Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere asupra marimilor.Eu in principiu am cam 56.5-57 cm daca ma masor, azi am incercat la un amic un XR1100 marimea M iar pe cap se simte ok insa daca apuc de barbie cu mana si trag stanga-dreapta se cam misca in cap, nu sta fixa.Nu am un S sa probez, unii spun ca daca esti intre marimi trebuie sa iei marimea cea mai mica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Casca pe care ai probat-o, deja e larga, probeaza una noua si cred ca iti va veni perfect.


» Post actualizat in 13 Mar 2018 20:09

Cine are viziera CWR-1 Photochromic? Isi face treaba cum trebuie, isi merita banii? Din ce am mai citit, in vreo 2 ani isi pierde din proprietati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare baieti!

Fiind primul meu post vreau mai intai sa va salut siiiiiiiiiiiiiiiii sa va cer un sfat pretios.

De multa vreme caut o casca pe gustul meu si am ajuns la un Shoei QWEST Airfoil TC-10 pe un gri/negru mat. Superba.

Acum, cat de tare imi recomandati modelul acesta tinand cont de faptul ca va fi folosita pe un naked iar pretul este de 900 lei? Are doua viziere, folosita un sezon si arata impecabil. Ca si marime sper s-o nimeresc, am 59 cm in tatarcuta iar ea este L.

 

Raman dator, thank you guys!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Qwest e un model care nu se mai produce de ceva ani, deci prima intrebare ar fi ce data de fabricatie are.

 

"According to Shoei, its helmets should be replaced five years after the purchase date, or seven years after the production date. The production date is on a sticker inside the helmet under the padding near the ear."

 

Deci tre sa tii seama nu numai faptul ca a fost folosita un an, cat si de acel 'shelf life'.

 

In alta ordine de idei, e printre putinele casti de 5 stele Sharp de la Shoei, iar lumea zice ca ar fi si (relativ) silentioasa.

 

Ca marime, nu trebuie sa o "nimeresti", ci sa o probezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutare!

 

Vin si eu cu o povestioara (nu e chiar "review", caci nu am apucat sa testez casca) legata de castile moto.

 

Cand "m-am apucat de motociclism" am debutat cu o casca Shark RSF2I marimea S; daca imi amintesc bine casca asta avea o singura dimensiune pentru "shell" si imi venea foarte bine. Ultima data am purtat-o in 2016, iar intre timp nu m-am ingrasat.

 

De curand m-am mutat in Japonia, culmea, ca sa lucrez in domeniu - ABS-ul pentru motocicleta de la Bosch (proiect 100% dezvoltat in Japonia). Weekend-ul asta am fost sa-mi cumpar echipament (ma pregatesc pentru examenul de conversie - sper ca asta e termenul corect - a permisului Romanesc de conducere in cel Japonez); plecasem chitit pe un Arai, dar n-a fost sa fie. Am probat marimile S, M si L de casti Arai, toate ma strangeau in zona fruntii - de mentionat ca dimensiunile "shell"-ului erau diferite pentru fiecare marime; la masura S atingeam cu varful nasului (bine, eu am si nasul mare, cand inot pe spate ai impresia ca se apropie un rechin) de interiorul castii, iar masurile M si L erau largi.

 

Am discutat cu unul dintre asistentii din magazin (aveau toti diplome de "personal atestat Shoei" sau ceva de genul asta atarnate pe pereti) si mi-a masurat teasta. Dupa ce a rulat masuratorile cu un programel a tiparit rezultatele care spunea in mare cam asa: masuratoarea fata-spate zice ca as avea nevoie de marimea L, in timp ce lateral ar fi un M; exista riscul ca la ture mai lungi cu o casca marimea M sa ma doara capul. Chestia e ca marimea S imi era buna ca "feeling" (i.e. se simtea ca Shark-ul meu), dar, la fel ca la Arai, atingeam interiorul castii cu varful nasului.

 

In final am luat un L cu "padding"-ul interior modificat - au adaugat mult material in zona barbiei si a tamplelor (materialul de adaos era ceva similar saltelelor de yoga - densitate mare comparativ cu un burete normal). Voiam sa iau un GT-Air, dar apoi am vazut ca nu avea inchidere cu "Double-D ring" - nici la Shark nu am avut si trebuia sa verific mereu daca am inchis bine curelusa (nu mi-a facut probleme niciodata, gen sa se deschida singura, dar mi se pare mai comod cu inele D, pentru ca nu trebuie sa mai verific).

 

Daca imi amintesc bine modelul pe care l-am luat e X7 sau ceva de genul asta (am impresia ca au alta denumire aici - e similar cu NXR), era ultima casca marimea L pentru modelul respectiv, deci nu mi-au dat cutie. Pinlock-ul si extra "padding"-ul au fost incluse in pret - aproximativ 1600 de Lei (online gaseam cu maximum 100 de Lei mai ieftin si probabil fara modificari). Ce am observat in legatura cu preturile e ca in magazinele fizice (adica cel putin in asta in care am fost eu) preturile pentru castile care au un anume model de culoare (adica nu sunt uni - complet alb, rosu, negru) sunt un pic mai ieftine decat online - in cazul meu, in magazin era promotie 10%-20% in functie de model, dar nu stiu cat de des au genul asta de promotie. Exemplu de diferenta de pret: Arai Quantum modelul Blossom marimile S si L (doar pe astea le aveau pe stock parca) era mai ieftin cu 3-4000 de Yeni (cam 100-130 de Lei) decat ce gasisem online.

 

Opinie: as da oricand Shoei-ul pentru un Shark, dar in Japonia Shark-ul este produs de import, deci foarte scump (cel putin comparativ cu preturile din Europa) si se gaseste foarte rar. De exemplu in magazinul in care am fost nu aveau decat modele Enduro la Shark, iar online nu am gasit decat 2 modele "Full-face", dintre care unul era foarte scump, iar despre celalalt am citit aici pe forum ca ar avea probleme la prinderea vizierei.

 

Daca dupa folosire voi mai avea ceva de adaugat, voi scrie din nou!

 

Toate cele bune!

 

P.S.: In sfarsit mi-am cumparat manusile pe care le doream de multa vreme - RS Taichi GP EVO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare/rugaminte, are cineva un Shoei masura M,pentru 5 min/ 2 km, sa vad daca este mai putin zgomotoasa decat ale mele casti.Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Căști frumoase nu există, grafica lor e frumoasă sau urâtă.

Pe bune? Ok, ca frumusetea sta in ochii privitorului e una, dar sa spui ca doar grafica le face mai "altfel" denota faptul ca esti cel putin slab informat.

» Post actualizat in 06 Jul 2018 20:34

Parerea mea : cea mai frumoasa casca de la Shoei !

Total diferita fata de NXR sau GT-air din orice punct de vedere.

Logic, sunt casti din clase diferite. Ai vrut sa o pui într-o postura mai buna datorita faptului ca o detii sau care a fost intentia? Macar de veneai cu argumente concrete. Asa, "lauda-ma gura ca ti-oi da de mancare" (stilul tau inconfundabil oricum, no offence). Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune? Ok, ca frumusetea sta in ochii privitorului e una, dar sa spui ca doar grafica le face mai "altfel" denota faptul ca esti cel putin slab informat.» Post actualizat in 06 Jul 2018 20:34

Logic, sunt casti din clase diferite. Ai vrut sa o pui într-o postura mai buna datorita faptului ca o detii sau care a fost intentia? Macar de veneai cu argumente concrete. Asa, "lauda-ma gura ca ti-oi da de mancare" (stilul tau inconfundabil oricum, no offence).

Tu ai boala pe mine ori nu inteleg atacurile astea asa subtile ?

X spirit 3 este o casca foarte buna.

Argumente: e foarte ventilată, zgomotoasa nu mi se pare, sparge bine aerul, se aseaza pe cap asemenea arai-ului, buretii se pot muta in functie de conformatia capului, pinlock-ul isi face treaba cu brio. Fata de Arai RX7, e ceva mai zgomotoasa. Arai-ul iti face ditai capul. Asta e micuta, mai aerodinamica, ventilata prin toate partile, nu deranjeaza la viteza mare la +200 sa lacrimeze ochii de la curentul pe care l-ar face. Nu, nu face niciun fel de curent pe interior din cauza vitezei. Probabil se intampla asta la cine n-are acea protectie de barbie si nas.

Multumit ? Ce naiba ma , crezi ca stau sa ma laut cu un rahat de casca ? In asta crezi ca sta valoarea unui om, in lucruri ? Poftim, am facut un test comparativ, pentru ca detin si un RX7 Gp si un Shoei iar in 15 ani am purtat destul casti incat sa-mi pot forma o parere despre fiecare.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce mi-am dat seama e diferenta de sizing intre GT-Air si X Sprit III. Am probat la cineva X Spirit marimea M si imi era ff larga, in timp e GT-Air-ul meu M imi vine perfect.

 

Iar ca look exterior, shell-ul de la GT-Air mi se pare f mare, parca zici ca-s extraterestru. Probabil din cauza ochelarilor integrati si antifonarii mai bune (zic si eu).

 

Oricum, chiar daca sunteti de marimea "x" in Shoei, important e sa probati fiecare model in parte, sa n-aveti surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce mi-am dat seama e diferenta de sizing intre GT-Air si X Sprit III. Am probat la cineva X Spirit marimea M si imi era ff larga, in timp e GT-Air-ul meu M imi vine perfect.

 

Iar ca look exterior, shell-ul de la GT-Air mi se pare f mare, parca zici ca-s extraterestru. Probabil din cauza ochelarilor integrati si antifonarii mai bune (zic si eu).

 

Oricum, chiar daca sunteti de marimea "x" in Shoei, important e sa probati fiecare model in parte, sa n-aveti surprize.

Asta am observat si eu la diferenta de marimi intre NXR, GT Air si X spirit 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai boala pe mine ori nu inteleg atacurile astea asa subtile ?

X spirit 3 este o casca foarte buna.

Argumente: e foarte ventilată, zgomotoasa nu mi se pare, sparge bine aerul, se aseaza pe cap asemenea arai-ului, buretii se pot muta in functie de conformatia capului, pinlock-ul isi face treaba cu brio. Fata de Arai RX7, e ceva mai zgomotoasa. Arai-ul iti face ditai capul. Asta e micuta, mai aerodinamica, ventilata prin toate partile, nu deranjeaza la viteza mare la +200 sa lacrimeze ochii de la curentul pe care l-ar face. Nu, nu face niciun fel de curent pe interior din cauza vitezei. Probabil se intampla asta la cine n-are acea protectie de barbie si nas.

Multumit ? Ce naiba ma , crezi ca stau sa ma laut cu un rahat de casca ? In asta crezi ca sta valoarea unui om, in lucruri ? Poftim, am facut un test comparativ, pentru ca detin si un RX7 Gp si un Shoei iar in 15 ani am purtat destul casti incat sa-mi pot forma o parere despre fiecare.

Nope,nu sunt atacuri subtile,sunt pe fata doar ca nu le pricepi tu. Tu nu lauzi un rahat de casca,ci o faci la modul general

. Si peste toate vorbesti niste balarii de cred ca nici nu le realizezi. Daca ai impresia ca am ceva cu tine personal,te inseli. Am doar la modul general cu oameni de astia ca si tine. Dar tu sa fii sanatos,nu e problema.

ON:tu compari fitmentul arai cu shoei pe acelasi "cap".asta spune tot despre priceperea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope,nu sunt atacuri subtile,sunt pe fata doar ca nu le pricepi tu. Tu nu lauzi un rahat de casca,ci o faci la modul general

. Si peste toate vorbesti niste balarii de cred ca nici nu le realizezi. Daca ai impresia ca am ceva cu tine personal,te inseli. Am doar la modul general cu oameni de astia ca si tine. Dar tu sa fii sanatos,nu e problema.

ON:tu compari fitmentul arai cu shoei pe acelasi "cap".asta spune tot despre priceperea ta.

No....amu, doar nu poate sa poarte shoei pe cap si arai pe capul pluii :)))))

Acum trecand peste gluma de mai sus, x spirit 3 e o casca buna. Insa ma asteptam la mai mult, sincer. Singurul avantaj (dpmdv) fata de x spirit 2 este decupajul pentru difuzoarele intercomului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope,nu sunt atacuri subtile,sunt pe fata doar ca nu le pricepi tu. Tu nu lauzi un rahat de casca,ci o faci la modul general

. Si peste toate vorbesti niste balarii de cred ca nici nu le realizezi. Daca ai impresia ca am ceva cu tine personal,te inseli. Am doar la modul general cu oameni de astia ca si tine. Dar tu sa fii sanatos,nu e problema.

ON:tu compari fitmentul arai cu shoei pe acelasi "cap".asta spune tot despre priceperea ta.

Fie si-un lup mancat de oaie, las-o asa cum a cazut. Pe viitor incearca sa nu te mai iei in bâză cu mine, ca sa evitam orice discutie. Clar ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope,nu merge asa. Ma iau cand si de cate ori vreau de tine. E fun. Cand te oftici tu devine și mai fun. Clar?:D sau ma bagi la ignore ca amicul tau @SONYC si ai scapat.

» Post actualizat in 11 Jul 2018 22:00

No....amu, doar nu poate sa poarte shoei pe cap si arai pe capul pluii :)))))

 

E mai logic ce spui tu decat colegul nostru, avand in vedere ca unul e mai rotund altul mai oval.:))) Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope,nu merge asa. Ma iau cand si de cate ori vreau de tine. E fun. Cand te oftici tu devine și mai fun. Clar?:D sau ma bagi la ignore ca amicul tau @SONYC si ai scapat. » Post actualizat in 11 Jul 2018 22:00E mai logic ce spui tu decat colegul nostru, avand in vedere ca unul e mai rotund altul mai oval.:)))

Mă săracule, vad ca esti curajos tu asa de fel. Nu vrei tu sa discutam contrele astea fata in fata daca ne-om vedea vreodata, ca vad ca nu vrei sa pricepi de vorba buna. Vezi-ti de treaba ta acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ON:tu compari fitmentul arai cu shoei pe acelasi "cap".asta spune tot despre priceperea ta.

 

Vezi ca s-au schimbat de mult lucrurile la Arai, nu au numai casti pentru cap rotund.

 

https://www.revzilla.com/arai-helmet-shape-guide

 

Eu am QV-pro (acelasi shell ca rx7-v) si e oval headshape, fitmentul e foarte asemanator cu Shoei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...