Sari la conținut

Transfagarasan tips&tricks


Vizitator little wayne
 Share

Postări Recomandate

Vizitator little wayne

Maine dimineata plec spre transfagarasan pentru prima data.Am nevoie de sfaturi privind traseul,starea carosabilului,benzinarii(mobra avand o autonomie de 250km)

Vreau sa vizitez ceva obiective turistice daca sunt in drumul meu sau pot sa mai decalez traseul ...insa nu stiu ce/cum si pe unde

As fi vrut sa merg cu scuterul(mult mai comod pentru mine),insa in ultima vreme imi face numai glume proaste si trebuie sa indur pozitia incomoda de ghidonat a gixxerului

 

Astept sfaturile celor care au facut traseul asta

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vezi ca pe coborare ai aproape in fiecare curba nisip si ai sanse mari sa te versi.

Drumul parca putin mai prost ca anu' trecut...

 

Pe la Obarsia Lotrului ai si o pastravarie; nu stiu cum e mancarea dar pastrav nu prea aveau, deci eu zic sa nu te opresti ca nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca pe coborare ai aproape in fiecare curba nisip si ai sanse mari sa te versi.

Drumul parca putin mai prost ca anu' trecut...

 

Pe la Obarsia Lotrului ai si o pastravarie; nu stiu cum e mancarea dar pastrav nu prea aveau, deci eu zic sa nu te opresti ca nu merita.

 

transfaga sau transalpina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca pe coborare ai aproape in fiecare curba nisip si ai sanse mari sa te versi.

Drumul parca putin mai prost ca anu' trecut...

 

Pe la Obarsia Lotrului ai si o pastravarie; nu stiu cum e mancarea dar pastrav nu prea aveau, deci eu zic sa nu te opresti ca nu merita.

A zis Transfagarasan. Ce Obarsie visezi cucoana?

 

Maine dimineata plec spre transfagarasan pentru prima data.Am nevoie de sfaturi privind traseul,starea carosabilului,benzinarii(mobra avand o autonomie de 250km)

Vreau sa vizitez ceva obiective turistice daca sunt in drumul meu sau pot sa mai decalez traseul ...insa nu stiu ce/cum si pe unde

As fi vrut sa merg cu scuterul(mult mai comod pentru mine),insa in ultima vreme imi face numai glume proaste si trebuie sa indur pozitia incomoda de ghidonat a gixxerului

 

Astept sfaturile celor care au facut traseul asta

Benzinarie ai jos, pe nord, la DN1. Deci daca te duci pe sud fa plinu' la Curtea de Arges si n-ai probleme pana dincolo.

Pe sud e mai lung si mai lin, pe nord e mai abrupt si mai scurt.

Pe sud sunt gropi mai peticite sau mai putin, pe nord sunt niste raschetari longitudinale care insa nu pun probleme.

Imbraca-te bine ca sa nu dardai la Balea. Diferenta de temperatura mare.

Personal imi place mai mult sa urc pe nord si sa cobor pe sud, pe drumul de intoarcere. Ai doua variante de traseu, daca nu vrei sa te duci si sa te intorci pe acelasi drum:

* Bucale-Pitesti-Valea Oltului-Cartisoara Balea-Curtea de Ag.-Bucuresti

* Bucale-Predeal-Parau Rece-Cartisoara-Balea-Curtea de Ag-Bucuresti

Sau invers la fiecare, depinde cum vrei.

Pentru o singura zi si prima oara pe TF, n-o sa-ti mai ramana timp si pentru alte obiective din zona. Cel mult Cetatea Poienari mai jos un pic de Vidraru.

 

 

Pe Beatrice n-o baga in seama.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Vezi ca pe coborare ai aproape in fiecare curba nisip si ai sanse mari sa te versi.

Drumul parca putin mai prost ca anu' trecut...

 

Pe la Obarsia Lotrului ai si o pastravarie; nu stiu cum e mancarea dar pastrav nu prea aveau, deci eu zic sa nu te opresti ca nu merita.

nu cred ca pot sa merg si pe transaplina maine cu toate ca as vrea

 

Vinde gixerul si ia-ți o mobra care sa nu-ți fie incomoda.

Pentru obiective exista wikimapia.

Daca vand gixxerul o fac doar sa imi cumpar altul,cat despre ceva comod...urmeaza achizitia unui burgman k7 +

 

p>s multumesc pentru sfaturi,pc ul meu nu acceseaza wikimapia

 

Ideea e urmatoarea pe harta imi arata un traseu pe care cred ca am urcat la vidraru in 2010,si de unde nu mai puteam ajunge la balea(cred) drumul fiind impracticabil

Nu as vrea sa merg pana la curtea de arges bou si sa ma intorc vaca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinde gixerul si ia-ți o mobra care sa nu-ți fie incomoda.

Pentru obiective exista wikimapia.

cel mai bun sfat de pana acum.

traversarea transfagarasanului sau a transalpinei inseamna un drum de 2-3 ore cu tot cu opriri pentru poze.

sfatul meu e sa te opresti ori in Sibiu ori pe la Sambata de Sus pentru masa sau cazare. oricum o sa bagi ceva la giozdan la Balea deci iti potolesti foamea pe moment :).

mie imi place sa fac si transalpina si transfagarasan in aceiasi zi daca tot plec de acasa :)

nisip pe drum ?!? rili ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A zis Transfagarasan. Ce Obarsie visezi cucoana?

 

Pe Beatrice n-o baga in seama.

Da ma, ma gandeam si la TA, din cauza asta am zis Obarsie.

 

Zmeule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e urmatoarea pe harta imi arata un traseu pe care cred ca am urcat la vidraru in 2010,si de unde nu mai puteam ajunge la balea(cred) drumul fiind impracticabil

Nu as vrea sa merg pana la curtea de arges bou si sa ma intorc vaca

N-am inteles. De ce era drumul impracticabil?

Daca vrei sa faci TF n-ai decat doua variante: de la sud la nord (urcare dinspre Curtea de Ag. - coborare prin cartisoara) sau de la nord la sud (urcare prin Cartisoara - coborare spre Curtea de Ag) Intre reperele astea doua, sus, "in varful drumului", se afla Balea Lac. A nu se confunda cu Balea Cascada, care e mai jos bine, pe nord.

Ti-am explicat asa pentru ca vad ca nu prea stii mai nimic despre zona.

 

Mai ai variantele de a face jumate de TF. Ori partea de nord, ori partea de sud. Dar asta e ca sexul fara finalizare dupa parerea mea...

 

Da ma, ma gandeam si la TA, din cauza asta am zis Obarsie.

 

Zmeule.

Ce are zmeu' cu discutia?! Daca unu' intreaba de sex si tu te gandesti la o friptura...e treaba ta. Doar ca incurci oamenii rau. Flacau' asta nu stie nici unde-i Balea si tu-l ametesti cu Obarsia.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Hmm,ma gandesc la sighisoara(frist time) si dupa transfagarasanul



maine la 6 sunt calare pe calut,pana scrimb 3 trepte de viteza intru pe autostrada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

N-am inteles. De ce era drumul impracticabil?

Daca vrei sa faci TF n-ai decat doua variante: de la sud la nord (urcare dinspre Curtea de Ag. - coborare prin cartisoara) sau de la nord la sud (urcare prin Cartisoara - coborare spre Curtea de Ag) Intre reperele astea doua, sus, "in varful drumului", se afla Balea Lac. A nu se confunda cu Balea Cascada, care e mai jos bine, pe nord.

Ti-am explicat asa pentru ca vad ca nu prea stii mai nimic despre zona.

 

Mai ai variantele de a face jumate de TF. Ori partea de nord, ori partea de sud. Dar asta e ca sexul fara finalizare dupa parerea mea...

 

Ce are zmeu' cu discutia?! Daca unu' intreaba de sex si tu te gandesti la o friptura...e treaba ta. Doar ca incurci oamenii rau. Flacau' asta nu stie nici unde-i Balea si tu-l ametesti cu Obarsia.

daca e vorba de soseaua de la vidraru care trece printr-un tunel de vreo 200m neasfaltat chiar nu mai puteam continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e vorba de soseaua de la vidraru care trece printr-un tunel de vreo 200m neasfaltat chiar nu mai puteam continua

Ha ha ha, te-ai pacalit rau la tura aia. Ala e drumul care ocoleste lacul pe stanga, cum urci, trecand pe la Cabana Cumpana.. Soseaua asfaltata (TF) trece peste baraj si urca pe dreapta lacului. Cele doua drumuri se intalnesc iar undeva dupa coada lacului. Daca intrebai pe cineva, ai fi ajuns la Balea de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Ha ha ha, te-ai pacalit rau la tura aia. Ala e drumul care ocoleste lacul pe stanga, cum urci, trecand pe la Cabana Cumpana.. Soseaua asfaltata (TF) trece peste baraj si urca pe dreapta lacului. Cele doua drumuri se intalnesc iar undeva dupa coada lacului. Daca intrebai pe cineva, ai fi ajuns la Balea de atunci.

Da drumul ala era pe partea stanga a lacului

 

despre asta vorbesc

 

Daca userul transpider vede topicul,il rog sa imi lase nr de tel pe pm.il cinstesc cu o bere(sau mai multe) in curtea de arges

post-60015-0-87955300-1374594817_thumb.jpg

post-60015-0-31588300-1374594853_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata plec spre transfagarasan pentru prima data.Am nevoie de sfaturi privind traseul,starea carosabilului,benzinarii(mobra avand o autonomie de 250km)

Vreau sa vizitez ceva obiective turistice daca sunt in drumul meu sau pot sa mai decalez traseul ...insa nu stiu ce/cum si pe unde

As fi vrut sa merg cu scuterul(mult mai comod pentru mine),insa in ultima vreme imi face numai glume proaste si trebuie sa indur pozitia incomoda pana la curbe de ghidonat a gixxerului

 

Astept sfaturile celor care au facut traseul asta

acum mai in gluma mai in serios, daca pentru astfel de excursii te gandeai la scuter, moto pt ce e?

 

gata, stiu, iesit la terasa! :grinbandit:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers acum cam o saptamana dinspre sibiu pana sus la balea. in afara faptului ca era sa incurc putin drumul, nu am avut probleme pe curbe sau cu gropi, dar am enduro-touring, nu stiu cum s-ar comporta al tau pe acolo. prea mult nisip pe curbe n-am vazut si traficul a fost lejer tare. oricum masinile urcau cu 30 la ora si coborau cu 15 pe alea extrem de periculoase. si oricum dupa ce urci iti tot vine sa te opresti sa privesti peisajul. succes sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da drumul ala era pe partea stanga a lacului

 

despre asta vorbesc

 

Daca userul transpider vede topicul,il rog sa imi lase nr de tel pe pm.il cinstesc cu o bere(sau mai multe) in curtea de arges

Drumul acela e neasfaltat, dar nu se infunda. Mergi pana la cabana Cumpana si de acolo mai e putin ... si iesi tot in drumul spre Balea. Deci nu e infundat. Dar e neasfaltat. Drumul bun (asfaltat) e prin dreapta.

LE: la cetatea Poenari nu te gandii, daca nu ai picioare bune. Sunt 1400 de trepte de urcat. Dupa ce ai ajuns sus, ai o febra musculara ....

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu cu pasagera acum 2 weekenduri pe transfagarasan+transalpina in aceeasi zi, pe 954, deci pozitie sport si nu am avut probleme sa merg tare pe transfagarasan, a fost putin nisip in 3 curbe dar nimic periculos. Deci se poate. Dar tre sa ai gume bune, altfel mergi mai usurel.

Editat de anonymous
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, faceti atita caz ca mergeti pe tranfagarasan, parca traversati atlanticul inot, faceti caz ca are niste nisip pe citeva curbe sau citeva gauri in asfalt, ca este pe stinga sau pe dreapta drumul fata de lacul vidraru, multi nici nu stiu pe unde trece, nu stiu sa citeasca o harta, circoteca.

Mai bine mergeti pina la cheia, siriu sau mai bine snagov si scapati de griji, este pacat de spatiul acordat de acest site pentru nimicuri.

Sau daca aveti timp, cititi despre excursii facute de motociclisti adevarati, sa vedeti ce si cum, nu liniute pe bulevard.

Drumuri bune si vorbe putine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

acum mai in gluma mai in serios, daca pentru astfel de excursii te gandeai la scuter, moto pt ce e?

 

gata, stiu, iesit la terasa! :grinbandit:

Mobra mea e zgariata nu da bine la terasa,ii place sa stea sub husa,e timida

 

Am probleme la coloana cervicala,orice drum de 3 ore sau 200km cu vitezana ma oboseste si am dureri destul de mari.Una peste alta vreau sa ma bucur de plimbari,nu sa ma intorc acasa terminat fizic

Vroiam sa renunt la semighidoane si sa montez ghidon dintr o bucata,asa mai castigam cativa centimetrii si aveam o pozitie mai confortabila

 

Mi-am stors creierii cautand ceva confortabil,usor si cu protectie la vant(carenate) dar tot la scuter am ajuns

 

Maine urc pe la curtea de arges,sper sa nu gresesc drumul(iarasi) la vidraru

 

Mai baieti, faceti atita caz ca mergeti pe tranfagarasan, parca traversati atlanticul inot, faceti caz ca are niste nisip pe citeva curbe sau citeva gauri in asfalt, ca este pe stinga sau pe dreapta drumul fata de lacul vidraru, multi nici nu stiu pe unde trece, nu stiu sa citeasca o harta, circoteca.

Mai bine mergeti pina la cheia, siriu sau mai bine snagov si scapati de griji, este pacat de spatiul acordat de acest site pentru nimicuri.

Sau daca aveti timp, cititi despre excursii facute de motociclisti adevarati, sa vedeti ce si cum, nu liniute pe bulevard.

Drumuri bune si vorbe putine!

Deh,mobra mea n-are jipies de la bemvenu Ie beemve,de harta nu am banii(deaia incurc si drumurile),mobra mea e de circuit e mai dificilde ghidonat pe drumurile peticite decat beemveurile

Eo personal fac mare caz sa stiu pe unde dracu sa merg,ca nu am bemveu si jipies de la bembeu..Ma umilesc pe aici cersind informatii de la motociclistii adevarati de care imi e scarba

[...]

Deaia e comunitate...nimicurile astea postate ma ajuta la plimbarea de maine

Editat de Kali
Limbaj indecent.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat, nici macar nu inveti nimic din sfaturi si pui si etichete aiurea fara citesti, dar ai timp, te mai dai vreo 500 km pina la iarna si capeti experienta.

Ca sa nu fii penibil citeai cu citeva rinduri mai jos despre transfagarasan de la alti colegi care au fost de curind, aveau si poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, faceti atita caz ca mergeti pe tranfagarasan, parca traversati atlanticul inot, faceti caz ca are niste nisip pe citeva curbe sau citeva gauri in asfalt, ca este pe stinga sau pe dreapta drumul fata de lacul vidraru, multi nici nu stiu pe unde trece, nu stiu sa citeasca o harta, circoteca.

Mai bine mergeti pina la cheia, siriu sau mai bine snagov si scapati de griji, este pacat de spatiul acordat de acest site pentru nimicuri.

Sau daca aveti timp, cititi despre excursii facute de motociclisti adevarati, sa vedeti ce si cum, nu liniute pe bulevard.

Drumuri bune si vorbe putine!

like. dupa ce se citeste BINE ce a postat bmwio se poate inchide topicul. sau optional se poate merge la Targoviste dar asat este deja pentru avansati. asfalt uscat

 

Mobra mea e zgariata nu da bine la terasa,ii place sa stea sub husa,e timida

 

Am probleme la coloana cervicala,orice drum de 3 ore sau 200km cu vitezana ma oboseste si am dureri destul de mari.Una peste alta vreau sa ma bucur de plimbari,nu sa ma intorc acasa terminat fizic

Vroiam sa renunt la semighidoane si sa montez ghidon dintr o bucata,asa mai castigam cativa centimetrii si aveam o pozitie mai confortabila

 

Mi-am stors creierii cautand ceva confortabil,usor si cu protectie la vant(carenate) dar tot la scuter am ajuns

 

Maine urc pe la curtea de arges,sper sa nu gresesc drumul(iarasi) la vidraru

 

Deh,mobra mea n-are jipies de la bemvenu Ie beemve,de harta nu am banii(deaia incurc si drumurile),mobra mea e de circuit e mai dificilde ghidonat pe drumurile peticite decat beemveurile

Eo personal fac mare caz sa stiu pe unde dracu sa merg,ca nu am bemveu si jipies de la bembeu..Ma umilesc pe aici cersind informatii de la motociclistii adevarati de care imi e scarba

Daca motociclistii ,,adevarati'' imi cer respectul ca fac ei jjjdamiidekm ii invit sa faca o felatie tuturor nemotociclistilor care nu au Gps si cer informatii pe acest forum

Deaia e comunitate...nimicurile astea postate ma ajuta la plimbarea de maine

cam urat ce ai scris., pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

stai matale chill ca mai bag 5000km cu scuterul pana la sf sezonului,mobra imi inrautateste starea de sanatate si o las sub husa

Nu imi place sa balesc prea mult la pozele facute de altii,imi place sa bantui prin tara

Penibil ca cer informatii? niciodata,nu m-am nascut pe bemeveu sa fiu atotstiutor si cu nasul infipt in fund

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grav este ca multi nu stiu sa citeasca sau sa scrie, dar vin aici si umplu pagini intregi cu nimicuri de genul Tirgoviste de anul trecut, desene animate. Dar au tupeu si agreseaza sau persifleaza pe oricine care spune ceva legat de subiect sau face o recomandare pertinenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

like. dupa ce se citeste BINE ce a postat bmwio se poate inchide topicul. sau optional se poate merge la Targoviste dar asat este deja pentru avansati. asfalt uscat

 

cam urat ce ai scris., pacat.

dimpotriva,imi e sila de motociclistii ,,adevarati'' sunt vreo 3 care baga km grupa mare dar nu invita pe aia mai mici sa le citeasca tripurile...doar pleava frustrata are astfel de crize(crize de personalitate)

 

Grav este ca multi nu stiu sa citeasca sau sa scrie, dar vin aici si umplu pagini intregi cu nimicuri de genul Tirgoviste de anul trecut, desene animate. Dar au tupeu si agreseaza sau persifleaza pe oricine care spune ceva legat de subiect sau face o recomandare pertinenta.

recomandare pertinenta in a vedea poze postate de ,,adevarati''' ? pentru ca nu stie sa citeste

 

si uite asa de 4 posturi incoace au inceput ADEVARATELE SFATURI PERTINENTE ALE MOTOCICLISTILOR ADEVARATI....realizati cat sunteti de penibili si ignoranti?

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...