Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Cumparat Shoei NeoTec. Purtata doua saptamani in oras la mers pe scuter, nu mai mult de 80km/h.

E destul de usoara pentru un flip-up: 1565 g.

Ochelarii integrati - big plus

Confort excelent, materiale de buna calitate.

Vizibilitate periferica destul de buna. pana acum nu am de ce sa ma plang.

Ventilatie: momentan merg cu vent-urile inchise pentru ca e prea frig si ingheata bostanul. Gura de ventilatie frontala inferioara baga un curent puternic de aer care vine usor in ochi si nu e prea placut cand e frig. Probabil va fi foarte folositoare la 30+ de grade. Cele doua guri de ventilatie superioare in si out, fac o treaba exceptionala si, deschid in-ul doar cand e mai cald. Out-ul e mereu deschis.

Despre zgomot nu pot sa ma plang pentru ca nu ating viteze mari in oras. Aud un usor suierat cand intorc capul.

Forma usor alungita cred ca face dificila intoarcerea capului la viteze mari dar e numai o presupunere.

Singura neplacere e cand ma vad in geamul vreunei masini, casca e putin voluminoasa in comparatie cu castile race pe care le-am avut.

Mecanismul flip-up functioneaza perfect iar butonul de deblocare e usor de folosit. Mi-ar fi placut ca, click-ul la inchidere sa se simta mai ferm dar nu am patit niciodata sa nu se blocheze.

 

Vine cu toate accesoriile in cutie: breath guard, pinlock, un ulei pt ungere si ceva instrument pe care nu l-am folosit inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...

Salutare,

 

am de gand sa achizitione zun Shoei Gt Air. Ceve pareri? sugestii?

Acuma am un Arai Chaser si nu vreau sa cumpar ceva mai prost decat asta dar vreau ceva cu ochelari de soare incorporat. Motocicleta pe care am sa folosesc e un K 1200 RS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca daca Arai-ul ti se potriveste "mulat" pe cap ai toate sansele ca Shoei-ul sa nu iti vina "slim-fit". In rest, review-urile de pe net sunt cat se poate de adevarate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de Arai, dar gt air este o cască bună. Ce ai vrea să știi mai exact? Uite părerea mea după 1 sezon: e ceva mai zgomotoasa decât mă așteptam conform review-urilor de pe net; destul de aerisită; foarte mult peste Nolan-ul folosit înainte; aerodinamica pentru poziția mea pe K12r este bună spre foarte bună; materialele folosite nu or fi cele mai wow, dar sunt bune; nu scârțâie din toate încheieturile. O treaba discutabila dmdv este sistemul de închidere, comod, rapid, dar nu știu cât de sigur.

Ochelarii sunt fff ok, nu s-au zgâriat, deci material bun, mie îmi acoperă bine raza vizuală.

 

Ps- după ce sezonul trecut am folosit un nolan n87 sau 86 și am trecut pe gt air, în prima zi am avut senzația că am băgat capul în apă din punct de vedere al zgomotului din jur și a circulației aerului, dar asta în oraș și la viteză mică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri.

 

da Arai-ul vine ca turnat pe cap. dar am sa probez shoeiul inainte de cumparare.

 

in special ma intereseaza la GT Air cat e de silentioasa , aerodinamica daca are pariti care se rup la o folosinta obisnuita, ettc lucruri care imi poate exlica o persoana care foloseste acest model si/sau poate compara cu alte modele/marci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, GT-Air e foarte silentioasa daca e testata/folosita corect. Si anume, fara parbriz care sa-ti arunce aerul in fata si cu dopuri. Iti zic ca (,) chiar si fara dopuri la 70-80 km/h era dead silent, testata de mine mergand ridicat pe scarite (deci cu 0 turbulente create de parbriz). Nu uita ca ABSOLUT TOATE TESTELE de casti (webbikeworld, revzilla, etc) sunt facute cu dopuri si chiar se mentioneaza acolo lucrul asta.

 

Ce imi place la casca asta e ca se curata foarte usor, atat forma e destul de fluida, cat si capacul de la aerisirea din crestet se scoate foarte usor. Nu ai locuri unde sa intre muste si sa nu poti ajunge pt a sterge. Btw, am scos acel capac de zeci de ori pana acum si sta la fel de fix ca la inceput, nu a capatat vreun joc.

 

Ochelarii sunt ok, dar mi se abureau pe vremea rece din ultima luna (dupa ce-i lasam in jos trebuia sa merg putin cu vizorul deschis ca sa se dezabureasca). Vizorul in schimb n-are nici o treaba atat timp cat ii pui pinlock-ul (si ai grija sa-l strangi din suruburile de plastic).

 

Iti zic ce nu-mi place:

- outer shell-ul e mare, iti face capul sa arate ca al unui extraterestru. Eu port M, nu stiu exact daca-i shell separat pt aceasta marime (s-ar putea sa fie M separat sau M+L), dar concluzia e ca-i maricel. M-a intrebat la un moment dat cineva daca nu cumva mi-e mare casca :D.

- cand o iei noua te va strange foarte tare. Se va lasa, dar dureaza ceva mai mult decat te astepti. Standard vine cu cheek pads de 35mm (marimile S-M-L-XL), poti sa-ti cumperi de 31mm (asta era intentia mea), dar pretul e 300 ron pt o pereche.Exagerat de mult.

- interiorul nu e asa premium cum sunt cele de la Schuberth ori BMW. Si nici nu mi se pare asa "prietenos" cu pielea. De exemplu eu in ultimul timp nu suport s-o folosesc fara cagula, altfel incep sa ma irit pe fata. Ce-i drept nici nu am spalat-o (o am de anul trecut) si a cam inceput sa miroase. Iarna asta o sa-i fac o curatare/igienizare si vedem la primavara.

 

Pe ce-as schimba casca asta ?

1. Pe un flip-up de calitate. Ma gandeam la BMW System 6 Evo (si te-as sfatui sa arunchi si tu un ochi la ea) sau astept sa vad ce va scoate Shoei ca "urmas" al Neotec-ului.

2. Pe Sena INC, daca chiar functioneaza si va fi pana in 1000 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

am de gand sa achizitione zun Shoei Gt Air. Ceve pareri? sugestii?

Acuma am un Arai Chaser si nu vreau sa cumpar ceva mai prost decat asta dar vreau ceva cu ochelari de soare incorporat. Motocicleta pe care am sa folosesc e un K 1200 RS.

Posesor, printre altele, de GT-Air.

Ce imi place:

- calitate premium;

- ochelari de soare integrati, pentru cine apreciaza;

- aerisire excelenta.

Ce nu imi place:

- cam zgomotoasa la viteze peste 100 km/h (o folosesc pe motociclete naked; in plus, nu port dopuri);

- cam grea (de aia, la drumuri lungi folosesc mai mult NXR, chiar daca nu are ochelari de soare);

- sistemul de prindere nu e Double-D; cu toate astea, macar e metalic.

 

Mai am un Shoei NXR Valkyrie, Shark, Suomi, Nolan, MT, diverse modele. Dupa mine Shoei e din alta liga, si nu ma refer doar la pret...

 

Numai bine!

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] destul de aerisită [...]

Hai noroc. Tu ai montat pe ea chin guard-ul ? Sau cum naiba se numeste petecul ala de vine la barbie :) Eu am pe ea si nose guard si chin guard si nu stiu daca din cauza lor am impresia ca ma sufoc in casca daca stau cu viziera inchisa...

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare,

De ieri sunt proprietarul unui Shoei GT Air Bounce.

 

Am ales marimea XS exact ce am si la Arai. Casca e fixa pe cap. Nu ma doare capul dar e asa de fixa ca o cagula nu as putea lua sub ea. Sper ca se mai lasa un pic buretele din interior. Nu e incomod dar e greu sa dau jos din cap.

 

fata de Arai ca si prima impresie e mai izolat Shoei ul. Imi plac ochelarii de soare incorporati. Acuma sunt curios cate de aerodinamica si de silentios si cate de vatilat e. Asta doar cand va incepe sezonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea o sa se lase...o am de 2 ani pe a mea si la fiecare inceput de sezon (dupa ce i-am spalat interiorul) am impresia ca e cu 2 numere mai mici cand o trag pe cap la primele plimbari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de feed back uri. Sper sa se lasa un pic. Ncic acuma nu e incomoda dar daca ar fi cu max jumat de numar mai larga ar fi perfect.

O marime mai mare S era mai comoda la prima incercare dar sus la frunte a intrat lejer degetul intre frunte si casca. XS -ul sta mai mulat pe cap dar e un pic stramt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca "intra dej'tu" nu e bine (lol)!

S-ar putea totusi sa nu ai forma capului pentru Shoei, si chiar daca e marimea corecta, sa nu-ti fie confortabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La GT-Air avem asa ca marime a buretilor (cheek pads):

 

OEM Sizing:
  • XS: 39MM
  • SM: 35MM
  • MD: 35MM
  • LG: 35MM
  • XL: 35MM
  • 2XL: 31MM

Ai doua optiuni:

1. cumperi cheek pads mai mici (in cazul tau cu un numar mai mic - deci 35mm). Te costa 65 euro.

2. faci un DIY ca asta de AICI.

Interiorul se va mai lasa, dar nu cu mult. Mie aproape ca-mi scotea maselele, asa de stramta era.

Am ales optiunea 2, unde am jupit un strat complet de burete. La final in unele locuri mi se pare ca s-a cam lalalit (tre sa iei in considerare ca "piesa" acopera si partea de gat, deci orice modificare vei face asupra obrajilor va afecta toata suprafata). Oricum, o imbunatatire de la cer la pamant in ceea ce priveste confortul.

Astea fiind zise, la vara cred ca o sa-mi cumpar cheek pads noi, de 31 mm (eu avand bostan M - deci cu 35 mm stock). Acum iti lasa impresia de interior "worn out" (nu ca aspect, ci la pipait) fiindca buretele s-a redus ca dimensiuni, dar materialul a ramas acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa spun ca mastrange asa de tare. Dar simt ca e stramta. Nu e deranjant dar nu e asa de comod ca si casca antrioara care are 9 ani. Nic acela nu prea s-a lasat si pe acela cand am cumparat am simtit stramt dar GT Air-ul imi provoaca un sentiment de sufocare.

 

Am vazut ca se scria ca nu am cap Shoie. vrea sa spun ca am probat si alte marci de ex Nolan la care la fel era S era mare la Xs -ul era mult mai incomod decat XS -ul de la GT Air.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine unul nu ma deranjeaza GT Air-ul. Marime S, dar e foarte confortabila.

 

Ma enerveaza in schimb suieratul constant pe care il am dupa 120 km/h. Si punctul de vopsea care s-a umflat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere asupra marimilor.Eu in principiu am cam 56.5-57 cm daca ma masor, azi am incercat la un amic un XR1100 marimea M iar pe cap se simte ok insa daca apuc de barbie cu mana si trag stanga-dreapta se cam misca in cap, nu sta fixa.Nu am un S sa probez, unii spun ca daca esti intre marimi trebuie sa iei marimea cea mai mica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...