Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

17 minutes ago, PzKpfW said:

 Hamilton pare dărâmat.

Campionatul e jucat deja sau mai sunt etape?

Poate e daramat ca ar fi vrut 5 campionate consecutive, sa-l egaleze pe Schumi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, am dormit f bine la cursă - după o porție zdravănă de coclau pe naked astăzi era și cazul. 🤭 Am văzut depășirea lui wax după start - nota 10, i-a făcut de mici pe steliști! - și ultimele 3-4 tururi. Păcat că n-a trecut și Perez de sir. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, ENEOS said:

Ca să nu zic ⚫

 

În mod normal nu cred că ar fi refuzat un loc 2 în Mexic. Dar după ziua de ieri sigur se gândea la victorie. Red Bull au avut ritm de cursă mai bun însă având în vedere dificultatea de a depăși, Mercedes puteau să câștige dacă jucau mai bine primul viraj. Bottas cel puțin a fost foarte fricos și neatent. Wolff a spus că nu avea voie să-l lase atât de liber pe Verstappen pe exterior.

 

1 minute ago, adidas said:

Campionatul e jucat deja sau mai sunt etape?

Poate e daramat ca ar fi vrut 5 campionate consecutive, sa-l egaleze pe Schumi.

 

Mai sunt 4 etape (în 5 săptămâni). Teoretic se pot întâmpla multe (20 de puncte diferență între primii doi cu 100 de puncte rămase de împărțit), dar Mercedes și Hamilton nu s-au mai aflat în situația asta până acum - cel puțin din 2014 încoace: intrăm în ultima parte a campionatului și sunt în urmă. Iar adversarul este redutabil. Max are deja 9 victorii sezonul ăsta, Hamilton doar 5. Mai mult, în afară de cursele în care a avut parte de incidente, a terminat doar pe 1 sau pe 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, PzKpfW a spus:

Ca spectator nu avem toate detaliile, dar mi se pare penibile acuzațiile celor de la Red Bull la adresa lui Tsunoda.

Eu de cand tot spun ca Horner a luat-o razna.E atat de disperat ca protejatul lui sa ia finally un titlu incat ar face si ar spune orice si ar arunca cu noroi in oricine pt ca acest lucru sa se materializeze.Problema (lui) e si faptul ca acest VErst a fost proiectul lui inca de la inceput,proiect pt care a calcat peste oricine - vezi pilotii indepartati de la RB - a facut orice samd.Si acum isi da si el seama ca daca nu se materialieaza treaba anul asta,la anul se schimba totul si iarasi se amesteca cartile,si e foarte posibil ca Verst sa ramana o eterna speranta.Si la fel de probabil ca Markko sa-l traga de urechi.Sau mai rau.

 

Insa s-ar putea sa aiba noroc.pt ca Verst pana acum e flawless - singura greseala pe care pot sa i-o imput e cea din Silverstone.Si putin la Monza.Dar totusi omul e bine bine.Nu am ce ii reprosa.

Acum 18 ore, PzKpfW a spus:

Cursă interesantă în perspectivă, cu Mercedes plecând din față dar probabil cu Red Bull cu ritm mai bun. Și mai ales cu Hamiton și Verstappen unul lângă altul.

Mda,in perspectiva doar.Interesant a fost startul.Si atat.

Bottas a facut un calcat incercand sa il tina pe Verst.Care da a fost tipla.Si a avut dreptate - e mai bine sa pleci de pe 3.

Ricci l-a troznit pe Bottas - n-am prea inteles din vina cui dar nici nu conteaza - cert e ca au gresit-o.

In rest cursa fara istoric si un RBR care deja ne arata ca e mai puternic decat AMG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Method a spus:

Ricci l-a troznit pe Bottas - n-am prea inteles din vina cui dar nici nu conteaza

La litera regulamentului vina lui Ric că Bot era în față, dar cum Bot a măturat toată pista de pe stg pe dr nu prea văd cum ar fi putut să-l evite. Părerea mea. 

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Wolff a spus că nu avea voie să-l lase atât de liber pe Verstappen pe exterior.

În traducere liberă să fi dat în el. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, ENEOS a spus:

La litera regulamentului vina lui Ric că Bot era în față, dar cum Bot a măturat toată pista de pe stg pe dr nu prea văd cum ar fi putut să-l evite. Părerea mea.

Achesez.

Acum 8 minute, cuki a spus:

Acuma cam bati campii...toti is disperati dupa titluri, pentru ca altfel nu ar fi acolo. Ca vorbeste un pic "coloristic", iti dau dreptate...dar asta din cauza ca Horner e fost pilot devenit sef de echipa, iar Wolff e business man inainte de toate.

Cand soliciti o intrunire cu FIA pt a-l bana pe tot anul pe un pilot (Ham-Silverstone) pt ca a indraznit sa isi bage nasul pe un viraj langa protejatul Verst...nu mi se pare ca eu sunt cel care bate campii.A fost incalificabil ce a facut.Asa ceva nu s-a mai facut de la afacerea Prost(Balestre) -Senna '88 (ok,mai e si Schumacher-Villeneuve'96 dar aia a fost prea....dirty).

Inteleg sa faci reclamatie,ok ok ,asta e o arma normala si obisnuita a sefilor de echipa.Dar sa vrei sa faci ce a facut el...ultima japita.S-a trecut foarte repede peste asta pentru ca omul in cauza e o primadona foarte enervanta dar a fost strigator la cer.Si dumele alea cu safety...bai ma lesi?Penibil gestul lui Horner.N-are scuze.

Indepartarea mai multor piloti printre care si Ricci a fost vizibila.Faptul ca zici tu ca Ricci a plecat el - pai dooh,daca nu mai ai suportul sefului si prin urmare al echipei - ala zice ca Verst va fi urmatorul campion mondial si il baga direct pe Ricci in postura de pilot 2...sa fii fraier sa ramai.Justificarea ca "Ricci a plecat el nu l-a indepartat nimeni" mi se pare de-a dreptul puerila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, PzKpfW a spus:

Da, a jucat-o prost Bottas. I-a lăsat liberă trasa ideală, gumată lui Verstappen. A zis el sâmbătă că locul 3 e perfect pentru start în Mexic, lucru dovedit.

True that.

Ok.Totto are dreptate si e corect sa vorbeasca.

Hamilton insa nu cred ca ar trebui sa-si critice coechipierul.Daca asta o fi fost traducerea corecta etc.

 

Ceva interesant :

 

 

Honda smaller engine ,split-turbo (finally au inteles "marele" secret si la fel ca AMG cu mgu-h in V'ul motorului),dar air-to-air intercooler si inlet trumpets orizontale.Se speculeaza ca progresele de pe partea motorului ii permit sa faca regen chiar si pe accel.

AMG s-a bazat pe putere : inlet trumpets verticale pt un flux mai bun de aer,air-to-water intercooler (desi mai greu raceste mai bine),peretii plenum chamber dublati si raciti cu "supercoolant" - un lichid care e racit brusc pre-race la temperaturi sub 0 grade.

 

2 filozofii diferite : RBR e o masina mai nimble cu ampatament mai mic si cg mai jos si insusi motorul mai compact contribuie la asta,in timp ce AMG e all out-power.Pana acum,pe final de sezon se pare ca RBR are the right ideea.Va fi interesant cine va castiga pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Method said:

Hamilton insa nu cred ca ar trebui sa-si critice coechipierul.Daca asta o fi fost traducerea corecta etc.

 

Lewis Hamilton:

“I had envisaged it differently, naturally, in the sense that Valtteri maybe would get a better start and I would have tried to get into his tow. But obviously I was alongside him, which was good. And then I was just covering my side of the track, trying to make sure no one could come up the inside so I was trying to keep whichever Red Bull I could see in my mirror behind. I thought Valtteri would be doing the same but obviously he left the door open for Max. And Max was on the racing line so he did a mega job braking into turn one and because I’m on the inside in the dirt there was no hope for me.”

 

Tot Lewis Hamilton:

 

image.thumb.png.2723b10911116e7c7ab1cff9b3b54990.png

  

On 26.10.2021 at 11:41, PzKpfW said:

La fel cum n-am înțeles de ce li se permite oricăror specimene grobiene accesul pe grilă:

 

F1 introduces "Brundle clause" that restricts celebrity bodyguard grid access

Le-a tras-o la țărăneți.

Grupul Volkswagen este tot mai aproape de intrarea în F1 în 2026. Rămâne practic de decis dacă vor intra cu o singură marcă sau cu două (Porsche sau/și Audi) și sub ce formă. Variantele par să fie motorist sau colaborare prin achiziție a unei echipe existente. Audi s-a interesat deja de o eventuală achiziție a celor de la McLaren.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Lewis Hamilton:

“I had envisaged it differently, naturally, in the sense that Valtteri maybe would get a better start and I would have tried to get into his tow. But obviously I was alongside him, which was good. And then I was just covering my side of the track, trying to make sure no one could come up the inside so I was trying to keep whichever Red Bull I could see in my mirror behind. I thought Valtteri would be doing the same but obviously he left the door open for Max. And Max was on the racing line so he did a mega job braking into turn one and because I’m on the inside in the dirt there was no hope for me.”

 

Tot Lewis Hamilton:

 

image.thumb.png.2723b10911116e7c7ab1cff9b3b54990.png

Mda.E un tigan.Eh,macar a dat-o la intors.

Oricum mi se par amandoi la fel de penibili.La alalalt toti sunt idioti si el e o somitate,asta o da asa cu manta mai pe fin,insa e la fel.Doar ca nu pe fata.

2 pieces of shit.Buni piloti amandoi insa...

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

F1 introduces "Brundle clause" that restricts celebrity bodyguard grid access

Le-a tras-o la țărăneți.

Grupul Volkswagen este tot mai aproape de intrarea în F1 în 2026. Rămâne practic de decis dacă vor intra cu o singură marcă sau cu două (Porsche sau/și Audi) și sub ce formă. Variantele par să fie motorist sau colaborare prin achiziție a unei echipe existente. Audi s-a interesat deja de o eventuală achiziție a celor de la McLaren.

 

Ahaha Brundle rulz.Bravo.

 

Sa vina VAG Group...desi la cum evolueaza toata treaba asta cu world economy samd speram sa mai aiba bani si pt F1 marii constructori.

Adica reformulez - bani au dar sa mai fie si dispusi sa ii investeasca in F1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clickbait

Si harneala de presa pt a atrage vizualizari.

 

Wolff a spus foarte clar cursa trecuta faptul ca au rezolvat problemele de fiabilitate in sensul ca au identificat problema si ca actualele motoare sunt ok.

La 09.11.2021 la 17:01, cuki a spus:

Da jos ochelarii de pesimist si cauta sa vederea de ansamblu. Mai sus un articol care poate te face sa intelegi economia echipelor F1

 

Si mai uita-te un pic peste cifrele raportate de producatorii auto, dar pe 2021 nu pe 2020 (an pandemic). Eu stiu ca ti-am expus cateva date acuma cateva luni, dar se pare ca le-ai omis. 

 

Deci bani sunt, oportunitatea de a face mai multi bani exista...it's a nobrainer

Tocmai ca vederea de ansamblu e foarte grim,dar trebuie putin thinking ahead ca sa intelegi.

Ceea ce a fost numit producatorul lumii si anume China nu prea mai e dispus sa produca la preturile derizorii de pana acum din varii motive (iar TOTI constructorii depind de China),lanturile de aprovizionare sunt foarte intinse - datorita covid si problemelor din porturi pretul transportului a crescut cu aproape 70-75% (un container din China era 8k acum e 14k),nu mai zic de pretul materiilor prime care a crescut cu 30% si al combustibilului care a crescut tot asa.Ce concluzie tragem - se prevad bani de motorsport?

Industria e in pom datorita problemelor (inerente globalizarii) accentuate insa masiv de pandemie.

Investitorii nu mai baga bani,asteapta.

Piata imobiliara sta.Nu mai creste,pluteste in aer.In mediile de afaceri se prevede un crash mai mare decat criza din 2008.

Speculatorii stau asteptand sa pocneasca buba si sa inceapa ospatul - achizitionarea de imobiliare la 20-30% din pret.

Si tu spui ca sunt bani e totul roz merge treaba?Hah....ai zis bine de fapt - no brainer :bounce:

 

In cazul unui crash financiar,motorsportul care este un produs de lux,o va incasa foarte rau si majoritatea investitiilor din acest domeniu se vor taia din pix pe loc.Speram sa fie bine pana in 2026 dar in mod clar nu va fi.Dar putem sa visam macar...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Method a spus:

clickbait

Si harneala de presa pt a atrage vizualizari.

 

Wolff a spus foarte clar cursa trecuta faptul ca au rezolvat problemele de fiabilitate in sensul ca au identificat problema si ca actualele motoare sunt ok.

 

https://www.google.com/amp/s/amp.formula1.com/en/latest/article.hamilton-set-for-five-place-grid-penalty-after-taking-new-mercedes-engine-in.5xrbFlACzVVOpY9rMU1Bnv.html

Mult, prost și fără rost. Cam asta te caracterizează de prea multe ori. 😉

La 10.10.2021 la 16:54, l.u.v a spus:

E o gluma asta! 😅

Când pleci cu 9 tururi handicap la nivelul ăsta eu cred că a câștiga 6 poziții este o adevărată performanță. 

Pe ce te bazezi? 

https://www.google.com/amp/s/amp.formula1.com/en/latest/article.hamilton-set-for-five-place-grid-penalty-after-taking-new-mercedes-engine-in.5xrbFlACzVVOpY9rMU1Bnv.html

🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, sunteti culmea. Voi nu cititi mai sus ca Wolf a zis ca au rezolvat problemele de fiabilitate? Probleme care nici macar nu existau pentru ca mercedes are un motor fiabil.

Insistati cu diverse surse doar ca sa faceti flame. Nici aia de la formula1 dot com nu au auzit de Wolf. O dau si ei cu 5 locuri penalizare. Ntz ntz ntz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Șou în perspectivă la São Paulo. Dacă nu ați urmărit:

image.thumb.png.e723c3a8d1eb44452d3cd1eb8aa924d9.png

  • în același timp, a apărut un clip cu Verstappen în parc fermé care atinge tocmai aripa spate a mașinii #44 (lucru interzis); în consecință, Verstappen a fost chemat astăzi în fața stewarzilor pentru a da explicații legat de acest incident.

TL;DNR - unul dintre ei riscă să fie descalificat din calificările pentru cursa de sprint.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' sir face nașpe? Cum?!? Nu pot să creeeedddd! Sau el e alb și imaculat (🤭), și țoțo e diavolu'?

Iar pe ălălalt să-l trimit la Municipal, știu un chirurg care îi extirpează hemoroizii imediat, că văd oareșce mâncărici în partea sa dorsală. 😈

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...