Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

In sfarsit ...

 

Sa se aplice o data ... eu as fi vrut mai multe categorii .. A1,A2,A3 si apoi A.

Este puțin exagerat, ținând cont că nu toți "puștanii" călăresc motoare de 1200cm3, eu de exemplu preferam sa-mi înmatriculez exc-ul meu de 250 și să merg prin apropiere la prieteni, dar nu corespunde numarul de kW, cu puțin trec de limită. Totuși este un lucru bun ce încearcă să facă, puțin nedrept pentru tineret, dar este ok, VIAȚA ARE PRIORITATE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, am rasfoit putin topicul, precum si Codul Rutier 2014, insa nu am identificat exact ce cautam, asadar:

 

Legat de criteriile ce trebuie sa le indeplineasca o motocicleta pt a putea fi folosita pt cat.A, acestea nu imi sunt clare din paragraful de mai jos:

 

a. categoria AM: mopede;
b. categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c. categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d. categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
*15 kW = ~20 CP
22.motocicleta – autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;
Unde scrie in Codul Rutier ce criterii trebuie sa indeplineasca o motocicleta pt scoala moto cat.A ?
Thx.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conditiile pentru obtinerea permisului categoria A sunt: varsta minima 24 ani, motocicleta de minim 595cmc, minim 50kw, minim 175kg. Cei cu varsta sub 24 ani vor opta pentru categoria A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut, am rasfoit putin topicul, precum si Codul Rutier 2014, insa nu am identificat exact ce cautam, asadar:

 

Legat de criteriile ce trebuie sa le indeplineasca o motocicleta pt a putea fi folosita pt cat.A, acestea nu imi sunt clare din paragraful de mai jos:

 

a. categoria AM: mopede;
b. categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c. categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d. categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
*15 kW = ~20 CP
22.motocicleta – autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;
Unde scrie in Codul Rutier ce criterii trebuie sa indeplineasca o motocicleta pt scoala moto cat.A ?
Thx.

 

Nu in Codul Rutier trebuie sa scrie... sunt niste reglementari separate, care se adreseaza scolilor. Cred ca ARR-ul iti poate da un raspuns clar, banuiesc ca ei se ocupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu in Codul Rutier trebuie sa scrie... sunt niste reglementari separate, care se adreseaza scolilor. Cred ca ARR-ul iti poate da un raspuns clar, banuiesc ca ei se ocupa.

 

Ma dispera legile din tara asta! Bineinteles ca am gasit si eu pe diverse pagini ale scolilor de soferi:

 

- conditiile pentru obtinerea permisului categoria A sunt: varsta minima 24 ani, motocicleta de minim 595cmc, minim 50kw, minim 175kg. Cei cu varsta sub 24 ani vor opta pentru categoria A2.
- conditiile pentru obtinerea permisului categoria A2 sunt: varsta 18-23 ani, motocicleta de minim 355cmc, 20-35kw.
Totusi in ce document legal sunt trecute aceste reglementari? Cred ca orice discutie despre o reglementare legala trebuie sa includa si legea propriu-zisa nu link-uri la Gandul.info, nu?
M-am uitat pe site-ul ARR insa, pe langa faptul ca e infect, la fel ca orice site al unei institutii din Romania, e imposibil sa gasesti o informatie utila. Am verificat (fara succes) si "Ordinul MAI nr. 82/2013 - modificarea si completarea Ordinului MAI nr. 268/2010 - procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere"
Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu cauti unde trebuie... daca cauti in procedura pt obtinerea permisului de conducere, nu o sa gasesti detalii privind scolarizarea. Trebuie sa fie o reglementare privind strict scolarizarea, obligatiile scolii, ce trebuie sa puna la dispozitia elevului, cate ore de conducere in poligon si/sau cate in oras... e altceva si nu cred ca o gasesti pe forumuri. De asta zic sa incerci la ARR. Da-le un telefon, un mail, ceva... ca pe site m-am uitat si eu si iti prinzi urechile :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In sfarsit..

 

daca mai este cineva interesat, documentul in care sunt trecute conditiile ce trebuie sa le indeplineasca motocicletele destinate instruirii practice pt obtinerea permisului auto:

 

 

Categoria AM - vehicul, cu dou, trei sau patru roi, a crui vitez maxim prin construcie este mai mare de 25 km/h dar nu depete 45 km/h i
care este echipat cu un motor cu ardere intern, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindric ce nu depete 50 cm3 sau cu un alt motor
cu ardere intern ori, dup caz, electric, a crui putere nominal continu maxim nu depete 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depete
350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uor sau triciclul cu motor care pstreaz
caracteristicile acestuia.
Categoria A1 – motociclete din categoria A1 fr ata, cu o putere a motorului de maximum 11 kw i cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1
kw/kg, care poate atinge o vitez de cel puin 90 km/h;
Dac motocicleta este acionat de un motor cu ardere intern, capacitatea cilindric a motorului trebuie s fie de cel puin 115 cm3.
Dac motocicleta este acionat cu un motor electric, raportul putere/greutate al vehiculului trebuie s fie de cel puin 0,08 kw/kg;
Categoria A2 - motociclete fr ata, cu o putere a motorului de cel puin 20 kw, dar de maximum 35 kw i cu un raport putere/greutate care nu
depete 0,2 kw/kg;
Dac motocicleta este acionat de un motor cu ardere intern, capacitatea cilindric a motorului trebuie s fie de cel puin 395 cm3.
Dac motocicleta este acionat cu un motor electric, raportul putere/greutate al vehiculului trebuie s fie de cel puin 0,15 kw/kg;
Categoria A - motociclete fr ata, a crei mas fr încrctur este mai mare de 175 kg, cu o putere a motorului de cel puin 50 kw.
Dac motocicleta este acionat de un motor cu ardere intern, capacitatea cilindric a motorului trebuie s fie de cel puin 595 cm3.
Dac motocicleta este acionat cu un motor electric, raportul putere/greutate al vehiculului trebuie s fie de cel puin 0,25 kw/kg;

 

 

@BlackSeraph - link-ul de la tine nu e ok, dar m-am gandit ca are de-a face cu nr 733 din numele fisierului PDF si asa l-am indentificat printre restul balariilor de pe ARR -> /files/legislatie/OMT 733_2013.pdf

 

Merci :)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa imi cumpar in saptamanile care urmeaza un scuter de 500 cmc si vreau sa stiu daca pot sa il inscriu , sa fiu si in regula ! Adica am 19 ani indata si vreau sa stiu de ce categorie trebuie sa dau sa pot fi in regula ? Nu prea inteleg nimic din ceea ce scrie mai sus ? Cum adica minim 400 cmc la A2 ?daca am unul de 125 nu il pot conduce cu A2 ? Multumesc

Editat de benysound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai citit mai sus sunt norme pentru examinare. Adica pregatirea si examenul pentru dobandirea A2 se vor face pe o moto cu o capacitate cilindrica de minim 395cm3. "conditiile pentru obtinerea permisului categoria A2 sunt: varsta 18-23 ani, motocicleta de minim 355cmc, 20-35kw."

 

Ca sa poti conduce cu A2 scuterul de 500, pe care intetionezi sa-l achizitionezi, acesta trebuie sa aiba "puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi cumpar in saptamanile care urmeaza un scuter de 500 cmc si vreau sa stiu daca pot sa il inscriu , sa fiu si in regula ! Adica am 19 ani indata s

Poti face asta fara probleme (sa-l cumperi si sa-l inscrii). Ca sa-l conduci legal, scuterul de 500 cmc trebuie sa aiba sub 47 de cai putere si tu trebuie sa ai categoria A2 pe permis. Daca scuterul are mai multi cai, il poti conduce numai dupa ce ai de peste 2 ani categoria A2 pe permis sau cand implinesti 24 de ani - si ai obtinut categoria A pe permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut pentru detinatorii de scutere am o intrebare

Scuterul care a fost inregistrat pe primarie inainte de noul cod rutier (in cazul meu in 2012), poate circula pe drumurile publice fara itp? sau sant obligat sa ma duc frumusel cu el pentru itp?

 

Intrucat va incepe noul sezon cu aceasta ocazie voi stii daca mai fac asigurare pe 6 luni sau il pur si simlu il vand sau dezmembrez

Multumesc

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Vreau sa stiu si eu daca pot conduce un Kawasaki ZX400R cu categoria A2 . Ce stiti si voi ... se poate ? Iar daca nu ceva motociclete pentru A2 si nu lista aceea ca le-am vazut pe toate si in afara de Ninja 250r si Yamaha MT-03 nu prea ma incanta nimic...app am 1.88 si 104 kg :D

Astept pareri ! Multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca are 62 cai poti sa-ti iei gandu, eventual daca e limitat.

Si eu dau de A2 , luni am sala, si poti conduce cu A2 doar motoare pana in 48 cai , 35kw .

De ce nu te uiti la honda cb500 , suzuki gs500 ? eu am gs500 si numai cuvinte de laude am auzit despre astea 2 modele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...sincer nu ma atrag deloc modelele acelea , nu contest calitatea si practicabilitatea dar...pentru mine nu au acel ceva la urma urmei daca dau un ban sa imi placa si estetica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...