Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

De unde stie politistul care o arde in masina cine a franat... Ca doar nu se aprinde rosu stopul daca franez eu si albastru daca instructorul...

 

Oricum noi cei din Bucuredti din doua semafoare am facut 25 de minute... Si intre timo cumparam si servetele umede 3 la 10mii si stergatoare aerotwin 2 la 5 lei.

In cazul unei dispute ,se examineaza inregistrarea video ; acolo se vede cine ce pedala a pasat (adica instructorul nu are decat una ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am fost in Timisoara la cons-auto,krebs si la mlv, la nici una inca nu se poate da (A2) ,... La cons cica nici sa incep nu pot, cu legislatia si pregatirea..., aveti ceva informati cat o sa coste, daca trece de 1500 lei...o sa fie exagerat... Nu vad de ce ii deranjeaza pe unii modul asta de examinare, cu cat mai greu cu atat mai bine, fetele ar trebui sa comenteze ca ele sunt defavorizate... La - 50 kg e cam aiurea cu un burtos in spate, dar nu imposibil. In rest, nu o sa mai crape atatia ,,nebuni'' la 18 ani, ceea cei bine.

 

Se poate da undeva noile categorii, sau inca ...nici unde ?

Scriu de pe tel. Asa ca scuze de greseli.

Ceau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca scolile care sustin ca nu se poate da examen pentru categoria A, e pentru ca nu au ei mobra autorizata de ARR pentru a putea face examinari. Majoritatea scolilor moto au motoare de 125 sau 250 care dupa noua legislatie nu se incadreaza la categoria A. Pana o sa se alinieze ei la noile reguli te duc cu zaharelul, eventual iti fac propunerea sa faci o categorie mai mica gen A1 sau A2. Asa ca mai bine i-ati intreba pe cei de la scoala daca au primit autorizatie de la ARR si daca da pentru ce categorie, sau ce mobra au si daca e mai mica de 600 cmc atunci e clar ca nu pot scolariza categoria A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exagerez,dar desi am autorizare de la ARR pt cat A (Suzuki Sv 650) ,ma feresc sa inscriu persoane care nu stiu unde-i acceleratia.Poate sunt rau,dar tin la sanatatea elevilor si a mea.

In privinta actionarii pedalei de frana.....sincer....asta-i ultimul lucru pe care-l va observa examinatorul din masina.

Important este echilibrul la viteza mica(sa nu zic un sens giratoriu ,intersectie cu indicatorul 'oprire' sau o plecare din rampa)

Chiar daca nu-mi va accepta accepta intercomul la examen (instr-elev) tot pot sa-l ajut'verbal' soptindu-i informatiile la ureche.

Ce mi se pare f amuzant este ca atunci cand cineva doreste sa se inscrie, o tine sus si tare ca poate face A-ul ca are 24 de ani si se incadreaza.

Dupa ce-l intreb eu daca are o alta categorie de permis,daca stie BINE sa mearga pe bicicleta,daca a mai mers pe un scuter sau chiar pe o motocicleta,primesc raspunsuri gen :pai deasta ma inscriu la scoala sa invat.

Concluziile le trageti singuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sunt tot mai multi soferi care au mers/merg pe doua roti dar totusi mai sunt si 'blonde' pe drum .... deunazi ,de pe banda alaturata a vrut sa intre peste mine o blonda (asta chiar era) ,in stil retrotaxi (semnalizator actionat prin rotirea volanului) si am rezolvat prin claxonare - un incepator oare cum reactiona: strangea frana si actiona acceleratia sau numai frana violent cu spatele de-l bloca pt ca exista inca preceptul comform caruia 'daca franezi cu fata te dai peste cap' ?

Faza cu limitarea la 20kW era o prevedere buna ,cine constientizeaza merge anul cu 20 si daca nu-si permite niste cursuri de pilotaj ,merge pe iarba(uda) ,mai prin noroi/pe pietris (incet,incet pt inceput) si afla singur care-i 'taina' .

La japonezi ,exista un joc - GO . Acelui joc (similar sahului) poti sa-i inveti regulile in 5 minute , dar sa joci bine ai nevoi de mai multi ani .



Pe de alta parte cred ca noua prevedere vrea sa elimine motociclismul din RO ; in cativa ani instructori moto se vor fi saturat de atatea trante .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bati campii. Se face scoala, se iese in trafic dar nu se dau examene

Nu mai dati informatii grestite ca le crede lumea

 

Mereu ma uimeste cat de obtuzi pot fi unii dintre voi la chestiunile noi.

Am mai scris de 345280 de ori pe acest forum ori de cate ori a fost o discutie de genul asta.

 

In Republica Ceha, aflata in centrul Europei, cu o populatie de ~10mil de locuitori, aia cu Praga si Circuitul de la Brno, scoala moto se face de cand e lumea si pamantul cu motocicleta cu dubla comanda. In asta consta scoala, elevul se plimba cu instructorul in spate prin trafic cam 30 de ore dupa care se prezinta la examen.

La examen elevul merge in spate cu EXAMINATORUL.. care la cea mai mica greseala a elevului il pica.

Nu se intampla nici un accident, nu moare nimeni, totul e cat se poate de normal. Am prieteni care au luat permisul moto aici, se poate, nu e nimic special.

Ce va tot c.acati atata pe voi, vai! trebuie sa mearga cu pasager... ca ra.hat.. Da, ce e asa mare greutate sa inveti sa mergi cu pasager, orice motociclist trebuie sa invete sa mearga cu pasager!!

Din partea mea, un om care nu e in stare sa mearga cu pasager in spate nu are ce cauta pe strada nici singur!!!

 

 

Nu va mai amuzati si mirati atat, asa este si mi se pare NORMAL.

 

20101117203920-autoskola_jpg_resize_1000

 

autoskola-motorka-400.jpg

 

motorka1.jpg

 

autoskola-motocykl-2.jpg

 

zak_1.jpg

La noi nu ai sa vezi asa ceva.

Instructorul are o amarata de maneta pt ambreaj si o pedala de frana ( dubla comanda pt frana spate )

Eu merg ca pasager in spatele sotiei ca sa se obisnuiasca cu pasageru pentru examen si o zic din experienta....

Sa te tii din spate este nasol ca orice incepator mai smuceste motorul din cauza jocului de maini ambreaj/acceleratie....

Sa te tii de elev este la fel de nasol pt ca pune frana brusca si la 5 km/h si greutatea ta apasa pe minile lui.....

Deci cu alte cuvinte ai compatimesc pe instructori....

Macar daca puneau un maner pe rezervor si sa se tina instrucotul cu o mana de maner pe rezervor si cu o mana pe manerul din spate...

Bulta bafta celor care trec prin asa experiente....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bati campii. Se face scoala, se iese in trafic dar nu se dau examene

Nu mai dati informatii grestite ca le crede lumea

 

Serios? Cum le stii tu pe toate, ca un om mare... examene se dau la scolile care au motociclete atestate categoriei respective. Evident ca toate "Gigi srl" cu 125cmc si 250cmc nu pot sa dea pt A... si atunci dau vina pe legislatie, doar nu o sa recunoasca in fata cursantilor care le-au dat banii ca ei nu au mobre pt examen.

Nu inteleg de ce te contrazici daca nu ai legatura cu problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Cum le stii tu pe toate, ca un om mare... examene se dau la scolile care au motociclete atestate categoriei respective. Evident ca toate "Gigi srl" cu 125cmc si 250cmc nu pot sa dea pt A... si atunci dau vina pe legislatie, doar nu o sa recunoasca in fata cursantilor care le-au dat banii ca ei nu au mobre pt examen.

Nu inteleg de ce te contrazici daca nu ai legatura cu problema.

Haide mai Geo, multi vad, putini pricep. Te inflamezi aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi de la bere...sau poate de la faptul ca maine se da examen in ilioara (poligon si traseu). o sa-l sun pe la 1-2 pe strumful, care se duce maine dimineata acolo, si revin cu detalii.

p.s: bip bip in el de bandit, proasta mobra de poligon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum va fi maine.

Ce probleme am eu pe traseu dupa ani de masina... uit semnalul :rusinica:

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Situatia este cam asa:

- am incheiat scoala A anul trecut in septembrie condus si teorie

- nu am dat atunci examenul, probleme personale

 

Nu ar trebui sa dau ex pe stilul vechi?

Logica mea asa zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Situatia este cam asa:

- am incheiat scoala A anul trecut in septembrie condus si teorie

- nu am dat atunci examenul, probleme personale

 

Nu ar trebui sa dau ex pe stilul vechi?

Logica mea asa zice.

 

 

ai dat sala pana sa se publice noua legislatie? daca nu, atunci dai examen dupa noua legislatie

 

Mi-e teama ca nu se mai poate. Odata intrata in vigoare noua legislatie trebuie respectata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, nu. Ba se da si examen. Depinde la ce scoala esti, ca daca nu au avut actele in regula si nu ai fost inscris pe liste la ARR normal ca nu poti da examen. Din pacate in aceeasi situatie sunt si eu. Speram ca dupa 3-4 iulie sa pot merge la examen, tinand cont de data aparitiei normelor si de faptul ca am fost inscris din primavara, dar am aflat cu stupoare ca eu nici macar nu sunt inscris pe listele arr-ului, deci pot spera abia luna viitoare (august) la examinare, si asta numai cu putin noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te intereseaza ca scoala are sau nu toate actele la zi? E problema lor ,le dai pace si te duci la politie sa ceri examinarea din partea lor.

Adica cum dai examen in august? Mai faci o data scoala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te intereseaza ca scoala are sau nu toate actele la zi? E problema lor ,le dai pace si te duci la politie sa ceri examinarea din partea lor.

 

Pai si pe ce mobre dai ? Cum faci dovada ca ai facut scoala daca scoala nu e autorizata/agreata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi de la bere...sau poate de la faptul ca maine se da examen in ilioara (poligon si traseu). o sa-l sun pe la 1-2 pe strumful, care se duce maine dimineata acolo, si revin cu detalii.

p.s: bip bip in el de bandit, proasta mobra de poligon.

Ai Bandit in poligon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ,parca numai o singura scoala are mobra cu dubla comanda ? te duci la alta scoala (de data asta cu actele la zi) ,te dai 5' sub supravegherea instructorului in poligon si 5' in trafic ,altele la examinare si platesti 1 ora la scoala respectiva .In prealabil de la scoala anteriora dovada ca ai fost scolarizat si promovat acolo . Diferenta in timp sa fie de cateva zile ,nu in plm de la un an la altul si vorbesti cu noul instructor calm, responsabil dar ferm , daca mergi la instructor cu Saru'mana si cu istericale de genul : Ia uite ce scoala de rahat ca nici Politia nu sta de vorba cu ei ! o sa rezolvi exact pe dos ca instructorul poate e prieten cu celalalt instructor ,oricum se cunosc intre ei si dai in breasla din care face parte si noul - adica dai in el. Mai cotizezi si tu ceva,acolo .

Aici e 75lei /zi /mobra asa ca un 50 lei nu e ceva extraordinar .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...