Sari la conținut

R.I.P BKingAndy


WickedAssHell
 Share

Postări Recomandate

Poate ca unii dintre voi il stiati de pe youtube pe Andreas Aebi aka BKingAndy.Pe data de 10 august,anul curent a fost implicat intr-un grav accident de circulatie in urma caruia si-a pierdut viata trei zile mai tarziu.Pacat,Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.Ultima postare de pe facebook :

 

" bike got a full tank and I got some bucks in my pocket
fuck off world, I take a ride now to nowhere
"

 

https://www.facebook.com/BKingAndy

 

457497_346399678739239_817705514_o.jpg

 

 

643980_4292585405736_452553843_n.jpg

 

 

229340_4227492578456_2081699456_n.jpg

 

 

 

Mai multe detalii despre accident aici :

 

http://www.polizei.bayern.de/oberpfalz/news/presse/aktuell/index.html/183756

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mergi mult peste posibilitati sunt sanse ca intr-o zi, un soldat american sa iasa din cazarma, sa pierzi controlul si sa te zdrobesti de masina.

 

Daca cineva are senzatia ca soferii sunt indolenti in Ro, ar trebui sa probeze si traficul din alte tari, Germania de ex. Daca nu mergi cu motorul ca si cand ar fi o masina (50 in localitate, stai la coada la semafor, nu depasesti pe judetene decat daca e un "must") esti injurat, claxonat, flashuit de catre ceilalti participanti la trafic, adesea bosorogi obositi care merg cu 40 unde ar trebui cu 50 si cu 20 pe zone de 30. Sa nu va spun cate zone de 80kmh exista pe drumurile judetene germane, drumuri pe care neamtu merge uneori cu 90 dar cel mai des cu 70 :D Dap, vorbim de drumurile alea superbe, virajate :alcy: Rog moralistii sa mearga 50 km cu un motor pe un drum judetean in spatele unei coloane de apatici, pt ca asta sunt, la ei nu s-a inventat depasirea. Daca eu sunt cap de coloana si merg cu 60-70, sunt toate sansele sa nu ma depaseasca nimeni zeci de km, de frica sa nu ii notez numarul si sa se trezeasca cu scrisoare de la militie :) Traiasca democratia asta de carton, hai sa dam cu pietre in traficul de la noi.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixule,la noi e invers!Toata lumea vrea sa depaseasca!Azi intre Urziceni si Slobozia la iesire din Malu,trei insi vroiau sa depaseasca o duba.Toti odata!Nu conta ordinea in cwurul dubei,care mai de care mai grabit!Sa se buseasca fraierii intre ei!Ca sa nu mai zic ca era un Logan un VW si un SUV!Sufereau toti de mania pilotajului!Eu pe contrasens nici nu contam cu mobra!

Nici la nemtalai nu e bine dar la noi e prostie fara numar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixu,no offence insa de unde stii ca mergea mult peste posibilitatile sale?Eu am inteles ca soldatul ala american vroia sa intre in cazarma si nu a observat ca din sensul opus se apropia un motociclist.Gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixu,no offence insa de unde stii ca mergea mult peste posibilitatile sale?Eu am inteles ca soldatul ala american vroia sa intre in cazarma si nu a observat ca din sensul opus se apropia un motociclist.Gresesc?

Scrie in raportul militiei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu inteleg, baiatu' asta a facut accident in Romanica?! Ca nu pricep ce cauta topicul asta la "Motociclist ... in RomaniaAccidente" ...

 

cum nu intelegi? daca e accident si e de vorbit, aici ajunge. ce, ai vazut tu topic la accidente din care chiar s-au tras invataturi sau ceva? aici e doar bursa rip-urilor. da si tu ca e moca..

intradevar isi avea locu in alt subforum dar omu e de tinut minte. mergea frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in raportul militiei.

 

Am inteles.Nu inteleg germana,deci nu am avut cum sa dau mai multe detalii cand am deschis topicul.Ideea e ca este posibil sa nu fi mers chiar legal din punct de vedere al vitezei,insa asta nu exclude si faptul ca si soldatul american este vinovat pentru cele intamplate,chiar daca intre cei doi nu a existat un contact direct.Ma rog,ancheta ar fi in desfasurare,cel putin asa spunea un user pe youtube.

Am dat un google maps cu locatia respectiva,intre cele doua localitati se afla si un fel de padure,drumul pare a fi foarte ok,serpentine...cum vezi prin videoclipurile uploadate de Andy pe canalul sau,deci conditii destul de bune sa te dai cu motocicleta,chiar sa insisti un pic cu acceleratia :) Evident,nu stiu cat de experimentat era el ca motociclist,insa incepator nu era cu siguranta... :) Asta e... :rose:

 

 

 

Kollar

 

Chill bro...

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixule,la noi e invers!Toata lumea vrea sa depaseasca!Azi intre Urziceni si Slobozia la iesire din Malu,trei insi vroiau sa depaseasca o duba.Toti odata!Nu conta ordinea in cwurul dubei,care mai de care mai grabit!Sa se buseasca fraierii intre ei!Ca sa nu mai zic ca era un Logan un VW si un SUV!Sufereau toti de mania pilotajului!Eu pe contrasens nici nu contam cu mobra!

Nici la nemtalai nu e bine dar la noi e prostie fara numar!

 

nu mai vreau sa mai aud de depasiri ca mi se aprind beculetele...saptamana asta am mers ca pasager in masina, cu prietena mea la colac, ea incepatoare dar o buna conducatoare...pai cel putin de vreo 3 ori a depasit cu roata dreapta limita drumului in mai putin de 50 km...o gramada se bagau in depasire si pe la jumatea depasirii deja incepeau procedura de revenire pe banda, desi nu venea nimeni din fata...fara exagerare, dar am fost depasiti de zeci de masini (printre care si camioane, autocare) pe linie continua, in curba, pe treceri de pietoni....toate astea in mai putin de o ora/50 km...imi venea sa-i strang pe toti de gat...sa nu mai zic de nenumaratii inteligenti care incetineau la jumatea depasirii si se uitau lung sa vada cine conduce, sau claxonau ca prostii pentru ca mergem prea incet....asta la o viteza de 80km/h pe dn, pentru ca ASA ZICE LEGEA!...melteanu tot meltean e...la noi e prostie fara numar, dar majoritatea sunt grabiti si pentru ca circumstantele ii fac sa-si piarda rabdarea...circumstantele adica dn-urile serpuite dupa cum au calcat dacii pe ele, lipsa autostrazilor si lipsa benzii nr.2, pentru depasirea camioanelor, incepatorilor, tractoarelor si carutelor...totusi, multi uita ca au in mainile lor si viata altora

 

grija mare de voi si conduceti cat de cat preventiv, ca vedeti ce se intampla pe sosele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

claxonau ca prostii pentru ca mergem prea incet....asta la o viteza de 80km/h pe dn, pentru ca ASA ZICE LEGEA!...

Pai daca oti fi mers pe banda doi cum am vazut eu nenumarate don'soare "bune conducatoare" care nu intelegeau de ce le fleshuiesc 5 minute intr-una, ele pe banda 2 cu 79, io in spatele lor cu 89, ca, ce sa vezi (?), nu exista sanctiune sub 90 la ora...

Si, apropos, de ce mergeai tu pasager la fata?

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai vreau sa mai aud de depasiri ca mi se aprind beculetele...saptamana asta am mers ca pasager in masina, cu prietena mea la colac, ea incepatoare dar o buna conducatoare...pai cel putin de vreo 3 ori a depasit cu roata dreapta limita drumului in mai putin de 50 km...o gramada se bagau in depasire si pe la jumatea depasirii deja incepeau procedura de revenire pe banda, desi nu venea nimeni din fata...fara exagerare, dar am fost depasiti de zeci de masini (printre care si camioane, autocare) pe linie continua, in curba, pe treceri de pietoni....toate astea in mai putin de o ora/50 km...imi venea sa-i strang pe toti de gat...sa nu mai zic de nenumaratii inteligenti care incetineau la jumatea depasirii si se uitau lung sa vada cine conduce, sau claxonau ca prostii pentru ca mergem prea incet....asta la o viteza de 80km/h pe dn, pentru ca ASA ZICE LEGEA!...melteanu tot meltean e...la noi e prostie fara numar, dar majoritatea sunt grabiti si pentru ca circumstantele ii fac sa-si piarda rabdarea...circumstantele adica dn-urile serpuite dupa cum au calcat dacii pe ele, lipsa autostrazilor si lipsa benzii nr.2, pentru depasirea camioanelor, incepatorilor, tractoarelor si carutelor...totusi, multi uita ca au in mainile lor si viata altora

 

grija mare de voi si conduceti cat de cat preventiv, ca vedeti ce se intampla pe sosele

 

Pe DN-uri care sunt in acelasi timp si drumuri europene (E) limita este de 100km/h. In caz ca erati pe unul de ala mergeati cu 20km/h sub limita, lucru care este cu mult limita de toleranta a oricarui conducator auto. Si eu daca va intalneam in drum v-as fi injurat si depasit.

Ai fost vreodata prinsa in coloana, ai fost vreodata nevoita sa mergi cu 40 la ora km intregi? Daca da, atunci afla ca de multe ori cauza unei astfel de intamplari este ca la capatul superior al acelei coloane e un bou/vaca care merge cu 80 la ora obligand traficul sa incetineasca. Coroboreaza asta cu o caruta care vine pe contrasens si ai facut o coloana de masini, asta pentru ca toata lumea normala la cap e nevoita sa depaseasca pe unul care merge cu 80km/h. (btw, aia reali sunt vreo 75km/h)

 

(nota: cand autovehiculul condus nu poate depasi prin constructie sau din cauza de defectiuni tehnice viteza de 80km/h, atunci e scuzabil, dar cand autovehiculul poate atinge viteze superioare, atunci inseamna prostie. Daca soferul este incepator, iar este scuzabil.. dar pana la o limita)

 

hopa, stai ca am dat de un articol de lege:

 

Viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru autovehiculele ai caror conducatori au mai putin de un an practica de conducere sau pentru persoanele care efectueaza pregatirea practica in vederea obtinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse .

 

 

retrag ce-am zis, daca asa e legea, atunci colega ta respecta legea.. :D daca avea permis de mai putin de 1 an.

 

 

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Bogdan, dar viteza maximă obligatorie nu e tot aia cu viteza minimă obligatorie! Deci, dacă pe un anumit tronson viteza maximă e 100, nu te poate blama nimeni că mergi cu 70, de exemplu, dacă nu poți stăpîni mașinăria la o viteză mai mare! Este evident că încurci, dar nu este obligatoriu să mergi cu viteza maximă, ci să nu cobori sub viteza minimă! (Aia înscrisă cu alb pe fond albastru, remember?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai vreau sa mai aud de depasiri ca mi se aprind beculetele...saptamana asta am mers ca pasager in masina, cu prietena mea la colac, ea incepatoare dar o buna conducatoare...pai cel putin de vreo 3 ori a depasit cu roata dreapta limita drumului in mai putin de 50 km...o gramada se bagau in depasire si pe la jumatea depasirii deja incepeau procedura de revenire pe banda,

 

si tie si ei va mai trebuie practica si experienta sa rezonati cu traficul, pana atunmci nu mai mergeti in trafic serios si nu mai folositi cuvinte mari gen "buna conducatoare"

referitor la baiatul din clipuri, asta se intampla cand te bazezi ca ceilsalti vor merge toti corect, legal si trebuie sa te observe pe tine cand vii cu de 2 ori viteza limita sau mai mult.

 

Da, Bogdan, dar viteza maximă obligatorie nu e tot aia cu viteza minimă obligatorie! Deci, dacă pe un anumit tronson viteza maximă e 100, nu te poate blama nimeni că mergi cu 70, de exemplu, dacă nu poți stăpîni mașinăria la o viteză mai mare! Este evident că încurci, dar nu este obligatoriu să mergi cu viteza maximă, ci să nu cobori sub viteza minimă! (Aia înscrisă cu alb pe fond albastru, remember?)

 

e vorba de bun simt inainte de "legal". nu te poate blama nimeni? ei uite, eu o fac. si nu numai eu ci si inginerul de trafic care proiecteaza legile ca traficul sa fie fluent pe portiunea aia si iriti restul participantilor care sunt mai pasibili sa loveasca un motociclist fiind enervati de tine.

invatati sa conduceti sau stati acasa

 

in state si Canada te poate arde daca incurci traficul, chiar fara viteza aia pe fond albastru.

aia e pusa acolo nu pentru ca tu sa-ti bati joc de ceialalti ci pentru soferi sa stie ca pe acolo merg si vehicule lente sau camioane incarcate care nu pot ethnic tine pasul cu tine care alegi asa la misto sa vezi ce se intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, man, sînt de acord, dar asta e situația pe drumuri, există începători, există mașini care nu pot merge mai tare (din motive tehnice, din motive de șofer etc). Toate trebuie luate în calcul. Știu că exista o prevedere în lege care spunea că mersul nejustificat cu viteză mai mică decît coloana se pedepsește. Nu știu dacă mai e valabilă această prevedere, eu cred că da. Nimănui nu-i place să fie incomodat de lentoarea altuia. Totuși, drumurile nu-s numai pentru șoferii perfecți, ci mai sînt și d-ăștia care nu „pot” mai mult. Nu cred că e cineva în măsură să-i țină acasă pentru că nu se ridică la nivelul „perfecților”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...