Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Eu raman sincer stupefiat de atitudinea ta si a multora ... Toti vedeti categoria A ca fiind o eugenie si va plangeti de bani ca e prea scumpa ... Asa ca incercati sa o fentati cu rodica sau aneta ...

 

Ceea ce inveti in scoala ar trebui sa fie ceva important si de nadejde ! care sa-si merite banii ! ... Dar cum si rromul este cetatean european si are drepturi care orice alt om ... totul revine la aprecierea fiecaruia.

 

Mai era sus un timp care are mare dreptate (Ady32 cred)... Pana anul asta se invatza in scoala numai ce trebuia ca sa-ti iei permisul... Si logic ! Din moment ce e o piata infestata de vouchere si tzepe mi se pare normal ca la 5 milioane cat era scoala sa te invetze fix un nimic... Dar dupa ii vedem pe baieti pe amkart dand cu euro ca sa invete countersteeringul !... Deci nu am da bani sa invatzam sa mergem pe mobra ... dar in schimb dam bani sa ne rupem capu !

Pai exact la asta ma refeream BobCelLung si daca citesti mai inainte si eu i-am dat dreptate lui ady32, singura chestie e ca am impresia ca tu esti inca din categoria idealisti/oameni care isi fac treaba bine daca esti instructor si incerci sa generalizezi ca daca tu iti dai silinta atunci si restul fac la fel si eu din pacate am renuntat sa mai cred in chestii din astea in romanica teritoriul unde gardul e vopsit doar pe afara, altfel as dormi cu usa descuiata si as ajuta toti saracii copii strazii si invalizi din intersectie. Plus ca noua lege deschizand si mai mult fereastra la spaga efectul creat in situatiile astea e unul invers, de scadere a calitatii serviciilor indiferent de cresterea costului lor(vezi sistemul medical) si asta mi se pare trist, deranjant si incorect dpdv etic. In fine scopul meu nu e contrazicerea mai ales cand m-am urcat pe mobra doar de cateva ori in viata, chiar apreciez parerile veteranilor care stiu cu ce se mananca asta si incerc sa tin cont de ele poate poate fix reusesc sa "fur" din experienta altora fara sa dau eu prea des cu prostu' de pamant :), asta e tot ce imi doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu vreau sa ma gandesc prin ce vor trece instructorii, se descurca greu in trafic si cei cu experienta, nu ca ar fi greu de condus un motor dar la ce participanti la trafic sunt...

cine sa se opuna noii legi? cei care au deja permisul spun sa le dea mai greu, batranii vor mai putine drujbe, soferii vor mai putina concurenta, la urma urmei rideri sunt niste bad boys

 

ca si la examenul de bac dupa ce l-au luat multi ziceau "sa dea dom`le mai greu ca asa e prea usor si ia tot prostu" nu au dat mai greu dar au bagat camere :))

 

Cred ca tocmai s-a modificat clasamentul la cel mai periculos loc de munca :))

 

Ba, cine zica, ba, sa le dea mai greu? Tot va vaicariti pe aici de mama focului...

De fapt, astia care avem deja permis, nu vorbim pentru ca ne-am vazut, BA, cu sacii in caruta, vorbim pentru ca vrem sa dea si altii NORMAL, cum am dat noi.

A fost doar o ratacire de vreo 10 ani in care toti p u t o i i si-au luat permise, facand un poligon de doi lei.

NOI am prins, BA, mers cu instructorul pasager si in poligon si in trafic, iar examenul se dadea cu politistul in spate, BA. Pe vremea tatilor nostri, BA, se dadeau: poligon, traseu DE ZI si traseu DE NOAPTE, BA.

Adica, BA, cand nu era traficul din ziua de azi se facea scoala cum trebuie, iar azi...

 

Ca si la examenul de BAC, pe vremuri nu existau atatia retardati care sa aiba acces, cu atat mai putin sa-l si ia.

 

Deci nu este, BA, nimic anormal sau indreptat impotriva cuiva ci doar o revenire la NORMAL, BAAAAA!!!

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a uitat vreunul din cei care se tot plang pe aici de costurile unei scoli pentru categoria A in tarile din vest ? Aia nu au aceleasi motociclete si niste costuri chiar mai mari ca noi ? Ca na ... neamtu iti garantez ca nu face revizia din Vitan ...

Lasa tu vestu, aia au salarii de cateva mii de euro noi avem de cateva sute

 

 

Amice nu ai bani si mori de foame in timp ce cauti o scoala cat mai ieftina unde nu invetzi nimic ... Pai atunci stai acasa ca ai face tuturor un bine ... Ne cam doare fix in cot de pasiunea ta pana la urma ... nu impresionezi pe nimeni daca faci foamea si pe forum ... Decat sa te vad pe strazi cu un cotetz de motocicleta rupta in 14 si tu un shlapi sincer as face scoala o mie de euro numai pentru tine ... :*

De parca ai invata tare multe in 100km cati ii faci in scoala de soferi... experienta vine de la cateva zeci de mii de km

 

Eu raman sincer stupefiat de atitudinea ta si a multora ... Toti vedeti categoria A ca fiind o eugenie si va plangeti de bani ca e prea scumpa ... Asa ca incercati sa o fentati cu rodica sau aneta ...

 

Mai era sus un timp care are mare dreptate (Ady32 cred)... Pana anul asta se invatza in scoala numai ce trebuia ca sa-ti iei permisul... Si logic ! Din moment ce e o piata infestata de vouchere si tzepe mi se pare normal ca la 5 milioane cat era scoala sa te invetze fix un nimic... Dar dupa ii vedem pe baieti pe amkart dand cu euro ca sa invete countersteeringul !... Deci nu am da bani sa invatzam sa mergem pe mobra ... dar in schimb dam bani sa ne rupem capu !

Nu mai fa comparatii (eugenie/lamborghini....) si vad ca te macina foarte tare invidia pe cei care practica un pret corect

 

Ba, cine zica, ba, sa le dea mai greu? Tot va vaicariti pe aici de mama focului...

De fapt, astia care avem deja permis, nu vorbim pentru ca ne-am vazut, BA, cu sacii in caruta, vorbim pentru ca vrem sa dea si altii NORMAL, cum am dat noi.

A fost doar o ratacire de vreo 10 ani in care toti p u t o i i si-au luat permise, facand un poligon de doi lei.

NOI am prins, BA, mers cu instructorul pasager si in poligon si in trafic, iar examenul se dadea cu politistul in spate, BA. Pe vremea tatilor nostri, BA, se dadeau: poligon, traseu DE ZI si traseu DE NOAPTE, BA.

Adica, BA, cand nu era traficul din ziua de azi se facea scoala cum trebuie, iar azi...

Ca si la examenul de BAC, pe vremuri nu existau atatia retardati care sa aiba acces, cu atat mai putin sa-l si ia.

Deci nu este, BA, nimic anormal sau indreptat impotriva cuiva ci doar o revenire la NORMAL, BAAAAA!!!

Care-i aluzia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebarea asta! Sa auzim raspunsuri de la instructori.

 

O idee pentru legiuitorii meseriasi (nu numai pentru sectiunea fun): Dubla comanda ar trebui facuta prin punerea unui ghidon suplimentar pentru instructor pentru a avea control ata la directie, cat si la frana fata - cam asa http://en.wikipedia.org/wiki/File:TandemTurkey01_ST_05.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e intrebare capcana?

 

Intrebi profesorul daca are elevi pe care n-a stiut sa-i invete :) . Cred ca daca alege sa se suie cu elevul X pe moto are incredere ca X a si priceput ceva din scoala aia. Nu-i ca la loz in plic sa nu ai habar ce iti pica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagati la cap :instructorul te invata si pregateste sa iei permisul,atat!La fel ca la B,C D,E sau ce categorie vreti voi!

Mai departe fiecare mege cum stie,poate sau i-l duce capul!

Experienta o capeti mergand multe zeci de mii de kilometrii!

Si inca ceva:majoritatea celor care o comit,o fac dupa cateva sute sau mii de kilometrii!Atunci le intra figurile in cap si impresiile de mari motociclisti.

In primele sute toata lumea merge prudent si cu teama!

Asa ca lasati vrajeala ca scoala te face motociclist!Scoala te face sa obtii permisul,atat!

Tare mi-e teama ca scoala si examenul in trafic,o sa-i faca pe multi sa renunte la precautia pe care o aveau cei care veneau din poligon!Ca doar au citit cele scrise aici de

,,experti" si or sa puna botul la vrajeala asta cu examen in trafic= motociclist adevarat!Bleah!

Total de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norma de examinare moto: În cazul categoriilor A1, A2 și A, polițistul va verifica plecarea și oprirea în trafic, abordarea virajelor, traversarea intersecțiilor, schimbarea direcției și a benzilor de circulație, depășirea obstacolelor sau a altor vehicule, respectarea regulilor de circulație, urcarea rampelor, coborârea pantelor, dar și măsurile de siguranță înainte de coborârea de pe autovehicule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norma de examinare moto: În cazul categoriilor A1, A2 și A, polițistul va verifica plecarea și oprirea în trafic, abordarea virajelor, traversarea intersecțiilor, schimbarea direcției și a benzilor de circulație, depășirea obstacolelor sau a altor vehicule, respectarea regulilor de circulație, urcarea rampelor, coborârea pantelor, dar și măsurile de siguranță înainte de coborârea de pe autovehicule.

 

Exact. Minim 25 de minute. Vineri am prima iesire in trafic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La minim 25 min inseamna mai putin de 2 oameni pe ora... Chiar credeti ca se plimba cineva din Titan in Crangasi. Si la B vorba vine verifica multe da juma de ora tot nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot nu inteleg cum raspunde in fata legii candidatul daca face buba. sau trece pe rosu. ii ia permisul politaiul? care permis? sau ii face dosar penal ca circula pe drumurile publice fara permis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa treci pe rosu cu instructorul in spatele tau, care probabil va sta in permanenta cu piciorul deasupra franei. Nu cred ca vreun instructor nu va calca frana imediat ce ai depasit linia de la semafor.

Instructorul va fi (sau cel putin asa ar trebui) cu cel putin un pas (a se citi "ochi") inaintea privirii tale. Fii sigur ca, in caz de un eventual accident, instructorul il va anticipa inaintea ta si va lua toate masurile ca acesta sa nu se intample, daca tu nu reactionezi la timp.

Daca totusi se intampla o tavaleala sau o tamponare cu vreo masina din vina candidatului, acesta va raspunde pentru bagubele materiale cauzate - repet - din vina candidatului! Daca o masina schimba benzile prin tine si te darama, vina nu este a ta. Daca tu schimbi benzile printr-o masina, pici examenul apoi platesti reparatiile masinii si motocicletei.

 

Din ciclul "... parerea mea".

 

Ar fi benefica o informatie avizata, daca o detine cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La minim 25 min inseamna mai putin de 2 oameni pe ora... Chiar credeti ca se plimba cineva din Titan in Crangasi. Si la B vorba vine verifica multe da juma de ora tot nu merge.

 

Si eu sper sa nu faca exces de zel. Nu de alta, dar daca vor fi 40 de grade afara si trafic aglomerat va fi tare nasol.

 

In alta ordine de idei am inteles ca miercuri (maine) se da primul (?) examen pe legislatia noua. Sunt curios care vor fi reactiile/concluziile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu tot nu inteleg cum raspunde in fata legii candidatul daca face buba. sau trece pe rosu. ii ia permisul politaiul? care permis? sau ii face dosar penal ca circula pe drumurile publice fara permis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde se da primul examen ???? In ce poligon ???

Eu din cate am inteles trebuia sa treaca o luna de zile de cand se da legea pana la examen....

Nu mai inteleg nimic.....

 

Inteleg ca se programeaza si la Ilioara si la Electronicii, nu stiu dupa ce reguli (alternativ ?).

Trebuie sa treaca 1 luna de la inregistrarea elevilor la ARR. Eu sunt pe 22 si nu m-am inregistrat in prima zi disponibila, deci probabil 19 este prima zi. Cred ca se poate cauta in Monitorul Oficial ziua in care a intrat in vigoare legislatia cu privire la scolile moto (nu cea privitoare la examen !)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh ,.... Nu va mai ganditi si voi la toate scenariile urate cu tamponari si cazaturi in trafic ... pana la urma urmei elevul are niste ore de trafic, in care ar trebui sa invete clar ce trebuie facut si cum trebuie facut ... La examen instructorul nu are voie sa comunice cu elevul (asta cica dupa lege), deoarece numai examinatorul va putea comunica pentru alegerea traseului ....

 

In alta ordine de idei, orice interventie a instructorului in timpul examenului duce la respingerea candidatului.... deci ar fi bine ca noiii candidati sa nu dea palpitatii instructorilor in tmpul examenului.... o frana sau un picior jos de-al instructorului si e respins ....

 

Si iar revin la parerile mele ... Eu unul nu m-as urca cu nimeni in spate pentru examen daca nu sunt sigur ca-l ia ....La examen, pe foarte multi ii apuca niste emotii de nu te mai poti intelege cu ei ... Pe dealta parte, nu cred ca un elev constiincios care a urmat o scoala normala (fara voucher!) si care a primit un instructaj bun, va pica la examen ... chiar nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...