Sari la conținut

Simering ulei/praf furca


Postări Recomandate

Vreau sa imi fac o revizie a furcii si nu stiu de care sa iau. Care sunt mai ok?

 

Ariete

Athena

All Balls

 

Dezavantajul la Ariete e ca face doar simeringurile de ulei si nu de praf, restul comercializeaza kit cu simeringurile de ulei/praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca cele de praf trebuie neaparat schimbate. Nici cele de ulei, daca nu curg.

Poti sa schimbi uleiul si-atat. Plus spalat in interior, dar asta poti face si fara sa scoti semeringurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai le-am schimbat pe cele de ulei cu Ariete. Ti le recomand! Cele de praf nu necesita inlocuire decat daca sunt rupte, dar in cele mai multe cazuri sunt refolosibile de fiecare data.

De All Balls nu am auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le schimb si pe alea de praf ca am o zgarietura foarte fina pe crom din cauza unei acumulari de jeg/pietre. Daca tot servisez furca le schimb. Fiind USD , nu vreau sa demontez iar furca pentru a le schimba.

 

Am comandat athena ca vine kit impreuna cu cele de praf. Sunt made in Italy. Am citit mai mult despre All Balls (made in china, nu se mai fac in sua), sunt mai multi clienti nemultumiti decat multumiti.

Editat de sorinm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci schimba-le. Daca n-ai ce face. Dar imi pare ca o sa schimbi semeringurile original de calitate cu niste aftermarketuri de 2 lei.

 

Eu am detinut o mobra fabricata in 1991 la care n-au fost schimbate semeringurile la furca si actuala e din 94.

O am de doi ani, am schimbat uleiul anul trecut dar nici nu m-am atins de semeringuri, n-am de ce. Nu curg.

Daca le-apuca cumva cursul cat imi ia sa le schimb...

 

In schimb, la toti la care le-am schimbat semeringurile la furca am auzit povestea "baga-mi-as, le-am schimbat anu trecut si-acu; iar curg!".

Concluzia o tragi singur.

La o mobra din 2005 nu as face asa ceva nici sa ma rogi frumos. Schimba uleiul si sa fie sanatoasa. Daca o sa inceapa sa curga la un moment dat ce mama manoperei ai de facut, e treaba ce o faci intr-o dimineata de sambata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucul simeringului antipraf are multe fisuri de la imbatranire deci uzura timpului exista. Poate cel de ulei e in stare buna dar prefer sa stau cu inima impacata ca am schimbat si ala daca tot servisez furca. Athena nu e chiar de doi lei, mira-m-as daca Athena sau Ariete sunt chiar producatorii simeringurilor OEM tinand cont ca Hornetul este produs in Italia acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca or curge mai devreme de 3-4 ani o sa postez aici ca sa rasuciti cutitu-n rana :crack:

 

Acum serios, toti zic de Athena ca`s ok, vom vedea.



Hai ca sunt mai cu inima impacata. Cica Athena e o subdivizie a lui NOK, producatorul de simeringuri OEM ptr japoneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Plus spalat in interior, dar asta poti face si fara sa scoti semeringurile.

zi mi si mie cu ce merg spalate pe interior ca si eu fac acelasi lucru furcii doar ca vreau sa o si spal inainte a a pune noul ulei. ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil decarbusol, e mai ieftin. Cu cuzinetii nu imi fac probleme ca moto are 11.000 Km ptr care as fi in stare sa imi donez un rinichi ca sunt reali dar nu se stie niciodata in ce stare sunt ... shit may happen.



L.E. Decarbusol inainte de a monta simeringurile ca le ataca rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil decarbusol, e mai ieftin. Cu cuzinetii nu imi fac probleme ca moto are 11.000 Km ptr care as fi in stare sa imi donez un rinichi ca sunt reali dar nu se stie niciodata in ce stare sunt ... shit may happen.

 

L.E. Decarbusol inainte de a monta simeringurile ca le ataca rau.

dar un lichid mai slab chiar nu merge? gen...motorina ?

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beldody are dreptate, cei OEM sunt cei mai indicati.

La primul schimb de ulei in furca si eu am fost tentat sa schimb si simeringurile si luasem niste Athena care erau cu buza simpla (cei OEM sunt cu buza dubla) si se vedea ca lasau ditai dara de ulei pe jambe.

Am remontat piesele vechi care tin fara probleme si nu cred ca o sa necesite shimbare prea curand. Daca aveam si ciorapi pe jambe cred tineau cat mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dac nu-s chinezarii semeringurile care curg dupa un an maxim nu curg din vina lor... cati dintre voi se sinchisesc macar sa masoare jocul furcii? cuzinetii aia pot avea un mic joc pe care daca nu-l verifici nu-l simti neaparat in furca...

Cum se masoara jocul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi mi si mie cu ce merg spalate pe interior ca si eu fac acelasi lucru furcii doar ca vreau sa o si spal inainte a a pune noul ulei. ms

 

Eu folosesc spray de spalat universal degresant - de-asta:

 

379a12eaddf4179f22b7089e9d03b3f5.jpg

 

Am gasit odata intr-un magazin de piese auto cu 2 euro bucata si mi-am luat multe. :D

Poti folosi orice spray degresant din magazine, chiar si din hypermarket, am vazut ca si la LIDL au unele ieftine si bune..

Motorina e cleioasa si ramane la interior. Ar merge sa bagi cu motorina dar la final tot o clatire cu un spray de-asta as face.

 

@Performance_solutions, decat sa consumi aiurea benzina mai bine cu un spray de-asta. Benzina pute, imputi tot locul unde lucrezi, apoi ce dracu faci cu ea, unde o versi, s.a.m.d..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Performance_solutions, decat sa consumi aiurea benzina mai bine cu un spray de-asta. Benzina pute, imputi tot locul unde lucrezi, apoi ce dracu faci cu ea, unde o versi, s.a.m.d..

 

depinde de om, mie-mi place cum miroase! :D o vars intr-un bidon, filtrata cu o carpa si spal alte mizerii cu ea, suruburi, scule, rulmenti buni carora trebuie sa le schimb vaselina, chestii de astea. pe masura ce se murdareste ii schimb destinatia. pentru chestii gen furc si rulmenti folosesc benzina curata, pentru scule si suruburi filtrata, cea jegoasa (plina de ulei) pentru spalat exteriorul motoarelor si a lanturilor normale, a capacelor de pinioane si tot asa. pana la urma se duce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate simeringurile din lista sunt bune si in acelasi timp sunt proaste, inclusiv OEM, inclusv NOK, inclusiv aproape orice gasiti acum pe piata :(

Sunt bune pt ca isi fac treaba de etansare.

Sunt proaste pt ca au frecare mare cu jamba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ma bag intr-o discutie veche: a polisat careva jambele inainte de a pune semeringurile noi? Citind forumuri straine am vazut ca este recomandat acest lucru. Altfel, oruce semering pui va curge.

daca tuburile sunt noi sau in perfecta stare nu-i neaparat necesar, eu polishez si pistoanele din etrieri

post-36094-0-74639200-1424688724_thumb.jpg

post-36094-0-99390900-1424688733_thumb.jpg

post-36094-0-49360200-1424688740_thumb.jpg

post-36094-0-48319800-1424688746_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...