Sari la conținut

Bucuresti-Venezia-Amsterdam-Praga-Bucuresti


Postări Recomandate

Da, exact asta mi-a placut si mie la cehi, nu doar imbinarea intre civilizatie ci si bucuria de a vedea niste slavi civilizati. In Germania si Austria si mie mi s-a parut prea aranjat totul, incat imi era frica sa nu imi iau amenda pentru lipsa vestei reflectorizante (pe care am pregatit-o de acasa si am uitat-o si nu am vrut sa dau 5 euro pe una in Austria), dar a fost ok, nu am vazut nici un fel de politie in Austria, si nu pot sa zic ca le-am simtit lipsa.

In Germania m-a surprins ca unul cu motoreta de 50cc, adica de aia cu care ai voie pe pista de biciclisti, nu s-a strecurat la semafor in fata, desi avea loc o gramada si pista de biciclete. Normal ca am stat si eu in rand cu lumea. Asta mi s-a parut totusi prea de tot. La fel cu parcarile de motociclete, nu am incumetat sa las motorul acolo pe trotuar, stiind ca un prieten a luat in Germania amenda pentru parcat motorul pe trotuar.

Noua ne place exigenta si ordinea nemteasca de la o parte, dar nu cred ca multi romani se pot adapta la ea. Noi suntem mai degraba un fel de Italieni, nu degeaba "de la Rim de tragem", si nu degeaba acolo se duc majoritatea romanilor.

 

Cu datul motorului, intr-adevar, acum nu il dau decat la motociclisti care au motocicleta, sau oamenilor in care am incredere maxima.

In calatorie am zis ca nu o sa dau motorul nimanui, nici macar altui motociclist, pentru ca e alta situatie.

Fara sa ma c.a.c pe mine, chiar nu ma dearanja asa mult daca se intampla in Bucuresti nenorocirea. Am invatat si eu sa conduc pe motocicletele altora si stiu cum e cand nu ai, dar iti doresti foarte mult.

Am stricat si eu pompa de frana la un SV650 a unui prieten si nu a mers o saptamana cu o motorul pana au venit piese, si stiu ca baiatul de mi-a stricat motorul se simtea mai prost decat mine. Cu toate acestea mi-e un fel de ruda, si stiu ca nu a facut-o cu intentie si ca-i pare rau pana si in ziua de azi. Am ramas in continuare prieteni si am fost la el in vizita in decembrie. Ce se zice pe forum e chiar adevarat, fierul chiar se repara :) , important e sa ramai om.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari si din partea mea.

Abia acum am descoperit topicul. Foarte frumos povestit, usor de citit si cu de toate. O calatorie pe cinste care in care ma regasesc si eu in anumite locatii si de ce nu, cu anumite intamplari.

Obersv, atat la tine cat si la alti cititori care s-au exprimat pe topicul tau, ca Llubliana nu prea v-a placut. Mie in schimb mi-a placut foarte mult, ca de altfel toata Slovenia. Eu nici nu sunt un "metropolitan" infocat (drept pentru care m-am si mutat anul trecut din Bucuresti la Rasnov), dar mie oraselul ala mi-a placut foarte mult!

 

La mai multe calatorii si topicuri de acest fel.

S-auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu mi-a placut, orice oras merita vizitat o data (chiar si Bratislava:) ), insa nu toate au ceva ce te face sa ramai mai mult acolo sau sa il revizitezi.

Mi-a placut centrul si castelul, mi-a placut ca e foarte curat, dar era GOL orasul, asta mi s-a parut ciudat si trist, cativa masini, cativa oameni.

Era duminica, poate erau plecati toti la mare. Orasul nici nu e mare de fel, si nu a fost capitala decat dupa destramarea Yugoslaviei, de aceea nici pretentiile nu sunt atat de ridicate.

Dezamagirea a venit si in parte de la faptul ca inainte fusesem in Zagreb, tot oras slav, dar care totusi are mai multe privelisti de oferit, din punctul meu de vedere.

 

Slovenia in general mi-a placut, mi-au placut satele cu tenta medievala in varfuri de dealuri impadurite, pe care le-am vazut de pe autostrada, si imi pare rau ca nu am avut timp sa trec prin vre-unul. Presupun ca erau asemanatoare ca si atmosfera cu Pelhrimov.

La camping am vorbit cu un nene paznic, dar care surprinzator stia engleza la nivel conversational, si am vorbit cu el vreo 10-15 minute despre situatia de la ei, si a zis ca e destul de trista, desi e in UE si zona euro, lumea din provincie e nevoita sa plece, si le-am zis "pai sunt un milioan de romani plecati in Italia, cat jumate din toti slovenii, si voi sunteti la o aruncatura de bat, de ce nu mergeti acolo?", si a zis ca e greu pentru ei ca slavi sa invete limba italiana/latina. A zis ca multi pleaca mai degraba spre Austria.

A zis ca in provincie la ei salariile sunt de 500-600 de euro, 800 fiind deja mult (vorbim de angajati "simpli", probabil fara studii superioare, cum era si el), a zis ca in capitala e ceva mai bine, dar din cauza chiriilor, veniturile nete sunt relativ mici.

 

Imi pare rau ca nu am interactionat mai mult cu oameni bastinasi din fiecare tara, dar nu prea am avut ocazii, dar unde am avut, am facut-o. Aici ar fi un plus pentru cei care folosesc couch-surfingul, ca pot face parte pentru o seara (sau mai mult) dintr-o familie de alta natie.

 

Oricum, dupa peripetiile pe care le-am avut in Italia, cand m-au ajutat italienii si albanezii, m-am convins inca o data ca nu conteaza natia, ci conteaza omul. Sunt oameni buni peste tot, la fel cum sunt si oameni rai.

In Croatia am zis ca mi s-au parut neprietenosi, pentru ca la benzinarie a intrebat ceva vanzatorul (probabil "doriti si o cafea?" sau ceva de genul), si i-am zis "sorry, english, russian please?", si s-a incretit si a facut cu mana gen "lasa, nu te mai obosi", mi s-a parut nepoliticos.

Dupa care am oprit in varf de deal sa ne facem poze, si erau doi biciclisti, si i-am rugat sa ne faca o poza, au avut tot o atitudine de genul "ok, fie, hai ca fac o favoare", si cand facea poza a avut ghinionul sa il intebe o viespe de ochi.

Acum nu oi fi eu vinovat ca exat in momentul ala a venit viespea, si omul a facut poza, si mi-a dat aparatul si vorbind foarte nemultumit cu prietenul lui in croata au plecat, neraspunzand in nici un fel la "thank you"-ul meu.

In magazin la fel, am intrebat unde au o toaleta si am primit un raspuns nemultumit cu o indrumare cu mana.

Nu zic ca toti sunt asa, dar asa i-am nimerit eu pe croati :)

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ai nimerit tu, eu am intalnit oameni super OK si in Croatia si in Slovenia, vorbitori de engleza si saritori. Mai prietenosi ca in Cehia, oricum. Dar depinde mult, sunt oameni si oameni peste tot. Vezi ca vorbitorilor de ceha/croata/slovena/slovaca nu le place sa le zici de rusa, majoritatea nu-i inghit pe rusi prea tare, mai ales cehii. :D

 

Am un amic roman in Bratislava, de fapt statea in Bratislava.. acum s-a mutat. Cand l-am vizitat eu, tot asa era pustiu si mi-a explicat ca majoritatea lumii pleaca in weekend la tara sau pe unde au case de vacanta.. asa ca orasul ramane nepopulat. Cum vine weekendul cum o taie toti.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo pentru excursie si multumim pentru ca-ti faci timp sa scrii pe aici, te citeste destula lume stai linistit :)

Oricum, dupa peripetiile pe care le-am avut in Italia, cand m-au ajutat italienii si albanezii, m-am convins inca o data ca nu conteaza natia, ci conteaza omul. Sunt oameni buni peste tot, la fel cum sunt si oameni rai.

 

exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa excursia.

 

 

Ce e cu semnul asta si unde l-ai intalnit?

In Austria in benzinarii, cica nu ai voie sa alimentezi motocicleta cocotat pe ea, tre sa de dai jos sa o pui pe cric.

Eu am incerca sa ii explic lu ala de la benzinarie ca daca o pun pe cric e pe o parte si imi intra cu 2-3 litri mai putin decat daca e dreapta.

 

Ma rog, mi se pare o prostie, dar cred ca au fost colegi de ai nostri bravi care o fi uitat sa puna cricul si si-or fi scapat motoarele pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa aventura... vorba aia: "totul e bine , cand se termina cu bine!!" Mi-a facut placere sa trec imaginar prin ce ati trecut si voi!! La cat mai multe iesiri :D :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoasa aventura,tu ai putea trimite articolul la o revista :)

am avut placerea de a citi tot ce ai scris,chiar daca imi tin ochii deschisi cu ajutorul scobitorilor..si imi doresc sa plec si eu cu prietena intr-un euro-trip la fel ca al tau.Am mai fost odata,dar cu masina alaturi de prieteni..si la fel cum ai spus si tu,extrem de frumoase peisaje,drumurile,oamenii.parca nu mai vrei sa pleci de acolo :)

ai trecut si pe la Red Light District ?:))

 

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in Amsterdam fusesem in vacanta de iarna 2011-2012, si normal ca am vizitat red light-ul (de mai multe ori chiar:) ), dar doar in vizita, nu cu "afaceri", ca nu ma lasa prietena :P.

Ca tot veni vorba, iarna mi s-a parut aglomerat Amsterdamul, dar vara a fost si mai si. Pe la Amsterdam Central era greu sa mergi pe jos, era cum e la noi la metrou la unirii la 8 dimineata.

 

Cred ca orice calatorie e realizabila, trebuie doar sa iti propui, dat fiind faptul ca altii fac ocolul lumii, 6k km, pe langa ei mi se pare o plimbare, si cam asta a si fost. Banii nu au fost multi, oricine isi permite o motocicleta si intretinerea ei, ar trebui sa isi permita si o astfel de calatorie la 1-2 ani. Precizez ca se putea si mai low-cost de atat, daca nu mancam din cand la restaurante, daca stateam doar la cort, si nu luam suveniruri, cred ca limita inferioara pt 2 persoane ar fi pe la 1000-1100 de euro.

 

Anul asta din pacate bugetul nu imi permite o calatorie mai mare, asa ca o sa ma limitez la cateva zile in Grecia.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa aventura! Frumosa descriere! Am ramas impresionat de varietatea de trairi de care ati avut parte intr-un timp asa de scurt . Eu urmeaza sa fac in iunie un traseu asemanator si chiar nu aveam de gand sa-mi bugetez in bagaje haine groase si harti suplimentare in afara de gps. Felicitari ! La cat mai multe ture !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa aventura! Frumosa descriere! Am ramas impresionat de varietatea de trairi de care ati avut parte intr-un timp asa de scurt . Eu urmeaza sa fac in iunie un traseu asemanator si chiar nu aveam de gand sa-mi bugetez in bagaje haine groase si harti suplimentare in afara de gps. Felicitari ! La cat mai multe ture !

 

E drept ca am fost in armura. Probabil cu geaca de piele nu era asa dramatic pentru mine:)

Atlas rutier musai. E unul pe la 60 de lei, dar are toata europa la calitate foarte buna.

 

Nu-mi explic cum de nu te-am felicitat pana acum. Bravo! La mai multe! :cheers:

mersi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo voua.

A reusit "scurta" ta poveste sa ma intrerupa de la munca, ceia ce se intampla foarte rar. O experienta interesanta si ca ori ce poveste are rele dar mai ales bune. Pe langa respectul pentru excursia cu peripetii si poveste extraordinara cred ca este o motivare pentru ceilalti rideri. Daca voi ati putut noi nu avem decat sa incercam... si cine stie, or sa apara si alte povesti incredibile.

 

Felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru excursie! Am facut si eu 10 mii km in 2 luni cu prietena tot prin Europa pe un f650 din 98, sper sa am si eu timpul sa va impartasesc experientele. Mi-a placut cum te-ai descurcat cu incidentul din italia. Ai avut noroc de oameni deosebiti.

Sunt curios de experientele couch surfing, initial am vrut sa apelam si noi, dar apoi n-am mai facut-o. A fost ok dpadvd?

 

BTW cand planuiti Grecia caci si noi ne gandeam la acelasi lucru. Sau ma rog, daca sunteti lonely travelers nu-i bai. :)

 

ps. apropo de haine groase, mie nu mi-au lipsit cat cele de ploaie. :)))

Editat de 1ntruder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru felicitari.

Cu Grecia depinde de bani, caci planuiesc sa imi iau masina, si s-ar putea sa nu mai am biget.

Daca o sa am insa, probabil in Septembrie, ar fi frumos sa gasesc si pe altii care sa mearga, caci in 2 cred ca o sa fie trist (anul trecut am fost 2 pe moto + 5 in masina, si a fost vesel). Oricum s-a invatat prietena si acum i se pare plictisitor sa stam mai mult de 2 zile pe loc, deci probabil in Grecia o sa colindam 2-3 locatii la 2-300km distanta:)

 

Couch surfingul probabil e super pentru ca interactionezi cu oameni locali, insa nu mers ep varianta asta din 2 motive

1. Depindeam de date fixe

2. Mi se pare corect ca atunci cand cer de la cineva cazare, sa pot sa ofer si eu la randul meu (eventual altora), ceea ce momentan este imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Felicitari !!! Foarte tare ce ati facut. Eu imi doresc sa iti calc pe urme dar m-am gandit mai bine si un drum atat de lung cu un Naked este foarte obositor, dar tot imi doresc :). A, si m-ai convins ca Viespea nu te lasa in drum niciodata :)). Felicitari!!!

Editat de Straic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu depasesti 110km/h nu e mare diferenta intre un naked si altceva, adica nu e diferenta atat de mare incat sa te opreasca din drum sau sa te oboseasca exagerat vantul.

Pozitia e ok, saua insa reprezinta o problema, dar sunt solutii si aici care te pot ajuta.

Conteaza mult si echipamentul pe care il ai, ca si ala iti influenteaza confortul.

 

Hornetelul meu a fost intotdeauna servisat la timp si tot ce inseamna mecanica "usoara" este facuta de mine, de aceea nu mi-am facut griji ca ma lasa motocicleta la drum. Dupa ce am schimbat motorul in Italia aveam mai mari emotii desi eara motorul mai "tanar", tocmai pentru ca nu stiam exact ce e de capul lui.

Pana la urma s-a dovedi a fi ok, am facut deja 14 mii km cu el si merge bine.

 

Inca un sfat important, daca vreti sa faceti un drum investiti intr-un amortizor spate aftermarket, merita tot banii, eu din pacate am facut asta abia dupa calatorie si mi-am dat seama cat a diferenta era sa fie.

 

@sorinandrei, nici eu nu as putea acum sa imi vand hornetul dupa toate evenimentele prin cate am trecut cu el. Desi este o motocicleta care nu exceleaza la nimic in particular, se descurca pe orice fel de drum, este fiabila si in caz de peripetii minore o poti repara cu o trusa care iti incape sub sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa detaliezi putin?

 

Inca un sfat important, daca vreti sa faceti un drum investiti intr-un amortizor spate aftermarket, merita tot banii, eu din pacate am facut asta abia dupa calatorie si mi-am dat seama cat a diferenta era sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai amortizorul de la hornet din start nu e prea grozav, desi mie mi se parea ok. Cand am plecat la drum deja era destul de obosit, avea 75k km.

Cand m-am intors din calatorie am gasit un amortizorl Hagon, l-am schimbat si e alta viata, amortizeaza mult mai bine, sa zicem pe drum cu piatra cubica sau similar, confortul este considerabil mai bun.

La viteze mai mare cum ar fi 130-150 valurile lungi in drum nu mai dau senzatie de insecuritate, motocicleta sta mai lipita de sosea.

Nu zic ca e imperios necesar, dar e binevenit la un Hornet 98-06. Tu vad ca ai CBF1000 care sigur are un amortizor spate mult mai bun ca la hornet si acolo nu cred ca se pune problema.

 

Ca si nota, am mers is pe alte horneturi, cu amortizor stock cu kilometri mai putin si tot rusinoase erau. De fapt in cam orice review din afara motocicleta este laudata la toate aspectele, mai putin franele si suspensia care se recomanda a fi upgradate in primul rand.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acum am vazut raspunsul.

Pe sosea buna n-am nicio problema, merge foarte bine. Dar cand dau de sosea cu gropi ("bombardata", nu ma plang de cateva mici gropi) sau cand ies de pe asfalt nu mai e deloc amuzant. Probabil s-ar putea face ceva si din reglarea preload-ului, e pe pozitia 3 din 7 parca (cum vine din fabrica). Din pacate e singurul reglaj care se poate face la suspensia spate, iar la suspensia spate nu se poate face niciun reglaj (singura varianta e sa schimbi vascozitatea uleiului din amortizoare, dar am ramas pe 10w, cat e standard, ca pe fata mi se pare ok).

Ma gandeam ca amortizoarele aftermarket au mai multe reglaje, inclusiv de rigiditate, si ca la asa ceva te referi.

 

Tu vad ca ai CBF1000 care sigur are un amortizor spate mult mai bun ca la hornet si acolo nu cred ca se pune problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...