Sari la conținut

Primul meu accident


Hyena986
 Share

Postări Recomandate

Sambata, 1 iunie in drum spre tara, in afara localitatii Priseaca din jud DB. (in padure pt cei ce cunosc zona) un tip cu o masina care era parcata pe celalalt sens de mers hotaraste sa se intoarca spre Voinesti. Din spatele lui (fata mea) veneau masini asa ca a hotarat sa se bage repede fara sa se asigure cum trebuie. Nu am putut sa il ocolesc prin stanga deoarece veneau masini din sens opus, pe dreapta am ramas fara asfalt asa ca am intrat in aripa dreapta fata . Eu circulam cu 90-100km.h, am franat cat am putut in ultima secunda m-am ridicat in scarite si m-am trezit cu picioarele in sus zburand peste masina dupa care am cazut in cap si m-am oprit pe burta. M-am ridicat in coate i-am zis ceva de neam, raniti si alte rude decedate dupa care m-am intors pe spate si am asteptat cumintel sa vina salvarea. Spre norocul meu am reusit sa franez destul de mult si eram echipat aproape complet. Am avut o contuzie cervicala minora si o mica entorsa la piciorul drept + alte vanatai

post-71041-0-21171000-1370429984_thumb.jpg

post-71041-0-62308300-1370429984_thumb.jpg

post-71041-0-99968500-1370429984_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica !!! ce sa zic, am mai vazut pe aici un thread in care zicea cineva, nu mai stiu exact cine, ca trebuie sa circuli cu motorul ca si cum ai fi invizibil. Dar nu stii cand da ghinionu' peste tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat tu doar cu atat.

Pacat, si de tine si de fier, care din ceea ce vad e cam sifonat, si cred ca e si cadrul fugit in zona furcii.

 

Ideea a sa nu-l lasi pe conservar, pt ca e clar neacordare de prioritate din partea lui, si sa incerci sa iti mai recuperezi din paguba, nu mai zic de sanatate...

 

Sa auzim de bine din partea ta. Fa-ti, totusi, un control mai amanuntit, sa nu ramai cu ceva urmari fizice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, are asigurare la Groupama (e vorba despre o skoda octavia). La motor e nevoie de jug superior si inferior, fisa de bujie stanga, camera fata, radiator de ulei si putina benzina pentru a fi functiona, in rest sunt doar plastice. Buba e ca astea depasesc mult valoarea mobrei unde mai pui si manopera...

 

LE: Din primele cercetari cadrul nu e fugit in zona furcii... jugul superior s-a rupt efectiv in doua iar cel inferior a s-a indoit

Editat de Hyena986
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DR-BIG-ul kaputt , e cadrul afectat , nu e asa simplu . Tu ,nu mai bine . Iti recomand sa te retragi .

 

Cadrul pana la urma se schimba la nevoie, sunt setule BIGuri la dezmembrat. Nu vad de ce sa ma retrag... zic doamne ajuta si merg mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul pana la urma se schimba la nevoie, sunt setule BIGuri la dezmembrat. Nu vad de ce sa ma retrag... zic doamne ajuta si merg mai departe.

Iti doresc sa-ti fie primul si mai ales ultimul

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, are asigurare la Groupama (e vorba despre o skoda octavia). La motor e nevoie de jug superior si inferior, fisa de bujie stanga, camera fata, radiator de ulei si putina benzina pentru a fi functiona, in rest sunt doar plastice. Buba e ca astea depasesc mult valoarea mobrei unde mai pui si manopera...

 

LE: Din primele cercetari cadrul nu e fugit in zona furcii... jugul superior s-a rupt efectiv in doua iar cel inferior a s-a indoit

fa`ti devizul la un service care te poate ajuta ..eu zic sa verifici si janta, discuri si etrier, nu rata nici o zgarietura la constatare, altfel te vor tine multa vreme pe drumuri

 

maxima sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este in service, constatarea s-a facut acolo fara sa fiu de fata, m-am intalnit ulterior cu inspectorul respectiv si mi-a aratat ce a constatat... a bagat multe la care eu nu ma gandisem...

 

Multumesc de urari, slava domnului am scapat fara nici o zgarietura, au estimat ca aveam in jur de 30km/h in momentul impactului fata de viteza de deplasare de 100km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Partea urata(pentru noi),zilnic vad din ce in ce mai multi conservarii care se baga sau iti intorc cu tupeu in fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru curiozitatea mea, de cand ai permis si cati km ai facut cu mobra asta? Ceva zile de spitalizare sau ambulator? Soferului nu i-a fost un pic tarsa ca puteai sa fii un camion si-l refaceau aia la morga ca pe puzzle? Ce a avut de spus? Sau n-ai vorbit cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări că ai fost cuminte şi ai aşteptat ambulanţa, ai să vezi că merită. Unii nu au răbdare,au impresia că sunt de fier apoi au probleme ,în primele momente nu simţi durerile..

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru curiozitatea mea, de cand ai permis si cati km ai facut cu mobra asta? Ceva zile de spitalizare sau ambulator? Soferului nu i-a fost un pic tarsa ca puteai sa fii un camion si-l refaceau aia la morga ca pe puzzle? Ce a avut de spus? Sau n-ai vorbit cu el?

 

Cat B din 2008 si cat A din 2010. Motocicleta cumparata in Noembrie anul trecut si parcurs cu ea in jur de 3500 de km din care sa zic ca 800-1000 facuti in afara Bucurestiului. La spital mi s-au facut 2 radiografii dupa care mi-au dat drumu. Am sa fac si un rmn saptamana care vine. Soferul este de o seama cu mine, era mai speriat ca mine a fost de nota 10 daca se poate spune asa (nu de alta dar sunt cazuri in care dau peste tine si apoi fug). A zis ca nu m-a vazut, data viitoare am sa merg cu faza lunga si eventual un girofar. Baiatu a platit tranportul motocicletei la politie si asa zisa expertiza tehnica, a venit la spital si "a vorbit" cu asistentele alea sa aiba grija sa fie bine ,mi-a luat de mancare etc... foarte ok dar era mai ok sa nu se ajunga aici

 

Felicitări că ai fost cuminte şi ai aşteptat ambulanţa, ai să vezi că merită. Unii nu au răbdare,au impresia că sunt de fier apoi au probleme ,în primele momente nu simţi durerile..

 

Prefer sa fiu sigur cand e vorba de integritatea mea corporala... am mai avut un accident in urma caruia am ramas 7 luni fara permis pentru ca m-am dus la spital sa imi fac investigati... dar mai bine fara permis deca sa am probleme mai tarziu

 

Aste e o poza cu casca... un Airoh S4 am apucat sa ma bucur de ea o saptamana pe strada

si am sa ma bucur in continuare ca mi-a salvat teasta

post-71041-0-31449100-1370455090_thumb.jpg

Editat de Hyena986
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, ma bucur sincer ca ai scapat doar cu ce ai zis. Nici eu nu vad de ce te-ai retrage, nu e ca si cum a fost vina ta. Uneori ai ghinion si asta e. Te asteptam sa revii pe 2 roti!

 

Numai bine.

Exact la fel de bine puteam merge pe trotuar si sa dea peste mine... Am revenit deja... azi am dat o trua dar am dat la pedale :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o fi asigurat doar dupa masini, nu cred ca se astepta sa apara o motocicleta..Data viitoare sa folosesti cu incredere faza lunga, sau xenon..

Sper sa ne vedem cat mai curand pe doua roti, fie ele doar cu un om putere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru detaliere, ce sa zic, nu te-a vazut, te-a vazut dar a crezut ca e timp, o fi uitat sa dea drumul la NOS? :D

Mai bine sa nu patim deloc decat sa zicem c-am scapat ieftin. Casca zic si eu din manualul alei mele ca se recomanda s-o schimbi dupa un impact ca sunt materiale in ea facute sa absoarba socul o data.

Eram curios sa aflu mai multe date pentru ca descrierea facuta imi lasa impresia ca situatia asta s-a terminat cu happy end din cauza experientei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...