Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

Cine stie unde pot sa repar o janta de aluminiu? A fost lovita probabil inainte sa iau eu mobra si are cativa pori prin care scapa aer (acum am vazut ca pe interior e aplicata o solutie din aceea ca poxilina, dar neagra, are probabil a avut pana acum rolul de a astupa porii respectivi). A inceput sa scape aer prin porii aia si nu sta roata umflata mai mult de 2 zile, ceea ce ma enerveaza. As vrea sa-i dau o sudura, sau ceva acolo sa rezolv porii respectivi.

 

Merci! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine stie unde pot sa repar o janta de aluminiu? A fost lovita probabil inainte sa iau eu mobra si are cativa pori prin care scapa aer (acum am vazut ca pe interior e aplicata o solutie din aceea ca poxilina, dar neagra, are probabil a avut pana acum rolul de a astupa porii respectivi). A inceput sa scape aer prin porii aia si nu sta roata umflata mai mult de 2 zile, ceea ce ma enerveaza. As vrea sa-i dau o sudura, sau ceva acolo sa rezolv porii respectivi.

 

Merci! :laugh:

Pe Plevnei..eu acolo mi-ar reparat toate jantele. Si la masina si la moto..de 2 ori. Cum mergi dinspre Marasti spre Someseni, pe partea stanga , dupa Lemnconfex, Rompetrol si acea linie ferata, e un atelier mare cu reclama afara''reparatii jante''.

Dibacii de acolo fac minuni...nu doar la preturi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

stau in cluj pana miercuri, imi puteti spune unde imi pot curata & unge si eu lantul? sau de unde pot cumpara un spray pt lant macar?

de asemenea , cine are o casca de imprumut pt o zi? ofer garantie

las un nr tel: 0740 454 181

 

Luni seara ajung 'napoi in Cluj. Daca vrei, am o casca flip-up. E pe 60cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Plevnei..eu acolo mi-ar reparat toate jantele. Si la masina si la moto..de 2 ori. Cum mergi dinspre Marasti spre Someseni, pe partea stanga , dupa Lemnconfex, Rompetrol si acea linie ferata, e un atelier mare cu reclama afara''reparatii jante''.

Dibacii de acolo fac minuni...nu doar la preturi :laugh:

 

 

Ok, merci mult. O sa le fac o vizita cand iese soarele. Ai idee daca tre' sa ma duc cu janta in mana, sau o demonteaza ei acolo? Ca stiu ca sunt multi care nu se baga sa dea jos roti de pe motoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, merci mult. O sa le fac o vizita cand iese soarele. Ai idee daca tre' sa ma duc cu janta in mana, sau o demonteaza ei acolo? Ca stiu ca sunt multi care nu se baga sa dea jos roti de pe motoare...

 

Trebuie sa duci janta goala goala. Fara discuri, fara pinioane fara guma. Daca nu te descurci singur, te ajuta Dragos langa Gara cu demontatul si remontatul pieselor pe janta. Daca nu ai timp si il rogi frumos se ocupa el si de transport si rezolvat problema indreptatului. Pretul distractiei o afli din pacate doar cand au baietii janta in mana dar de obicei merita. Mie o singura janta ovalizata mi-au reparat dar urmele nu se vedeau aproape deloc si m-a costat 110 lei indreptatul parca.

Mesaj completat

nimeni cu o duba pt un transport moto pina la rar?

 

/index.php?...&hl=remorca Te ajuta si cu un 300C pt nunta daca vrei :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imageoz.jpg

Pentru Cine vrea o asigurare obligatorie ieftina, mai ales la moto...

Sper ca nu deranjeaza pe nimeni ca am postat aici anuntul si nu la BURSA LOCALA.

 

 

http://img543.imageshack.us/i/imageoz.jpg/

 

O mica recomandare personala legata de "cea mai ieftina asigurare". Chiar daca beneficiaru asigurarii pana la urma este cel pe care il accidentam si nu noi in mod direct, ganditi-va ca va loveste un nenea cu o masina/moto si el este vinovat, va faca o dauna substantiala si are asigurare "ieftina" la Carpatica (asta e cel mai negru scenariu posibil din lista asiguratorilor "ieftini"). O sa ajungeti sa va platiti cel putin vreo 50 % din paguba singuri pentru ca meseriasii de la asigurari o sa va aprobe o suma muult sub devizul de reparatie, o sa gasiti greu un service (inclusiv din lista agreata de asigurator) care sa vrea sa va ia la reparat si in final eventual o sa va mancati si nervii cu un proces (asta daca nu renuntati intre timp sa va mai recuperati paguba).

Eu dupa ce am muscat-o odata asa (m-a lovit un nenea asigurat la carpatica) si am mai studiat apoi putin fenomenu am ajuns la concluzia ca mai bine dau 20-30 ron in plus pe o asigurare facute de o firma cu o reputatie de buna platnica , macar sa stiu ca daca o comit vreodata nu il bag pe unu in rahat :laugh:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica recomandare personala legata de "cea mai ieftina asigurare". Chiar daca beneficiaru asigurarii pana la urma este cel pe care il accidentam si nu noi in mod direct, ganditi-va ca va loveste un nenea cu o masina/moto si el este vinovat, va faca o dauna substantiala si are asigurare "ieftina" la Carpatica (asta e cel mai negru scenariu posibil din lista asiguratorilor "ieftini"). O sa ajungeti sa va platiti cel putin vreo 50 % din paguba singuri pentru ca meseriasii de la asigurari o sa va aprobe o suma muult sub devizul de reparatie, o sa gasiti greu un service (inclusiv din lista agreata de asigurator) care sa vrea sa va ia la reparat si in final eventual o sa va mancati si nervii cu un proces (asta daca nu renuntati intre timp sa va mai recuperati paguba).

Eu dupa ce am muscat-o odata asa (m-a lovit un nenea asigurat la carpatica) si am mai studiat apoi putin fenomenu am ajuns la concluzia ca mai bine dau 20-30 ron in plus pe o asigurare facute de o firma cu o reputatie de buna platnica , macar sa stiu ca daca o comit vreodata nu il bag pe unu in rahat :laugh:.

Practic te poti baga singur in rahat, ca ala pagubit de tine te poate da in judecata pentru diferenta care nu ii acoperita de asigurare si tu la randu tau sa dai in judecata firma de RCA ca sa iti recuperezi paguba :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica recomandare personala legata de "cea mai ieftina asigurare". Chiar daca beneficiaru asigurarii pana la urma este cel pe care il accidentam si nu noi in mod direct, ganditi-va ca va loveste un nenea cu o masina/moto si el este vinovat, va faca o dauna substantiala si are asigurare "ieftina" la Carpatica (asta e cel mai negru scenariu posibil din lista asiguratorilor "ieftini"). O sa ajungeti sa va platiti cel putin vreo 50 % din paguba singuri pentru ca meseriasii de la asigurari o sa va aprobe o suma muult sub devizul de reparatie, o sa gasiti greu un service (inclusiv din lista agreata de asigurator) care sa vrea sa va ia la reparat si in final eventual o sa va mancati si nervii cu un proces (asta daca nu renuntati intre timp sa va mai recuperati paguba).

Eu dupa ce am muscat-o odata asa (m-a lovit un nenea asigurat la carpatica) si am mai studiat apoi putin fenomenu am ajuns la concluzia ca mai bine dau 20-30 ron in plus pe o asigurare facute de o firma cu o reputatie de buna platnica , macar sa stiu ca daca o comit vreodata nu il bag pe unu in rahat :laugh:.

Perfect de acord cu tine si subscriu si eu la sfatul tau de a se pune fiecare in situatia asta! Intamplator si eu sunt in situatia asta, dupa ce cel care m-a lovit (vinovat de producerea accidentului) are asigurare la ARDAF, iar aceasta societate de asigurari refuza sa ma despagubeasca. Inainte de a semna o polita de asigurare , ganditiva bine daca merita sa platiti mai putin. Este acelasi lucru, daca este sa facem o comparatie cu cumpararea unei motociclete: ce preferati, sa achizitionati un "First Bike) cu 2000 de euro, sau o Honda CB 500 cu 2500 de euro? Platesti ceva mai mult, dar dormi linistit noaptea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ca sa lamuresc pe toata lumea... Programul care mi l-a pus la dispozitie firma de brokering afiseaza in urma completarii datelor clientului, o lista cu vreo 10 firme de asigurari(Carpatica, Ardaf,Astra, etc). Dintre astea clientul isi alege care doreste. Binenteles ca modul de despagubire e DIFERIT in functie de pret. Spre exemplu pentru motocicleta mea din 2002 de 600cm am ales din acea lista asigurarea cea mai ieftina(68 lei). Puteam sa aleg una de pana la 260 lei care, REPET m-ar fi despagubit intr-o alta maniera. Crede-ma ca majoritatea clientilor se gandesc sa fie cel mai ieftin, fiind o greseala. Deci totul sta la latitudinea clientului. Si inca ceva.... Pretul asigurarii se calculeaza in functie si de cele mai mici criterii. Spre exemplu: daca ai copii minori, daca esti somer, daca ai permisul de multi ani, pretul scade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic te poti baga singur in rahat, ca ala pagubit de tine te poate da in judecata pentru diferenta care nu ii acoperita de asigurare si tu la randu tau sa dai in judecata firma de RCA ca sa iti recuperezi paguba :(

Asta de unde ai mai scos-o?

Documenteaza-te te rog inainte de a induce tinerii ''pioneri'' ai forumului , intr-o mare eroare.

 

Parerea mea :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta de unde ai mai scos-o?

Documenteaza-te te rog inainte de a induce tinerii ''pioneri'' ai forumului , intr-o mare eroare.

 

Parerea mea :laugh:

M-am documentat eu si are dreptate :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta de unde ai mai scos-o?

Documenteaza-te te rog inainte de a induce tinerii ''pioneri'' ai forumului , intr-o mare eroare.

 

Parerea mea :laugh:

 

hai ma bateti-va odata...tot aici prin forum har-mar...ceva actiune yzule :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ca sa lamuresc pe toata lumea... Programul care mi l-a pus la dispozitie firma de brokering afiseaza in urma completarii datelor clientului, o lista cu vreo 10 firme de asigurari(Carpatica, Ardaf,Astra, etc). Dintre astea clientul isi alege care doreste. Binenteles ca modul de despagubire e DIFERIT in functie de pret. Spre exemplu pentru motocicleta mea din 2002 de 600cm am ales din acea lista asigurarea cea mai ieftina(68 lei). Puteam sa aleg una de pana la 260 lei care, REPET m-ar fi despagubit intr-o alta maniera. Crede-ma ca majoritatea clientilor se gandesc sa fie cel mai ieftin, fiind o greseala. Deci totul sta la latitudinea clientului. Si inca ceva.... Pretul asigurarii se calculeaza in functie si de cele mai mici criterii. Spre exemplu: daca ai copii minori, daca esti somer, daca ai permisul de multi ani, pretul scade.

Si eu folosesc acest program in calitate de broker de asigurari. Parerea mea este alta si e sustinuta de date concrete. Toate firmele de asigurari asigura un plafon maxim de daune cu totul suficient pentru accidente normale, adica nu fapta de a arunca in aer o benzinarie de exemplu, situatie in care daunele provocate sint imense.

 

Pe de alta parte concurenta intre firmele de asigurari este benefica pentru noi, altfel cuantumul asigurarilor ar urca la ceruri. Lacomia umana este infinita si poate fi stavilita doar administrativ (ceea ce nu se mai face in democratie) sau prin efectul concurentei in cazul nostru. Faptul ca o asigurare "scumpa" facuta la Tiriac de exemplu te scuteste de probleme in cazul in care lovesti pe cineva este real, dar este problema fiecaruia sa decida propria conduita care depinde mereu de citi bani are in buzunar. Cei care nu se uita la bani sau cei care sint "ciocanitori" de profesie nu au decit sa se asigure la Tiriac, eu va sfatuiesc sa va faceti cea mai ieftina asigurare posibila, deoarece probabilitatea de a deveni "terminatori" cu prilejul unui accident iese cu multe 0-uri dupa virgula.

 

Cuantumul de daune acoperit de orice contract de asigurare indiferent de societate este absolut suficient pentru daunele pe care le poti provoca cu o motocicleta si mai departe totul depinde de modul in care partea vatamata urmareste ca inspectorii de daune sa-si faca corect meseria. In cazul in care cel lovit este fraier si nu-si urmareste interesele va constata repede ca este destul de inutil sa te dea in judecata, tu fiind acoperit de contractul de asigurare. In cel mai rau caz in care te actioneaza in judecata si cistiga dupa epuizarea tuturor cailor de atac, dai la rindul tau asiguratorul respectiv in judecata si cistigi in mod sigur daca certificatul constatator facut de politie este corect. Eu zic ca este singurul lucru la care este bine sa fii atent in situatia cind esti implicat intr-un accident.

 

Asigurarile cele mai ieftine sint cele incheiate in urma unor oferte personalizate.

Cei care doresc oferte de asigurari cit mai bune sa trimita unui broker urmatoarele date esentiale: serie sasiu (numar de identificare (ala lung de pe talon)) CNP-ul, anul obtinerii carnetului, judetul si localitatea unde este inregistrat motorul, numarul de inmatriculare, datele motorului(tip, cap cilindrica, putere(kw).

Asiguratorii inteligenti au acces la bazele de date respective, verifica informatiile si lanseaza oferte personalizate uneori foarte avantajoase, mai bune decit asigurarile vindute la toptan. Brokerul va va face astfel cea mai buna oferta locala posibila.

 

Va mai puteti asigura si de pe site-uri dar riscati ca informatiile postate acolo sa nu fie actualizate si sa pierdeti timpul degeaba.

Deasemenea e bine de stiut ca assigurarile sint cele mai ieftine in ianuarie cind asiguratorii cauta sa-si atraga "bataia pestelui".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am documentat eu si are dreptate :(

Cristi, nu-mi ramane decat sa te suspectez ca participi la ''slujbele'' de joi seara din Pub, alaturi de Dan Cata la predicile lui Galen.

 

In cel mai rau caz in care te actioneaza in judecata si cistiga dupa epuizarea tuturor cailor de atac, dai la rindul tau asiguratorul respectiv in judecata si cistigi in mod sigur daca certificatul constatator facut de politie este corect. Eu zic ca este singurul lucru la care este bine sa fii atent in situatia cind esti implicat intr-un accident

Nu are treaba pagubitul cu vinovatul. E fara sens, cu toate ca logica din ''PUB'' poate duce la o astfel de concluzie.

Victima se judeca (asta daca nu e somer sau prin absurd are prea mult timp liber) DIRECT cu asiguratorul

------------------------------

 

Si cand spun toate astea...le spun din experienta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa duci janta goala goala. Fara discuri, fara pinioane fara guma. Daca nu te descurci singur, te ajuta Dragos langa Gara cu demontatul si remontatul pieselor pe janta. Daca nu ai timp si il rogi frumos se ocupa el si de transport si rezolvat problema indreptatului. Pretul distractiei o afli din pacate doar cand au baietii janta in mana dar de obicei merita. Mie o singura janta ovalizata mi-au reparat dar urmele nu se vedeau aproape deloc si m-a costat 110 lei indreptatul parca.

 

Merci de raspuns. Am fost pana acolo si era asa cum m-am asteptat. A zis ca pot sa o duc cu discuri si cu cauciucul pe ea, doar ca a zis ca ei nu o dau jos de pe moto. A zis ca ar fi recomandat sa o duc asa, deoarece dupa reparatie o si echilibreaza (ceea ce e foarte bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...