Sari la conținut

Accident Hilton


DiMaggio
 Share

Postări Recomandate

Acum 5 minute stateam linisit, aud o motocicleta venind tare, frana, BANG. Cobor sa vad care e treaba-daca e cineva ranit, vad un logan taxi avariat pe dreapta si un motociclist care se aduna de pe jos (ma mir ca s-a mai ridicat, motocicleta e varza).

 

Nu stiu de s-a intamplat, nu stiu cui ii apartie vina, nu afirm ca taximetristii sunt soferi corecti (nu sunt, in general) dar nici nu e normal sa zbori cu motorul prin oras. La cum se auzea motorul ala pana sa franeze, as zice ca avea minim 100 km/h.

 

N-am apucat sa ma uit bine, cred era un Suzuki GSXR model mai recent, alb cu albastru.

Editat de DiMaggio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 minute stateam linisit, aud o motocicleta venind tare, frana, BANG. Cobor sa vad care e treaba-daca e cineva ranit, vad un logan taxi avariat pe dreapta si un motociclist care se aduna de pe jos (ma mir ca s-a mai ridicat, motocicleta e varza).

 

Nu stiu de s-a intamplat, nu stiu cui ii apartie vina, nu afirm ca taximetristii sunt soferi corecti (nu sunt, in general) dar nici nu e normal sa zbori cu motorul prin oras. La cum se auzea motorul ala pana sa franeze, as zice ca avea minim 100 km/h.

 

N-am apucat sa ma uit bine, cred era un Suzuki GSXR model mai recent, alb cu albastru.

E bine ca a scapat. Apropo, nu judeca viteza dupa sunetul produs...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu judec pe nimeni, dar e dificil sa confund sunetul unui motor care circula cu 50 la ora cu unul care are +100 la ora.

 

Nu zic ca sunt sfantu', ma infig bine in acceleratie prin oras, dar am o masina care franeaza bine si conserva in jurul meu care ma protejeaza.

 

Admir motociclitii care se dau tare prin oras, dar traim in Romania, sunt gauri in asfalt, denivelari, taximetristi care nu semnalizesa, soferi care nu sunt obisnuiti sa se uite dupa motociclete, etc. Adica sa mergi tare pe motocicleta in oras = risc de 50 de ori mai mare decat sa mergi tare prin oras cu masina.

Editat de DiMaggio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu judec pe nimeni, dar e dificil sa confund sunetul unui motor care circula cu 50 la ora cu unul care are +100 la ora.

 

Nu zic ca sunt sfantu', ma infig bine in acceleratie prin oras, dar am o masina care franeaza bine si conserva in jurul meu care ma protejeaza.

 

Admir motociclitii care se dau tare prin oras, dar traim in Romania, sunt gauri in asfalt, denivelari, taximetristi care nu semnalizesa, soferi care nu sunt obisnuiti sa se uite dupa motociclete, etc. Adica sa mergi tare pe motocicleta in oras = risc de 50 de ori mai mare decat sa mergi tare prin oras cu masina.

N-am inteles, esti motociclist sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollar, nu cred ca intrebarea ta a fost in sensul figurativ, asadar: N-am avut motocilete, doar scutere. Momentan conduc doar masini, mi-as lua pe viitor o motocicleta, dar in nici un caz una de viteza. Poate un trial sau chopper.

 

O fi adrenalina de 10 ori mai mare pe o motocicleta de viteza decat cu masina, dar nici asa, sa mor aiurea n-ar fi ok.

Editat de DiMaggio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

face cineva comanda de un taxi si pe Theodor Pallady ?

nu de alta dar mainainte au trecut vreo 5 cu 150-200km/h care se pare ca au nevoie de un taxi...sau mai multe taxiuri sa ajunga la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

face cineva comanda de un taxi si pe Theodor Pallady ?

nu de alta dar mainainte au trecut vreo 5 cu 150-200km/h care se pare ca au nevoie de un taxi...sau mai multe taxiuri sa ajunga la toti.

:crack:

 

bine ca a scapat motociclistu tefer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

face cineva comanda de un taxi si pe Theodor Pallady ?

nu de alta dar mainainte au trecut vreo 5 cu 150-200km/h care se pare ca au nevoie de un taxi...sau mai multe taxiuri sa ajunga la toti.

Buna gluma :laugh: .

 

 

Bafta celui implicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, depnde si ce toba are si in ce viteza era, ar fi putut sa aiba chiar sub 70 si sa sune azurzitor intr-a-ntaia, similar cu situatia cand auzi pe strada toba de masini de curse si zici mama-mama, si cand colo trece o dacie sau un bmw cu 40 la ora..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca a scapat. Apropo, nu judeca viteza dupa sunetul produs...

:agree:

 

Bai cum sunt toti cu radar in urechi, bai nene...

well pointed!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree:

 

well pointed!

offtopic, Bea2000, tare de tot status-ul :peace: "Paradoxul este ca oamenii MARI incap in suflete, in timp ce oamenii MICI, nu incap nici macar in ei insisi...." pt ca se dau mari :)

asfalt uscat si atentie in trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Banditer.

 

Intre timp lumea s-a dispersat. La fata locului s-a rezentat un Nissan Navara cu remorca pentru a prelua motorul.

 

Imi cer scuze pentru claritatea imaginii.

 

f1xtw6.jpg

Editat de DiMaggio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cineva care crede ca o toba "gaurita" poate pacali un participant la trafic, pe 2,3 sau 4 roti? Mai usor cu vrajeala ca nu decibelii indica viteza, ca stim cu totii despre ce e vorba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cineva care crede ca o toba "gaurita" poate pacali un participant la trafic, pe 2,3 sau 4 roti? Mai usor cu vrajeala ca nu decibelii indica viteza, ca stim cu totii despre ce e vorba...

Asa mi-e o lene sa-ti explic, si oricum n-ai merita daca atata minte ai de ai scris prostia asta.

 

Citeste din nou postarea colegului @Inspektor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cineva care crede ca o toba "gaurita" poate pacali un participant la trafic, pe 2,3 sau 4 roti? Mai usor cu vrajeala ca nu decibelii indica viteza, ca stim cu totii despre ce e vorba...

 

Io cred!

 

Daca motocicleta e turata la maxim in treapta I are viteza mai mare decat daca e turata normal in treapta a Va?

Plus ca in oras, intre blocuri, sunetul se poate amplifica sau distorsiona in fel si chip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-e o lene sa-ti explic, si oricum n-ai merita daca atata minte ai de ai scris prostia asta.

 

Citeste din nou postarea colegului @Inspektor

tocmai, am citit si am inteles ce spune flacaul... E drept ce spune, insa nu-mi prea suna seara de seara atat auditiv cat si vizual, a viteza de sub 70.... Pe cine incerci sa pacalesti? daca doar pe tine, treaba ta, insa mai sunt si altii implicati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pffff, devii enervant.

Ia suie-te pe motoreta,

ia o linie dreapta lunga

schimba din a 1-a, da-i a 2-a (nu neaparat in ture mari, ca n-are importanta)

forteaza treapta a 2-a pana undeva la 10-11k rpm

acum da-i inferioara (a 1-a), (sare acu imediat in 90 km/h)

cum se aude acum toba aia cand tu ai coborat din plaje de turatii mari dintr-a 2-a si o dai fortat intr-a 1-a ?

Nu toata lumea merge subturat ca tine, intr-a 6 la 3.000RPM mai ca moare motoru sub tine, normal ca n-auzi galagie.

 

Iti fac desen ?



L.E. Vezi ca de mine mai scapi cum mai scapi, dar or sa apara baietii care merg tare si iti va fi greu cu ei.

Dar daca nu mergi pe incapatanare in continuare si o iei logic, imi vei da dreptate in mintea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre asta vorbeam si eu, ca "participantii la trafic" asa cum ii numeam mai sus, fac diferenta intre frana de motor si mers blana, sau mai rau, cu tras de gaz pe distante scurte, intre semafoare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Boss o vitezana in ture mari, (sa zicem un gixxer) are ceva viteza intr-a I-a. La 9000 de ture (turatie la care chiar devine enervanta) are vreo 80-90 dupa vreo 2-3 secunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e liniste in casa e enervant si zgomotul facut de un tantar.

 

Nene, poate motociclistul avea viteza sau poate nu avea. De fapt, daca nu statea pe loc sigur avea viteza, dar nu putem sa spunem cu certitudine cat de mare era doar dupa zgomotul produs.

Nu contesta nimeni relatarea lui DiMaggio. El asa a perceput, ca motocilistul avea viteza. Dar se poate sa fie o perceptie subiectiva, nu? Politia se bazeaza pe masuratori ca sa determine viteza vehiculelor implicate in accidente si nu pe relatarile martorilor.

Deci deocamdata nu stim cu siguranta ce viteza avea.

 

In schimb e un lucru foarte sigur. klausu25 a vrut sa se dea destept, iar acum persista in a ne demonstra contrariul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...