le-am folosit de vreo 15 ori...pareri:

 

- folosesc doar tzumburusul galben - cel verde se aude prea tare;

- uneori devin deranjante in ureche si nu izoleaza mereu la fel - ma chinui uneori cateva minute sa le bag ca lumea (dar poate fi si in functie de ureche;

- pentru oras sunt foarte bune ca raport izolare /sunet ext;

- la drum lung izoleaza prea putin (eu merg pe naked) si la peste 110 imi duduie capul de mor - astfel ca am trecut la spuma din nou :)))

 

Dar poate pentru altii mai putin sensibili sunt ok. Poate fi si casca (eu am un shark speed r2), astfel ca pe un Gt air sau schubert poate sunt perfecte....

Zi buna,

Raul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pareau deranjante, se miscau la 50% din cazuri dupa cateva minute si nu mai izolau deloc sau ma incomodau.

 

Legat de cele de spuma si mie mi se parea ciudat la inceput senzatia aia de liniste ca si cum te-ai bagat sub apa dar in mers chiar auzi tot ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea dopuri bune se recomanda mulaje dupa ureche. Se pot face la un cabinet medical. Costul am inteles ca ar fi cateva sute de lei.

Cat exact nu stiu, ca nu m-am documentat mult, insa un set poate fi folosit ani buni, pana se modifica forma urechii la interior.

O seara faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am un sistem Interphone pe casca, universal. In principiu, nu ar trebui sa ai probleme cu cele universale.

Daca vrei ceva adaptat castii, exista variante de Interphone pentru Shoei (au difuzoarele facute special pentru locasurile de la GT-Air, insa doar atat), dar si Cardo si Sena.

Cardo si Sena vin cu solutii complet dedicate, care se integreaza complet in casca, cu avantajele si dezavantajele de rigoare.

Spre exemplu, la Cardo partea de control vine sub casca, iar la Sena in casca. Sena iti da si o telecomanda pentru ghidon, care iarasi are avantaje si dezavantaje.

 

Din punctul meu de vedere, nu prea are sens sa iei un sistem de comunicare dedicat, doar daca tot ceea ce e "dedicat" la el is difuzoarele.

Daca schimbi casca si nu e compatibil cu urmatoarea (sansele sunt ca daca e tot Shoei o sa mearga, dar nu e garantat) atunci nu ai ce face cu el.

 

Eu vroiam, mai demult, sa iau un Interphone F5MC cu casti de Shoei. Nu am facut asta, si intre timp a aparut noua generatie. La asta vad ca nu mai sunt modele pentru Shoei.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt GT-Air combinat cu interphone (eu am F4XT) iti recomand sa prinzi castile cu ariciul direct pe materialul pe care il are GT-ul in zona urechilor.

Ai si posibilitatea de a scoate acel material si sa le prinzi cu adeziv in scobitura dedicata, dar in primul caz, dupa ce le nimeresti pozitia perfect (va trebui sa le muti putin pana o gasesti pe cea ideala), stau mult mai bine lipite pe ureche. Auzi mai bine sunetul, reduce vajaiala etc.

Plus ca daca vrei sa schimbi casca, le dai mult mai usor jos ca sa le pui pe alta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt GT-Air combinat cu interphone (eu am F4XT) iti recomand sa prinzi castile cu ariciul direct pe materialul pe care il are GT-ul in zona urechilor.

Ai si posibilitatea de a scoate acel material si sa le prinzi cu adeziv in scobitura dedicata, dar in primul caz, dupa ce le nimeresti pozitia perfect (va trebui sa le muti putin pana o gasesti pe cea ideala), stau mult mai bine lipite pe ureche. Auzi mai bine sunetul, reduce vajaiala etc.

Plus ca daca vrei sa schimbi casca, le dai mult mai usor jos ca sa le pui pe alta ;)

eu am interphone sport(difuzoarele cred ca sunt aceleasi) dar casca este un Xspirit 2 si nu am scobiturile in zona urechilor. Este foarte deranjant dupa o perioada. Prietena are xr1100 si are acele scobituri si nu are niciun fel de problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca fapt divers: eu mi-am comandat un Shoei gt air dauntless tc2 de pe un site din Italia, Roma. În țară și pe site-urile cu specific consacrate efectiv nu o mai găseam.

Am rugat o cunoștință care locuiește acolo să meargă la fața locului să îmi confirme că au punct de desfacere din cauză că îmi era teamă de vreo țeapă.

Persoana a confirmat la fața locului, ba mai mult cică dacă plătesc cash, îmi fac reducere. Ceea ce am și făcut, astfel am luat-o cu 450 euro, iar transportul 20 euro și mi-a venit casca a doua zi (!). Super mulțumit atât de preț cât și de felul în care au tratat treaba.

Site: motomaniak.it

Nu le fac reclamă, dar am fost prea mulțumit ca să nu vă dau un tips în cazul în care aveți nevoie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea dopuri bune se recomanda mulaje dupa ureche. Se pot face la un cabinet medical. Costul am inteles ca ar fi cateva sute de lei.

Cat exact nu stiu, ca nu m-am documentat mult, insa un set poate fi folosit ani buni, pana se modifica forma urechii la interior.

O seara faina!

 

Eu am mulaje, a dat o tufla de bani si s-au dovedit niste mizerii. Facute in Uk pentru ca tuseam daca le faceam in Ro. Sunt un prost.

Acum folosesc din spuma de la Howard Leight, le tai 5mm din varf si nu am probleme. Tai varful deoarece cred ca am urechile defecte si nu intra tot dopul oricat as incerca. Partea foarte buna la ele este ca sunt de un portocaliu aprins spre fluorescent si le pierd foarte greu :D

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulajele sunt mai tari comparativ cu dopurile de spuma, sunt construite dintr-un silicon, daca te apasa casca pe ureche cat de putin, dupa 20-30 minute o sa ti se para un calvar. Surprinzator pentru mine a fost faptul ca izoleaza mai prost ca cele de 2 lei din spuma. Daca le gasesc - le-am aruncat pe undeva - o sa le fac o poza sa vedeti cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce stiu, mulajele ar trebui sa izoleze mai putin, in sensul ca, daca is gandite pentru blocarea vantului, ar trebui sa lase mai mult din zgomotul motorului, claxoanelor, si voci sa treaca prin ele

 

Asta e unul din motivele pentru care ma intereseaza. Eu ce am vazut, sunt prevazute cu un canal in mijloc pentru asta, si prin ala presupun ca se si aereseste urechea usor

 

Confortul e o problema doar la mers dimineata-seara. Altfel, nu ma deranjeaza

 

PS: Ca mentiune, pe GT-Air eu am scos capacele din dreptul urechilor si am castile de la intercom montate. Nu am nici o problema cu presiunea pe urechi din lateral

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele pe care le am eu, teoretic ar trebui sa fie mai bune ca cele de spuma, pe prospectul respectiv asa se laudau. Practic nu e deloc asa. Ale mele cel putin nu au nici un canal, gaurica respectiva este construita dintr-un silicon ceva ma mooale si se prinde un snur de ea. Le porti atarnate de gat cand nu le folosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am primit niste raspunsuri vis a vis de interphone pentru Shoei GT air, acum ma intereseaza daca foloseste cineva Scala 10U dedicat acestor casti. Stiu ca as putea alege unul universal, dar faptul ca la modelul mentionat, nu se vede nimic in afara castii, ma tenteaza, dar nu inainte de a auzi ceva pareri. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu am experiență cu Sena, dar am înțeles că la modelul dedicat pentru GT Air se folosesc niște difuzoare mai mici decât la 20S.

 

M-am uitat și eu după ceva integrat. Sună bine, insa pentru control trebuie să folosești telecomanda care se dă la pachet, din ce înțeleg.

 

O pui pe ghidon, undeva. Grija mea a fost să nu o pierd sau să o fure careva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Sunt incepator si tot incerc sa imi cumpar un shoei hornet adv sau un vxf dar nu am reusit sa gasesc niciuna la proba. Daca ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu unul din modelele mentionate, fac cinste. N-as vrea sa comand fara sa fac proba, mai ales cand vine vorba de casca.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...