Sari la conținut

Accident CT - Mamaia


sorinm
 Share

Postări Recomandate

Asta trebuie sa fie reflex conditionat.

Plus ca n-ar strica si niste spoturi TV in loc de prostiile alea cu 2l de apa pe zi.

 

Viteza suficient de mare, o clipa de neatentie, pietonul si-a incredintat viata in mainile participantilor la trafic... si, iata ce-a iesit!

Perfect de acord cu tine.Toti pietonii morti pe trecerea de pietoni sunt pe jumatate vinovati.Am vazut de multe ori mame cu un copil mic de mana care in timp ce traversau pe la trecerea de pietoni,vobeau la telefon si erau cu privirile indreptate oriunde numai la trafic nu.

Personal cred ca motociclistul mergea repede iar pietonul se grabea si el.

Trebuie inceputa o campanie pentru constientizarea tuturor ca cele mai periculoase locuri din trafic sunt trecerile de pietoni.In special pentru pietoni.Trebuie explicat ca la trecerea de pietoni intai te asiguri ca nu-i niciun pericol si deabia atunci poti traversa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu pietonii la trecere nu e numai in Romania.

Si ce-am observat e ca majoritatea tinerilor nu prea au nici o treaba cu asiguratul la trecere. Multi merg pe ideea: e trecere, am dreptul sa trec!

Ori nu se mai face educatie rutiera in scoli, ori nu inteleg, dar cred ca oamenii astia pot intelege gravitatea numai dupa ce se urca si ei la volan si le trece un nepasator de-asta cu casti in urechi strada drept in fata.

Eu asa am invatat la scoala: intai te asiguri stanga dreapta ca nu trece nimic, apoi treci.

Acum probabil se invata: intai treci si daca auzi suierat de roti pe asfalt si faruri sparte ridici privirea, arati o _|_ si-ti zici in sine: ce soferi nesimtiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general, cei care nu au condus autovehicule, nu au reflexul dobindit de noi ceilalti conducatori, sa se asigure la traversarea drumurilor, inclusiv pe zebra.Cei patiti, se vede de la o posta ca au experientza, nu se apuca sa traverseze decit cind ai oprit de tot masina, si chiar dupa ce le faci semn sa treaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unii pietoni carora efectiv tre' sa le umfli mucii. Nu se uită nicăieri decât în față. Trece un grup pe persoane pe trecere și când să se pună mașinile în mișcare, mai vin 2-3 proști fă©uți grămadă, "să moară mama sunt pă trecere". Unde mai pui că noaptea, singura mașină (sau motoretă) pe stradă și ei sar fix în fața ei, bă mureau dacă mai așteptau 2 secunde. De aici trag concluzia că în mare parte pietonii sunt proști. Și tre` să fii prost să fii călcat de mașină când treci aiurea și deosebit de prost să mori călcat de mașină pe trecere.

 

Nu-mi tot spuneți că sunt orbi și surzi, că ăia orbi și surzi sunt de 2 ori mai atenți, că sunt orbi și surzi. Mare parte din ei sunt idioți că n-au nimic în cap și merg numai pe idei fixe, "e trecere mă doare-n pulo să oprească fraierii".

 

Mergeam regulamentar pe o porțiune de drum cu limitare de 70 și văd la distanță fraier de culoare neagră. Bag clacson, ăla nimic, mai sun odată, lafel. Încep să încetinesc în timp ce țiganul trecea. ZIc să trec prin spatele lui, si când sunt la vreo câțiva metri, prostul mă vede și se întoarce rapid spre trotuar. De îl pocneam și îl întindeam pe jos nu-mi părea rău că e țigan, da' rămâneam cu motoreta fărmată că o casa din chirpici nu-i prea valoroasă.

 

Pe mamaia tre' să belești bine ochii că sunt trecerile mari, pe multe benzi și nu știi cum vine fraierul pe banda II fără să vadă că pe banda I a oprit mașina la pieton și te face superman.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unii pietoni carora efectiv tre' sa le umfli mucii. Nu se uită nicăieri decât în față. Trece un grup pe persoane pe trecere și când să se pună mașinile în mișcare, mai vin 2-3 proști făuți grămadă, "să moară mama sunt pă trecere". Unde mai pui că noaptea, singura mașină (sau motoretă) pe stradă și ei sar fix în fața ei, bă mureau dacă mai așteptau 2 secunde. De aici trag concluzia că în mare parte pietonii sunt proști. Și tre` să fii prost să fii călcat de mașină când treci aiurea și deosebit de prost să mori călcat de mașină pe trecere.

 

Nu-mi tot spuneți că sunt orbi și surzi, că ăia orbi și surzi sunt de 2 ori mai atenți, că sunt orbi și surzi. Mare parte din ei sunt idioți că n-au nimic în cap și merg numai pe idei fixe, "e trecere mă doare-n pulo să oprească fraierii".

 

Mergeam regulamentar pe o porțiune de drum cu limitare de 70 și văd la distanță fraier de culoare neagră. Bag clacson, ăla nimic, mai sun odată, lafel. Încep să încetinesc în timp ce țiganul trecea. ZIc să trec prin spatele lui, si când sunt la vreo câțiva metri, prostul mă vede și se întoarce rapid spre trotuar. De îl pocneam și îl întindeam pe jos nu-mi părea rău că e țigan, da' rămâneam cu motoreta fărmată că o casa din chirpici nu-i prea valoroasă.

 

Pe mamaia tre' să belești bine ochii că sunt trecerile mari, pe multe benzi și nu știi cum vine fraierul pe banda II fără să vadă că pe banda I a oprit mașina la pieton și te face superman.

Ca sa citez pe cineva: "te simți mai bine dacă ai picioarele rupte dar ai avut dreptate ?"

Editat de BlackSeraph
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moartea pietonilor prosti de fapt...

 

saptamana trecuta am dat de 2....

1) unul mergea cu bicicleta pe drum si a virat brusc pe trecere fara sa se uite macar...avea ochelari de soare...n-avea treaba

2) pe o straduta cu masini parcate pe ambele parti pana la limita trecerii de pietoni, de dupa o duba, pe trecerea de pietoni...rasare un carucior cu un copil in el...si abia dupa o secunda mamica cea blonda care, desi nu vedea deloc de vine, a impins caruciorul pe drum...

 

puteau sa moara toti 3...de ce?...de prostie....am fost cu masina mica, dar daca era un autobus...apuca oare sa opreasca?

 

 

da..la treceri trebuie redusa viteza cu 30 la ora, dar sa nu uitam ca la noi sunt treceri din 50 in 50 de metrii si foarte multi pietoni care de multe ori trec tot cate unul, sau mai rau, printre treceri...de asta au ajuns 90% din soferi sa nu mai incetineasca...indisciplina...ca la noi, la nimeni...eu as semaforiza tot...ajuta mult, mai ales in orasele aglomerate...sa astepte 1 minut si ei pana se strang mai multi, ca si eu astept in trafic zeci de minute cand e aglomerat

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un automobilist mierlea un motociclist il injurati de toti sfintii. Acum cand un bou mierleste un batran pe trecere... condoleante amandurora. Ce ipocriti suntem.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu pietonii la trecere nu e numai in Romania.

Si ce-am observat e ca majoritatea tinerilor nu prea au nici o treaba cu asiguratul la trecere. Multi merg pe ideea: e trecere, am dreptul sa trec!

Ori nu se mai face educatie rutiera in scoli, ori nu inteleg, dar cred ca oamenii astia pot intelege gravitatea numai dupa ce se urca si ei la volan si le trece un nepasator de-asta cu casti in urechi strada drept in fata.

Eu asa am invatat la scoala: intai te asiguri stanga dreapta ca nu trece nimic, apoi treci.

Acum probabil se invata: intai treci si daca auzi suierat de roti pe asfalt si faruri sparte ridici privirea, arati o _|_ si-ti zici in sine: ce soferi nesimtiti!

 

depinde si de respectful in traffic.

in Germania te poti lega la sireturi pe trecere. in itlaia nu esti in siguranta nici in pat.

 

iar situatia asta e nociva si se va transforma in Romania ca slaparii pe 2 roti sa-i umfle si buza aluia lovit pe trecere ca nu a fost atent

ar trebui niste lame metalice sa taie cauciucurile in momentul in care e pieton pe trecere, sa vezi atunci ce educatie se face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde si de respectful in traffic.

in Germania te poti lega la sireturi pe trecere. in itlaia nu esti in siguranta nici in pat.

 

iar situatia asta e nociva si se va transforma in Romania ca slaparii pe 2 roti sa-i umfle si buza aluia lovit pe trecere ca nu a fost atent

ar trebui niste lame metalice sa taie cauciucurile in momentul in care e pieton pe trecere, sa vezi atunci ce educatie se face

 

In Bucuresti, mai mult decat in alte orase, mi se pare ca trebuie sa te uiti foarte atent cand vrei sa treci, e un drept care de multe ori iti e refuzat. Pui piciorul pe trecere, vezi ca masina care vine nu are niciun gand sa incetineasca si mai stai, mai stai... pana e unul care te lasa. Daca te hazardezi sa incepi traversarea inainte sa vezi daca respectivul opreste, e posibil chiar sa accelereze (mi s-a intamplat!) si sa-ti arate cat e el de smecher - cum ai indraznit sa traversezi? Uita sa ia in calcul ca te-ai putea impiedica si el nu va avea cum sa opreasca. Sa ne mai miram ca se intampla accidente pe trecerea de pietoni?

 

La polul opus sunt cei care te trec cu forta cand tu stai pe trotuar si eventual te uiti si in alta directie... dar ei sunt mai putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti, mai mult decat in alte orase, mi se pare ca trebuie sa te uiti foarte atent cand vrei sa treci, e un drept care de multe ori iti e refuzat.

 

Daca vrei sa traiesti. Daca nu, poti trece cu privirea inainte, ca in aramata si vrei primi si o medalie post-mortem. Nu zic ca e normal sa fie asa, da' asta se intampla daca te bazezi prea mult pe dreptul tau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...