Sari la conținut

Modele de motociclete care merg limitate pentru A2


Postări Recomandate

Vreau sa stiu daca merge calarita vreo mobra cu Categoria A2 din urmatoarele :

-Yamaha Thundercat

-Honda Hornet

-Kawasaki ninja 400

-Aprilia rs 250

-Yamaha Fz 6

-Suzuki bandit 600

-Ducati monster 769

Editat de casynike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia rs 250 merge limitata la 35 ea normal avand 52 kw ( http://www.motorcyclespecs.co.za/model/aprilia/aprilia_rs250%2000.htm ).Date luate de pe internet nu am detinut acest model.Dar sunt curios cum faci modificarea in talon.

Editat de dragan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thundercat`ul, fz6`le, hornetul si banditul au toate peste 80 cai(peste 70 de kw) . In principiu eu stiu ca limitarea la 35 de kw este valabila doar daca puterea maxima nu depaseste 35x2.

S-ar putea sa poti sa faci treaba asta la ducatii ca vad ca are doar 65 de kw, dar sincer unui incepator nu i`a sugera un motor 2v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect daca nu te intereseaza dar hai sa te ajut un pic sa aflii singur raspunsul fara sa o faca altii pt tine.

Mai sus ai aflat ca limita e de 35Kw de AICI poti afla puterea modelelor date de tine. Acestea pot sa difere de la an la an asa ca daca ai ceva exact in minte poate va trebui sa folosesti cunostintele prietenului nostru comun Google.

Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia rs 250 merge limitata la 35 ea normal avand 52 kw ( http://www.motorcyclespecs.co.za/model/aprilia/aprilia_rs250%2000.htm ).Date luate de pe internet nu am detinut acest model.Dar sunt curios cum faci modificarea in talon.

modificarea in talon nu o faci... asta e problema. RAR-ul nu are un dyno pe car epoate sa masure cai pe sarcina deci nu poate schimba datele de talon si daca ai scazut puterea.

 

NICIuna poate fii calarita regolar cu A2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu dai examen pentru A?

 

EDIT: acum am vazut in descriere ca ai permis din 2012. mai asteapta pana la anu' si dai direct de A si iti iei ce avion vrei tu. oricum nu mai e asa mult din sezonul asta

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa stiu daca merge calarita vreo mobra cu Categoria A2 din urmatoarele :

-Yamaha Thundercat

-Honda Hornet

-Kawasaki ninja 400

-Aprilia rs 250

-Yamaha Fz 6

-Suzuki bandit 600

-Ducati monster 769

NU, Nu merge cu A2 !! :) toate au peste 50cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect daca nu te intereseaza dar hai sa te ajut un pic sa aflii singur raspunsul fara sa o faca altii pt tine.

Mai sus ai aflat ca limita e de 35Kw de AICI poti afla puterea modelelor date de tine. Acestea pot sa difere de la an la an asa ca daca ai ceva exact in minte poate va trebui sa folosesti cunostintele prietenului nostru comun Google.

Enjoy!

Stiu si eu sa folosesc google dar am inteles ca exista un calcul cu kw pe kg la care nu ma pricep si am inteles ca nu toate modelele merg limitate si vroiam sa imi lase commentariu cineva care are habar sau a facut asa ceva ....

 

NU, Nu merge cu A2 !! :) toate au peste 50cp

si nici unu din modelele de mai sus nu emrge limitat in asa fel incat sa-l pot conduce cu a2 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi eu am un aprilia rs 125 si am mers in jur de 13 mii de km cu el si de aceea as fii vrut o sportiva sau un nacked ceva mai puternica decat rs meu ....

nu stii sa scrii si vrei motoreta puternica?

vezi ca 13 mii nu inseamna nimic, mai ales daca sunt facuti in 2 ani. cauta cb500 ca se gasesc limitate prin romania, destul de rare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

si nici unu din modelele de mai sus nu emrge limitat in asa fel incat sa-l pot conduce cu a2 ?

 

Nu cred ! nu am vazut si nu am auzit la nimeni. Nu stiu de ce toata lumea tot spune ca se poate ca se poate .... nimeni nu are un raspuns. Nu te obosit cu limitarea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu sa folosesc google dar am inteles ca exista un calcul cu kw pe kg la care nu ma pricep si am inteles ca nu toate modelele merg limitate si vroiam sa imi lase commentariu cineva care are habar sau a facut asa ceva ....

 

si nici unu din modelele de mai sus nu emrge limitat in asa fel incat sa-l pot conduce cu a2 ?

 

Motocicleta nu trebuie sa depaseasca 35 KW , poti sa limitezi de la maxim 70 kw nu stiu daca inclusiv 70 kw. Apoi calculezi kg motocicletei, 160 kg , si are 35 kw , imparti 35 la 160 iti iasa 0,21 KW/KG deci nu esti in legalitate, trebuie maxim 0.20 , aici sa nu o musti... undeva pe la 170-180 kg , si 35 kw merge.

Ai bani ? ia-ti Mt-01 , nu trece de 90 cai, o limitezi la 45 cai, si are peste 200 kg ... n-ai bani ? ia ceva limitat sau nu dar sub 35 kw, si pe la 150-160 kg ... dr-z ...ducati m 600 ...dracu mai stie...

 

Nu cred ! nu am vazut si nu am auzit la nimeni. Nu stiu de ce toata lumea tot spune ca se poate ca se poate .... nimeni nu are un raspuns. Nu te obosit cu limitarea !

De ce sa nu merga ? e logic, banditu are 70 cai ? il limitezi la 35 Kw , el avand peste 200 kg, 35kw / 200 ... sub 0.20 kw per kg... merg multe, doar sa nu o muscati cu 0.20 ala.... ca-l iei limitat degeaba daca depaseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general ai sansa cu mobrele ceva mai vechi, care sunt mai grele si au motoare mai neperformane

 

spre exemplu un gs din 99

 

http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_gs_500_e_1999.php

 

32.8 kw / 186 kg = 0.17

 

dar repet, depinde strict de model, cele carenate sunt putin mai grele si te ajuta la raport....dar ca sa nu o cumperi degeaba sa-i ceri cumparatorului o copie dupa carte

 

 

gs-ul meu era din 03 si avea 34.5 kw si un raport de 0.195...deci ideal, chiar la limita sub 0.2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu dai examen pentru A?

 

EDIT: acum am vazut in descriere ca ai permis din 2012. mai asteapta pana la anu' si dai direct de A si iti iei ce avion vrei tu. oricum nu mai e asa mult din sezonul asta

Poi eu am A1 si din informatiile care le detin nu pot da de A dupa 2 ani de experienta pe A1 stiam ca trebuie experienta de 2 ani pe A2 daca ma insel te rog sa-mi spui ca m-ar ajuta mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati Monster 769 nu exista. Cred ca ai vrut sa te referi la 796 care, din ce stiu eu, nu exista in varianta pentru A2.

In schimb exista Ducati Monster 696, limitat pentru A2.

 

Un telefon la Ducati Romania te poate lamuri mai exact.

 

Edit: http://www.ducatiromania.ro/entry-ducati-world/

Editat de silvik1313
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi eu am A1 si din informatiile care le detin nu pot da de A dupa 2 ani de experienta pe A1 stiam ca trebuie experienta de 2 ani pe A2 daca ma insel te rog sa-mi spui ca m-ar ajuta mult

ai dreptate...acum am cautat, stiam eu prost

 

da, din pacate trebuie sa treci prin tiganiile necesare acum pentru a2 si iar peste 2 ani pentru a :(

 

 

si eu stiam ca sunt motociclete afara deja limitate si omologate, problema e ca nu stiu daca restrictiile de afara sunt la fel ca la noi sau daca ei au alte praguri...poate stie cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...