Sari la conținut

Nivel ulei


Babutza
 Share

Postări Recomandate

De aproximativ doua saptamana sunt posesorul unui Hornet pc41 din 2008. In perioada aceasta am facut si schimbul de ulei; mecanicul chiar mi-a sugerat din cand in cand sa verific nivelul la ulei prin gemuletul respectiv, cu motorul in pozitie dreapta. Cand motorul e pe cric, Avad in vedere ca atat cricul cat si gemuletul sunt pe partea stanga, nu ar trebui sa se vada deloc uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aproximativ doua saptamana sunt posesorul unui Hornet pc41 din 2008. In perioada aceasta am facut si schimbul de ulei; mecanicul chiar mi-a sugerat din cand in cand sa verific nivelul la ulei prin gemuletul respectiv, cu motorul in pozitie dreapta. Cand motorul e pe cric, Avad in vedere ca atat cricul cat si gemuletul sunt pe partea stanga, nu ar trebui sa se vada deloc uleiul.

Nu stiu in ce galaxie a fost facut motorul tau,dar hornetul 2007/2008 are geamul de ulei pe dreapta!!!

Uleiul ar trebui sa se vada can motorul este in pozitie dreapta...nu pe cric!

post-15340-0-84775300-1366176663_thumb.jpg

post-15340-0-63682600-1366176678_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defapt se verifica cu motorul drept si riderul pe motor fiind ajutat de un prieten sa iti verifice gemuletul...

 

 

Se poate verifica si singur daca ai de unde sa il prinzi cu 1 singura mana te apleci, pui un genunchi jos si analizezi. Pe pozitie verticala este este f usor de tinut si simtit . Eu unul asa verific uleiul singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar pt un hornet din 2005?...cum se masoara corect cu joja din dotare? o scot..o sterg...dupa care o bag din nou in motor si....se mai infileteaza?...sau ramane doar asa cat intra fara filet...va multumesc si scz daca am fost penibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la joja se ia cu ea fara sa o infiletezi, tot cu motorul drept (in echilibru)

Sigur se ia nivelul la ulei cu joja neinfiletata??? Manualul spune altceva.

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, gemuletul e pe partea dreapta. am schimbat uleiul si i-am pus exact 2,8 litri cum scrie la carte. cand statea pe cric, pe gemuletul ala nu era nimic... parea gol. dar cand o tin dreapta este exact la maxim uleiul. Deci cred ca e ok.

Nu era la misto intrebarea, doar ca nu eram sigur 100%.

Era seara cand am schimbat uleiul, si mi s-a parut ca am scos mai mult decat am bagat... nu am reusit sa masor exact ce am scos ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate am facut eu o confuzie si tocmai daia nu ma contrazic....in manualul de R6 parca scria ca trebuie infiletata.

Nu ai facut o confuzie...pur si simplu nu ai stiut! :hug:

Toate moto se verifica uleiul cu joja neinfiletata!

Iar in manualul de yamaha nu scrie! :peace:

post-15340-0-08925000-1366200272_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai facut o confuzie...pur si simplu nu ai stiut! :hug:

Toate moto se verifica uleiul cu joja neinfiletata!

Iar in manualul de yamaha nu scrie! :peace:

Cum spuneam si in postul anterior...nu ma contrazic, numai ca asa am retinut eu.

Ms oricum pentru argumente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...